Сабақтың тақырыбы: Функцияның графигі. Функцияның графиктерін қарапайым түрлендіру
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға функцияның графигін координаталар осі бойымен параллель көшіру, созу, сығуды және осы аталған түрлендірулердің барлығын бір функцияға қолданыуды үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың ой - өрісін дамытып, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, зейін қоюға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі : интерактивті тақтада салынған графиктер.
Сабақтың түрі : жаңа білім беру
№8+ алг 10 кл.doc
Сабақ жоспары
Функцияның графигі. Функцияның графиктерін
Оқушылардың ой өрісін дамытып, пәнге деген
Сабақ нөмірі: №8
Пәні: алгебра
Сыныбы: 10 а,ә
Күні:
Сабақтың тақырыбы:
қарапайым түрлендіру
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Оқушыларға функцияның графигін координаталар осі
бойымен параллель көшіру, созу, сығуды және осы аталған түрлендірулердің
барлығын бір функцияға қолданыуды үйрету.
Дамытушылық:
қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, зейін қоюға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі : интерактивті тақтада салынған графиктер.
Сабақтың түрі : жаңа білім беру
Сабақтың әдісі: сұрақжауап, көрнекілік.
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі
2.Үй тапсырмасын тексеру: №9, 13
3. Жаңа тақырыпты баяндау.
Егер М нүктесінің абсциссасы функцияның аргументі болса, ал ординатасы
аргументінің берілген мәніндегі функцияның мәні болса жазықтықта М(х;у)
нүктелерінің жиыны у=f`(х) функциясының графигі деп аталады.
1) y=ax+b сызықты функциясының графигі түзу
2) y=ax2+bx+c квадраттық функциясының графигі –парабола
3)
қолданып,
Енді
(мұндағы k, a, b, d нөлден өзге нақты
y
kf
сандар) функциясының графигін салу жолын қарастырайық
d
функциясының графигін салу үшін егер d>0 болса, онда у=f`(х) функциясының
графигін Оу ордината осінің бойымен оң бағытта, ал егер d<0 болса, теріс
бағытта (0;d) векторына параллель көшіру керек.
Мысалы: а) у=х+3 ә)
салайық.
Шешуі: а) у=х+3 функциясының графигін салу үшін жоғарыдағы тұжырым
бойынша у=х түзуін Оу осінің бойымен оң бағытта 3 бірлікке параллель
көшіреміз.
к
x
осылардың негізінде қарапайым түрлендірулерді
ax
у кері тәуелділіктің графигі –гипербола
функцияларының графиктерін
1
x
y
fx
2
b
d
y1
x
y
1 функциясының
Мысалы: ә)
графигін, яғни гиперболаны Оу осінің бойымен теріс бағытта 2 бірлікке
параллель көшіреміз.
функцияларының графигін салу үшін
2
x
у
II
.
у
kf
x
функциясының графигін салу үшін у=f`(х) функциясының графигін
есе
болғанда k есе созу және
1
болғанда k
k
1
0
1k
Оу осінің бойымен
қысу керек.
Мысалы
)
Шешуі: а)
графигін Оу осіне қарай 3 есе қысамыз.
xf
)
ya
3
xf
1
2
3
a
x
x
2
x
ә)
функциясының графигін салу үшін у=х функциясының
функцияларының графиктерін салайық.
Мысал: ә)
графигін абсцисса осіне қарай 2 есе қысамыз
xf
1
2
x
2
функциясының графигін салу үшін
у функциясының
2x
bxf
y
III.
функциясының графигін салу үшін у=f`(х) функциясының
графигінен Ох осінің бойымен b>0 болғанда, (b;0) векторына теріс бағытта
b<0 болғанда оң бағытта, параллель көшіру арқылы алуға болады.
Мысалы:
функциясының графигін салайық.
23 x
xf
Шешуі: Ол үшін
y параболасын тұрғызып, оны (3;0) векторына Ох осінің
бойымен параллель көшіреміз, яғни Охтің бойымен оңға қарай 3 бірлікке
параллель көшіреміз.
2x
ax
f
y
IV.
функциясының графигін салу үшін у=f`(х) функциясының графигінен
Ох осінің бойымен a >1 болғанда, a есе рет сығу немесе a <1 болғанда
есе рет созу арқылы алады.
│ │
│ │
│ │
2
x
1
2
y
Мысалы: а)
функциясының графигін Ох осінің бойымен а) 2 есе созамыз; б) 4 есе
қысамыз.
функциясының графигін салу үшін
б)
y
2x
y
22x
функциясының графигін салу үшін жоғарыда қарастырылған
d
b
y
kf
ax
V.
түрлендірудің төртеуінде қолдану керек.
Мысалы:
2 2
3
x
y
2x
функциясының графигін салайық. Ол үшін:
y параболасын саламыз;
1)
2) параболаны 2 бірлік оң бағытқа Ох осінің бойымен паралель көшіреміз;
3) шыққан параболаны Оу осінің бойымен 3 бірлік жоғары паралел
көшіреміз.3.Есептер шығару:
Тақтада орындалатын есептер: №16
5. Үйге тапсырма: №19
Қорытындылау. Бағалау
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с
договором-офертой сайта. Вы можете
сообщить о нарушении.