Қазақтың музыка өнерінің арналары
Оценка 4.9

Қазақтың музыка өнерінің арналары

Оценка 4.9
Разработки уроков
docx
преподавание
7 кл
04.03.2020
Қазақтың музыка өнерінің арналары
7.Ж2. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу
Ашық сабақ Қазақ музык өнерінің арнасы.docx

 

САБАҚ:  

Мектеп: Айтқұл Шынасилов орта мектебі

 

Күні: 04.02.2020

Мұғалімнің аты-жөні: Бейсенбай Нұрила

 

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

 

 Бөлім тақырыбы

           Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы

 

Сабақтың тақырыбы

Қазақтың музыка өнерінің арналары

 

 Сабақтың түрі

Өтілген дағдыларды қалыптастыру сабағы

 

Осы сабақ  арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

 7.Ж2. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу

 

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар

·         Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру

Көптеген оқушылар

·         синонимдік қатармен  ауыстыра отырып

Кейбір оқушылар

  • Өз ойларын ортаға салып, шағын әңгіме жазады

 

 

Бағалау критерийлері

·         Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылу,  

·         Берілген сөздердің синонимдік қатарын  ауыстыру,

·         Лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау

 

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология:

Бабамыздың мұңы, анамыздың сыры, даламыздың үні, күмбірлеген

күйі,

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

Егер мен дұрыс ұқсам,онда ..? , Яғни, сенің айтуын бойынша..?"

 

Пәнаралық байланыс

АКТ, Саз пәні, Қазақстан тарихы.

 

Мектеп құндылықтары

Өзін және қоршаған ортаға деген сыйластық;  ынтымақтастық; жауапты азаматтық ұстаным; академиялық адалдық; өмір бойы білім алу; ашықтық;

 

Осыған дейін меңгерілген білім

Музыка және классикалық туындылар туралы түсінік

 

Жоспар

 

Жоспарлана

тын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

 

Сабақтың бастапқы кезеңі

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру жұмысы.

              Қызығушылықты ояту.

Тыңдалым алды тапсырма

-         Оқушылар, қандай ән тыңдағанды ұнатасыңдар?

-         Домбырамен, қобызбен жалпы аспаптармен айтылған ән-күйлерді, қазақ әндерін тыңдап көрдіңіздер ме? (Тыңдадым деген оқушы болып, авторын айтып жатса, қол соғып «Керемет» деп марапат айтуға болады.)

-         Тыңдасаңдар қандай сезімде боласыңдар?

Пікір білдірген соң бейнебаян тыңдатылады.

https://kaztube.kz/video/236219    3,10 минут

 Әнші М.Әуелбекованың «Домбыра туралы баллада» әні тыңдатылады.

Оқушылар алдыңғы сабақта меңгерген білімдерін еске түсіреді.

 (Әннің сазын, оның мәтінін мұқият тыңдау). Мәтіннен өздері ұғып қалған бейнелі сөздерді түртіп алады.

Оқушылар сабақтың оқу мақсатымен және бағалау критерийімен танысады.

ӨД = өзге дерек көздері

 

 

Ақпарат көзін  пайдалану

 

https://kaztube.kz/video/236219

 

 

Сабақтың ортасы

 

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 минут

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

Интербелсенді тақтадан домбыраның суреті көрсетіледі.  жанына әннен тапқан  сөздерді топтастырып жазады.   

Похожее изображениеБабамыздың

мұңы,Анамыздың

сыры, Даламыздың үні,

қаны мен жанында 

күй ойнау, жүректің

дүрсілі, күмбірлеген

күйі,қуаныш пен

қайғы мұңды

жырлаған домбыра

 

 

ЖЖ.Оқушылар жұптасып, өздерінің ән мәтінен  қанша сөзді тапқанын, оның мағынасын ашу арқылы түсіндіріп өтеді. Мұң, сыр, үн, күмбірлеген, жырлаған сөздерінің сөздік арқылы синонимдік қатарын жазады.

Оқушыларға бағалау критерийлерімен беріледі.

 

Бағалау критерийлері

Дескритор

Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай қолданылу

Тыңдалымнан бейнелі сөзді тауып,топтастырады

тақырыпқа сай сөздерді орынды қолданады

Синонимді қолдану

Синоним сөздердің орнын ауыстыра алады

Мәтінді редакциялау

Мәтіндегі кейбір сөздерді түзетеді

Кері байланыс.

«Октава» әдісі бойынша оқушылар өз деңгейлерін анықтайды.

Жазылым  алды тапсырма.

-         Ән  мен күй тыңдау да өнер.

Тақтадан  Абайдың өлеңінен үзінді көрсетіледі.

Құлақтан кіріп, бойды алар,

Әсем ән мен тәтті күй.

Бұл кімнің өлеңі екені сұралады.

Ендеше, Қорқыттың  «Ұшардың ұлуы» күйін тыңдап тыңдайық

https://www.youtube.com/watch?v=qiKq7Hnf3i8    

Ұзақтығы 2,30 минут.

Тыңдалым:

«Ұшар ұлуы» күйі

Дескриптор:

-         күйді тыңдайды;

-         алған әсерлерімен бөліседі.

Тапсырма.

«Ортада сұрақ»стратегиясы

- Күйді тыңдағанда қандай сезімде болдың?

- Күйдің қандай құдіреті бар?

Тапсырма.

Жұптық жұмыс.

Дескриптор:

 -1 минут ішінде  тыңдаған күйден не ұққандарын жұптаса отырып пікірлеседі, ойларын ортаға салады;

-Сол күйді тыңдаған сәттегі сезімдері мен ұққан ойларын  жинақтап, шағын әңгіме жазады.

«Ыстық орындық» стратегиясы бойынша жазғандарын сынып алдында оқиды.

Кері байланыс.

«Екі жұлдыз ,бір тілек»;

Тақырыпқа сай мәтінді дұрыс құрады.

 

Жазылым негізіндегі тапсырма

 «Ұшар ұлуы» мәтіндегі  қою қаріппен берілген сөздерді фразеологизмдердің мағынасын ашу, синонимдерімен ауыстырып баяндау .

Дескриптор:

-мәтіндегі берілген қою қаріппен берілген сөздерді фразеологизмдердің мағынасын ашады;

-синонимдерімен ауыстырып баяндайды

 

 

 

 

МЖ = Мұғалім жасаған

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.youtube.com/

Картинки по запросу құрманғазы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия. Сабақтың ең...

Ең....

Ең...

Үйге тапсырма

 Ғаламтор немесе өзге басылымдардан мына тақырыптардың бірі туралы ақпарат жинап, кластер немесе сызба түрінде беріңдер

1)    Ежелгі музыкалық мұралар

2)    Қорқыт күйлерінің тарихы

 

Қосымша ақпарат

 

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? 

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

 

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

 

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы  қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? 

Төменде берілген бөлімді осы сабақ  туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

 

 

 

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бір жесір кемпірдің жалғыз баласы болады.Ол құс салып, ит жүгірткен саятшы екен. Қашқан аңды құтқармайтын «Ұшар» деген тазысы, желмен жарысқан жүйрік аты бар екен. Күндердің күнінде жігіт кенеттен қайтыс болады. Сол кездегі елдің әдет-ғұрпы бойынша, өлген кісіні жерлегеннен кейін жұрт қоныс жаңартып, басқа жерге көшеді екен. Жаңа орынға көшіп келгеннен кейін кемпір баласынан қалған көз – тазыны іздесе, ол ұшты- күйлі жоқ болып шығады. «Ескі жұртта қалған шығар», - деп, бұрынғы қоныстарына қайтып келсе, айтқандай-ақ, Ұшар иесін қиып кете алмай, мола басына сай- сүйекті сырқырата аспанға қарап ұлып отыр екен. Мұны көрген анасы да :

-                     Жалғызымнан айырылдым, қанатымнан қайырылдым. Ұшар,Ұшар, кә,кә...- деп аңырайды. Иен далада жалғызының артында қалған ана мен иесінен айырылған тазы – қос мұңлық қосылып  күңіренеді.Қорқыттың осы оқиғаға байланысты тебіреніп шығарған күйі «Ұшардың ұлуы»деп аталады.


 

Скачано с www.znanio.ru

САБАҚ: Мектеп: Айтқұл Шынасилов орта мектебі

САБАҚ: Мектеп: Айтқұл Шынасилов орта мектебі

Тыңдалым алды тапсырма -

Тыңдалым алды тапсырма -

Интербелсенді тақтадан домбыраның суреті көрсетіледі

Интербелсенді тақтадан домбыраның суреті көрсетіледі

Интербелсенді тақтадан домбыраның суреті көрсетіледі

Интербелсенді тақтадан домбыраның суреті көрсетіледі

Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бір жесір кемпірдің жалғыз баласы болады

Бір жесір кемпірдің жалғыз баласы болады
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
04.03.2020