Конспект урока по белорусскому языку “Правапіс зычных і галосных” 3 класс
Оценка 5
Разработки уроков
docx
белорусский язык
3 кл
27.06.2019
Обобщающий урок белорусского языка в 3 классе по теме “Правапіс зычных і галосных” проходит в форме игры-конкурса "Ты - звезда". Все номинации соответствуют структуре урока и выполняемым заданиям. За правильно выполненное задание учащиеся получают "цветок". Побеждает в номинации учащийся, набравший наибольшее количество "цветков".
Абагульненне вывучанага па тэме “Правапіс зычных і галосных”.docx
Тэма: Абагульненне вывучанага па тэме “Правапіс зычных і галосных”
Мэта:
Сістэматызаваць звесткі па тэме “Правапіс зычных і галосных”.
Задачы:
стварыць умовы для замацавання правапісу зычных і галосных літар;
арганізаваць дзейнасць вучняў па самастойнаму прымяненню атрыманых
ведаў;
спрыяць выхаванню цікавасці да вывучэння беларускай мовы.
1. Арг. класа.
Ход урока.
Каб настроіцца на працу, вазміцеся ўсі за рукі і скажыце свайму
таварышу прыемныя словы.
Пакажыце мне свой настрой (уздымаюць карткі).
2. Мэтапалаганне.
На прошлым уроку мы з вамі пазнаёміліся з апошняй тэмай па правапісу
галосных і зычных літар. Сёння я прапаную вам абагульніць усе вашы
веды па гэтай тэме, каб добра падрыхтавацца да кантрольнай работы.
Як вы думаеце, правапіс якіх літар трэба паўтарыць?
Сёння я прапаную вам паўдзельнічаць на ўроку ў конкурсе “Ты –
зорка”. У нас будзе некалькі намінацый. У кожнай з іх будзе названы
пераможца. За правільны адказ атрымаеце кветачку. Хто назбірае
больш за ўсіх кветачак, той і стане пераможцам.
3.Намінацыя “Самае лепшае д/з”
На прошлым уроку мы пазнаёміліся з падоўжанымі зычнымі. Давайце
праверым, як вы выканалі д/з.
Якія словы вы ўставілі? Давайце паўторым падоўжаныя зычныя.
Вызначаецца Пераможца
4. Намінацыя “Самы старанны”.
жа жжа
крыжадзюб збожжа
(прыдумаць з гэтымі словамі сказы) Вызначаецца Пераможца
5. Намінацыя “За лепшае веданне падоўжанных зычных”
Сшытак с.95, пр. 159
Вызначаецца Пераможца
6. Намінацыя “За лепшае веданне правапісу літар т –ц”
На с..яне вісі..ь стрэльба. Ко..ік бяжы..ь па с..ежцы. Дуе халодны ве..ер.
На..аша чы..ае газе..у. (т,ц)
Вызначаецца Пераможца
7. Намінацыя “За лепшае веданне парных звонкіх і глухіх зычных”
Маро(с,з), сне(х,г), лё(д,т), мя(т,д)ком, дож(ч,дж), гара(ж,ш).
Вызначаецца Пераможца
8. Намінацыя “За лепшае веданне правапісу галосных”
З..мля, с..стры, дз..нь, л..нок, с..сна, гр..м, р..кі.
Вызначаецца Пераможца
9. Намінацыя “Самы ўважлівы”
Падручнік с.60 пр.105
Вызначаецца Пераможца
10. Намінацыя “Лепшае веданне правапісу”
Хол..д (о,а), зу..(б,п), хле.. (б,п), паня..елак (д, дз), дзе..і (т, ц), ко..ік (т,
ц), ду..ар (д, дз), дзя(у,ў)чынка, насе(н,нн)е.
Вызначаецца Пераможца
11. Рэфлексія
Што рабілі? Што паўтарылі?
Хто атрымаў зорку?
12. д/з с. 60 пр. 106. Прыкладанне
1) (т,ц)
На с..яне вісі..ь стрэльба. Ко..ік бяжы..ь па с..ежцы. Дуе халодны
ве..ер. На..аша чы..ае газе..у.
2) Маро(с,з), сне(х,г), лё(д,т), мя(т,д)ком, дож(ч,дж), гара(ж,ш).
3) (о,а,э,е,ё,я)
З..мля, с..стры, дз..нь, л..нок, с..сна, гр..м, р..кі.
4) Хол..д (о,а), зу..(б,п), хле.. (б,п), паня..елак (д, дз), дзе..і (т, ц), ко..ік
(т, ц), ду..ар (д, дз), дзя(у,ў)чынка, насе(н,нн)е.
5) Спісаць, устаўляючы літары (д, дз)
Гэта смелы крыжа..юб,
Не баіцца ён завей.
Лес яловы вельмі ж люб,
..ля яго малых ..яцей.
6)
Конспект урока по белорусскому языку “Правапіс зычных і галосных” 3 класс
Конспект урока по белорусскому языку “Правапіс зычных і галосных” 3 класс
Конспект урока по белорусскому языку “Правапіс зычных і галосных” 3 класс
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.