"1920-1930 жж Қазақстанның мәдениеті, халық ағарту ісі" 9 сынып
Оценка 4.9
Разработки уроков
doc
история
9 кл
11.11.2018
"1920-1930 жж Қазақстанның мәдениеті, халық ағарту ісі" 9 сынып ашық сабақ ретінде жоспарын қолдануға болады. бұл сабақ тараудың қорытыңды сабағы. оқушылар топпен жұмыс жсайды, постер қорғайды. Оқушылардың білімдерін анықтау үшін әр түрлі тапсырмалар беріледі. карточкалар, терминдармен жұмыс, хронология және т.б.
Қазақстан тарихы ашық сабақ.doc
«№36 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ
АШЫҚ САБАҚ
Қазақстан тарихы
9 «А» сынып
Тақырыбы: «19201930 жылдары Қазақстанның мәдениеті,
халық ағарту ісі, қазақ өнерінің дамуы»
Тарих пәнінің мұғалімі Г.З.Ахметова 20162017 оқу жылы
Қазақстан тарихы
9 сынып
Сабақтың тақырыбы: 19201930 жылдардағы Қазақстан мәдениеті, халық ағарту
ісі, қазақ өнерінің дамуы.
Сабақтың мақсаты: Кеңестік дәуірдің мәдени құрылысты дамыту саясатының
қажеттілігі және бағыттары, қазақ өнерінің зерттелуі, кеңестік қазақ ғылымының
дамуы, ұлттың зиялы қауымының ағарту саласындағы арманмақсаттары туралы айту;
Білімділік: Кеңес үкіметінің халықты сауаттандыру саясатының және мәдени
құрылысты дамыту бағыттарының мәнін ашу, ұлт зиялыларының қызметтерін атап
көрсету.
Тәрбиелік: Ұлт құндылығын қорғауға және халық мәдениетін дамытуға үлес қосқан
қайраткерлердің еңбектерін құрметтеуге үйрету және үлгі ету арқылы адамгершілік
тәрбие беру.
Дамытушылық: Оқушыларды жанжақты білім алуға үйрету арқылы танымдық
белсенділігін арттыру, ғылыми білім арқылы тарихи сана және тарихи таным
қалыптастыру. ХХ ғ. бірінші жартысындағы қоғамдық құбылыстарды объективті
бағалай білу.
Күтілетін нәтиже: Оқушының тақырыпқа қызығушылығының артуы,өз бетінше оқып
ізденуге дағдылануы, қазақ халқының ұлттық мәдениеті мен ғылымын өркендетуге үлес
қосқан қайраткерлердің күресі мен еңбегінің құнын түсінуі, ғылыми дүниетаным
қалыптастыра алуы.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақжауап, ойын элементтері.
Сабақтың түрі: Тақырыпты меңгерту.
Сабақтың көрнекілігі: Қазақстан картасы, тақырыптық плакат, тірексызбалар, ойын
қажеттіліктері.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Сыныпты түсті қағаз арқылы 4топқа бөлу: «Ағартушы», «Білім», «Ғылым», «Қазақ
өнері».
Үй жұмысын сұрақтар пакеті арқылы тексеру (топтарға кесте қағазбен беру) :
2. Үй тапсырмасы: ХХ ғ. 30жылдардағы Қазақстандағы қасірет.
1. Үйде жазып келуге берілген жазба жұмыс – «Сталиндік репрессияның қазақ халқына
тигізген зардабы» эссені оқытып, бағалау. (57 сөйлемнен) 2. Сұрақжауап :
1 топ
Ф.Голощекин Қазақ өлкелік партия комитетіне басшылыққа келді – 1925ж.
Ж. Аймауытовты атуға үкім шығарылды –
1930ж.
КСРО Конституциясы мен Қазақ КСР Конституциясы қабылданды –
1936ж 1937ж.
Словецк лагерінде М.Дулатов қайтыс болды – 1935ж.
«Ірі бай шаруашылықтары мен жартылай феодалдарды тәркілеу және жер аудару
туралы» Декрет шықты –
1928ж.
2топ
Қарағанды облысы, Осакаров ауданында 25 қоныс обсервация ашылған жыл – 1931ж.
Репрессия жаппай сипат алған жылдар – 19371938ж.
Бұрынғы «Алаш» партиясының қайраткерлері басшылық қызметтерден шеттетіліп,
тұтқындалған жыл – 1928ж.
Қазақстанға Қиыр Шығыстағы корей ұлты қашан көшіріліп әкелінді және қайда
қоныстандырылды? 1938ж
«Қызыл астананы» салуға қатысқаны үшін айыпталған сәулетшілер, инженерлар,
ғалымдар кімдер және олар қашан сотқа тартылды? 1928ж.
3 топ
3. Сандар нені білдіреді:
44 алашордашы
27 мыңы
8544 «халық жаулары»
101 мың
25 қоныс обсервация
4 топ
4. Ұғымдардың мағынасын тап:
репрессия
тоталитаризм
диктаторлық билік
ГУЛАГ
жеке басқа табыну
5. Қазақстанның картасынан концлагерьлер орналасқан жерлерді магнитті
түймешелермен белгілету (Жеке оқушымен жұмыс). 3. Жаңа сабақ: 1920 – 1930 жылдардағы жылдардағы Қазақстан мәдениеті, халық
ағарту ісі, қазақ өнерінің дамуы.
1. Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою.
2. Жоғары оқу орындары, мамандар даярлау.
3. Ғылыми – зерттеу мекемелері, ғылымның дамуы.
4. Қазақ кеңестік өнерінің дамуы.
1тапсырма: Оқулықтағы мәтінді плакатқа жасалған тірек сызба арқылы талқылау (Әр
топ өзі жасайды):
«Ағартушы» тобы: «Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою үшін жүргізілген
маңызды оқиғалар»
«Білім» тобы: «Мамандар дайындау үшін ашылған жоғары және орта оқу орындары »
«Ғылым»тобы: «Қазақстанда құрылған ғылымизерттеу мекемелері және ғылымның
дамуы, қазақстандық ғалымдар»
«Қазақ өнері» тобы: «Қазақ кеңестік өнер салаларының дамуы»
2тапсырма: Интерактивті тақтамен жұмыс: «Жұмбақ түстер»
1. «Қазграмчека» қай жылы құрылды? Қандай қызмет атқарды?
2. Латын әрпіне көшу қай жылы жүзеге асырылды?
3. 1928ж. Алматыда ашылған жоғары оқу орны –
4. «Республиканың көркемсурет қолжазбасы» деп аталған –
5. Тұңғыш кәсіби қазақ театры қашан, қайда ашылды?
6. ҚазМУ жанынан аспирантура қай жылы ашылды?
7. 30жылдары профессор атағын алған қазақ зиялысы –
8. 1934ж. Алматыда ашылған оқу орны –
4. Бекіту: 1. Қазақ әліпбиіндегі өзгерістер қай жылдары жүргізілді?
Жылдар
Әліпби
2.Кеңес үкіметі халықты сауаттандыру үшін қандай құжаттар қабылдаған?
3. Мәдени құрылыстың дамуына қандай кедергілер кері әсерін тигізді?
5. Үйге тапсырма: 1. 19201932 жылдардағы мәдени құрылыс қайталау .
2. Қазақ кеңестік әдебиеті мен өнерінің қалыптасуы – мәліметтер дайындап келу
(Шығармашылық белсенділікті дамыту).
Дәстүрлі әдебиет
Драма жанры
Театрлар
Музыка жанры Топпен жұмыс Постер қорғау
"1920-1930 жж Қазақстанның мәдениеті, халық ағарту ісі" 9 сынып
"1920-1930 жж Қазақстанның мәдениеті, халық ағарту ісі" 9 сынып
"1920-1930 жж Қазақстанның мәдениеті, халық ағарту ісі" 9 сынып
"1920-1930 жж Қазақстанның мәдениеті, халық ағарту ісі" 9 сынып
"1920-1930 жж Қазақстанның мәдениеті, халық ағарту ісі" 9 сынып
"1920-1930 жж Қазақстанның мәдениеті, халық ағарту ісі" 9 сынып
"1920-1930 жж Қазақстанның мәдениеті, халық ағарту ісі" 9 сынып
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.