бөлшектердің түрін ажырата біледі, дұрыс және бұрыс бөлшектермен танысады, бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыра алады, дұрыс бөлшек 1-ден кіші екендігіне көз жеткізеді. есептер шығаруда қолдана алады. Тақырыпқа қызығушылығын ояту мақсатында тапсырма беру, Тақырыпты мысадармен тереңірек түсіндіру, білімдерін жүйелеу үшін есептер беру және оқулықпен жұмыс жасау.Тақырыпқа қызығушылығын ояту мақсатында тапсырма беру, Тақырыпты мысадармен тереңірек түсіндіру, білімдерін жүйелеу үшін есептер беру және оқулықпен жұмыс жасау.
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер.docx
Мұғалімнің атыжөні:
Күні:
Сынып:
Пәні:
Тақырыбы:
Негізгі түйінді идея:
Оқу мақсаты:
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Ибраимова Раушан Талғатқызы
7.12.16
5 «Ә», 5 «В»
Математика
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер . Аралас сан. Аралас санның бүтін және бөлшек бөліктері.
Бөлшекті қысқарту, қысқарту тәсілдері, қысқармайтын бөлшек ұғымы жайлы білігін ұштау.
Бөлшекті қысқарту, қысқарту тәсілдері, қысқармайтын бөлшек ұғымы жайлы білігін ұштау.
Барлық оқушылар:
Сандардың ортақ бөлгішін табуды біледі
Көпшілік оқушылар:
Сандардың ЕҮОБін табуды біледі
Табыс критерийлері
Жекелеген оқушылар:
Сандардың ЕҮОБін табуды есептер шығаруда
қолдана алады
Кезеңдер
Кіріспе
м I.
уақыт
1 мин
2 мин
і
л
ө
б
і
г
з
і
г
е
Н
Қызығушы
лығын ояту
II.Мағына
ны тану
кезеңі
3 мин
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сергіту сәті. Психологиялық дайындық. Көңілді санау
Тапсырма:
1)*ның орнына қой.
¿
102 =
11
34 ;
5
¿ =
45
54 ;
102
126 =
17
¿
Қандай ережеге сүйеніп орындыдың?
2) 28 санының бөлгіштерін ата: (1,2,4,7,14,28,)
42 санының бөлгіштерін ата: (1,2,3,6,7,14,28,42)
28 бен 42нің ортақ бөлгіштерін ата (1,2,7,14)
ЕҮОБ( 28;42) ? ЕҮОБ( 28;42) =14
Өзара жай сан деген не? М: 25пен 12 өзара жай сан,себебі : ЕҮОБ(25;12)=1
Берілген бөлшектің алымы мен бөлімі өзара жай сан болатын бөлшекпен алмастыруға болады. М:
6 ; бөлшек 9ға қысқартылды деп айтылады.
45
54=45:9
54:9=5
12
15
25 ;
18 бөлшектерін нешеге қысқартуға болады? Нәтижесін жаз.
Марапат
арқылы
бағалау
Сызғыш,
оқу
дәптері,
оқулық
Марапат
арқылы
бағалау
Сызғыш,
оқу
дәптері,
оқулық Бөлшектерді қысқарту ережесін тұжырымдау және оны кітаппен салыстыру.
Тәсілдері :1тәсіл: Алымы мен бөлімінің ЕҮОБне бөлу.
М:
6 яғни, ЕҮОБ(30;36)=6 , 30:6=5 ; 36:6=6 немесе
36 =5
30
36 =5
30
6
Қысқарт (жұппен жұмыс)
15
40 ;
14
77 ;
2тәсіл: Біртіндеп тізбектей қысқарту.
180
315 =36
63 =4
7 ;
М:
Қысқарт (жұппен жұмыс)
30
45 ;
3тәсіл: Көбейткіштерге жіктеу арқылы:
М:
60
225 =2∗2∗3∗5
80
100 =2∗2∗2∗2∗5
3∗3∗5∗5= 4
2∗2∗5∗5 = 4
5 ;
15 ;
Шыққан нәтижелердегі алымы мен бөлімі қандай сандар? Қысқартылмайтын бөлшек ұғымын енгізу.
III.Ой
толғаныс
кезеңі
28 мин
№1 .
№2
1) Бөлшектерді қысқарт:
40/25= 120/225=
16/32=
2) Берілген бөлшектерге тең бөлшек жаз:
1/6=2/12=...=...;
4/25=...=...=...;
1) Бөлшектерді қысқарт:
60/45= 12/22=
164/32=
№4
№5
Сызғыш,
оқу
дәптері,
оқулық
2) Берілген бөлшектерге тең бөлшек жаз:
3/8=6/16=...=...;
2/7=...=...=...;
Марапат
арқылы
бағалау
1) Бөлшектерді қысқарт:
6/8= 26/18= 82/64=
2) Берілген бөлшектерге тең бөлшек жаз:
3/7=8/21=...=...;
3/5=...=...=...;
1) Бөлшектерді қысқарт:
22/33= 36/48= №3
2) Берілген бөлшектерге тең бөлшек жаз:
1/5=2/10=...=...;
2/7=...=...=...;
1) Бөлшектерді қысқарт:
6/18= 25/45=
150/225=
210/155=
2) Берілген бөлшектерге тең бөлшек жаз:
3/8=9/24=...=...;
5/7=...=...=...;
Қорытынды
бөлім
1 мин
Үйге №316 (жұп)
1 мин
1 мин
Рефлексия. Қол көтеру арқылы
Бағалау. Жиынтық баға қою
Дурыс және бурыс жай болшектер
Дурыс және бурыс жай болшектер
Дурыс және бурыс жай болшектер
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.