Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1.1 Компьютердің құрылғылары |
Мектеп: «Ш.Уәлиханов атындағы ЖОББМ» ММ |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Карашинов Каскырбай Серикбаевич |
|
Сынып: 5 «А», «Б», «В» |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
5.1.1 Есептеу техникасының даму тарихы. Компьютердің буыны |
|
Оқу мақсаттары |
5.1.1.1 Есептеу техникасының дамуының тарихы мен переспективасы жөнінде әңгімелеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар үшін: Есептеу техникасының даму тарихын білу. Көпшілік оқушылар үшін: Переспективасы жөнінде әңгімелеу. Кейбір оқушылар үшін: Компьютерлердің буындарының айырмашылықтарын талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
1. Дербес компьютердің даму тарихын біледі 2. Компьютердің даму кезеңдері туралы түсіндіреді 3. ДК даму тарихының айырмашылықтарын талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар. |
Абак, арифмометр,ENIAC, IBM. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. Сын тұрғысынан ойлауға, жаупкершілікке тарту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі, тарих, қазақ тілі, бейнелеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Компьютердің негізгі құрылғысы, процессор мен қатты диск қызметтерін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері. |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
7 мин. |
«Ішкі және сыртқы шеңбер» құрып бір-біріне қарап тұрып жылы тіліктерін айтады. -Сыныпты асық түстері арқылы топқа бөлу.(көк, жасыл) -«Аукцион» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. |
Екі шеңберін құрады.
Түрлі түсті асық
30 20 10 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.Табиғаттағы,қоғамдағы,техникадағы ақпараттардың ортақтығы 2.Дербес компьютердің вируспен зақымдану белгілерін ата. 3.Мұрағаттар қандай мақсатта құрылады? |
1.Адам өміріндегі ақпараттық үдерістерге мысал келтір. 2. Ақпаратты сығу 3.Мұрағаттауды жүзеге асыратын программаларды ата |
1.Ақпарат дегеніміз не. 2.Вирус дегеніміз не? 3.Деректерді қаншалықты жиі мұрағаттау керек.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
33 мин.
Сергіту сәтті |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. /сұрақ-жауап/ 1-тапсырма (Ж); (Т); 1-топ – «Дербес компьютер» (Есептеу техникасының даму тарихы. ) 2-топ –«Электрондық есептеуіш машина.» (ЭЕМ-нің даму кезеңдері.) Жеке оқулықтан өздері оқиды,топта талдайды,постерге түсіреді,қорғайды. Дескриптор: - Тақырыпты түсінеді. - Даму кезеңдерін айтады. - Ойын жеткізеді Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.(Толықтай түсінсе,сенімді болса-жасыл түс,түсінуге жақын болса,-сары түс, тсінбесе,сенімді болмаса- қызыл түс)
Көршіңнің суретін сал.(бұлшық етке жаттығу жасау)
2-тапсырма (Ж) «Сәйкестендіру » әдісі Тәжірибелік жұмыс А деңгейі Ғаламтор желісінен мына кестені толтыруға қажетті ақпарат табады.
Дескриптор: 1. Мезгілдері бойынша табады 2. Мемлекеттін анықтайды. 3. Авторын табады.
Бағалау: «Басбармақ» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау. |
Таныстырылым, дәптермен,оқулықпен жұмыс
Ақ бет, түрлі түсті қарандаш
Ғаламтор |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
5 мин. |
Рефлексия: Қағаздың бетіне өз қолдарыңды айналдыра сызыңдар.Әр саусақтың ішіне сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазады. Бас бармақ-Мен үшін маңызды және қызық Балан үйрек- Маған жеткілікті болмады Ортан терек-Маған қиын болды Шылдыр шүмек-Мен көп мағлұмат алдым Кішкетай бөбек-Менің ұсынысым
Үй тапсырмасы: ДК даму тарихына байланысты эссе жазу |
Ақ қағаз,түрлі түсті қалам |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ғаламтор желісінде орындайды
|
«Фейерверк» әдісі бойынша мақтау,мадақтау. |
Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережесімен таныстыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.