NAVOIY VILOYATI ZARAFSHON SHAHAR
8- UMUMIY O`RTA TA’LIM
MAKTABI BOSHLANG’ICH SINF O‘QITUVCHISI
Xomidova Sanobar Abdimurodovnaning O’QISH FANIDAN
“Ziyrak uch yigit ”
MAVZUSIDA TAYYORLAGAN BIR SOATLIK
DARS ISHLANMASI
Darsning borishi
Ta’limiy maqsad :
Rivojlantiruvchi maqsad :
Tarbiyaviy maqsad :
O’quvchilarga “Ziyrak uch yigit “ ertagi haqida tushuncha berish . “Ertaklar – yaxshilikka yetaklar” maqolini izohlash. Kuz faslida qanday mevalar pishib yetilsihi va kuzda daraxtlarimiz qanday bo’lishi haqida tushuncha berish
O’quvchilarni har tomonlama barkamol avlod ruhida tarbiyalash . O’z ona tilimizga bo’lgan mehr muhabbatini oshirish
O’quvchilarning mustaqil ishlash, ijodiy fikrlash qobiliyatini oshirish .
Darsning bosqichlari
T/r | Darsning bosqichlari | vaqti |
1 | Tashkiliy qisim, | 5 daqiqa |
2 | O’tilgan mavzuni so’rash,mustahkamlash,baholash. | 10 daqiqa |
3 | Yangi mavzu bayoni. | |
4 | Yangi mavzuni mustahkamlash. | |
5 | Baholash | 3 daqiqa |
6 | Uyga vazifa. | 2daqiqa |
Darsimiz qiziqarli bo’lishi uchun
sinf o’quvchilarini 2 ta guruhga bo’lib olaman
va quyidagicha nomlayman .
“Kuz fasli“
guruhi
“Qish fasli“ guruhi
Dars shiori :
Dars maqsadi :
Ona tilim , o’zingdirsan elni opichlab,
Shu kunlarga olib kelib taratgan ziyo.
Ona tilim, o’zingdirsan yillab asrab,
O’zbek elin Istiqloga yo’llagan daho..
Ilmdan bir shu’la dilga tushgan on
Shundan bilursankim ,ilm bepayon .
Ma’naviyat daqiqasi
Kelinglar darsimizni “Jumboq “ o’yini orqali “ Tezkor “ savollarga javob beramiz
1. 3*70=
Kuz faslining ikkinchi oyi
1*190=
4.90 sonidan oldingi son
5. 65 kun bu-
“Kuz fasli“
guruhi
“Qish fasli“ guruhi
1. 7*300=
2. Eng oxirgi oy nomi
Twenti so’zining o’zbekchasi
700+70=
y,e,i tovushlaridan so’z hosil qling
O’tilgan mavzuni so’rash va mustahkamlash
“Kuz fasli “
guruhi
“Qish fasli“ guruhi
1.“ Zanjir “ usulida hikoyani qayta o’qish
2. Insholarni o’qish .
3.Tarqatma savollarga javob berish
1Savol –javob
2. Insholarni o’qish .
3.Sahna ko’rinishi
Yangi mavzu bayoni
Ziyrak uch yigit
Qadim zamonda fahm-farosatli
va zukko Ibrohim, Ismoil va Umar
Ismli uch aka-uka safarga chiqibdilar.
Yo`lda ketisharkan ,o`sha yo`ldan o`tib
ketgan bir tuyaning izi ularning diqqa-
tini jalb etibdi.Tuya bir necha belgilar
Qoldirib ketgan edi.Uch yigit tuya qoldir-
Gan belgilarni diqqat bilan tekshirib yo`l-
Larida davom etdilar.Biroz yurgan edilar,
Chopib kelayotgan o`rta yoshli bir kishi-
ni ko`rdilar.U aka-ukalar yoniga hovliqib
kelib:
-Yigitlar ,men tuyamni yo`qotdim,mabo-
do uni ko`rmadingizmi ?-deb so`radi.
Ibrohim unga:
-Tuyaning bir ko`zi ko`r,uning ustiga
birida yo`g,ikkinchisida asal bo`lgan
Ikki idish osgansan, to`g`rimi? –dedi. Ha-
ligi kishi :”To`g`ri so`zladingiz’ –deb
uning so`zini tasdiqladi.
O`quvchilar darslikda berilgan
matnni ketma-ket o`qib,
mazmunini izohlashadilar
Yangi mavzuni mustahkamlash
O’tilgan mavzuni so’rash va mustahkamlash
“Kuz fasli“
guruhi
“Qish fasli“ guruhi
Ertak matni ustida ishlash.
Savollarga javob berish.
Ifodali o’qitish musobaqasi.
Navbat bilan o’qitish.
Mustaqil ish .( Boshqotirma )
Test savollari .
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.