Канспект урока 5 клас па тэме "Эпоха Вялікіх геаграфічных адкрыццяў"

  • docx
  • 10.01.2022
Публикация в СМИ для учителей

Публикация в СМИ для учителей

Бесплатное участие. Свидетельство СМИ сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала падарожжы +.docx

Тема: «Эпоха Вялікіх геаграфічных адкрыццяў».

Мэта: фармираванне ўяўленняў пра мораплавацелей эпохі Вялікіх геаграфічных адкрыццяў

Задачы: фарміраваць веды аб падарожжах і адкрыццях Х.Калумба, Васко да Гамы, Ф.Магеллана, Д.Куку і інш.;

Фарміраваць уменне абазначаць на контурнай карце маршруты падарожнікаў;

 развиваць  уменні працаваць з тэкстам падручніка, пазнаваўчых інтарэсаў;

выхоўваць цікавасць да гісторыі


Ход урока

 1.Арганізацыйны момант

2.Праверка дамашняга задання

Прадоўжыце сказы.

Адважныя маракі, за 3 гады абагнулі Афрыку ………………………………………

Старажытнагрэчаскі вучоны, здзейсніў падарожжа ў Егіпет ………………………………

Жыхары, якія засялялі ўзбярэжжа Скандынаўскага паўвострава, іх караблі дасягнулі Ісландыі, Грэнландыі ………………………………………….

Першы еўрапеец, які пабываў у Кітаі, купец ………………………………..

Рускі купец, пабываў у Індыі і правёў там 3 гады ………………………….

3.Актуализация ведаў.

Праблема

Сябры, кожны з нас любіць падарожнічаць. Падчас канікул, асабліва летніх, мы стараемся куды-небудзь з'ездзіць, ды і проста ў госці, напрыклад, да бабулі . Для вас гэта не толькі геаграфічнае падарожжа (вы ж перамяшчаецеся з аднаго пункта ў іншы), але і невялікае адкрыццё. Вы адкрываеце для сябе новыя сцяжынкі ў лесе, не абазнаныя раней сцежкі ў гарах і т .д. аднак, ніхто з вас не рызыкне назваць вашыя адкрыцця вялікімі геаграфічнымі адкрыццямі. А вось адкрыцця XV-XVI стагоддзяў у навуцы называюць Вялікімі геаграфічнымі адкрыццямі. Якое ў вас узнікае пытанне? Чаму геаграфічныя адкрыцці канца XV стагоддзя назвалі Вялікімі? Якія ў вас будуць гіпотэзы?

4 Паведамленне тэмы

5.Знаёмства з новай тэмай

Вучні пад кіраўніцтвам настаўніка заёмяцца з падарожжамі, наносяць іх на контурную карту.

6. Замацаванне.

1.     Тэст

1Кто положил начало эпохи Великих географических открытий:

А) А.Веспуччи; Б) Васко да Гама; В) Х.Колумб; Г) Ф.Магеллан

2. Как назывался южный мыс Африки, открытый португальской экспедицией:

А) Великий; Б) Африканский; В) Южный; Г) Доброй Надежды.

3. Какое значение имела экспедиция Васко да Гамы:

А) обогнула Африку с юга и открыла южную оконечность материка;

Б) достигла западных берегов Индии;

В) открыла Ю.Америку;

Г) пересекла Атлантический океан.

4. Кто первым совершил кругосветное путешествие:

А) Васко да Гама; Б) Бартоломеу Диаш; В) Ф.Магеллан; Г) Ф.Дрейк

5. Как называется пролив, разделяющий Ю.Америку и Антарктиду:

А) Дрейка; Б) Магелланов; В) Берингов; Г) Гибролтарский

7.Падвядзенне вынікаў

 - Аб чым даведаліся на ўроку?

- Чаму навучыліся?

- Што было цікавага?

8.Дамашняе заданне. № 15 адк. На пыт.

9.Рэфлексія.