5 синфлар учун бир соатлик дарс ишланма 5 синфлар учун бир соатлик дарс ишланма 5 синфлар учун бир соатлик дарс ишланма 5 синфлар учун бир соатлик дарс ишланма 5 синфлар учун бир соатлик дарс ишланма 5 синфлар учун бир соатлик дарс ишланма
onli_kasrlar_ustida_tort_amalga_doir_.doc
Sana: «___» _____________ 201__ y.
Aim.uz
Mavzu: O’nli kasrlar ustida to’rt amalga doir mashqlar
Darsning maqsadi: O’quvchilarga o’nli kasrlar ustida to’rt amalga doir
mashqlar yechishni o’rgatish, mavzuga doir misollar yechib ko’rsatish.
Darsning ko’rgazmali qurollari: ______________________________
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism – salomlashish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali qurol va
jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
Amallarni bajaring (216217):
216. 1) 1,5:68:5+5,33,8 ; 3) 1,57:0,35+0,225,2 ;
2) (9:4,52,2+4,6):0,9 ; 4) 0,80,48:0,8+9,522,09
217. 1) 5,36+5,7:0,31,61,6:16; 3) 7,24,5+7,61,23:0,1
2) (49,2:1,2+9)0,91,84 ; 4) (0,82+ 0,36):0,51,031 .
218. Ikkita sonning yig’indisi 4,18 ga, ayirmasi esa 2,06 ga teng. Shu sonlarni toping.
219. Ikkita sonning yig’indisi 366,22 ga teng. Agar birinchi son 16,26 ga orttirilsa, u
holda hosil bo’lgan bu son ikkinchi songa teng bo’ladi. Shu sonlarni toping.
220. O’nta sonning o’rta arifmetigi 13,66 ga teng. Bu sonlarga qanday son qo’shilsa,
ularning o’rta arifmetigi 17,99 ga teng bo’ladi?
221. To’g’ri to’rtburchakning perimetri 29,8 dm, bo’yi enidan 3,1 dm uzun. Shu to’g’ri
to’rtburchakning yuzini toping.
Tenglamani yeching (222223):
222. 1) 24,95x26,05=285,825;
2) 13,064x11,449=648,283;
Aim.uz Aim.uz
3) 26,16x+24,08=89,48;
4) 6x16,99=29639*0,01;
223. 1) 2,140,3x)*1,3=11,44*0,1; 3) 2,42x0,605=4,235:1,4;
2) (186,023,2x):0,01=4010; 4) 18,318:0,2=7,1x+17,04;
224. Oralaridagi masofa 34,3 kmga eng bo’lgan ikki qishloqdan ikki yo’lovchi bir
biriga qarab bir vaqtda yo’lga chiqdi. Birinchi yo’lovchining tezligi 5,6 km/soat,
ikkinchisining tezligi esa uning 0,75 qismiga teng. Ular necha soatdan keyin
uchrashadilar? 1,5 soatdan keyin ular orasidagi masofa qancha bo’ladi?
225. Uchta sondan biri 36,8 ga teng va u shu sonlar yig’indisining 0,16 qismini,
ikkinchi son esa bu yig’indining 0,35 qismini tashkil qiladi. Ikkinchi va uchunchi
sonlarni toping.
226. Velosipedchi butun yo’lning 0,28 qismini bosib o’tdi. Un yana o’tganiga
qaraganda 8,8 km ko’p yo’l bosib o’tishi kerak. Velosipedchi qancha yo’lni bosib
o’tishi kerak?
227. Sayyoh mo’ljallangan yo’lini 4,2 soatda bosib o’tdi. Bu vaqtning 2 soatini 5,23
km/soat tezlik bilan, qolgan vaqtini esa 4,6 km/soat tezlik bilan yurdi. Sayyohning
o’rtacha tezligini toping.
228. To’g’ri to’rtburchakning perimetri 52,6 ga teng, eni esa bo’yidan 4,7 sm ga qisqa.
Shu to’g’ri to’rtburchakning yuzini toping.
229. Zabiha bir son o’yladi. U o’ylagan sonni 13,14 ga kamaytirib, so’ngra natijani 24
marta orttirib, hosil bo’lgan ko’paytmaga 3,28 ni qo’shgan edi, 100 chiqdi. Zabiha
o’ylagan sonni toping.
230. Marjonbuloq qishlog’i markazi va Toshkent shahridan bir vaqtda birbiriga qarab
ikki avtomobil yo’lga chiqdi va 1,6 soatdan so’ng uchrashdi. Marjonbuloqdan chiqqan
avtomobilning tezliki 65 km/soat, Toshkentdan chiqqan avtomobilning tezligi esa undan
7,5 km ortiq. Marjonbuloq qishlog’i markazi va Toshkent shahri orasidagi masofani
toping.
231. Amallarni bajaring:
1) 2,76:0,3+900,022,5 ; 3) (4,9+510,12,2):0,5 ;
Aim.uz 2) 0,250,08:0,011,5 ; 4) (4,951)0,10,18:0,2 .
Aim.uz
5. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir bor eslatish va unga qanchalik
erishilganligini o’quvchilar bilan birgalikda aniqlash. O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga
javob berish, ulaming o’zlashtirganlik darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini qayd qilish.
Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni tilga olish va baholash;
6. Uyga vazifa ________________________
Aim.uz
Дарс ишланма 5 синфларга
Дарс ишланма 5 синфларга
Дарс ишланма 5 синфларга
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.