Ашық сабақ әдебиеттік оқу пәнінен "Наурызға тілек"
Оценка 4.7

Ашық сабақ әдебиеттік оқу пәнінен "Наурызға тілек"

Оценка 4.7
Разработки уроков
docx
чтение
2 кл
02.04.2017
Ашық сабақ әдебиеттік оқу пәнінен  "Наурызға тілек"
Публикация является частью публикации:
МАТЕМ АШЫҚ сабақ.docx

Оқу ісінің меңгерушісі .                                            Қожаберген Н.

Пән мұғалімі :             Жолдас Р

Пәні : математика            4- сынып

Сабақтың тақырыбы:

Жылдамдықты табуға берілген есептер

 

 

Мақсаты:

Жылдамдықты табуға берілген есептерді шығара білуге үйрету.

 

 

Күтілетін нәтиже

– Қозғалыс есептері туралы мағлұмат алады;

– Өз ойларын еркін жеткізуге тырысады;

–  Шығармашылық тапсырмалар арқылы ой- қиялдары дамиды;

– Топпен жұмыс істеуге үйренеді.

 

 

Міндеттер

– пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру;

– есепке сәйкес сызба сала білу дағдыларын  қалыптастыру;

– жарыс арқылы тез дұрыс есептеуге үйрету;

– ауызбіршілікке, ұйымшылдыққа  тәрбиелеу.

 

 

Қолданылған модульдер мен  әдіс тәсілдер

Оқытуды басқару және көшбасшылық  , оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, АКТ ,Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,бағалау модулдері . Джигсо әдісі , Мемо  әдісі , постер қорғау әдісі,   топтық жұмыс әдісі

 

 

Ұйымдастыру кезеңі

 

Психологиялық дайындық.

Шырылдады қоңырау,

Біз сабақты бастаймыз

Партамызға отырып,

Табыс тілеп көзбенен,

Жаңа білім алуға,

Алға қадам аттаймыз.

Оқушылар орындарына отырып, алақандарын біріктіріп, бір-біріне жүректерінің жан жылуын береді.

Бүгінгі күн терезеден,

Бізге, міне, тұр қарап.

Сондай жақсы көңіл күймен,

Басталады бұл сабақ.

 

 

Мұғалімнің іс-әрекеті

 

Оқушы-

ның іс-әрекеті

 

Қызығушылы-ғын

ояту кезеңі

Сыныпты топқа бөлу (қозғалысқа байланысты топ түріне бөлу)

1-топ- «Жылдамдық»

2-топ- «Уақыт»

3-топ- «Қашықтық»

Әр оқушы өзіне тиесілі орнына отырады, топ басшысын сайлайды.

 

 

Үй жұмысын      тексеру

( Білу)  мемо

 

 Мемо әдісі арқылы  еске түсіру

60∙ 80=4800     90 ∙90= 8100     70 ∙400=28000

70∙40=2800      70 ∙70=4900       90∙ 900=81000

   200∙ 80=16000       700 ∙50=35000

   30 ∙600=18000       60∙ 900=54000

   300 ∙90=27000       800 ∙70=56000

3 топтан 1 оқушыдан жауап береді.

 

Мағынаны тану кезеңі

Түсіну

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану

 

 

 

 

Жасырын сөзді тап ойыны.

д

а

ж

ы

м

қ

л

д

ы

272км

920км

60км

150км

156км

70км

120м

90км

98м

ж

ы

л

д

а

м

д

ы

қ

1 есеп. Велосипедші 3 сағатта 20 км/сағ жылдамдықпен қанша километр жол жүрді? (60км

2есеп. 7м/с жылдамдықпен жүгірген спортшы 14 секундта неше метр жүгіріп өтеді? (98м)

3есеп. Ит 15м/с жылдамдықпен жүгіреді. 8 секундта неше метр қашықтықты жүгіріп өтеді.(120м)

4есеп. Автобус 68км/сағ жылдамдықпен 4 сағат жүрді. Осы уақытта қанша километр қашықтықты жүреді?(272км)

5есеп. Саяхатшы 10минутта 92 м/м жылдамдықпен неше метр жол жүреді? (920м)

6 есеп. Спорт машинасымен жарысушы тасжолда 78км/сағ жылдамдықпен қозғалады. Ол 2 сағатта қандай қашықтықты жүріп өтеді? (156км)

7 есеп. Велосипедші 2 сағатта 45 км/сағ жылдамдықпен неше километр жүреді? (90 км)

8 есеп. Мотоциклші 30км/сағ жылдамдықпен 5 сағатта неше километр жүреді? (150 км)

9 есеп. Жеңіл машина 35 км/сағ жылдамдықпен 2 сағатта неше километр жүреді? (70 км)

1. Автокөлік 320 км жолды 4 сағатта жүріп өтті. Автокөлік қандай жылдамдықпен қозғалды?

https://lh3.googleusercontent.com/jHPv2ualqL0POembQM2pf4zPWr3SoapSAXOXgkNcwkaJZO506bVar3hA2-nUaiBEiuSOwIjEgXVwSQ2LnlHiOE0Gd_4ekZWN8actQ23-qm3y8khrpxc_E6MxehXUsK7ZMAeMNke-umw  https://lh4.googleusercontent.com/dqynKAYYbsLnxM8q4146QBlklBSnSQjSWTbuw1PjhFDgYc07z_mk-AMNjk4X6HV55IV3NUQMHB4te_XIKcZgEHdIWL1oYs_mhR2BHQ2dzN7miR3CNARfT18vfsWKJM_5pVmGKe1DkrA

 V= 320 км :4 сағ= 80 км/сағ

2. Жаяу жүргінші 520 метр жолды 8 минутта жүріп өтті. Ол қандай жылдамдықпен жүрді?

https://lh6.googleusercontent.com/zSiAH41zsRxp6njqiN0I0x6iUvZwarFSrQCVCPmxj8BvGDTvJ0jpcw5YNe6gFxERJbtrZ5RCanJhrHhGGBqkRX7dxByreAxUPCDNOMkoQtSdQ1oBLodA9K6zrcipEsW2Zs6fjxyi8ho     v= 520м : 8 мин= 65 м/мин

3. Топпен жұмыс. Постер қорғау

«Жылдамдық» тобы: Үйден кітапханаға дейінгі арақашықтық 1800м. Осы арақашықтықты оқушы 30 минутта жүріп өтті. Ол қандай жылдамдықпен жүрді? (60 м/мин)

«Уақыт» тобы: Жүк машинасы 200 км жолды 4 сағатта жүріп өтті. Оның қандай жылдамдықпен жүргенін тап. (50км/сағ)

«Қашықтық» тобы: Мотоциклші 120км арақашықтықты 2 сағатта жүріп өтті. Ол қандай жылдамдықпен жүрді?(60км/сағ)

4. «Кім алғыр?» ойыны

Шарты: кестеден математикалық термин сөздер шығару

https://lh3.googleusercontent.com/Io1kgiSyeF23sFJsaGufZm_ddRCW6gzt6zcFgwO46oJEpULry3rmlSpbPXRCHdM_F6qJgj4kvD_Ps245ZpJ2jJHeHABsU67XZqexpRlu1JkNuz5COUeVE6zdmXg596_8ne2tmzbRU_8https://lh5.googleusercontent.com/_Nc_S3fKKkmdR2ifNQxLdQa7hHxkfeiwdCc4SegQscsH4HJBoiy-1Lubx9zG0Dr3vDb6Xy6zLCki6IMDc_dckyIZmbEaaIE-ltw4vTaaW4eGYjCR_iRmzcVVPaJ9nOOTkPeFnU4Lq4Qhttps://lh4.googleusercontent.com/1ZTeOYTLR-3j-MyFElbkX-qkwbUWKnHpDzqrAm01VdC2YNt4RgUR6Nn2N-1N6_wuZ-mbqV-Sk3E6HC8xAuan8GT4D9AWRiM8SFlsQS8IaZ4bokuSeoxccAl6KNmpUD1U4HJNdmcwOtk

Сергіту сәті.

Интерактивті тақтадан қозғалыс қимыл көрсететін видеоны музыкамен қосып көрсетеді. Оқушылар осы арқылы сәл демалып алады. Және көңілдері де көтеріледі.

5. №4 есеп. Кесте бойынша есептер құрастыр және оларды шығар.

V

t

S

?  129 км/сағ

5 сағ

645 км

? 700м/мин

60 мин

42000м

? 900 см/с

80 с

72000см

6. №5 есеп. Сандарда әр разрядтың неше бірлігі бар екенін айту.

https://lh3.googleusercontent.com/2BuTAWUGKWqThdOoO_o19Tcyx3Jv1dlIunDNx8noTxtBNX-8mmFYas2zas3lPJkvQWSIbogrd0PwMiVb4-shca3FaPeX35lAbHvUNTg24iy4YEfHGtYRTYxuxlXe6IBBLaQ_35N35_A

7. №8. Логикалық тапсырма

Үш дос-Алмас, Қанат және Серіктің әрқайсысының сұр, қара және сары мысығы бар. Алмас пен Қанаттың мысықтарының түстері қара емес. Алмастың мысығының түсі сұр емес. Балалардың әрқайсысының мысығының түсін тап.

Сұр

        Қара

Сары

Алмас

+

Қанат

+

Серік

+

8. №7 есеп. Баған түрінде түсіндіре отырып, орындау.

5003-845=4 158

5000-153=4 847

80 000-24150= 55 850

600 000- 6704= 593 296

150 082-27 563=122 519

510 082-53 826= 456 256

Есептің шешуін айтады. Сол бойынша жаңа тақырыпты анықтайды.

Қозғалыс жылдамды-

ғын формула арқылы таба білуге үйренеді.

Оқушылар жылдамдық ты   есептеп табады.

Әр топ өз алдындағы плакатқа берілген есептің сызбасын құрып, оны түсіндіре отырып қорғайды.

Әр топ өзіне берілген тапсырманы орындайды.

Тақтадағы қимылдар-ды музыка арқылы билеп көрсетеді.

3 топ кесте бойынша есеп құрастырып

оның сызбасын плакатқа сызады.

Әр топтан  оқушылар сандардың разрядында қанша бірлік бар екенін айтады.

Әр топтан екі оқушыдан орындайды.

 

Ой толғаныс кезеңі

 Талдау 

«Иә-жоқ» математикалық диктанты

«Жылдамдық» тобы

1. Екі жағы шектелген түзу сызық сәуле.

2. Қанша созса да, ешқашан қиылыспайтын параллель түзулер.

3. 2 класс бұл миллиондар класы

4. Ауданын табу үшін ұзындығына енін көбейтеміз.

5. 10 бірлік мың=100 000

6. Жылдамдықты табу үшін V= S: t формуласын қолданамыз.

«Уақыт» тобы

1. Жылдамдықты табу үшін қашықтыққа уақытты көбейтеміз.

2.Уақыттың өлшем бірлігі сағат.

3. 3 класс бұл мыңдар класы

4. Тіктөртбұрыштың қарама-қарсы қабырғалары бір-біріне тең.

5. 20 ондық мың= 20 000

6.Жылдамдық- уақыт бірлігінде жүріп өткен қашықтық

«Қашықтық» тобы

1. Қиылысу кезінде тік бұрыш құрайтын перпендикуляр түзулер.

2. 1 км де 10 000 метр бар.

3.  1 класс бұл мыңдар класы

4. Квадраттың барлық қабырғасы тең.

5. 30 жүздік мың= 300 000

6. Жылдамдық V әрпімен белгіленеді.

Қойылған сұрақтарға «иә» немесе «жоқ» деген сөздерді койып орындайды.

Нақты жауабын есте сақтау.

 

Қорытынды

«Не білдім?»

«Не түсіндім?»

«Нені ойға түйдім?»

Жаңа тақырып бойынша түйген ойларын жазады.

 

Үй жұмысын беру(жинақтау)

№6 есеп. Мәндері бірдей өрнектер жұбын тап. 71 бет.

 

 

Бағалау

Топ басшысының бағалауы

Бағаны не үшін қойды, қысқаша сипаттама айтып өтеді.

 

Рефлексия

Оқушыларға стикерлер таратылады. Тәуелсіздіктің 25 жылдығына арналған  тілектер жазып іледі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың тақырыбы:

Жылдамдықты табуға берілген есептер

Мақсаты:

Жылдамдықты табуға берілген есептерді шығара білуге үйрету.

Күтілетін нәтиже

– Қозғалыс есептері туралы мағлұмат алады;

– Өз ойларын еркін жеткізуге тырысады;

–  Шығармашылық тапсырмалар арқылы ой- қиялдары дамиды;

– Топпен жұмыс істеуге үйренеді.

Міндеттер

– пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру;

– есепке сәйкес сызба сала білу дағдыларын  қалыптастыру;

– жарыс арқылы тез дұрыс есептеуге үйрету;

– ауызбіршілікке, ұйымшылдыққа  тәрбиелеу.

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық.

Шырылдады қоңырау,

Біз сабақты бастаймыз

Партамызға отырып,

Табыс тілеп көзбенен,

Жаңа білім алуға,

Алға қадам аттаймыз.

Оқушылар орындарына отырып, алақандарын біріктіріп, бір-біріне жүректерінің жан жылуын береді.

Бүгінгі күн терезеден,

Бізге, міне, тұр қарап.

Сондай жақсы көңіл күймен,

Басталады бұл сабақ.

Мұғалімнің іс-әрекеті

 

Оқушы-

ның іс-әрекеті

Қызығушылы-ғын

ояту кезеңі

Сыныпты топқа бөлу (қозғалысқа байланысты топ түріне бөлу)

1-топ- «Жылдамдық»

2-топ- «Уақыт»

3-топ- «Қашықтық»

Әр оқушы өзіне тиесілі орнына отырады, топ басшысын сайлайды.

Үй жұмысын      тексеру

 Білу

5 есеп.

60∙ 80=4800     90 ∙90= 8100     70 ∙400=28000

70∙40=2800      70 ∙70=4900       90∙ 900=81000

   200∙ 80=16000       700 ∙50=35000

   30 ∙600=18000       60∙ 900=54000

   300 ∙90=27000       800 ∙70=56000

3 топтан 1 оқушыдан жауап береді.

Мағынаны тану кезеңі

Түсіну

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану

 

 

 

Жасырын сөзді тап ойыны.

д

а

ж

ы

м

қ

л

д

ы

272км

920км

60км

150км

156км

70км

120м

90км

98м

ж

ы

л

д

а

м

д

ы

қ

1 есеп. Велосипедші 3 сағатта 20 км/сағ жылдамдықпен қанша километр жол жүрді? (60км

2есеп. 7м/с жылдамдықпен жүгірген спортшы 14 секундта неше метр жүгіріп өтеді? (98м)

3есеп. Ит 15м/с жылдамдықпен жүгіреді. 8 секундта неше метр қашықтықты жүгіріп өтеді.(120м)

4есеп. Автобус 68км/сағ жылдамдықпен 4 сағат жүрді. Осы уақытта қанша километр қашықтықты жүреді?(272км)

5есеп. Саяхатшы 10минутта 92 м/м жылдамдықпен неше метр жол жүреді? (920м)

6 есеп. Спорт машинасымен жарысушы тасжолда 78км/сағ жылдамдықпен қозғалады. Ол 2 сағатта қандай қашықтықты жүріп өтеді? (156км)

7 есеп. Велосипедші 2 сағатта 45 км/сағ жылдамдықпен неше километр жүреді? (90 км)

8 есеп. Мотоциклші 30км/сағ жылдамдықпен 5 сағатта неше километр жүреді? (150 км)

9 есеп. Жеңіл машина 35 км/сағ жылдамдықпен 2 сағатта неше километр жүреді? (70 км)

Жаңа материалды меңгерту. Видео арқылы көрсету.

1. Автокөлік 320 км жолды 4 сағатта жүріп өтті. Автокөлік қандай жылдамдықпен қозғалды?

https://lh3.googleusercontent.com/jHPv2ualqL0POembQM2pf4zPWr3SoapSAXOXgkNcwkaJZO506bVar3hA2-nUaiBEiuSOwIjEgXVwSQ2LnlHiOE0Gd_4ekZWN8actQ23-qm3y8khrpxc_E6MxehXUsK7ZMAeMNke-umw  https://lh4.googleusercontent.com/dqynKAYYbsLnxM8q4146QBlklBSnSQjSWTbuw1PjhFDgYc07z_mk-AMNjk4X6HV55IV3NUQMHB4te_XIKcZgEHdIWL1oYs_mhR2BHQ2dzN7miR3CNARfT18vfsWKJM_5pVmGKe1DkrA

 V= 320 км :4 сағ= 80 км/сағ

2. Жаяу жүргінші 520 метр жолды 8 минутта жүріп өтті. Ол қандай жылдамдықпен жүрді?

https://lh6.googleusercontent.com/zSiAH41zsRxp6njqiN0I0x6iUvZwarFSrQCVCPmxj8BvGDTvJ0jpcw5YNe6gFxERJbtrZ5RCanJhrHhGGBqkRX7dxByreAxUPCDNOMkoQtSdQ1oBLodA9K6zrcipEsW2Zs6fjxyi8ho     v= 520м : 8 мин= 65 м/мин

3. Топпен жұмыс. Постер қорғау

«Жылдамдық» тобы: Үйден кітапханаға дейінгі арақашықтық 1800м. Осы арақашықтықты оқушы 30 минутта жүріп өтті. Ол қандай жылдамдықпен жүрді? (60 м/мин)

«Уақыт» тобы: Жүк машинасы 200 км жолды 4 сағатта жүріп өтті. Оның қандай жылдамдықпен жүргенін тап. (50км/сағ)

«Қашықтық» тобы: Мотоциклші 120км арақашықтықты 2 сағатта жүріп өтті. Ол қандай жылдамдықпен жүрді?(60км/сағ)

4. «Кім алғыр?» ойыны

Шарты: кестеден математикалық термин сөздер шығару

https://lh3.googleusercontent.com/Io1kgiSyeF23sFJsaGufZm_ddRCW6gzt6zcFgwO46oJEpULry3rmlSpbPXRCHdM_F6qJgj4kvD_Ps245ZpJ2jJHeHABsU67XZqexpRlu1JkNuz5COUeVE6zdmXg596_8ne2tmzbRU_8https://lh5.googleusercontent.com/_Nc_S3fKKkmdR2ifNQxLdQa7hHxkfeiwdCc4SegQscsH4HJBoiy-1Lubx9zG0Dr3vDb6Xy6zLCki6IMDc_dckyIZmbEaaIE-ltw4vTaaW4eGYjCR_iRmzcVVPaJ9nOOTkPeFnU4Lq4Qhttps://lh4.googleusercontent.com/1ZTeOYTLR-3j-MyFElbkX-qkwbUWKnHpDzqrAm01VdC2YNt4RgUR6Nn2N-1N6_wuZ-mbqV-Sk3E6HC8xAuan8GT4D9AWRiM8SFlsQS8IaZ4bokuSeoxccAl6KNmpUD1U4HJNdmcwOtk

Сергіту сәті.

Интерактивті тақтадан қозғалыс қимыл көрсететін видеоны музыкамен қосып көрсетеді. Оқушылар осы арқылы сәл демалып алады. Және көңілдері де көтеріледі.

5. №4 есеп. Кесте бойынша есептер құрастыр және оларды шығар.

V

t

S

?  129 км/сағ

5 сағ

645 км

? 700м/мин

60 мин

42000м

? 900 см/с

80 с

72000см

6. №5 есеп. Сандарда әр разрядтың неше бірлігі бар екенін айту.

https://lh3.googleusercontent.com/2BuTAWUGKWqThdOoO_o19Tcyx3Jv1dlIunDNx8noTxtBNX-8mmFYas2zas3lPJkvQWSIbogrd0PwMiVb4-shca3FaPeX35lAbHvUNTg24iy4YEfHGtYRTYxuxlXe6IBBLaQ_35N35_A

7. №8. Логикалық тапсырма

Үш дос-Алмас, Қанат және Серіктің әрқайсысының сұр, қара және сары мысығы бар. Алмас пен Қанаттың мысықтарының түстері қара емес. Алмастың мысығының түсі сұр емес. Балалардың әрқайсысының мысығының түсін тап.

Сұр

Қара

Сары

Алмас

+

Қанат

+

Серік

+

8. №7 есеп. Баған түрінде түсіндіре отырып, орындау.

5003-845=4 158

5000-153=4 847

80 000-24150= 55 850

600 000- 6704= 593 296

150 082-27 563=122 519

510 082-53 826= 456 256

Есептің шешуін айтады. Сол бойынша жаңа тақырыпты анықтайды.

Қозғалыс жылдамды-

ғын формула арқылы таба білуге үйренеді.

Оқушылар жылдамдық ты   есептеп табады.

Әр топ өз алдындағы плакатқа берілген есептің сызбасын құрып, оны түсіндіре отырып қорғайды.

Әр топ өзіне берілген тапсырманы орындайды.

Тақтадағы қимылдар-ды музыка арқылы билеп көрсетеді.

3 топ кесте бойынша есеп құрастырып

оның сызбасын плакатқа сызады.

Әр топтан  оқушылар сандардың разрядында қанша бірлік бар екенін айтады.

Әр топтан екі оқушыдан орындайды.

Ой толғаныс кезеңі

 Талдау  

«Иә-жоқ» математикалық диктанты

«Жылдамдық» тобы

1. Екі жағы шектелген түзу сызық сәуле.

2. Қанша созса да, ешқашан қиылыспайтын параллель түзулер.

3. 2 класс бұл миллиондар класы

4. Ауданын табу үшін ұзындығына енін көбейтеміз.

5. 10 бірлік мың=100 000

6. Жылдамдықты табу үшін V= S: t формуласын қолданамыз.

«Уақыт» тобы

1. Жылдамдықты табу үшін қашықтыққа уақытты көбейтеміз.

2.Уақыттың өлшем бірлігі сағат.

3. 3 класс бұл мыңдар класы

4. Тіктөртбұрыштың қарама-қарсы қабырғалары бір-біріне тең.

5. 20 ондық мың= 20 000

6.Жылдамдық- уақыт бірлігінде жүріп өткен қашықтық

«Қашықтық» тобы

1. Қиылысу кезінде тік бұрыш құрайтын перпендикуляр түзулер.

2. 1 км де 10 000 метр бар.

3.  1 класс бұл мыңдар класы

4. Квадраттың барлық қабырғасы тең.

5. 30 жүздік мың= 300 000

6. Жылдамдық V әрпімен белгіленеді.

Қойылған сұрақтарға «иә» немесе «жоқ» деген сөздерді койып орындайды.

Нақты жауабын есте сақтау.

Қорытынды

«Не білдім?»

«Не түсіндім?»

«Нені ойға түйдім?»

Жаңа тақырып бойынша түйген ойларын жазады.

Үй жұмысын беру(жинақтау)

№6 есеп. Мәндері бірдей өрнектер жұбын тап. 71 бет.

Бағалау

Топ басшысының бағалауы

Бағаны не үшін қойды, қысқаша сипаттама айтып өтеді.

Рефлексия

Оқушыларға стикерлер таратылады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Математика (4 - сынып)
Тақырыбы: Бір - біріне қарама - қарсы бағыттағы қозғалысқа есептер шығару.
Мақсаты: 1) Бір - біріне қарама - қарсы бағыттағы қозғалыстарға есептер шығару әдістерімен таныстыру, жақындау жылдамдығы деген ұғым беру.
2) Оқушыларды қозғалысқа қатысты есептерді шығару дағдыларын, ақыл – ойын, ой - өрісін, танымдық қабілеттерін, логикалық ойлауын дамыту. Пәнге деген қызығушылығын арттырып, өз
ойын қорытындылай білуге баулу.
3) Өз Отанын, елін сүйетін, білімді де, саналы, нағыз патриоттарды тәрбиелеу. Өзіндік бағалауға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: топтық - аралас
Сабақ типі: жаңа білімді меңгерту
Әдістері: түсіндіру, «Ой ашу» стратегиясы, сұрақ - жауап, топтық жұмыс, логикалық тапсырма, көрнекілікпен жұмыс, графикалық тест жұмысы.
Көрнекілігі: Қазақстан картасы ( 20 бөлікке бөлінген), сызбалар, кестелер, тест тапсырмалары, ұран сөз, қозғалысқа қатысты формула макеті, дөңгелек, шеңбер макеттері.

Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың оқу құралдарын толық алуын қадағалап, назарын сабаққа аударамын.
Шырылдады қоңырау
Біз сабақты бастаймыз.
Партамызға отырып
Өзара көз тастаймыз.
Табыс тілеп көзбенен,
Жаңа білім алуға
Алға қадам аттаймыз.

ІІ. «Ой ашу» стратегиясы
- Балалар, таңертең тұрғанда күнді дене жаттығуларынан бастайтын сияқты сабағымызды «Ой жаттығуларынан» бастайық. Менің сұрақтарыма жылдам жауап беріңдер.
1. Жылдың бесінші айын ата. / мамыр /
2. Бүгін аптаның қай күні? ( бесінші)
3. 320 мен 1 - дің көбейтіндісі. ( 320 )
4. Шаршы, тік төрт бұрыш, үшбұрыш нелер? (геометриялық фигуралар)
5. 513 пен 515 - тің арасында қандай сан бар? (514)
6. Есік қандай геометриялық фигура? (тік төрт бұрыш)

ІІІ. Сабақ мазмұнымен таныстыру
- Балалар алдымызда үлкен мереке келе жатыр.
Ол қандай мереке?
- /.............. /
- Бұл туралы күнделікті айтып жүрміз, теледидардан да көріп жүрсіңдер. Осы мерекеге орай еліміздің облыстарында, қала - аудандарда, ауылдарда, мекемелерде « 20 жылдыққа 20 жарқын іс» деген ұранмен көптеген жұмыстар жасалып, шаралар өтуде. Бүгінгі сабағымызда топпен жұмыс жасай отырып «20 жарқын іс» деген ұранмен 20 бөліктен тұратын тапсырмаларды орындай отырып, мына мозайканы құрастыруларың керек. Бұл сендердің тәуелсізік мерекесіне 20 жарқын істерің болады.

ІҮ. Тірек білімді еске түсіру.
Алғашқы 6 бөлшекті әр топқа 2 - ден таратамын. Сұрақтарға көрнекілікті пайдаланып жауап береді де, өрнектерді тақтаға шығарады.
І топ. 1) Шеңбер деген не?
2) 4200 * 70
ІІ топ. 1) Дөңгелек деген не?
2) 548100: 90
ІІІ топ. 1) Жылдамдық, уақыт, қашықтық туралы айт.
2) 15300 * 80
- Сонымен қозғалысқа қатысты қандай ұғымдармен таныспыз? /............ /

Ү. Жаңа сабақ.
- Бүгінгі сабағымызда бір - біріне қарама - қарсы бағыттағы қозғалыстарға есептер шығарып үйренеміз. Сызбаға қарайық. Автокөліктер бір - біріне жақындап келеді.
V¹=40 км/сағ -------------------- t =? сағ --------------------- V²=60 км/сағ

-----------------------------------S = 400 км
Уақыт бірлігінде нысандардың бір - біріне жақындауын жақындау жылдамдығы дейді. Бір - біріне қарама - қарсы бағытта қозғалу кезінде жақындау жылдамдығы жылдамдықтардың қосындысына тең болады.
V жақынд. = V¹ + V²
60 + 40 = 100 ( км/сағ )- автокөліктердің жақындау жылдамдығы.
Автокөліктердің неше сағаттан кейін кездескенін біу үшін, алғашқы арақашықтықты жақындау жылдамдығына бөлу қажет.
t = S: Vжақынд.
400: 100 = 4 ( сағ )
Жауабы: автокөліктер 4 сағаттан кейін кездесті.
- Әр сағат сайын автокөліктердің арақашықтығы қанша уақытқа қысқарады? Кестені толтырайық.
t ------------------------------------1 сағат -------------------2 сағат ---------------------3 сағат
Автокөліктер
арасындағы арақашықтық
Уақыт белгілі, жақындау жылдамдығы белгілі, арақашықтықты табу үшін не істейміз деп ойлайсыңдар? Формуласын құрастырып көріңдер.
S =Vжақынд. • t
Әр топтан 3 оқушы шығып әр бағанды толтыра отырып, 3 бөлшекті орнатады

ҮІ. Оқушы білімін алғашқы бекіту.
10 - бөлшек. №2 есепті шығар (Оқушыға есепті оқытамын, талдаймыз)
- Бұл есепті 2 тәсілмен шығаруға болады, осы тәсілдерді қарастырып, түсіндіріп көріңдер. (тақтаға ілемін)
1 – тәсіл
1) 14 • 2 = 28 (км)
2) 12 • 2 = 24 (км)
3) 28 + 24 = 52 (км)

2 – тәсіл
1) 14 + 12 = 26 (км/сағ)
2) 26 • 2 = 52 (км)
- Ал енді келесі бөлшектердің тапсырмаларын орындайық. №3 тапсырма

І топ. 11 - бөлшек. №3 (а) 60 + 40 = 100 (км/сағ) – Vжақынд.
100 • 2 = 200 (км)
Жауабы: ауылдардың арақашықтығы 200 километр

ІІ топ 12 - бөлшек. №3 (ә) 60 • 2 = 120 (км) – 1 - автокөлік
(200 – 120 ): 2 = 40 (км/сағ)
Жауабы: V²= 40 км/сағ

ІІІ топ 13 - бөлшек. №3 (б) 60 + 40 = 100 (км/сағ) – Vжақынд.
200: 100 = 2 (сағ)
Жауабы: 2 сағаттан кейін
- Осы есептер бір – біріне кері есеп бола ма?
- / кері есептер /
- Тағы да бір кері есеп құрастыруға бола ма? / /
- Сонымен бір - біріне қарама - қарсы қозғалысқа берілген есептерді шығаруда жақындау жылдамдығы жылдамдықтардың қосындысына тең болады.

ҮІІ. Логикалық тапсырмалар
І топ. 14 - бөлшек. Менің ақшам осы ақшамның жартысын қосса, 150 теңге болар еді. Менде қанша ақша болған? (100 теңге болған)
ІІ топ. 15 – бөлшек. Шешесі балаларына 10 шоколадты бөліп, қыздарына үш - үштен, ұлдарына екі - екіден берді. Қыздар нешеу, ұлдар нешеу? (2 ұл, 2 қыз)
ІІІ топ. 16 - бөлшек. Кез келген нәрсенің төрттен бір бөлігі көп пе, әлде жартысының екіден бір бөлігі көп пе? (екеуі бірдей)

ҮІІ. Оқушылардың тірек білімдерін пысықтау жаттығулары.
17 – бөлшек. № 4 ауызша. Уақыт қаншаға артты?
??
12: 15--------→13: 05 ------------→16: 25
--------(50 мин) ------(3 сағ 20 мин)

18 – бөлшек. №5 әр топтан бір оқушыдан шығып берілген өрнекті тиімді тәсілмен есептейді.
450 • (2 • 7 ) = (450 • 2 ) • 7 = 900 • 7 = 6 300
720 • ( 9 • 2 ) = ( 720 • 9 ) • 2 = 12 960
17 • 2 • 8 • 125 = ( 17 • 2 ) • (8 • 125 ) = 34 • 1000 = 34 000
19 – бөлшек № 6 тапсырма ( Сызбамен жұмыс )
- Кесіндінің қайсысы радиус болып табылады?
- Қайсысы диаметр?
Радиустар 1) ОС, ОМ, ОХ, ОА 2) ОС, ОВ, ОД
Диаметр 1) ХО 2) ВД
20 - бөлшек Өздік жұмыс №7
Екі бірдей шаршыдан қабырғалары 3 см және 6 см болатын тік төртбұрыш құрастырылды. Есептің сызбасын сызып, периметрін тап.

ҮІІІ. Сабақты бекіту кезеңі
- Міне, балалар, бүгінгі сабағымызда сендер 20 жарқын іс істеу арқылы еліміздің картасын құрастырдыңдар. Жарайсыңдар! « Егеменді елдің ертеңі – оқу мен білімнің тереңдігімен өлшенеді» деп айтылғандай сендердің еліміздің көркеюіне ең басты қосар үлестерің сабақты жақсы оқып, оқуды жақсыға аяқтау.
- Бүгінгі сабақтағы білімдеріңді бекіту үшін графикалық тест жұмысын таратамын, жылдам белгілеп шығасыңдар. Мұнда жауаптар геометриялық фигурамен берілген, сол бойынша дұрыс жауаптың фигурасын саласыңдар

1. V¹=20 км/сағ---------------t =? сағ---------------V²=26 км/сағ
--------------------------------S = 460 км
t = 2 сағ
t = 10 сағ
t = 5 сағ

2. V¹=60 км/сағ-------------t = 2 сағ---------------V²= 80 км/сағ
--------------------------------S =? км
280 км
360 км
140 км

3. V¹=? км/сағ-------------t = 3 сағ-----------------V²=5 км/сағ
----------------------------S = 27 км
5 км/сағ
6 км/сағ
4 км/сағ

4. Жақындау жылдамдығы неге тең?
Жылдамдықтардың қосындысына
Жылдамдықтардың айырмасына
Жылдамдықтардың көбейтіндісіне
5. Автокөлік 65 км/сағ жылдамдықпен 2 сағат жолда болса, қанша жолды жүріп өтеді?
67 км
120 км
130 км

Тест кілтін арқылы оқушылар өз жұмыстарын өздері тексереді.
Тест кілті

ІХ. Сабақты қорытындылау
- Бүгінгі сабақ бойынша сұрақтарың бар ма?
- Сабақтан не түсіндіңдер? Не білдіңдер?
Х. Бағалау
ХІ. Үйге тапсырма. № 2 (ә), № 9

Назар аударыңыз! Жасырын мәті

Тақырыбы: Бір - біріне қарама - қарсы бағыттағы қозғалыстарға есептер шығару.
Мақсаты:
-Бір - біріне қарама - қарсы бағыттағы қозғалыстарға есептер шығару әдістерімен таныстыру, жақындау жылдамдығы деген ұғым беру.
- Оқушыларды қозғалысқа қатысты есептерді шығару дағдыларын, ақыл ойын, ой - өрісін, танымдық қабілеттерін, логикалық ойлауын дамыту. Пәнге деген қызығушылығын арттырып, өз ойын қорытындылай білуге баулу.
-Өз Отанын, елін сүйетін, білімді де, саналы, нағыз патриоттарды тәрбиелеу. Өзіндік бағалауға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: панорамалық сабақ
Сабақ типі: жаңа білімді меңгерту
Әдістері: түсіндіру, «Ой ашу» стратегиясы, сұрақ - жауап, топтық жұмыс, логикалық тапсырма, көрнекілікпен жұмыс, графикалық тест жұмысы.
Көрнекілігі: Сызбалар, кестелер, тест тапсырмалары, ұран сөз, қозғалысқа қатысты формула макеті, дөңгелек, шеңбер макеттері.
Сабақ барысы: 
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың оқу құралдарын толық алуын қадағалап, назарын сабаққа аударамын.
Психологиялық дайындық.
Шырылдады қоңырау
Біз сабақты бастаймыз.
Партамызға отырып
Өзара көз тастаймыз. 
Табыс тілеп көзбенен,
Жаңа білім алуға
Алға қадам аттаймыз.
ІІ. «Ой ашу» стратегиясы
- Балалар, таңертең тұрғанда күнді дене жаттығуларынан бастайтын сияқты сабағымызды «Ой жаттығуларынан» бастайық. Менің сұрақтарыма жылдам жауап беріңдер.
1. Жылдың бесінші айын ата. / мамыр /
2. Бүгін аптаның қай күні? ( бесінші)
3. 320 мен 1 - дің көбейтіндісі. ( 320 )
4. Шаршы, тік төртбұрыш, үшбұрыш нелер? (геометриялық фигуралар)
5. 513 пен 515 -тің арасында қандай сан бар? (514)
6. Есік қандай геометриялық фигура? (тік төрт бұрыш)
ІІІ. Сабақ мазмұнымен таныстыру
- Балалар елімізде үлкен әлемдік деңгейде бір шара ұйымдастырылып жатыр. Ол қандай шара?
- /.............. /
- Бұл туралы күнделікті айтып жүрміз, теледидардан да көріп жүрсіңдер.
Осы ЕХPО-2017-ге орай еліміздің облыстарында, қала - аудандарда, «ЕХPО-2017 жарқын болашақ» деген ұранмен көптеген жұмыстар жасалып, шаралар өтуде. Бүгінгі сабағымызда топпен жұмыс жасай отырып «ЕХPО-2017 жарқын болашақ» деген ұранмен 20 бөліктен тұратын тапсырмаларды орындай отырып, мына мозайканы құрастыруларың керек. Бұл сендердің тәуелсіз еліміздің жарқын болашығына қосқан үлестерің болады.
ІҮ. Тірек білімді еске түсіру.
Алғашқы 6 бөлшекті әр топқа 2 - ден таратамын. Сұрақтарға көрнекілікті пайдаланып жауап береді де, өрнектерді тақтаға шығарады.
І топ. 1) Шеңбер деген не?
                                                      2) 4200 * 70
ІІ топ. 1) Дөңгелек деген не?                                                   2) 548100: 90
ІІІ топ. 1) Жылдамдық, уақыт, қашықтық туралы айт.               2) 15300 * 80
- Сонымен қозғалысқа қатысты қандай ұғымдармен таныспыз? /............ /
Ү. Жаңа сабақ.
- Бүгінгі сабағымызда бір - біріне қарама - қарсы бағыттағы қозғалыстарға есептер шығарып үйренеміз. Сызбаға қарайық. Автокөліктер бір - біріне жақындап келеді. 

Уақыт бірлігінде нысандардың бір - біріне жақындауын жақындау жылдамдығы дейді.
Бір - біріне қарама - қарсы бағытта қозғалу кезінде жақындау жылдамдығы жылдамдықтардың қосындысына тең болады. 
V жақынд. = V¹ + V²
60 + 40 = 100 ( км/сағ )- автокөліктердің жақындау жылдамдығы.
Автокөліктердің неше сағаттан кейін кездескенін білу үшін, алғашқы арақашықтықты жақындау жылдамдығына бөлу қажет.
t = S: Vжақынд.
400: 100 = 4 ( сағ )
Жауабы: автокөліктер 4 сағаттан кейін кездесті.
- Әр сағат сайын автокөліктердің арақашықтығы қанша уақытқа қысқарады? Кестені толтырайық.
Қозғалыс уақыты 1 сағат 2 сағат 3 сағат 4сағат
Автокөліктер арасындағы арақашықтық
Уақыт белгілі, жақындау жылдамдығы белгілі, арақашықтықты табу үшін не істейміз деп ойлайсыңдар? Формуласын құрастырып көріңдер.
S =Vжақынд. • t
Әр топтан 3 оқушы шығып әр бағанды толтыра отырып, 3 бөлшекті
орнатады
ҮІ. Оқушы білімін алғашқы бекіту.10 - бөлшек.
№2 есепті шығар (Оқушыға есепті оқытамын, талдаймыз) 
- Бұл есепті 2 тәсілмен шығаруға болады, осы тәсілдерді қарастырып, түсіндіріп көріңдер.
(тақтаға ілемін)
1 – тәсіл 2 – тәсіл
1) 14 • 2 = 28 (км)
2) 12 • 2 = 24 (км)
3) 28 + 24 = 52 (км)
1) 14 + 12 = 26 (км/сағ)
2) 26 • 2 = 52 (км)

- Ал енді келесі бөлшектердің тапсырмаларын орындайық. 
№3тапсырма 
І топ. 11 - бөлшек. №3 (а) 60 + 40 = 100 (км/сағ) – Vжақынд.100 • 2 = 200 (км)
Жауабы: ауылдардың арақашықтығы 200 километр
ІІ топ 12 - бөлшек. №3 (ә) 60 • 2 = 120 (км) – 1 - автокөлік
(200 – 120 ): 2 = 40 (км/сағ)
Жауабы: V²= 40 км/сағ
ІІІ топ 13 - бөлшек. №3 (б) 60 + 40 = 100 (км/сағ) – Vжақынд.200: 100 = 2 (сағ)
Жауабы: 2 сағаттан кейін
- Осы есептер бір – біріне кері есеп бола ма?
- / кері есептер /
- Тағы да бір кері есеп құрастыруға бола ма? / /
- Сонымен бір - біріне қарама - қарсы қозғалысқа берілген есептерді шығаруда жақындау жылдамдығы жылдамдықтардың қосындысына тең болады.
ҮІ.Көңілді сергіту сәті:
1,2.3- қарлығаш болып ұш
4,5,6- қарлығаш болып қалқы
7,8,9,10- өз орныңа келіп қон

ҮІІ. Логикалық тапсырмалар
І топ. 14 - бөлшек. Менің ақшам осы ақшамның жартысын қосса, 150 теңге 
болар еді. Менде қанша ақша болған? (100 теңге болған)
ІІ топ. 15 – бөлшек. Шешесі балаларына 10 шоколадты бөліп, қыздарына
үш - үштен, ұлдарына екі - екіден берді. Қыздар нешеу, ұлдар нешеу?
(2 ұл,2қыз)
ІІІ топ. 16 - бөлшек. Кез келген нәрсенің төрттен бір бөлігі көп пе, әлде 
жартысының екіден бір бөлігі көп пе? (екеуі бірдей)


ҮІІІ. Сабақты бекіту кезеңі
- Міне, балалар, бүгінгі сабағымызда сендер 20 жарқын іс істеу арқылы еліміздің картасын құрастырдыңдар. Жарайсыңдар! 
« Егеменді елдің ертеңі – оқу мен білімнің тереңдігімен өлшенеді» деп айтылғандай сендердің еліміздің көркеюіне ең басты қосар үлестерің сабақты жақсы оқып, оқуды жақсыға аяқтау.

ІХ. Сабақты қорытындылау
- Бүгінгі сабақ бойынша сұрақтарың бар ма?
- Сабақтан не түсіндіңдер? Не білдіңдер?
Х. Бағалау
ХІ. Үйге тапсырма. № 2 (ә), № 9 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ   тақырыбы: Бір бағыттағы қозғалысқа берілген есептер.

Сабақ мақсаты:

А)Жылдамдық,  уақыт, қашықтық  байланысына сәйкес бір бағыттағы  қозғалысқа берілген есептерді шығаруға уйрету.

Б)Оқушылардың шамаларды байланыстыра есептей білуге, бөлу және көбейту амалдарын орындауға, теңдеу шешу, фигураларды салыстырудағы  білім дағдыларын дамыту.

В)Еңбекқорлыққа, адамгершілікке, қонақжайлылыққа, өнерге тәрбиелеу.

Сабақ түрі: дәстүрлі

Сабақ әдісі: ұжымдық

Көрнекілігі: интерактивті тақта, геометриялық фигуралар.

Сабақтың кезеңдері:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық даярлық

Жеті бірдей өренбіз,

Жеті түрлі шумақпыз,

Жеті бірдей әуенбіз,

Жеті түрлі бояумыз.

Кең пейілді жүрекпен,

Ақ пейілді ниетпен,

Амандасып алайық,

Бір жадырап қалайық.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:

Жылдамдық, уақыт, қашықтық.

U=S: t                   S=Uх t                   t=S: U

Суреттермен жұмыс.

ІІІ.Жаңа сабақ:

№ 1    - Суретте не бейнеленген ?

            - Велосипедші және мотоциклші қандай әрекет орындауда ?

            - Қозғалыс бағыты туралы не айтуға болады ?

            - 60 - 16 айырмасы нені білдіреді ?

            -  Межелі жерге қайсысы бұрын жетеді .

 

№ 2

А) 630 км  жолды жылдамдықтары 70км/сағ және 90 км/сағ екі машинаның қайсысы бұрын жүріп өтеді ? Межелі жерге қайсысы қанша уақыт бұрын жетеді ?

S=630 км                         630:70=9(сағ)

U =70км/сағ                   630:90=7(сағ)

U=90км/сағ                     9-7=2(сағ)

t-?

Ә)Алмат пен Мирас атпен жарысты. Алматтың атының жылдамдығы 20 м/сек, ал Мирастың атының жылдамдығы 18 м/сек. 10 секундтан кейін аттардың арақашықтығы неше метр болды?    10 минуттан кейін ше ? 1 сағаттан кейін ше?

U=20м/с

U=18м/с

 t-10с-10мин-1сағ-      S-?

(20м/с-18м/с)х10с=20м

Б) Бір айлақтан екі кеме бір мезгілде шығып, бір бағытта жол тартты. 4 сағаттан соң бірінші кеме айлақтан 120 км, ал екіншісі 140 км қашықтықта болды. Әр кеменің жылдамдығын тап.

№ 3

Мектеп оркестрі үшін 2 қобыз, одан 6 есе артық домбыра және домбыра мен қобыздан 7 есе кем сыбызғы алынды. Оркестрге барлығы неше аспап алынды ?

Қобыз         -  2

Домбыра   -  ?  6  есе артық

Сыбызғы    -  ? 7 есе кем

6 х 2 = 12                  (12 + 2) : 7 = 2       2 + 12 + 2 =16

№  4      Бөлуді орында және тексер:

1944 : 24 = 81      2150 : 25 = 86               2262 : 87 = 26                  2376 : 27 = 88  

№ 5

24 км 506 м х 3= 73 км 518 м         73 м 50 мм + 9 м 25 мм = 82 м 75 мм            

78 т 123 кг х5 =390 т 615 кг              96 т 509 кг – 48 т 765 кг = 47 т 744 кг              

2 м 375 мм х 8 = 19 м                       300 км 450 м – 195 км 728 м =104км722м

                              42 м 14 см : 43 = 98 см 

                              26 ц 19 кг  : 27 = 97 кг

                               91 м 20 см : 32 = 2м 85 см

№ 6   Теңдеуді  шешу:

5607 + х = 9004                  в х 6 = 54828 : 2               8706 – а = 5397                  19950 : х = 210 : 3

х = 9004 – 5607                  в х 6 = 27414                     а = 8706 – 5397                  19950 : х = 70  

х = 3397                               в = 27414 : 6                      а = 3309                             х = 19950 : 70                                                                                                                                                                                                                    

5607 + 3397 = 9004           в = 4569                              8706 – 3309 = 5397            х = 285

9004 = 9004                        4569 х 6 = 54828 : 2          5397 = 5397                         19950 : х = 210 : 3

                                              27414 = 27414                                                              70 = 70  

№ 7 Фигураларды салыстыру.

- Ұқсастығы неде ?

- Айырмашылығы неде ?

№ 8

Үшбұрыштың екі қабырғасы бірдей және әрқайсысы 8 см,  ал үшінші қабырғасы 2 см. Осы үшбұрыштың периметрін өрнек түрінде жазып көрсету.

8 см + 8 см + 2 см = 18 см

№9

Амалдарды орында:

14085:15+2205:45 = 939+49=988

50004:18+1000:25 = 2778+40=2818

8041х51-5022х54 = 410091-271188=138903

4005х81+7001х52 = 324405+364052=688457

Шығармашылық есеп:

2х5    3х4      2345

3х6    4х5      3456

4х7    5х6      4567

ІҮ.Сабақты қорыту

1.Қозғалыстың  3 шамасы: жылдамдық,уақыт,қашықтық.

2.Қуып жету қозғалысы

3.Қалып қою қозғалысы

4.Бір- біріне қарама-қарсы бағытталған қозғалыс

5.Бірінен-бірі қарама-қарсы бағытталған қозғалыс

 

Ү.Үйге тапсырма №5 (3)     №9

                             42 м 14 см : 43 = 98 см 

                              26 ц 19 кг  : 27 = 97 кг

                               91 м 20 см : 32 = 2м 85 см

 

Ү.Сабақты бағалау

 

 

    4 «ә»сынып

Математика

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Жақындау қозғалысы. Қозғалысқа берілген әртүрлі есептер шығару (кездесу бағыты).

Сабақтың мақсаты: 

«Жақындау жылдамдығы» деген түсінікті қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже:

 Есептеу және есеп шығара алу дағдылары жетіледі.

Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты игеру сабағы.

 Сабақтың әдіс-тәсілі: оқытудағы жаңа тәсілдер,  Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, диалог,  жас ерекшелігіне сәйкес оқыту,оқытуды және оқуды бағалау талдау, көрнекілік.

  Көрнекіліктер: Кесте

Топтастыру

«Сандар құпиясы»

Берілген сандар бойынша топтасып отырады.

Сергіту сәті

Санамақ жаттығу

Жаттығу

Тапсырмалар:

ІІ. Өткенді қайталау.

III.Тірек білім, білік, дағдыларын белсендіру.

Жаңа сабаққа дайындық ретінде жылдамдықты, уақытты, қашықтықты анықтауға берілген тапсырмаларды беру.қозғалып келе жатқан бір дененің жүріп өтетін қашықтығын табуға берілген есептерді, содан аң басқа осыған ұқсас дененің жүріп өткен қашықтығын табуға берілген есептерді шығарту.

Қозғалыс уақыты

1 сағ

2 сағ

3 сағ

4 сағ

Қашықтық

 

 

 

 

IV. Жаңа материалмен таныстыру.

-Енді осы жаяу жүргіншілер (велосипедшілер, автомобиль) бір-біріне қарама-қарсы қозғалды дейік. Олардың арасындағы бастапқы қашықтық 400 км.

А) Әр сағат сайын машиналардың арасындағы қашықтық қанша уақытқа қысқарады?

Ә) Кесте толтыру

Қозғалыс уақыты

 

 

 

 

Машиналар арасындағы қашықтық

 

 

 

 

Бір-біріне қарама-қарсы бағытта қозғалу кезінде жақындау жылдамдығы жылдамдықтардың қосындысына тең.

60+40=100 км/сағ – автокөліктердің жақындау жылдамдығы

      Автокөліктер неше сағаттан кейін кездесетінін білу үшін, бастапқы арақашықтықты жақындау жылдамдығына бөлі керек.

400:100=4 сағ

V.Алғашқы бекіту.

№2 а) есеп талданады. 1-тәсіл:                                          2-тәсіл

1)14∙2= 28 км                           1) 14+12=26 км/сағ

2) 12∙2=24 км                           2) 26∙2=52 км

3)28+24=52 км

№2 ә) есепті өз беттерінше орындайды.

№3 есепті шығару кезінде бұл есептердің бір-біріне кері есептер болып табылатындығы туралы қорытынды жасау керек, өйткені мәліметтер бірдей, сұрағы өзгерді.

VI.Өткен материалмен жұмыс.

Бұрынғы өтілгендерді қайталауға №4-8 тапсырмалар арналады.

№8 тапсырма. А) 150 саны 50 санынан қанша есе артық болса, 70-тен сонша есе артық санды тап: х:70 = 150:50

Ә)80 саны 10 санынан қанша артық болса, 73-тен сонша кем санды тап.

73-х = 80-10

 

 

 

 

Кесте толтырту

 

 

 

 

 

 а)күнді жазу ә)көркем жазу  145768 разрядтық қосылғыштарға жікте.

4200*51-(700006-486387)+(23*450+258975)

№1 (Ауызша орындау)

 

 

 

 

 Формуланы еске түсіру

S=?

V=?

T=?

S=v*t

V=S/t

T=S/v

 

 

Кестені толтыра отырып есеп шығару

 

 

Жылдамдық  түрлерін табу жолын анықтау

 

 

 

 

 

 

 

Балалар дәптерлеріне сызбаны сызып көрсетеді. Содан соң екі тәсілмен шығару жүзеге асырылады. Олардың ішінен тиімді тәсіл таңдалады.

 

 

 

Ауызша санау

 

 

Кері есеп екенін анықтау

 

Теңдеу құрастыру.

 

Үйге тапсырма:

Үйге тапсырма: :№7 ,100- бет, ереже.

Күнделікке жазып алады.

Бағалау:

Өзін-өзі бағалау және формативті бағалау

Бағдаршам әдісі

Рефлексия

Рефлексия VII.Қорытынды.

Бүгінгі сабақта қандай есептер шығардық?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қозғалысқа байланысты берілген есептерді шығару

Мақсаты: Есеп ерекшеліктері мен мәнді белгілерін ажыратуға қолайлы жағдай туғызу
Оқушы білімдерін жинақтау, жүйелеу, тәжірибеде қолдана білу дағдысын қалыптастыру
Жаңа технология Блум таксономиясы арқылы есептің белгілері мен құрылымын анықтауға ықпал ету. Қарама - қарсы қозғалысқа берілген есептерді формулаға қойып шығарып үйрену
Сабақ типі: Білім, білік және дағдыны тексеру сабағы
Сабақтың әдісі: Блум таксаномиясы
Күтілетін нәтиже: Оқушы есепті өзі талдап, жинақтап, түсініп практикада қолдана алады.
Блум таксономиясының төмен, орта, жоғары деңгейін меңгереді
Білім. Есептің белгілерін анықтау Есептің құрылымын, мазмұнын анықтау. Обьектілер арасындағы қатынастар
2 - сынып жол, жолаушы, көліктер
2 - сынып Жолаушы жолда 32 сағат болды. Сонда 1 тәулік пойызбен және 5 сағат автобуспен жүрді. Ал қалған уақытта ұшақпен ұшты. Жолаушы ұшақпен неше сағат ұшты?
3 - сынып Нысаналар, бағыты, көліктер Есептегі обьектілер
3 - сынып Сызба бойынша есептер құрастыр және оларды шығар
4 - сынып Нысаналар, бағыттың әртүрлілігі, процесті сипаттайтын шамалар
4 - сынып Арақашықтығы 20 км екі ауылдан бір мезгілде велосипедші мен жаяу адам бір - біріне қарама - қарсы шықты. Жаяу адамның жылдамдығы 5 км/сағ ал велосипедшінікі 15 км/сағ. Олар қанша уақыттан кейін кездеседі?
ТҮСІНУ Есептің шешуін іздестіру. Есепті талдау (Шартын, сұрағын бөліп көрсету).
Есеп мазмұнында әңгіме не туралы екенін білу. Қолданатын амалдарды табу
2 - сынып
Жолда болды - 32 сағ
Поезбен - 1 тәу
Жүк машинасы - 280к
Автобуспен - 5 сағ
Ұшақпен -?
3 - сынып
Екі ауыл арасы -?
Жеңіл м -? 40км артык
4 - сынып
S - 20
W1 - 5км/сағ
W2 - 15 км/сағ
t -?
ҚОЛДАНУ Өзіне ыңғайлы көрнекілікті пайдалану
Тірексызба, заттар, жағдаяттар арқылы көрсету Есептің қысқаша шартын құрайды
2 - сынып
Сурет арқылы түсінік алады
3 - сынып қысқаша шартын құрайды
Жүк. м - 280к
Жеңіл. м -? 40км арт
Екі ауыл арасы -?
ТАЛДАУ. Есептің шығару тәсілін таңдау
Топтастырып салыстырады. Кеткен қателерін тез табады. Талдап, шығару жолын түсіндіреді.
2 - сынып
1тәу - 24сағ
32 -(24+5)
Ұшақ - 3сағ
3 - сынып
Жеңіл. м жүрген жолы -(280+40)
Екі ауыл арасы - 280+(280+40)
4 - сынып
V, 1+ V, 2
S - 20 км. t -? t=20:(5+15)
ЖИНАҚТАУ
Еркін түсініп, өз бетімен орындауы. Оқушылардың есепті құрастыруы Оқушы түсінігінің кеңеюі.
2 - сынып
Екі ауылдың арасы - 86 км, І жолаушы соның 52 км жүрді, ІІ жолаушы неше км жүреді?
3 - сынып
Асан мектептен үйіне дейін велосипедпен - 2км жүрді, ал жаяу одан 3есе артық жүрді. Мектеппен үйдің арасы неше км?
4 - сынып
V - 50км/сағ V - 60км/сағ. 4 сағ кейін екі ауылдың арасы неше км болды.
БАҒАЛАУ Таным мен ойлаудың жоғары деңгейіне жетуі
Есеп нәтижесіне өзіндік пікірлерін білдіру. Критерийлер, дау - дамай туғызатын сұрақтар арқылы жүзеге асыру. Сабақ соңындағы түйін сөз


 

Оқу ісінің меңгерушісі . Қожаберген

Оқу ісінің меңгерушісі . Қожаберген

Психологиялық дайындық. Шырылдады қоңырау,

Психологиялық дайындық. Шырылдады қоңырау,

Білу) мемо Мемо әдісі арқылы еске түсіру 60∙ 80=4800 90 ∙90= 8100 70 ∙400=28000 70∙40=2800 70 ∙70=4900 90∙ 900=81000 200∙ 80=16000 700 ∙50=35000 30 ∙600=18000…

Білу) мемо Мемо әдісі арқылы еске түсіру 60∙ 80=4800 90 ∙90= 8100 70 ∙400=28000 70∙40=2800 70 ∙70=4900 90∙ 900=81000 200∙ 80=16000 700 ∙50=35000 30 ∙600=18000…

Жасырын сөзді тап ойыны. д а ж ы м қ л д ы 272км 920км 60км 150км 156км 70км 120м 90км 98м ж ы л…

Жасырын сөзді тап ойыны. д а ж ы м қ л д ы 272км 920км 60км 150км 156км 70км 120м 90км 98м ж ы л…

Жасырын сөзді тап ойыны. д а ж ы м қ л д ы 272км 920км 60км 150км 156км 70км 120м 90км 98м ж ы л…

Жасырын сөзді тап ойыны. д а ж ы м қ л д ы 272км 920км 60км 150км 156км 70км 120м 90км 98м ж ы л…

Жасырын сөзді тап ойыны. д а ж ы м қ л д ы 272км 920км 60км 150км 156км 70км 120м 90км 98м ж ы л…

Жасырын сөзді тап ойыны. д а ж ы м қ л д ы 272км 920км 60км 150км 156км 70км 120м 90км 98м ж ы л…

Талдау «Иә-жоқ» математикалық диктанты «Жылдамдық» тобы 1

Талдау «Иә-жоқ» математикалық диктанты «Жылдамдық» тобы 1

Не білдім?» «Не түсіндім?» «Нені ойға түйдім?»

Не білдім?» «Не түсіндім?» «Нені ойға түйдім?»

Сабақтың тақырыбы: Жылдамдықты табуға берілген есептер

Сабақтың тақырыбы: Жылдамдықты табуға берілген есептер

Міндеттер– пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру; – есепке сәйкес сызба сала білу дағдыларын қалыптастыру; – жарыс арқылы тез дұрыс есептеуге үйрету; – ауызбіршілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Міндеттер– пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру; – есепке сәйкес сызба сала білу дағдыларын қалыптастыру; – жарыс арқылы тез дұрыс есептеуге үйрету; – ауызбіршілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Білу 5 есеп. 60∙ 80=4800 90 ∙90= 8100 70 ∙400=28000 70∙40=2800 70 ∙70=4900 90∙ 900=81000 200∙ 80=16000 700 ∙50=35000 30 ∙600=18000 60∙ 900=54000 300 ∙90=27000…

Білу 5 есеп. 60∙ 80=4800 90 ∙90= 8100 70 ∙400=28000 70∙40=2800 70 ∙70=4900 90∙ 900=81000 200∙ 80=16000 700 ∙50=35000 30 ∙600=18000 60∙ 900=54000 300 ∙90=27000…

Жасырын сөзді тап ойыны. д а ж ы м қ л д ы 272км 920км 60км 150км 156км 70км 120м 90км 98м ж ы л…

Жасырын сөзді тап ойыны. д а ж ы м қ л д ы 272км 920км 60км 150км 156км 70км 120м 90км 98м ж ы л…

Жасырын сөзді тап ойыны. д а ж ы м қ л д ы 272км 920км 60км 150км 156км 70км 120м 90км 98м ж ы л…

Жасырын сөзді тап ойыны. д а ж ы м қ л д ы 272км 920км 60км 150км 156км 70км 120м 90км 98м ж ы л…

Жасырын сөзді тап ойыны. д а ж ы м қ л д ы 272км 920км 60км 150км 156км 70км 120м 90км 98м ж ы л…

Жасырын сөзді тап ойыны. д а ж ы м қ л д ы 272км 920км 60км 150км 156км 70км 120м 90км 98м ж ы л…

Есептің шешуін айтады. Сол бойынша жаңа тақырыпты анықтайды

Есептің шешуін айтады. Сол бойынша жаңа тақырыпты анықтайды

Не білдім?» «Не түсіндім?» «Нені ойға түйдім?»

Не білдім?» «Не түсіндім?» «Нені ойға түйдім?»

Математика (4 - сынып) Тақырыбы:

Математика (4 - сынып) Тақырыбы:

Бұл сендердің тәуелсізік мерекесіне 20 жарқын істерің болады

Бұл сендердің тәуелсізік мерекесіне 20 жарқын істерің болады

Vжақынд. 100 • 2 = 200 (км)

Vжақынд. 100 • 2 = 200 (км)

V¹=20 км/сағ---------------t =? сағ---------------V²=26 км/сағ --------------------------------S = 460 км t = 2 сағ t = 10 сағ t = 5 сағ 2

V¹=20 км/сағ---------------t =? сағ---------------V²=26 км/сағ --------------------------------S = 460 км t = 2 сағ t = 10 сағ t = 5 сағ 2

Оқушыларды қозғалысқа қатысты есептерді шығару дағдыларын, ақыл ойын, ой - өрісін, танымдық қабілеттерін, логикалық ойлауын дамыту

Оқушыларды қозғалысқа қатысты есептерді шығару дағдыларын, ақыл ойын, ой - өрісін, танымдық қабілеттерін, логикалық ойлауын дамыту

Шаршы, тік төртбұрыш, үшбұрыш нелер? (геометриялық фигуралар) 5

Шаршы, тік төртбұрыш, үшбұрыш нелер? (геометриялық фигуралар) 5

Автокөліктердің неше сағаттан кейін кездескенін білу үшін, алғашқы арақашықтықты жақындау жылдамдығына бөлу қажет

Автокөліктердің неше сағаттан кейін кездескенін білу үшін, алғашқы арақашықтықты жақындау жылдамдығына бөлу қажет

Vжақынд.100 • 2 = 200 (км) Жауабы: ауылдардың арақашықтығы 200 километр ІІ топ 12 - бөлшек

Vжақынд.100 • 2 = 200 (км) Жауабы: ауылдардың арақашықтығы 200 километр ІІ топ 12 - бөлшек

Сабақты бекіту кезеңі - Міне, балалар, бүгінгі сабағымызда сендер 20 жарқын іс істеу арқылы еліміздің картасын құрастырдыңдар

Сабақты бекіту кезеңі - Міне, балалар, бүгінгі сабағымызда сендер 20 жарқын іс істеу арқылы еліміздің картасын құрастырдыңдар

Сабақ тақырыбы: Бір бағыттағы қозғалысқа берілген есептер

Сабақ тақырыбы: Бір бағыттағы қозғалысқа берілген есептер

Жаңа сабақ: № 1 - Суретте не бейнеленген ? -

Жаңа сабақ: № 1 - Суретте не бейнеленген ? -

Бөлуді орында және тексер: 1944 : 24 = 81 2150 : 25 = 86 2262 : 87 = 26 2376 : 27 = 88 №…

Бөлуді орында және тексер: 1944 : 24 = 81 2150 : 25 = 86 2262 : 87 = 26 2376 : 27 = 88 №…

Амалдарды орында: 14085:15+2205:45 = 939+49=988 50004:18+1000:25 = 2778+40=2818 8041х51-5022х54 = 410091-271188=138903 4005х81+7001х52 = 324405+364052=688457

Амалдарды орында: 14085:15+2205:45 = 939+49=988 50004:18+1000:25 = 2778+40=2818 8041х51-5022х54 = 410091-271188=138903 4005х81+7001х52 = 324405+364052=688457

Жақындау жылдамдығы» деген түсінікті қалыптастыру

Жақындау жылдамдығы» деген түсінікті қалыптастыру

Олардың арасындағы бастапқы қашықтық 400 км

Олардың арасындағы бастапқы қашықтық 400 км

VI.Өткен материалмен жұмыс. Бұрынғы өтілгендерді қайталауға №4-8 тапсырмалар арналады

VI.Өткен материалмен жұмыс. Бұрынғы өтілгендерді қайталауға №4-8 тапсырмалар арналады

Мақсаты: Есеп ерекшеліктері мен мәнді белгілерін ажыратуға қолайлы жағдай туғызу

Мақсаты: Есеп ерекшеліктері мен мәнді белгілерін ажыратуға қолайлы жағдай туғызу

Жолаушы жолда 32 сағат болды. Сонда 1 тәулік пойызбен және 5 сағат автобуспен жүрді

Жолаушы жолда 32 сағат болды. Сонда 1 тәулік пойызбен және 5 сағат автобуспен жүрді

Екі ауыл арасы -? ТАЛДАУ. Есептің шығару тәсілін таңдау

Екі ауыл арасы -? ТАЛДАУ. Есептің шығару тәсілін таңдау
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
02.04.2017