Иран. Ауғаныстан
Оценка 4.7

Иран. Ауғаныстан

Оценка 4.7
Разработки уроков
docx
история
9 кл
12.02.2017
Иран. Ауғаныстан
Пәні: Қазіргі дүниежүзі тарихы Күні___________ Сыныбы: 9 «К» Сабақтың тақырыбы: Иран. Ауғанстан Сабақтың мақсаты: - ОқушыларИранның 1918-1939 жылдар аралығындағы ішкі және халықаралық жағдайларына нақты фактімен сипаттама береді, Ирандағы ұлт-азаттық қозғалыстың ерекшеліктеріне тоқталып, Кеңес үкіметінің осында социалистік революция ұйымдастыру әрекетіне түсінік береді. - 1918-1940 жж. Ауғанстанның саяси экономикалық даму жолына сипаттама береді, Реформалардың мәнін ашып көрсетеді; - Оқушылардың ойлау қабілеті, қызығушылығы, белсенділігі артады. Сабақтың көрнекілігі: карта, тірек сызбалар, сұрақтар жазылған билет Сабақтың түрі: жаңа сабақ Сабақтың әдісі: топтастыру, түсіндіру САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ: Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық дайындық.Оқушылармен сәлемдесу, сыныпты түгелдеу, сабаққа назар аудару. Үй тапсырмасын тексеру. «Теңіз шабуылшылары» ойыны № А Ә Б 1 40 10 . 2 30 20 10 3 . 40 20 1-А-40. «4 мамыр қозғалысын» ұйымдастырушылар қатарындағы беделді қайраткер (Ли Дачжао) 1-Ә-10. Бүкілхалықтық ереуіл неше күнге созылды? (7 күнге) 1-Б. Жүріс келесі топқа өтеді. 2-А-30. «30 мамыр қозғалысының»? бүкілқытайлық революцияға ұласуының себебі? (ағылшын полицейлерінің оқ атуы) 2-Ә-20. «4мамыр қозғалысына» неше мың адам қатысты?. (60 мың) 2-Б-10. Коммунистік үйірмелер қай қалаларда ашылды? (пекин, Шанхай, Чанша) 3-А. Жүріс келесі топқа өтеді. 3-Ә-40. Сунь Ятсен президент болып қай жылы жарияланды? (1921 жылғы сәуірде) 3-Б-20. Қытай Республикасының астанасы. (Кантон) I. Қызығушылықты ояту. «Жұмбақ хат» Азияның оңтүстік-батыс бөлігінде орналасқан мемлекет. Астанасы — Тегеран. Ресми тілі — парсы тілі. Мемлекеттік діні — ислам дінінің шиит тармағы. Президент (1997 жылдан бастап Сейд Мохаммед Хатами) 4 жылға сайланады және Министр Кабинетін басқарады. 1981 жылғы конституциясы бойынша, елде саяси және діни емес ұйымдарға тыйым салынған. Ұлттық мейрамы 11 ақпан — Революция күні (1979). Ұлттық ақша бірлігі — риал. Теңізге тікелей шыға алмайтын, Орта Шығыстағы мемлекет. Әлемдегі ең кедей елдердің бірі. 1978 жылдан бастап елде азамат соғысы жүріп жатыр. Батысында Иранмен, оңтүстік-шығысында Пәкістанмен, солтүстігінде Түркіменстанмен, Өзбекстанмен жәнеТәжікстанмен, шығысында Қытаймен, оңтүстігінде Үндістанмен шектеседі. Бұл «Жұмбақ хатта» қай мемлекеттер жасырылған. Осы мемлекеттер туралы не білеміз? Біз неге бұл мемлекеттерді қарастырып отырмыз? Қалай ойлайсыңдар? (Оқушылар жауабы: Иран және Ауғанстан туралы өтетін боламыз) Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру: «Иран. Ауғанстан» Осы тақырып туралы қандай мағлұмат бере аласыңдар. «Бір орындық қозғалысы» әдісі арқылы бір-бірлеріңнен мағлұмат жинаңдар, топта тақылап қорытынды жасаңдар. Мағынаны тану. Ендігі кезекте топтық жұмыс. Топтық жұмысымызды бастамас бұрын «Сергіту сәтін» өткізейік. «Не үшін» ойын түрі 1. Екі көзің не үшін керек?-жақсыларды көру үшін 2. Екі қолың не үшін керек?-елге көмек беру үшін 3. Құлақ не үшін керек?-ақыл кеңес тыңдау үшін 4. Тіл мен жақ не үшін керек?-ақиқатты айту үшін 5. Ал аяғың не үшін керек?-шетте жүрсем, туған жерге қайту үшін 6. Ал бүгінгі сабақ не үшін керек?-тарихымды білу үшін Топтық жұмысымызды «Табақ тарту» әдісі арқылы орындаймыз. (1,5 минут) Топпен жұмыс: Топ ережесі: - сабақтан кешікпеу; - сабаққа түгел, ұйымшылдықпен қатысу; - бір-бірінің пікірін тыңдау; - бірін-бірі сыйлау; - берілген тапсырманы нақты орындау; - бірігіп, белсенді жұмыс жасау. Топ мүшелерін сайлау: спикер, уақыт сақшысы, хатшы Топтық жұмысымызды «Табақ тарту» әдісі арқылы орындаймыз I топ: Ирандағы ұлт-азаттық қозғалыс II топ: Иранның 1921-1945 жылдардағы саяси-экономикалық даму жолдары III топ: 1918-1945 жылдардағы Ауғанстан (Қорғайтын оқушыларға лента байлау) Топтық жұмыс барысында жасалған өнімдеріңді қорғаймыз. V. Қорытындылау: «Өрмекшінің торы» әдісін пайдалана отырып бүгінгі алған білімімізді қорытындылайық. (Сұрақ - жауап). Қорғау. Картамен жұмыс. Үйге тапсырма: §12, 70-74 беттер. Рефлексия: 1. Маған бүгінгі сабақтан ұнаған үш жағдай... 2. Мені бүгінгі сабақта ойландырған екі жағдай... 3. Менің бір ұсынысым немесе сұрағым...Разработка урока по всемирной истории на тему Иран. Ауғаныстан
Иран. Ауғаныстан.docx
Бекітілді: ______________ Пәні: Қазіргі дүниежүзі тарихы Күні___________ Сыныбы: 9 «К» Сабақтың тақырыбы: Иран. Ауғанстан  Сабақтың мақсаты:     ­ ОқушыларИранның 1918­1939 жылдар аралығындағы ішкі және халықаралық жағдайларына  нақты фактімен сипаттама береді, Ирандағы ұлт­азаттық қозғалыстың ерекшеліктеріне тоқталып,  Кеңес үкіметінің осында социалистік революция ұйымдастыру әрекетіне түсінік береді.     ­ 1918­1940 жж. Ауғанстанның саяси экономикалық даму жолына сипаттама береді,  Реформалардың мәнін ашып көрсетеді;      ­ Оқушылардың ойлау қабілеті, қызығушылығы, белсенділігі артады. Сабақтың көрнекілігі: карта, тірек сызбалар, сұрақтар жазылған билет  Сабақтың түрі: жаңа сабақ Сабақтың әдісі: топтастыру, түсіндіру САБАҚТЫҢ  БАРЫСЫ: А Ә Б . 10 20 10 20 40 40 30 .            Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық дайындық.Оқушылармен сәлемдесу, сыныпты  түгелдеу, сабаққа назар аудару.        Үй тапсырмасын тексеру. «Теңіз шабуылшылары» ойыны № 1 2 3 1­А­40. «4 мамыр қозғалысын» ұйымдастырушылар қатарындағы беделді қайраткер (Ли Дачжао) 1­Ә­10. Бүкілхалықтық ереуіл неше күнге созылды? (7 күнге) 1­Б. Жүріс келесі топқа өтеді. 2­А­30. «30 мамыр қозғалысының»? бүкілқытайлық революцияға ұласуының себебі? (ағылшын  полицейлерінің оқ атуы) 2­Ә­20. «4мамыр қозғалысына» неше мың адам қатысты?. (60 мың) 2­Б­10. Коммунистік үйірмелер қай қалаларда ашылды? (пекин, Шанхай, Чанша) 3­А. Жүріс келесі топқа өтеді. 3­Ә­40. Сунь Ятсен президент болып қай жылы жарияланды? (1921 жылғы сәуірде) 3­Б­20. Қытай Республикасының астанасы. (Кантон)       I. Қызығушылықты ояту. «Жұмбақ хат»       Азияның оңтүстік­батыс бөлігінде орналасқан мемлекет. Астанасы — Тегеран. Ресми тілі —  парсы тілі. Мемлекеттік діні — ислам дінінің шиит тармағы. Президент (1997 жылдан бастап Сейд  Мохаммед Хатами) 4 жылға сайланады және Министр Кабинетін басқарады. 1981 жылғы  конституциясы бойынша, елде саяси және діни емес ұйымдарға тыйым салынған. Ұлттық мейрамы  11 ақпан — Революция күні (1979). Ұлттық ақша бірлігі — риал.        Теңізге тікелей шыға алмайтын, Орта Шығыстағы мемлекет. Әлемдегі ең кедей  елдердің бірі. 1978 жылдан бастап елде азамат соғысы жүріп жатыр. Батысында Иранмен, оңтүстік­ шығысында Пәкістанмен, солтүстігінде Түркіменстанмен, Өзбекстанмен жәнеТәжікстанмен,  шығысында Қытаймен, оңтүстігінде Үндістанмен шектеседі.        Бұл «Жұмбақ хатта» қай мемлекеттер жасырылған. Осы мемлекеттер туралы не білеміз?    Иран Ауғанстан Біз неге бұл мемлекеттерді қарастырып отырмыз? Қалай ойлайсыңдар? (Оқушылар жауабы: Иран және Ауғанстан туралы өтетін боламыз)        Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру: «Иран. Ауғанстан»        Осы тақырып туралы қандай мағлұмат бере аласыңдар. «Бір орындық қозғалысы» әдісі арқылы  бір­бірлеріңнен мағлұмат жинаңдар, топта тақылап қорытынды жасаңдар. Мағынаны тану.        Ендігі кезекте топтық жұмыс. Топтық жұмысымызды бастамас бұрын «Сергіту сәтін»  өткізейік. «Не үшін» ойын түрі 1. Екі көзің не үшін керек?­жақсыларды көру үшін 2. Екі қолың не үшін керек?­елге көмек беру үшін 3. Құлақ не үшін керек?­ақыл кеңес тыңдау үшін 4. Тіл мен жақ не үшін керек?­ақиқатты айту үшін 5. Ал аяғың не үшін керек?­шетте жүрсем, туған жерге қайту үшін 6. Ал бүгінгі сабақ не үшін керек?­тарихымды білу үшін        Топтық жұмысымызды «Табақ тарту» әдісі арқылы орындаймыз. (1,5 минут) Топпен жұмыс:  Топ ережесі:  ­ сабақтан кешікпеу; ­ сабаққа түгел, ұйымшылдықпен қатысу; ­ бір­бірінің пікірін тыңдау; ­ бірін­бірі сыйлау; ­ берілген тапсырманы нақты орындау; ­ бірігіп, белсенді жұмыс жасау. Топ мүшелерін сайлау: спикер, уақыт сақшысы, хатшы        Топтық жұмысымызды «Табақ тарту» әдісі арқылы орындаймыз I топ: Ирандағы ұлт­азаттық қозғалыс II топ: Иранның 1921­1945 жылдардағы саяси­экономикалық даму жолдары III топ: 1918­1945 жылдардағы Ауғанстан (Қорғайтын оқушыларға лента байлау) Топтық жұмыс барысында жасалған өнімдеріңді қорғаймыз.       V. Қорытындылау:        «Өрмекшінің торы» әдісін пайдалана отырып бүгінгі алған білімімізді қорытындылайық.  (Сұрақ ­ жауап). Қорғау. Картамен жұмыс.        Үйге тапсырма:  §12, 70­74 беттер.         Рефлексия: 1. Маған бүгінгі сабақтан ұнаған үш жағдай... 2. Мені бүгінгі сабақта ойландырған екі жағдай... 3. Менің бір ұсынысым немесе сұрағым...

Иран. Ауғаныстан

Иран. Ауғаныстан

Иран. Ауғаныстан

Иран. Ауғаныстан

Иран. Ауғаныстан

Иран. Ауғаныстан
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
12.02.2017