САБАҚ: №15-16 10.1B Жылу физикасы - молекулалық физика |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 10 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы:Адиабаталықпроцесс. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осысабақарқылыжүзегеасырылатыноқумақсаттары |
10.2.2.1 -идеал газ күйінің негізгі теңдеуін қолдану және изопроцестер графиктерін ажырату; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Изопроцесстердің графиктерін айыра біледі; изотермиялық, изохоралық және изобаралық процестерді бір-бірінен айыра алады; адиабаталық және изотермиялық процесстер графиктерін айыра біледі;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
ü Изопроцесстердің графиктерін айыра біледі; ü Изотермиялық, изохоралық және изобаралық процестерді бір-бірінен айыра алады; ü Адиабаталық және изотермиялық процесстер графиктерін айыра біледі;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Изопроцестерге сәйкес заңдарды ғылыми тілде жеткізе алады Пәндік лексика мен терминология:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құру және жазылымға қажетті пайдалы сөз тіркестер: Жылудан оқшауланған жүйеде өтіп жатқан процесс ........... деп аталады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Физиканың тарихын, әртүрлі физикалық теориялардың дамуын бағалау. Мысалы, термодинамика туралы теорияның тарихы:термодинамика – ол.........және теориялардың әрқайсысын қолдау үшін дәлелдерді жинау мен интерпретациялау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика, химия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғыбілім |
8 -сынып: қаттыденелер, сұйықтықтар мен газдар құрылымы; броундық қозғалыс ; газқысымы; p= F/A; жылу энергиясын беру; ыстықтансуыққаберілетінжылуағыны; жылулықтепе-теңдік;қарапайым молекулалы-кинетикалық модель.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ қезеңдері |
Сабақта орындалуы тиіс іс – әрекеттер
|
Оқыту ресурстары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
0 –2 минут 2-10 минут |
I. Ұйымдастыру кезеңі. «Ой қозғау» . Өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады. Мұғалім әрекеті: оқушыларға сұрақтар қояды. Оқушылардың жауабын тыңдайды. Оқушы әрекеті: сұрақтарға жауап береді, өз ойларын ортаға салады.
|
https://www.twig-bilim.kz/search/?search=%D0%93%D0%B0%D0%B7%20%D0%B7%D0%B0%D2%A3%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%8B
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІ. Негізгі бөлім (W) Сыныппен жұмыс. Видеокөрініс. Термодинамиканың І заңы. Адиабаталық процесс. Білім Land (T) Мұғалім түсіндірмесі. Жылудан оқшауланған жүйеде өтетін процесс адиабаталық процесс деп аталады Мысалы: велосипад камерасы, ауа оттығы,дизель қозғалтқышы, жер атмосферасы, құрғақы мұз алу. Адиабаталық процесс өту шарттары: а) Жүйе жылу өткізбейтін қабықшады түру керек (Дьюар ыдысында, термостарда) b) Процесс өте тез өтуі тиіс, сонда жылу қоршаған ортаға беріліп үлгермейді c) Процесс газдың үлкен көлемінде өтуі тиіс (атмосфера), сонда газ параметрлерінің жеке дара кішігірім облыстарда өзгеруі процестің өтуіне әрекет етпейді. (W) Сыныппен жұмыс. Видео көрініс. Адиабаталық ұлғаю. Мұғалім әрекеті: Бейнероликті көрсетеді. Оқушыларға бейнеролик мұқият қарауға нұсқаулық береді. «Адиабата сығылғанда газ температурасы қалай өзгереді?» сұрақ қояды. Оқушы әрекеті: бейнероликті мұқият қарайды. Сұраққа жауап іздейді. Өз ойларын ортаға салады, пікір алмасады
ІІІ.Бекіту тапсырмалары «Конверттегі есептер». Жұптық жұмыс Мақсаты: термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге қолдану, адиабаталық процесс тақырыбы бойынша бойынша формулаларды есеп шығаруда қолдану. Мұғалім әрекеті: оқушыларға конверттегі есептерді жұппен шығаруға береді. Дескриптормен таныстырады. Оқушы әрекеті: сабақта алған білімдерін пайдалана отырып есепті шығарады. Дескриптор: - Есептің шартын жазады; - Өлшем бірліктерін ХБЖ-не келтіреді; - Формуланы тиімді қолданады;
(I). Жеке жұмыс. «Семантикалық картаны толтыру». Сұрақ пен дұрыс жауаптың қиылысына «+» таңбасын қойыңыз. (екі сұрақтың жауабы біреу болуы мүмкін) |
http://bilimland.kz/index.php/kz/Адиабатикалық сығылудағы қарапайым анимация:
http://www.youtube.com/watch?v=dQeCEqkE9eE
https://www.youtube.com/watch?v=4KEp5RxwYf0
Идеалды газдың кері изотермиялық сығылу анимациясы:
Қосымша 1
Қосымша 2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия · Бүгінгісабақтан … үйрендім · Бүгінгісабақтамағанұнады… · Мағанқиындықкелтірді…
Үйге тапсырма. Тәжірибелік тапсырма
(D) Велосипед сорғысын алыңыз және ұшына саусағыңызды қойыңыз. Оны шапшаң тербелтіңіз –оқушыларды температураның біршама артуын сезінуге шақырыңыз. Оны ақырын тербелтіңіз – температураның қандай да болмаса артуы байқалмайды. (I) Оқушылардан изотермиялық және адиабаталық сығылу үшін көлемнен қысымға тәуелді графикті салуды сұраңыз (жоғарыдағы велосипед сорғысындағыдай). |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымшаақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірекқолдаукөрсетуүшіннеістейсіз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бұлбарлықоқушыларғақолжетімдікіріспежәнезерттеубелсенділігі. |
Қалыптастырушыбағалаужұмысыарқылы, сыныппенжұмыскезіндегіоқушыныңбелсенділіг, қойылғансұраққадұрысәрінақтыжауапбереалуы. |
Осысабақкезіндегіқызметоқушылардыңденсаулығыменқауіпсіздігінеқатертөндіреді, мысалыәйнектісындырукезінде. Бұлоқушыларүшінқатердімұқиятбағалауменнақтынұсқаудыталапетеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия
Сабақмақсаттары /оқытумақсаттарыжүзеге асырымдыболдыма? Бүгіноқушыларненіүйренді? Оқытуортасықандайболды? Меніңбөліпоқытқанымөзмәніндежүзегеастыма? Менөзуақытымдыұтымдыпайдаланаалдымба? Менжоспарымақандайөзгерістеренгіздімжәненеліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпыбағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренугеқатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажетболуымүмкінқандайақпараттыбілдім? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша 1
1 жұп
1. Термодинамикалық жүйеге 60 Дж жылу мөлшерін бергенде, ол 25 Дж жұмыс істеді. Жүйенің ішкі энергиясы қалай өзгерді?
2. 127 0С температурадағы массасы 4г гелийдің ішкі энергиясы неге тең? (М(Не)=4*10-3 кг/моль)
2 жұп
1. Адиабаталық ұлғаю кезінде газ 200 Дж жұмыс атқарды. Газдың ішкі энергиясы қалай өзгерді?
2. Бір атомды идеал газдың 2 молін 50 К-ге қыздырған. Газдың ішкі энергиясының өзгерісі? (R=8,31 Дж/моль )
3 жұп
1. Изотермиялық процесс кезінде газға берілген жылу мөлшері Q. Газ қандай жұмыс атқарған?
2. Молекулаларының саны 1028 бір атомды идеал газдың температурасы 73°С-дан 127°С -ға дейін артқанда ішкі энергиясының өзгерісі неге тең?
4 жұп
1. Изотермиялық процесс кезінде газ 2,3 кДж жұмыс істеді. Газдың алған жылу мөлшері қандай?
2. 500 г темір кесегін -100С-тан +100С-қа дейін қыздыру үшін қажетті жылу мөлшері (темірдің меншікті жылу сыйымдылығы 780Дж/кг0С)
5 жұп
1. Адиабаталық сығылу кезінде сыртқы күштер 750 Дж жұмыс істеді. Газдың ішкі энергиясы қалай өзгерді?
2. Массасы 4 кг гелийді 100 К-ге изохоралы қыздыру үшін қажетті жылу мөлшерін және газдың жұмысын анықтаңыз? ( М=4*10-3 кг /моль);
Қосымша 2
Сұрақ |
Идел газдың ішкі энергия |
Адиабаталық процесс |
Изотермиялық процесс үшін термодинамика-ның І заңы |
Изохор.пр үшін термодин І заңы |
Изобаралық процесс үшін термодин І заңы |
Майер формуласы |
Термодинамика-ның І заңы |
Термодинамика-лық жұмыс |
Меншікті жылу сыйымдылық |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.