Конспект урока по английскому языку “To bridge generation gap” (11 класс) с некоторыми вариациями подходит для работы с обучающими 9-11 класса. Данный урок способствует совершенствованию УУД в развитии умений решения коммуникативной задачи с различной степенью сложности, активизации и совершенствованию актуального словарного запаса обучающихся. Этапы урока нацелены на продуктивное взаимодействие обучающихся в решении поставленной задачи.
Тема урока: “To bridge generation gap” «Конфликт поколений разрешим» (11 класс)
Цель урока: Формирование ключевых языковых компетенций на уроке английского языка.
Задачи Практическая:
урока: совершенствовать навыки УУД в развитии умений решения коммуникативной задачи с
различной степенью сложности.
Образовательная:
активизировать и совершенствовать актуальный словарный запас обучающихся.
Воспитательные:
развивать настойчивость и умение преодолевать трудности для достижения
намеченной цели;
активизировать познавательную инициативу обучающихся и формировать их социальную
компетентность.
Развивающие:
содействовать установлению в сознании ребенка устойчивых связей
формировать и развивать учебноорганизационные умения и навыки (взаимоконтроль,
самостоятельная работа, коллективная деятельность);
развивать способность к рефлексии, как важнейшей составляющей умения учиться.
Тип урока: урок комплексного применения знаний .
УУД: Личностные:
формирование познавательных мотивов обучающихся;
развитие мысленного воспроизведения ситуации.
Регулятивные:
планирование алгоритма построения диалога с партнером;
владение навыками самоанализа и самооценки своей деятельности.
Коммуникативные:
продуктивное взаимодействие обучающихся в решении поставленной задачи;
участие в небольших устных высказываниях, «удерживая» логику повествования и
предоставление убедительных доказательств;
Познавательные:
импровизация, высказывание предположений, обсуждение проблемных вопросов;
самостоятельное создание способов решения проблем поискового характера;
комплексный анализ приобретенных знаний на уроке.
Форма урок решения практических задач. Фронтальная, индивидуальная, парная и групповая урока:
формы работы.
1 Этапы учебного занятия
I.
II.
Организационный момент.
Постановка
цели
урока
Good day, dear guests! Glad to see you, students! Oh, you're in a good mood today.
Great! It means everything is OK in your families.
How wonderful to have a family! We can rely on it, solve any questions together, be
happy with our children/parents and relatives. But on the other hand, there're not only
happy families.
(фрагмент клипа)
Please, try to find out what we are going to discuss at the lesson. (Ответы обучающихся
могут быть разнообразными: "Family problems", "Relationships in the family", "Conflicts",
учитель: You are right. Alas, conflict is an integral part of our society. But as our society
consists of families, let’s try to find out ways of family reunion.
It’s necessary to set problems of our lesson to be resolved "What the conflict is" и т.д. на
слайде слайд 2 (ученики зачитывают проблемы, переводят).
. Применение
III
решения задач–аудирование
и
c выполнением задания «множественный выбор»
упражнений
выполнения
познавательных УУД
в условиях
We're ready to continue. Many people want to know why conflicts happen generally.
They ask what they can do about conflicts.
Listen to the text (одновременно с текстом демонстрируется слайд 3,) and after the
listening complete several sentences. (Ученики прослушивают запись).Choose the endings
not according to your knowledge or experience but only according to the text you have
just listened. (задание на выбор информации.) (Ученики прослушивают запись, делают
выбор).
(слайд 4 разные виды конфликтных ситуаций) In what spheres of our life can we
have conflicts? (Ученики отвечают, при затруднении помочь family, society, job, friends,
war conflicts, national conflicts, выплывают фото).
III
. Актуализация знаний
Актуализация навыка создания способов решения проблем поискового характера
What is origin of conflicts in general? (Выходит слайд 5 с набором букв слова
MISUNDERSTANDING. Дети расшифровывают его). (подвести детей к мысли, что
конфликты зарождаются в семье). We should understand that any type of conflict
originates in people’s families. What are the roots of different types of conflicts in
families? Generally speaking, scientists name great number of conflict varieties. (слайд 6
диаграмма) Would you name five aspects of them which have the biggest percentage?
2 (ученики называют по диаграмме самые распространённые причины конфликтов).
Which factors are connected and linked with them? You should use phrases on the screen
(next is…).
Актуализация
лексико
грамматических
навыков
To talk about the problems we need special words and phrases. Let's revise them
(фронтально) and review word formation (Слайд 7), (Слайд 8).
1) People should come to … (resolution) of the conflicts … (peacefully).
RESOLVE, PEACE
2) My mother was happy thanks to family … (reunion) after a long separation. UNITE
3) Nowadays it is impermissible to be … (intolerant) to people of … (different)
TOLERATE, DIFFER nationality and faith.
4) … (human values) are permanent for all the times.
HUMANITY,
VALUABLE
Продуктивное
взаимодействие
обучающихся
в решении
поставленной
задачи
Thank you, well done. Now look at the slide (Слайд 9) and make a decision which of
these phrases can be used to demonstrate the reasons of conflicts and which of
them describe the ways of conflicts prevention or resolution (фронтальная
работа: ученики по цепочке читают и распределяют фразы).
IV
. Самостоятельное,
творческое
коммуникативных УУД.
использование
сформированных
Участие в небольших устных высказываниях, «удерживая» логику
повествования и предоставление убедительных доказательств; импровизация,
высказывание предположений, обсуждение проблемных вопросов.
Let us make some conclusions. And what is the main reason of the parents and kids'
conflict? Sure, it is their misunderstanding, as we have already said.
(Слайд 10) Pay attention to the screen, please. It will be your home task to compare and
contrast the photographs, it will be sent to your emails. Now we are going to do
preparatory work according to the plan of the task.
3 First of all, what is the common theme of these pictures? (family relationships /relations).
Secondly, give a brief description of action and location. What is happening in these photos
(дети дают варианты, e.g. celebrating birthday/ having a party/ congratulating/ kissing;
arguing/ quarrelling/ having conflict). What about location? (indoors, in smb’s flat, in the
kitchen, in the livingroom, in the café).
Now please, give an example of your answer on this paragraph (in the first picture we can see
a family which is congratulating their son in their livingroom, while in the second picture we
can see an arguing married couple/ spouses and their frightened little daughter in their
kitchen). Well done!
Thirdly, let us find some common features in the pictures (families, families of three,
married couples and a child, indoors, in flats, furnished rooms).
Now please, give an example of your answer on this paragraph and don’t forget to give at
least 2 points. (E.G.:On the one hand, these photographs\pictures have some in common. The
most obvious similarity is that both photos were taken indoors. Another similarity is that in the
both pictures we can see married couples and a child. In addition, both rooms are furnished).
Next step of our preparatory work is to find and formulate differences
(celebrating/quarrelling, a boy/ a girl, a smiling boy/ an upset( frightened) girl, darkhaired
mother/blondhaired mother, a happy family party / a family conflict, some special decorations
for celebrating (making festive atmosphere), positive/negative emotions).
Now please, give an example of your answer on this paragraph (However, these
photographs\pictures have certain differences too. The most striking difference is that in the
second picture we see a quarrelling family, while in the first photo the family is friendly and
they are celebrating the son’s birthday. Besides, a boy in the first picture is smiling and happy,
whereas\while a girl in the second picture is upset or even frightened. Unlike the second
picture, the first picture shows a family with different special festive decorations and a cake.
Finally, emotions which are presented in the first picture are more positive than in the second
picture).
Now let us speak about your preferences as for the families you’d prefer to have and
prove it giving no less than 3 arguments.
(E.g.: 1)Pesonally, I’d prefer to have a family like in the picture 1, and I’d like to give
arguments in favour of my choice. First of all, I suppose every family should be friendly and
close. What’s more, members of the family should get on well with each other. Finally,
children should see only positive examples to grow happy.
2) As for me, I’d prefer to have a family like in the picture 2 and I have several reasons for
proving my point of view. First of all, I suppose that truth is born of argument as people
usually discuss family problems though I don’t approve arguing in children’s presence.
What’s more, dispute can help people to understand each other better. Finally, I cannot just
imagine real people who never quarrel). Well done, thank you for good work!
4 V. Рефлексия деятельности
(Слайд11) Therefore, we’ve come to conclusion that our society consists of families, and
our relations and characters and problems are grown up in (come from) families. “Plant
Kindness AND Love will Grow” /“Good and happy families in the long run make a happy
society”. That is why the better relations there are in the family, the healthier our society
In the end of the lesson we have last , but not least, the poem
and world is. Слайд 12
which demonstrates the main idea of our lesson.
5
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.