Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак
Оценка 4.7

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Оценка 4.7
Разработки уроков
docx
белорусский язык
9 кл—10 кл
25.12.2019
Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак
Урок беларускай мовы ў 9 класе
9 клас. СЗС з дад. акал. часу, умовы.docx

 Урок беларускай мовы ў 9 класе

Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Мэта: фарміраванне ўяўлення пра асаблівасці будовы складаназалежных сказаў з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы.

Задачы: стварыць умовы для пашырэння ведаў пра СЗС з даданымі акалічнаснымі часткамі, для фарміравання ўяўлення пра  асаблівасці будовы складаназалежных сказаў з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы; спрыяць выпрацоўцы ўмення вызначаць межы галоўнай і даданай частак у складаназалежных сказах з даданымі акалічнаснымі часткамі, месца даданай часткі адносна галоўнай; выяўляць сродкі сувязі частак, акалічнасныя сэнсавыя адносіны паміж галоўнай і даданай часткамі; будаваць складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі; правільна пунктуацыйна афармляць складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы; актуалізаваць веды вучняў аб правапісе ы, і, й пасля прыставак; садзейнічаць развіццю маўлення вучняў, арфаграфічнай і пунктуацыйнай пільнасці; спрыяць выхаванню жадання дасканала валодаць беларускай мовай,  цікавасці да беларускай культуры.

Абсталяванне: запісы на дошцы, вучэбныя дапаможнікі, сшыткі, карткі з тэкстам для кантролю ведаў, карткі з крытэрыямі ацэнкі.

Ход урока

1. Арганізацыйны момант.

1)Зварот да эпіграфа.

                                                               Добра вучыць, калі чалавек жадае вучыцца.

2) план урока

·        (прав д/з

·        актуал-я ведаў

·        новая тэма

·        д/з)

2. Актуалізацыя апорных ведаў і спосабаў дзейнасці.

2) Праверка дамашняга задання (пр.125).

Трэба было скласці СЗС, вызнычыць від даданай.

3. Актуал ведаў

- Тэма нашага ўрока - …

- Якія веды нам спатрэбяцца? (ш.т. складаназалежны сказ, што т даданая, віды даданых)

- Узнавім веды і праверым сябе…

Заданне № 1, тэст

А.Адзначце складаназалежны(ыя) сказ(ы):

1.Прайшоў невялікі дождж, ды зноў стала суха.

2.Над шырокай ракой туманы паплылі, вячэрні спакой залёг на зямлі.

3.Рука Валатовіча, што трымала акуляры, прыкметна дрыжала.

4. Люда не вельмі радавалася жніву, якое нядаўна пачалося.

5.Учарашнія франтавікі павінны былі расказаць у газеце, чаго яны дамагліся за першы неваенны год.

Б. Вызначце месца даданай. (Знакі прыпынку не пастаўлены.)

У бераг высокі дзе лозы растуць за хвалямі хвалі бягуць і бягуць.

1.Пасля галоўнай,

2.Перад галоўнай,

3.Усярэдзіне.

В. Вызначце месца даданай. (Знакі прыпынку не пастаўлены.)

Хлопцы рушылі да трох хат  што стаялі крыху наводшыбе ад вуліцы.

1.Пасля галоўнай,

2.Перад галоўнай,

3.Усярэдзіне.

Г. Адзначце сказы , у якіх правільна расстаўлены знакі прыпынку.
1. Ядвісі цікава было паслухаць, як вёў сваю работуў школе настаўнік.

2. Галоўны бацькаў клопат у тым, каб скласці хату і хутчэй у яе перабрацца.  

3. Возера якоё з усіх бакоў акружыў лес, здавалася зверху кропляй расы ў траве.

4. Той хто на мір узняў сягоняя меч, сам не міне яго. 5. Хто на чым сядзіць, той таго глядзіць.

Д.Вызначце від даданай часткі.

Мудрыя ўсіх вякоў лічылі, што ў кожнай дзяржаве пачціваму чалавеку няма нічога даражэйшага за волю. (Л.Сапега)

1.Дапаўняльная.

2. Азначальная.

3. Акалічнасная.

Е.Вызначце від даданай часткі.

Жыві, шукай, усё рабі як след, каб на радзіме твой свяціўся след. (С.Грахоўскі)

1.Дапаўняльная.

2. Азначальная.

3. Акалічнасная.

А3,4,5 Б3 В1  Г1,2,5  Д1 Е3 

- Узаемаправерка тэстаў.

4.Мэтавызначэнне.

- Тэма нашага ўрока - … (запішыце)

- Сфармулюйце задачы.

На дошцы:

Буду ведаць…

Буду ўмець…

Навучуся…

 

4. Аператыўна - пазаваўчы

1)Зварот да эпіграфа. Паспрабуйце вызнач від даданай…

2) Самастойнае знаёмства з тэарэтычным матэрыялам §19 + скласці “партрэт” даданай часу і дадан умовы. Чым падобны?

Від даданай часткі

Адказваюць на пытанні

Паясняюць у галоўнай частцы

Злучнікі і злучальныя словы

Даданая частка часу

 

 

 

Даданая частка ўмовы

 

 

 

3)Складзіце класу 2 пытанні.

(Апытанне.

- На што паказвае даданая акалічнасная частка месца ў СЗС?

- Якія сэнсавыя адносіны ўстанаўліваюцца паміж часткамі?

- Што паясняе ў галоўнай частцы даданая акалічнасная частка месца?

- На якія пытанні адказвае?

- Пры дапамозе якіх сродкаў звязваецца з галоўнай?

- На што паказвае даданая акалічнасная частка часу ў СЗС?

- На што паказвае даданая акалічнасная частка ўмовы ў СЗС?

…)

 Замацаванне ведаў і спосабаў дзейнасці.

1)    Практ. 127. (запісаць у 2 слупкі схемы) (калектыўна, 6 чалавек па чарзе працуюць ля дошкі).

 

часу

Умовы

1,3,4

1.[  ], (калі…).

3.[…,(ледзь толькі…),…].

4.[…,(калі…),…].

2,5,6

2.(Калі…),[  ].

5.(калі…),[  ].

6.(Калі б…),[  ].

 

У якой пазіцыі знаходзіцца даданая частка адносна галоўнай у кожным сказе?

2)Суаднясіце. Запішыце ў выглядзе А2, В3…

Сказ

Тыпы даданай часткі

А.Крытычна выказваўся пра тое, што пускалі працаваць на кінастудыю чужых майстроў.

1. Даданая акалічнасная частка часу

Б.Ён перачытваў раман  “Тры мушкецёры” , калі садзіўся пісаць чарговую рэч.

2. Даданая дапаўняльная частка

В.Калі адпачываў на моры , ён абавязкова выходзіў з рыбакамі лавіць рыбу.

3. Даданая акалічнасная частка ўмовы

Г.26 лістапада людзі спяшаюцца туды, дзе знаходзіцца помнік яму.

4.Даданая азначальная частка

Д.Ён любіў працаваць у дні, калі праходзілі парады.

5. Даданая акалічнасная частка месца

- Узаемаправерка: А2, Б3, В1, Г5, Д4

-Пра каго ідзе размова? Успомніце творы?

-Хвілінка арфаграфіі. Выпішыце выдзеленыя словы, растлумачце правапіс.

Уладзімір Караткевіч пера..начыў погляд на літаратуру, аб..шоў час, за..нтрыгаваў чытача. Нам застаецца пера..маць усё лепшае, што нясуць яго творы.

 

Фізкультхвілінка. (Відэа пра Уладзіміра Караткевіча)

 

-Спішыце тэкст, расстаўляючы ў сказах знакі прыпынку. Пасля кожнага сказа ў дужках пазначце від даданай часткі.

Усім лепшым што створана гэтым піс..меннікам магла б ганарыц..а любая літаратура. Асаблівая заслуга Караткевіча (у,ў) стварэн..і гістарычнай прозы дзе піс..меннік (у,ў)зня(у,ў) пласты нацы..нальнай гісторыі. Лeпш зa мнoгix (у,ў)cв(е,я)дaмляў штo (у,ў) нapoдa бeз пaмяцi бyдyчынi нямa. На многія сён..яшнія пытанні чалавек знайшоў бы адказы калі б часцей зазіраў (у,ў) мінулае.

Творчасць Караткевіча гэта сапра(у,ў)дны летапіс духо(у,ў)нага жыц..я народа што напісаны шчыра і таленавіта.

 

Ключ.

Усім лепшым, што створана гэтым пісьменнікам, магла б ганарыцца любая літаратура. (Азначальная.) Асаблівая заслуга Караткевіча ў стварэнні гістарычнай прозы, дзе пісьменнік узняў пласты нацыянальнай гісторыі.  (Азначальная.) Лeпш зa мнoгix ycвeдaмляў, штo ў нapoдa бeз пaмяцi бyдyчынi нямa. (Дапаўняльная.) На многія сённяшнія пытанні чалавек знайшоў бы адказы, калі б часцей зазіраў у мінулае. (Умовы.)

Творчасць Караткевіча - гэта сапраўдны летапіс духоўнага жыцця народа, што напісаны шчыра і таленавіта. (Азначальная.)

 

- Выстаўленне адзнак па крытэрыях (адна адзнака за арфаграфію і пунктуацыю, а другая за дадатковае заданне).

7. Падвядзенне вынікаў. Рэфлексія.

Ø    Караткевіч усё жыццё прысвяціў сваёй Радзіма. А што можаце зрабіць вы? Падзяліцеся, калі ласка, ужываючы складаназалежныя сказы з даданай умовы. (Закончыце фразу:

Я прынясу карысць Радзіме, калі…)

 

Ø Праверым, як засвоілі матэрыял…Закончыце сказы: 

Я запомніў, што .... 

Я зразумеў, што .... 

Думаю, што .... 

Цяжкім здалося .... 

Прабелы ў ведах буду ліквідаваць .... 

8. Дамашняе заданне. § 119,пр. 130 (1 і 2 абзацы).

 

-Дзякую ўсім за работу на ўроку. Будзьце заўсёды шчаслівымі, ніколі не спыняйцеся на дасягнутым. Усяго вам добрага! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак. 9 кл.

 

Добра вучыць, калі

чалавек жадае вучыцца.

2) план урока

·         (прав д/з

·         актуал-я ведаў

·         новая тэма

·         д/з)

Заданне 1

А.Адзначце складаназалежны(ыя) сказ(ы):

1.Прайшоў невялікі дождж, ды зноў стала суха.

2.Над шырокай ракой туманы паплылі, вячэрні спакой залёг на зямлі.

3.Рука Валатовіча, што трымала акуляры, прыкметна дрыжала.

4. Люда не вельмі радавалася жніву, якое нядаўна пачалося.

5.Учарашнія франтавікі павінны былі расказаць у газеце, чаго яны дамагліся за першы неваенны год.

Б. Вызначце месца даданай. (Знакі прыпынку не пастаўлены.)

У бераг высокі дзе лозы растуць за хвалямі хвалі бягуць і бягуць.

1.Пасля галоўнай,

2.Перад галоўнай,

3.Усярэдзіне.

В. Вызначце месца даданай. (Знакі прыпынку не пастаўлены.)

Хлопцы рушылі да трох хат  што стаялі крыху наводшыбе ад вуліцы.

1.Пасля галоўнай,

2.Перад галоўнай,

3.Усярэдзіне.

 Г. Адзначце сказы , у якіх правільна расстаўлены знакі прыпынку.
1. Ядвісі цікава было паслухаць, як вёў сваю работуў школе настаўнік.

2. Галоўны бацькаў клопат у тым, каб скласці хату і хутчэй у яе перабрацца.  

3. Возера якоё з усіх бакоў акружыў лес, здавалася зверху кропляй расы ў траве.

4. Той хто на мір узняў сягоняя меч, сам не міне яго. 5. Хто на чым сядзіць, той таго глядзіць.

Д.Вызначце від даданай часткі.

Мудрыя ўсіх вякоў лічылі, што ў кожнай дзяржаве пачціваму чалавеку няма нічога даражэйшага за волю. (Л.Сапега)

1.Дапаўняльная.

2. Азначальная.

3. Акалічнасная.

Е.Вызначце від даданай часткі.

Жыві, шукай, усё рабі як след, каб на радзіме твой свяціўся след. (С.Грахоўскі)

1.Дапаўняльная.

2. Азначальная.

3. Акалічнасная.

Заданне 2

§19 + скласці “партрэт” даданай часу і дадан умовы. Чым падобны?

Від даданай часткі

Адказваюць на пытанні

Паясняюць у галоўнай частцы

Злучнікі і злучальныя словы

Даданая частка часу

 

 

 

Даданая частка ўмовы

 

 

 

Заданне 3

Суаднясіце. Запішыце ў выглядзе А2, В3…

Сказ

Тыпы даданай часткі

А.Крытычна выказваўся пра тое, што пускалі працаваць на кінастудыю чужых майстроў.

1. Даданая акалічнасная частка часу

Б.Ён перачытваў раман  “Тры мушкецёры” , калі садзіўся пісаць чарговую рэч.

2. Даданая дапаўняльная частка

В.Калі адпачываў на моры , ён абавязкова выходзіў з рыбакамі лавіць рыбу.

3. Даданая акалічнасная частка ўмовы

Г.26 лістапада людзі спяшаюцца туды, дзе знаходзіцца помнік яму.

4.Даданая азначальная частка

Д.Ён любіў працаваць у дні, калі праходзілі парады.

5. Даданая акалічнасная частка месца

Заданне 4

Хвілінка арфаграфіі. Выпішыце выдзеленыя словы, растлумачце правапіс.

Уладзімір Караткевіч пера..начыў погляд на літаратуру, аб..шоў час, за..нтрыгаваў чытача. Нам застаецца пера..маць усё лепшае, што нясуць яго творы.

Заданне 5

-Спішыце тэкст, расстаўляючы ў сказах знакі прыпынку. Пасля кожнага сказа ў дужках пазначце від даданай часткі.

Усім лепшым што створана гэтым піс..меннікам магла б ганарыц..а любая літаратура. Асаблівая заслуга Караткевіча (у,ў) стварэн..і гістарычнай прозы дзе піс..меннік (у,ў)зня(у,ў) пласты нацы..нальнай гісторыі. Лeпш зa мнoгix (у,ў)cв(е,я)дaмляў штo (у,ў) нapoдa бeз пaмяцi бyдyчынi нямa. На многія сён..яшнія пытанні чалавек знайшоў бы адказы калі б часцей зазіраў (у,ў) мінулае.

Творчасць Караткевіча гэта сапра(у,ў)дны летапіс духо(у,ў)нага жыц..я народа што напісаны шчыра і таленавіта.

Заданне 6

Ø  Я прынясу карысць Радзіме, калі…

Ø  Праверым, як засвоілі матэрыял…Закончыце сказы: 

Я запомніў, што .... 

Я зразумеў, што .... 

Думаю, што .... 

Цяжкім здалося .... 

Прабелы ў ведах буду ліквідаваць .... 

Дадатковыя заданні

Уставіць літары і знакі прыпынку. Вызначыць від даданай часткі(азначальная, дапаўняльная, акалічнасці месца).

На рацэ каля дубо(у,ў) што стаялі (у,ў) вадзе прыткнулася некалькі лодак.

 

М(е,)ядзве(д,дз)ь вылез з-пад гурбы  што (у,ў)се лічылі за мурашнік.

Тут Віктар (у,ў)бачы(у,ў) што памылі(у,ў)ся.

Было чуваць як (у,ў) студні звінела в(е,я)дро.

Там дзе сем (д,дз)ён назад стаяла трава л(е,я)жаць пакосы.

 

Дадатковыя заданні

Уставіць літары і знакі прыпынку. Вызначыць від даданай часткі(азначальная, дапаўняльная, акалічнасці месца).

На рацэ каля дубо(у,ў) што стаялі (у,ў) вадзе прыткнулася некалькі лодак.

 

М(е,)ядзве(д,дз)ь вылез з-пад гурбы  што (у,ў)се лічылі за мурашнік.

Тут Віктар (у,ў)бачы(у,ў) што памылі(у,ў)ся.

Было чуваць як (у,ў) студні звінела в(е,я)дро.

Там дзе сем (д,дз)ён назад стаяла трава л(е,я)жаць пакосы.

 

Дадатковыя заданні

Уставіць літары і знакі прыпынку. Вызначыць від даданай часткі(азначальная, дапаўняльная, акалічнасці месца).

На рацэ каля дубо(у,ў) што стаялі (у,ў) вадзе прыткнулася некалькі лодак.

 

М(е,)ядзве(д,дз)ь вылез з-пад гурбы  што (у,ў)се лічылі за мурашнік.

Тут Віктар (у,ў)бачы(у,ў) што памылі(у,ў)ся.

Было чуваць як (у,ў) студні звінела в(е,я)дро.

Там дзе сем (д,дз)ён назад стаяла трава л(е,я)жаць пакосы.

 

Дадатковыя заданні

Уставіць літары і знакі прыпынку. Вызначыць від даданай часткі(азначальная, дапаўняльная, акалічнасці месца).

На рацэ каля дубо(у,ў) што стаялі (у,ў) вадзе прыткнулася некалькі лодак.

 

М(е,)ядзве(д,дз)ь вылез з-пад гурбы  што (у,ў)се лічылі за мурашнік.

Тут Віктар (у,ў)бачы(у,ў) што памылі(у,ў)ся.

Было чуваць як (у,ў) студні звінела в(е,я)дро.

Там дзе сем (д,дз)ён назад стаяла трава л(е,я)жаць пакосы.

 

Дадатковыя заданні

Уставіць літары і знакі прыпынку. Вызначыць від даданай часткі(азначальная, дапаўняльная, акалічнасці месца).

На рацэ каля дубо(у,ў) што стаялі (у,ў) вадзе прыткнулася некалькі лодак.

 

М(е,)ядзве(д,дз)ь вылез з-пад гурбы  што (у,ў)се лічылі за мурашнік.

Тут Віктар (у,ў)бачы(у,ў) што памылі(у,ў)ся.

Было чуваць як (у,ў) студні звінела в(е,я)дро.

Там дзе сем (д,дз)ён назад стаяла трава л(е,я)жаць пакосы.

 

Дадатковыя заданні

Уставіць літары і знакі прыпынку. Вызначыць від даданай часткі(азначальная, дапаўняльная, акалічнасці месца).

На рацэ каля дубо(у,ў) што стаялі (у,ў) вадзе прыткнулася некалькі лодак.

 

М(е,)ядзве(д,дз)ь вылез з-пад гурбы  што (у,ў)се лічылі за мурашнік.

Тут Віктар (у,ў)бачы(у,ў) што памылі(у,ў)ся.

Было чуваць як (у,ў) студні звінела в(е,я)дро.

Там дзе сем (д,дз)ён назад стаяла трава л(е,я)жаць пакосы.

 

 

 

 

Ключ.

Усім лепшым, што створана гэтым пісьменнікам, магла б ганарыцца любая літаратура. (Азначальная.) Асаблівая заслуга Караткевіча ў стварэнні гістарычнай прозы, дзе пісьменнік узняў пласты нацыянальнай гісторыі.  (Азначальная.) Лeпш зa мнoгix ycвeдaмляў, штo ў нapoдa бeз пaмяцi бyдyчынi нямa. (Дапаўняльная.) На многія сённяшнія пытанні чалавек знайшоў бы адказы, калі б часцей зазіраў у мінулае. (Умовы.)

Творчасць Караткевіча - гэта сапраўдны летапіс духоўнага жыцця народа, што напісаны шчыра і таленавіта. (Азначальная.)

 

Ключ.

Усім лепшым, што створана гэтым пісьменнікам, магла б ганарыцца любая літаратура. (Азначальная.) Асаблівая заслуга Караткевіча ў стварэнні гістарычнай прозы, дзе пісьменнік узняў пласты нацыянальнай гісторыі.  (Азначальная.) Лeпш зa мнoгix ycвeдaмляў, штo ў нapoдa бeз пaмяцi бyдyчынi нямa. (Дапаўняльная.) На многія сённяшнія пытанні чалавек знайшоў бы адказы, калі б часцей зазіраў у мінулае. (Умовы.)

Творчасць Караткевіча - гэта сапраўдны летапіс духоўнага жыцця народа, што напісаны шчыра і таленавіта. (Азначальная.)

 

Ключ.

Усім лепшым, што створана гэтым пісьменнікам, магла б ганарыцца любая літаратура. (Азначальная.) Асаблівая заслуга Караткевіча ў стварэнні гістарычнай прозы, дзе пісьменнік узняў пласты нацыянальнай гісторыі.  (Азначальная.) Лeпш зa мнoгix ycвeдaмляў, штo ў нapoдa бeз пaмяцi бyдyчынi нямa. (Дапаўняльная.) На многія сённяшнія пытанні чалавек знайшоў бы адказы, калі б часцей зазіраў у мінулае. (Умовы.)

Творчасць Караткевіча - гэта сапраўдны летапіс духоўнага жыцця народа, што напісаны шчыра і таленавіта. (Азначальная.)

 

Ключ.

Усім лепшым, што створана гэтым пісьменнікам, магла б ганарыцца любая літаратура. (Азначальная.) Асаблівая заслуга Караткевіча ў стварэнні гістарычнай прозы, дзе пісьменнік узняў пласты нацыянальнай гісторыі.  (Азначальная.) Лeпш зa мнoгix ycвeдaмляў, штo ў нapoдa бeз пaмяцi бyдyчынi нямa. (Дапаўняльная.) На многія сённяшнія пытанні чалавек знайшоў бы адказы, калі б часцей зазіраў у мінулае. (Умовы.)

Творчасць Караткевіча - гэта сапраўдны летапіс духоўнага жыцця народа, што напісаны шчыра і таленавіта. (Азначальная.)

 

Ключ.

Усім лепшым, што створана гэтым пісьменнікам, магла б ганарыцца любая літаратура. (Азначальная.) Асаблівая заслуга Караткевіча ў стварэнні гістарычнай прозы, дзе пісьменнік узняў пласты нацыянальнай гісторыі.  (Азначальная.) Лeпш зa мнoгix ycвeдaмляў, штo ў нapoдa бeз пaмяцi бyдyчынi нямa. (Дапаўняльная.) На многія сённяшнія пытанні чалавек знайшоў бы адказы, калі б часцей зазіраў у мінулае. (Умовы.)

Творчасць Караткевіча - гэта сапраўдны летапіс духоўнага жыцця народа, што напісаны шчыра і таленавіта. (Азначальная.)

 

Ключ.

Усім лепшым, што створана гэтым пісьменнікам, магла б ганарыцца любая літаратура. (Азначальная.) Асаблівая заслуга Караткевіча ў стварэнні гістарычнай прозы, дзе пісьменнік узняў пласты нацыянальнай гісторыі.  (Азначальная.) Лeпш зa мнoгix ycвeдaмляў, штo ў нapoдa бeз пaмяцi бyдyчынi нямa. (Дапаўняльная.) На многія сённяшнія пытанні чалавек знайшоў бы адказы, калі б часцей зазіраў у мінулае. (Умовы.)

Творчасць Караткевіча - гэта сапраўдны летапіс духоўнага жыцця народа, што напісаны шчыра і таленавіта. (Азначальная.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Складаназалежныя сказы

з даданымі акалічнаснымі часткамі месца, часу, умовы

Спішыце тэкст, расстаўляючы ў сказах знакі прыпынку. Пасля кожнага сказа ў дужках пазначце від даданай часткі.

Чалавек шчаслівы толькі тады калі яму дадзена магчымасць жыць і працаваць. Але Максім Багдановіч быў шчаслівы калі сустракаўся пад зоркай Венерай з Ганнай Какуевай. Па яго меркаванні, калі ты малады то адчуваеш толькі шчасце кахання. Сапраўды, чалавек шчаслівы калі кахае. Аднак па-сапраўднаму чалавек шчаслівы тады калі дорыць шчасце іншым людзям.

Там дзе імкнуцца да шчасця яго знаходзяць. Ці не так?

 

 

1.       Кантрольна-карэкцыйны этап. Тэставая работа.

А) Адзначце складаназалежныя сказы:

1.       Віктар, калі вучыўся ў школе, не надта захапляўся фізкультурай.

2.       У коміне стогне вецер, і гэтанайлепшы акампанемент для чытання.

3.       Ён спрабаваў гукаць – ніхто не адказвае.

4.       Барвы павялых лісцяў і развітальныя крыкі журавоў – характэрныя прыметы восені.

5.       Чулае матчына сэрца адгадвала тое, чаго так часта не можа прадбачыць нават сталы розум.

Б) Адзначце складаназалежныя сказы з даданымі азначальнымі часткамі.

1.       Лета ў нас такое сталася, што не ў памяць і старым.

2.       Я рад, што ідзе з-за акіяна насустрач сонца да мяне.

3.       У чалавека заўсёды жыве ўдзячнасць да тых, хто рабіў калі яму дабро.

4.       Сям’я перабралася ў вёску, адкуль маці родам.

5.       Лабановіч вярнуўся дамоў у надзеі, што зноў сустрэне дзяўчыну.

В) Адзначце складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу.

1.       Калі вясною закукуе зязюля ў лесе раніцою, ты прыгадай вясну другую, бары на Міншчыне маёй.

2.       Надыходзіла такая перадвечаровая часіна, калі ўсё сцішаецца вакол.

3.       Муляр Цыпрыян апавядаў Алёшу, як калісьці яны закладвалі Дом урада.

4.       Як пахне мёдам поле грэчак, калі яны пачнуць цвісці.

5.       Аж прагінаецца бетон, як самалёт садзіцца цяжка.

Г) Адзначце складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі прычыны.

1.       Калі партызаны мінулі Сушкава, дарога пайшла полем.

2.       Весяляцца старыя і дзеткі, шт прыбытак ад працы ў іх гэткі.

3.       Я нецярпліва пазіраю ў акно, чакаючы, калі пройдзе дождж.

4.       Тады я ж нічога не баяўся, бо нічога не ведаў.

5.       Якое поле, такі і ўраджай.

Д) Адзначце складаназалежныя сказы з даданай дапаўняльнай часткай (часткамі).

1. Максім адчуваў, як закіпае ў глыбіні грудзей злосць, і намагаўся задушыць яе.

2. Узышоўшы на другі паверх, наведвальнікі траплялі ў змрочны шырокі калідор, дзе размяшчалася гардэробная, і ўжо адсюль адчынялі дзверы ў аддзелы.

3. Зусім забыўся Голуб, дзе ён, захапіўся малюнкамі ціхага поля.

4. У таямнічым падводным царстве, куды патанула прынада, прачнулася далікатная прыгажуня плотка.

5. У цішыні было добра чуваць, як між рыпу ўключын звонка сцякаюць цуркі з вёслаў на ўздыме і плюскоча вада за кармой.

Адказы: А – 1,5; Б – 1,4,5; В – 1,4,5; Г – 2,4; Д – 1,3,5.

 

Суаднясіце сказы з іх тыпамі паводле даданай часткі (табліца выведзена на слайд; 1Г, 2Д, 3А, 4Б, 5В).

Сказ

Тыпы даданай часткі

1.       З таго краю лесу, дзе рос алешнік, выплыў туман.

А) Даданая акалічнасная частка часу

1.       Неба яшчэ чырванела там, дзе зайшло сонца.

Б) Даданая дапаўняльная частка

1.       Вясной, як забуяюць росы, зашуміць, загойдае калоссе.

В) Даданая акалічнасная частка ўмовы

1.       Міколка вельмі хацеў ведаць, што прынёс бацька.

Г) Даданая азначальная частка

1.       Калі б сабраць усе платы, праз акіян ляглі б масты.

Д) Даданая акалічнасная частка месца

1.       Класс дзеліцца на 3 групы. Пабудуйце сказы паводле прыведзеных схем. 1 група – 1,2 схема; 2 група – 3,4 схема; 3 група – 5,6 схема. Да якога тыпу адносяцца даданыя часткі гэтых сказаў?

1.       […туды], (дзе…).

2.       […тады], (калі…).

3.       […наз.], (які…).

4.       […там], (куды…).

5.       [-х-], (каб…).

6.       […наз.], (што…).

 

Від даданай часткі

Адказваюць на пытанні

Паясняюць у галоўнай частцы

Злучнікі і злучальныя словы

Даданая частка прычыны

ч а м у? па

я к о й

п р ы ч ын е?

выказнік;

спалучэнне выказніка са сло-вам таму, ад таго, з-за таго

бо, таму што, што, а то, як, ад таго што, з-за таго што

Даданая частка мэты

для

ч а г о? з

я к о й

м э т а й?

н а в о ш т а?

выказнік;

спалучэнне выказніка са сло-вам для таго,

з тым

каб, абы, для таго каб, з тым каб

2. Работа па варыянтах.

8. Аднавіце сказы, у якіх даданая частка стаіць перад галоўнай часткай:

а) Уначы, калі спяць палеткі і травы, ціха сосны шумяць пра геройства і славу. б)Той, каго ты кахаеш, павінен быць даражэй за самога сябе. в)Калі ж над водамі пярсцёнкам узыходзіў месяц залаты, тады глядзелася сасонка ў люстра сіняе вады.г) Сэнс жыцця спасцігаю ўсе болей, калі Купалу чытаю.
д) Нямала давялося праліць людзям поту, пакуль пралажылі гэтую шырокую дарогу між тоўстых сосен.

 

 

 

 

Віды даданых акалічнасных частак складаназалежнага сказа. Тэст. 9 клас

http://dobri-nastavnik.ru/wp-content/themes/nastavnik/images/PostDateIcon.png 09.11.2012


Вызпачце від даданай акалічнаснай часткі складаназалежных сказаў.

1. Я занепакоіўся, бо доўга не было егера.

а) умовы;                          д) параўнання;

б) мэты;                            е) месца;

в) часу;                               ж) спосабу дзеяння і ступені;

г) прычыны;                     з) уступкі.

2. У прыродзе столькі хараства, што ўсім мастакам хопіць на тысячы год.

а) умовы;                            д) параўнання;

б) мэты;                              е) мссца;

в) часу;                               ж) спосабу дзеяння і ступені;

г) прычыны;                     з) уступкі.

3. Там, дзе няма снегу, цвітуць пралескі.

а) умовы;                            д) параўнання;

б) мэты;                              е) месца;

в) часу;                               ж) спосабу дзеяння і ступені;

г) прычыны;                     з) уступкі.

4. Лес стаіць моўчкі, нерухома, быццам ён углядаецца кудысьці сваімі верхавінамі.

а) умовы;                         д) параўнання;

б) мэты;                           е) месца;

в) часу;                             ж) спосабу дзеяння і ступені;

г) прычыны;                    з) уступкі.

5. Зазвінела ў сэрцы радасць і струна таму, што ў кветках расцвіла вясна.

а) умовы;                   д) параўнання;

б) мэты;                     е) месца;

в) часу;                       ж) спосабу дзеяння і ступені;

г) прычыны;             з) уступкі.

6. Не спалася сёння малому, хоць час быў і позні.

а) умовы;                 д) параўнання;

б) мэты;                   е) месца;

в) часу;                    ж) спосабу дзеяння і ступені;

г) прычыны;            з) уступкі.

7. Як толькі заружавела неба на ўсходзе, хлопцы рушылі ў дарогу.

а) умовы;                      д) параўнання;

б) мэты;                        е) месца;

в) часу;                           ж) спосабу дзеяння і ступені;

г) прычыны;                з) уступкі.

8. Каб не спатыкацца, трэба пад ногі прыглядацца.

а) умовы;                      д) параўнання;

б) мэты;                        е) месца;

в) часу;                         ж) спосабу дзеяння і ступені;

г) прычыны;                з) уступкі.

9. Мы вярнуліся дамоў позна, таму што заблукалі ў лесе.

а) умовы;                       д) параўнання;

б) мэты;                          е) месца;

в) часу;                           ж) спосабу дзеяння і ступені;

г) прычыны;                 з) уступкі.

10. Праз хвіліну ў спальні так страшэнна затрашчалі спружыны ложка, быццам на яго паваліўся слон.

а) умовы;                        д) параўнання;

б) мэты;                          е) месца;

в) часу;                           ж) спосабу дзеяння і ступені;

г) прычыны;                 з) уступкі.

 

Глядзець адказы

Адказы

1 г, 2 ж, 3 е, 4 ж, 5 г, 6 з, 7 в, 8 б, 9 г, 10 д.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок беларускай мовы ў 9 класе

Тэма: Складаназалежныя сказы з даданай акалічнаснай часткі месца. Паўтарэнне. Правапіс  прыставак на зычны

Мэта: фарміраванне ўяўлення пра асаблівасці будовы складаназалежных сказаў з даданай акалічнаснай часткі месца.

Задачы: стварыць умовы для пашырэння ведаў пра СЗС з даданымі акалічнаснымі часткамі, для фарміравання ўяўлення пра  асаблівасці будовы складаназалежных сказаў з даданай акалічнаснай часткі месца; спрыяць выпрацоўцы ўмення вызначаць межы галоўнай і даданай частак у складаназалежных сказах з даданай акалічнаснай часткі месца, месца даданай часткі адносна галоўнай; выяўляць сродкі сувязі частак, акалічнасныя сэнсавыя адносіны паміж галоўнай і даданай часткамі; будаваць складаназалежныя сказы з даданай акалічнаснай часткі месца; правільна пунктуацыйна афармляць складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы; актуалізаваць веды вучняў аб правапісе прыставак на зычны; садзейнічаць развіццю маўлення вучняў, арфаграфічнай і пунктуацыйнай пільнасці; спрыяць выхаванню жадання дасканала валодаць беларускай мовай,  цікавасці да беларускай культуры.

Абсталяванне: запісы на дошцы, вучэбныя дапаможнікі, сшыткі, карткі з тэкстам для кантролю ведаў, з крытэрыямі ацэнкі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

СзалС з дад месца, 9 кл

Заданне 1.   Тэст

2 

Заданне 2.  

Від даданай часткі

Адказваюць на пытанні

Паясняюць у галоўнай частцы

Злучнікі і злучальныя словы

Даданая частка месца

 

 

 

Заданне 2.  

Тэставыя задача.

Вызначце  від даданай.

1.  Я іду там, дзе гнецца колас ка мне.

1.  Горы — маршчыны зямлі, у якіх таіцца не адна таямніца.

2.  Андрэй не ведаў, колькі кіламетраў ён прайшоў.

3.  Hixто наперад не знае, што каго чакае.

4.  Яны звярнулі ў садочак, у якім пахла вараным пшаном.

5.  Сябры дамовіліся, што спаткаюцца каля дома.

6.  Невысокая  дзяўчынка ў хату, дзе мы даўно яе чакалі..

7.  Да возера мы пойдзем там, дзе сабака не возьме  след.

 

СзалС з дад месца, 9 кл

Заданне 1.   Тэст

2 

Заданне 2.  

Від даданай часткі

Адказваюць на пытанні

Паясняюць у галоўнай частцы

Злучнікі і злучальныя словы

Даданая частка месца

 

 

 

Заданне 2.  

Тэставыя задача.

Вызначце  від даданай.

1.     Я іду там, дзе гнецца колас ка мне.

2.     Горы — маршчыны зямлі, у якіх таіцца не адна таямніца.

3.     Андрэй не ведаў, колькі кіламетраў ён прайшоў.

4.     Hixто наперад не знае, што каго чакае.

5.     Яны звярнулі ў садочак, у якім пахла вараным пшаном.

6.     Сябры дамовіліся, што спаткаюцца каля дома.

7.     Невысокая  дзяўчынка ў хату, дзе мы даўно яе чакалі..

8.  Да возера мы пойдзем там, дзе сабака не возьме  след.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак

Урок беларускай мовы ў 9 класе Тэма: Складаназалежныя сказы з даданымі акалічнаснымі часткамі часу, умовы. Паўтарэнне. Правапіс ы, і, й пасля прыставак
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
25.12.2019