Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2 А |
Мектеп:№249
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ибраимова Раушан
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП:5 |
Қатысқандар :
|
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.17 Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қоса алады және азайта алады
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу,азайту ережелерін пайдаланып бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қоса алады және азайта алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайтуға берілген мәтіндік есептерді шығара алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
1. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады,азайтады 2. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу,азайту ережелерін әртүрлі есептер шығаруда қолданады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: · Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін тусіндіре алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- Жай бөлшектерді қосу және азайту - Арифметикалық амалдар алгоритмі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Бөлімдері бірдейекі бөлшекті қосу (азайту ) үшін,........ керек |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі,информатика,тарих
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу
|
Жай бөлшектерді оқу,жазу,жай бөлшектердің қасиеті,дұрыс және бұрыс бөлшек,аралас сан,жай бөлшекті ортақ бөлімге келтіру туралы түсініктері бар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 мин |
1мин
1 мин
2 мин
3 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі (ынтымақтастық атмосферасын құру) Қағаз қиындыларына жазылған бөлшектің түрлері арқылы оқушыларды топқа бөлу «Ой қозғау» әдісі
1. Тақтаға алдын ала жазылған жай бөлшектерің ішінен · Дұрыс бөлшектерді · Бұрыс бөлшектерді · Аралас сандарды · Қысқартылмаған жай бөлшектерді анықтайды.
1. Қысқартылмаған бөлшектерді қысқартамыз 2. Берілген аралас сандарды бұрыс бөлшекке ал бұрыс бөлшектерді аралас санға айналдырамыз 3. Оқушылар белсенді оқу тәсілі бойынша талдайды,түсіндіреді Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау. 4. 5. « Серіктесті оқыту» әдісі (жұптық жұмыс) Ені 2см,ұзындығы 4 см сегіз бөлікке бөлінген тіктөртбұрыш оқушыларға таратылып беріледі.8/3 бөлігін көк түске,ал 8/2 бөлігін қызыл түске бояу ұсынылады. - тіктөртбұрыштың барлығы қанша бөлігі боялған? -орындалған әрекетті санды өрнектің көмегімен қалай жазуға болады? Тапсырманы талқылайды ,бір-біріне түсіндіреді Жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстырылады
|
Қағаз қиындылары
1-топ «Дұрыс бөлшек» 2-топ «Бұрыс бөлшек» 3-топ «Аралас сан»
Тіктөртбұрыш салынған дайын қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 32 мин |
5 мин
1 мин
5мин
1 мин
3 мин
1 мин
10 мин
1 мин
5 мин
|
Топтық жұмыс Тапсырма 1.
1.Суретте алтыбұрыш қанша тең бөлікке бөлінген? 2.Алтыбұрыштың қанша бөлігі сары түспен,қанша бөлігі жасыл түспен боялған? 3.Алтыбұрыштың қанша бөлігі боялған? 4.Оны бөлшекпен қалай жазуға болады? 5.Бөлімдері бірдей += бөлшегін қосу қалай орындалған? Бағдаршаммен бағаланады
Әріптердің көмегімен бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу ережесі тұжырымдалады.
Тапсырма 2.
Сурет бойынша бөлімдері бірдей жай бөлшектерді азайту қалай орындалғанын есептеп жазыңдар?
Әріптердің көмегімен бөлімдері бірдей жай бөлшектерді азайту ережесі тұжырымдалады.
Бағдаршам арқылы жұптардың өзара қалыптастырушы бағалауы жүзеге асырылады.
Тапсырма 3.(Топтық жұмыс) - Ө + Б - Е - Л - Ш - К
«Басбармақ » арқылы бағалау
Енді оқушылар Жай
бөлшектердің тарихына үңілсек Тапсырма 3. «Оқулықпен жұмыс» Смайликтер арқылы топтар есептердің номерлерін таңдайды №421. Өрнектің мәнін табыңдар
1. + 2. -
3. - 4. +
5. + 6. +
№422. Есептеңдер:
1. + 2. -
3. - 4. +
5. - 6. +
№440. Жай бөлшекті екі жай бөлшектің қосындысы түрінде жазыңдар:
1. 2.
3. 4.
5. 6.
Кері байланыс орнату. 1) Топта жұмыс істеу ұнады ма? 2) Өзге топтың бақылау нәтижелерімен келісесіздер ме? Неліктен? «2 жұлдыз - 1ұсыныс» арқылы бағалау.
Сергіту сәті. (Сергіту биі) Оқушылармен бірге сергіту жаттығуларын жасау
Тапсырма 4. Дескриптор арқылы қалыптастырушы бағалау (қосымша)
|
Суреттер салынған парақшалар
Суреттер салынған парақшалар
Таратпа қағаздар
Оқулық
Интербелсенді тақтадағы бейнеролик |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин
|
3+2мин
|
Рефлексия: “Аяқталмаған
сөйлемдер” *.............................................................................. қызықты болды. *................................................................................. қиын болды. *................................................................................. екенін түсіндім Үйге тапсырма. 1. Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту ережелері
2. №441 Қосындының мәні 1ге тең болатындай 1. 2. 3. 4. 5. 6. Бөлшегіне қандай жай бөлшекті қосу керек?
|
Стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық сақтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Барлық оқушыларға бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу,азайту ережелерін білетіндіктері тексеріледі Сынып оқушыларының басым бөлігіне бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу,азайтуға есептер шығару ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау,суреттер арқылы өз зерттеулерін ұсыну арқылы олардың білімдерін кеңейту. |
1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара 2 жұлдыз 1ұсыныс беру бойынша жетістіктерін айқындау. 3. Кері байланыс (ауызша) 4. Дайын үлгі жауап 5. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану |
Сергіту жаттығуы қимылмен көрсету:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тапсырма |
|
Оқушының аты жөні: |
|
|
|
Бағалау критерийлері |
Дескриптор |
1. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады,азайтады |
Суреттегі бөлшектерді жеке-жеке ортақ бөлімге келтіреді |
2. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу,азайту ережелерін әртүрлі есептер шығаруда қолданады |
Суретегі домбыраның ұзындығын табады
|
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.