Оқушылардың білімділік дағдыларын қалыптастыру, аргументінің берілген мәніне сәйкес функцияның мәнін табуды және функцияның мәніне сәйкес аргументтің мәнін табуды үйрету.
Жаңа білімді игерту сабағы
Топтық, Жұптық, «Зигзаг» стратегиясы
Топ ережесі, бағалау критерийі, сұрақтар, смайликтер, қажетті құралдар.
Оқушылардың білімділік дағдыларын қалыптастыру, аргументінің берілген мәніне сәйкес функцияның мәнін табуды және функцияның мәніне сәйкес аргументтің мәнін табуды үйрету.
Жаңа білімді игерту сабағы
Топтық, Жұптық, «Зигзаг» стратегиясы
Топ ережесі, бағалау критерийі, сұрақтар, смайликтер, қажетті құралдар.Оқушылардың білімділік дағдыларын қалыптастыру, аргументінің берілген мәніне сәйкес функцияның мәнін табуды және функцияның мәніне сәйкес аргументтің мәнін табуды үйрету.
Жаңа білімді игерту сабағы
Топтық, Жұптық, «Зигзаг» стратегиясы
Топ ережесі, бағалау критерийі, сұрақтар, смайликтер, қажетті құралдар.
6 сынып.Функциянын кестемен берилуи.docx
Сабақ
тақырыбы
Мақсаты
Сабақ түрі
Әдістәсілдер
Сабақ
көрнекілігі
Сабақ кезеңі
Ұйымдастыр
у /2 мин/
«Жаңа сабақ»
/9 мин /
«Ой
толғаныс»
/20 мин/
Пәні: Математика
Функцияның кестемен берілуі
Оқушылардың білімділік дағдыларын қалыптастыру, аргументінің берілген мәніне
сәйкес функцияның мәнін табуды және функцияның мәніне сәйкес аргументтің
мәнін табуды үйрету.
Жаңа білімді игерту сабағы
Топтық, Жұптық, «Зигзаг» стратегиясы
Топ ережесі, бағалау критерийі, сұрақтар, смайликтер, қажетті құралдар.
Өту барысы:
Мұғалім әрекеті
амандасу;
түгелдеу;
оқушының
назарын сабаққа
аудару;
оқу
құралдарының
дайындығын тексеру
Оқушы әрекеті
амандасу;
кезекшілік
міндеттерін
атқару;
сабаққа
дайындалу;
Тәжірибелер мен бақылауларда аргумент пен оған сәйкес функцияның мәні белгілі
бір реттілікпен кесте арқылы беріледі. Функция формуламен берілгенде де
аргументтің белгілі бір мәніне сәйкес функцияның мәні есептеліп, олардың сәйкес
мәндері кестедегі бір бағанға жазылады. Мысалы, тәулік бойындағы ауа
температурасының өзгерісі кестемен берілген.
12
Уақыт t (сағ)
14
16
18
20
22
24
2
4
6
8
1
0
2
Температура,
Т0С
3
2
0
1
3
4
3
2
1
1
2
Функция кестемен берілгенде кестенің бір жолына аргументтің мәні
жазылса, екінші жолға оған сәйкес функцияның мәні жазылады.
Кестенің қадамы дегеніміз – аргументтің қатар тұрған екі мәнінің айырмасы.
Мына кестенің қадамы 2ге тең, себебі 42=2; 86=2
І деңгей
№1286 (ауызшы есеп)
№1287 есеп.
Функция у =3х+1 формуламен берілген.
Кестені дәптерге сызып, оны толтырыңдар.
Х
2
1
0
1
2
3
у
5
2
1
4
7
10
Оқушылар ауызшы
сұрақтарға жауап береді
4
13
Оқушылар кестедегі бос
орындарды толықтырады. х
у
2
3,5
4
6,5
Сергіту сәті.
«Кім көп
біледі?»ойыны
/8 мин/
Оқушылар сұрақтарға
жауап береді
y=x2
1) y=1
2 (3x+1)
2) y=1+6x
4
А.y=60
х
y=−3
2
х
Оқушылар логикалық
тапсырмаларды
орындайды
№1288 есеп. Өздік жұмысы.
№1290 есеп.
Кестедегі бос орындарды толтырыңдар. Кесте
бойынша берілген функцияны формуламен жазыңдар.
Аргумент,
х
Функция, у
16
36
25
49
1
2
3
4
7
5
6
1
4
9
ІІ деңгей
№1294 есеп. Функцияны кестемен беріңдер:
8
1) y=1
6
9,5 12,5
2 (3x+1)
, мұндағы 2≤х≤8, қадамы 2ге
тең;
2) y=1+6x
4
4
х
, мұндағы 4≤х≤16, қадамы 4ге
у
6,25 12,25 18,25 24,25
12
16
8
тең.
№1296 есеп.
1
х (сағ)
у (мин)
60
ІІІ деңгей
№1300 есеп.
х
у
3
4,5
2
3
0,5
30
2/3
40
0,6
36
0,25
15
0,35
21
1
1,5
0
0
1
1,5
2
3
3
4,5
1. Зерде достарымен ойын алаңының ұзындығын
аттап қадам жасау арқылы өлшеді. Зерде 22, Есет
24, Ерден 27, ал Есен 25 қадам аттады.
Сұрақ: Қай баланың адымы қысқа? Жауабы: Ерден
27 адым.
2. Зерденің қолында 5 кг тоқаш салынған таразы бар.
Ол үстелден cекірді.
Сұрақ: Секіріп түскен жағдайда таразының тілшесі
өзгере ме? Жауабы: Өзгермейді.
3. Бұтақта 3 торғай отыр еді. Мысық 1 торғайды
ұстап алды.
Сұрақ: Бұтақта қанша торғай қалды? Жауабы:
Қалғандары ұшып кетті, торғай қалған жоқ.
4. 1ден 10 – ға дейінгі сандарды әліпби ретімен жаз :
Жауабы: 6,5,.,.,.,.,.,.,.,.,.,3. 6, 5, 1, 2, 7, 10, 8, 9, 4, 0,
3. 5. 8 8 8 8 8 8 8 8 = 1000
Сұрақ: Арифметикалық амалдарды қолдану
арқылы 1000 санын қалай шығаруға
болады? Жауабы: 888+88+8+8+8=1000
6. Белгілі бір тәсіл арқылы сандар қатарын
жалғастыр: 7, 15, 31, 63......
Жауабы: 8,16,31,т.с.с. Келесі сан бір бірлікке
артық.
7. 5, 4, 3, 2, 1 цифрларын қатар жазып, 85 саны
шығатындай етіп қосу және азайту амалдары
арқылы тура теңдік құрастыр.
Жауабы: 54 + 32 – 1 = 85
№1291; №1295 есеп.
Күнделіктеріне жазып
алады.
«Ашық журнал» арқылы оқушыларды
Бағалау
Өздерінің бағасын білу
парақтарында
жалпы ұпайды
шығаруды
сұраймын.
Бүгінгі
сабақтан
алған
әсерлерін
сұрау
Смайликтерді тақтаға
іледі.
Үйге
тапсырма
беру
/1 мин/
Бағалау
/3 мин/
бағалау
Рефлексия
/2 мин/
«Компанент» әдісі
Функциянын кестемен берилуи. 6 сынып
Функциянын кестемен берилуи. 6 сынып
Функциянын кестемен берилуи. 6 сынып
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.