Тэма: Назоўнік. Змяненне назоўнікаў па склонах.
Мэта: фарміраванне ўяўлення пра скланенне назоўнікаў
Задачы: ствараць умовы для практыкавання вучняў у вызначэнні назоўнікаў у мове развіваць маўленне і творчыя здольнасці вучняў; пашыраць лексічны запас; даць першаснае ўяўленне пра складанненазоўнікаў; садейнічаць выхаванню ашчадных адносін да прыроды.
Абсталяванне: падручнік, картка “Воблака слоў” па тэме “Назоўнік”, карткі з QR-кадамі, прэзентацыя “Назоўнік як часціна мовы”,апорная табліца “Склоны назоўнікаў”.
Ход урока.
1. Арганізацыйны момант:
¾ Добрай раніцы. Сёння да нас на ўрок прыйшлі госці (…). Давайце іх павітаем. Сядайце.
¾ Прачытайце сказ. (Век жыві – век вучыся).
¾ Да якога віду вуснай народнай творчасці адносіцца дадзенны сказ? (прыказка)
¾ Як вы разумееце яе сэнс?
¾ Чаму мы вучымся на ўроках беларусскай мовы? (Адказы дзяцей)
2. Праверка дамашняга задання:
¾ Праверым дамашняе заданне і паглядзім ці ўсе зразумелі тэму на мінулым уроку. А можа ў каго ўзніклі пытанні?
¾ А (…) выканаюць заданне на картках аналагічнае дамашняму заданню.
¾ На стале ляжаць карткі трох колераў:
1) на зялёнай картцы змешчаны заданні больш складанага (высокага) ўзроўню, таму максімальны бал за правільна выкананае заданне – 10
2) на блакітнай картцы змешчаны заданні дастатковага ўзроўню, таму максімальны бал за правільна выкананае заданне – 8
3) на жоўтай картцы заданні сярэдняга ўзроўню, максімальный бал-6
¾ (…) – падыдзіце да стала і выберыце картку патрэбага вам узроўню.
¾ За картку пры праверцы дамашняга задання будуць выстаўлены адзнакі.
¾ Дамашняе заданне – праверка практыкавання нумар 122.
¾ …, дай сшытак я праверу дамашняе заданне.
¾ Падыміце рукі, хто выканаў практыкаванне правільна.
¾ Сабраць карткі.
3. Хвілінкачыстапісання:
¾ Я прапаную паўтарыць правільнасць напісання літары “вэ” і яе злучэння: в вл ву ва ве ві во Вы Вя Вё
¾ Надругімрадкузапішам словы, пра якія вы даведаецеся, калі разгадаеце галаваломкі. Словы схаваліся ў геаметрычных фігурах. Паспрабуйце іх адшукаць.
Запішыце
(1 вучань запісвае каля дашкі) – Якія словы атрымаліся
– У якім слове можна зрабіць памылку?
– Якое са слоў слоўнікавае?
¾ Што вы ведаеце пра гэтых птушак? Якіх зімуючых вы ведаеце? Як мы можам ім дапамагчы зімой?
¾ Якое слова ў гэтым радку лішняе?
¾ Як вы думаеце - ! Якая тэма нашаго ўрока? (Назоўнік)
¾ Сёння мы працягнем знаёмства з назоўнікам! Будзем пашыраць веды пра назоўнік.
4. Этап актуалізацый ведаў.
¾ Давайце ўспомнім, што мы ведаем пра назоўнік як часціну мовы.
¾ (Воблака слоў).
¾ Можа хто з вас можа цалкам сфармуляваць, што такое назоўнік.
¾ Вочкамі прачытайце, што такое назоўнік.
¾ Папрацуем у групах па (QR) кодах: 1 група – трэба будзе вызначыць лік наз.
2 група – трэба будзе вызначыць род наз.
3 група – хто? што?
4 група – знайсці назоўнік сярод іншых часцін мовы ў тэксце
¾ Якая група выканала заданне без памылак?
5. Вывучэнне новага матэрыялу:
¾ Звернемся зноў да слайда.
¾ З якім словам мы незнаёмы?
¾ Мы пазнаёмімся са скланеннем назоўнікаў, назвамі склонаў і склонавымі пытаннямі.
¾ Звернемся да падручніка с.77 пр.123. – 1 вучань да дошкі
¾ Перейдем на русский язык – обратим внимание на окончание слова “вучань”:
а) что происходит с окончанием (оно изменяется);
б) из-за чего изменилось (поменялся вопрос);
в) как в русском языке называется изменение существительных по вопросам (скланение);
г) аналагічна і ў беларусскай мове;
д) звернемся да падручніка с.78 правіла.
¾ Завяжы вузялок! (чытаем правіла)
¾ Разгледзьце табліцу. – пр.124
¾ Я называю склон і дапаможнае слова.
а вы хопчыкі – 1– е пытанне і прыклад слова
дзяўчынкі – 2 – е пытанне і прыклад слова
¾ Колькі ўсяго слоў (6).
¾ Ці адрозніваецца колькасць склонаў у рускай і беларускай мовах?
¾ Чаму кожны склон мае 2 пытанні?
¾ Назоўнікі якога склону ўжываюцца без прыназоўніка?
Гімнастыка для вачэй!
6. Праверка разумення вывучанага.
¾ Праскланяйце слова “вожык” і “бяроза” – выкарыстоўваючы дапаможныя словы і пытанні.
¾ 1 вучань да дошкі.
¾ Слова “бяроза” – паспрабуйце праскланяць самастойна.
¾ Што неабходна каб праскланяць слова – паставіць пытанне і дампаможнае слова!
Фізхвілінка.
7. Першаснае замацоўвнне ведаў (тэст).
¾ Ітак, мы паўтарылі тэму назоўнік, пазнаёміліся са скланеннем назоўніка, назвамі склонаў і склонавы пытанні.
¾ Я прапаную вам праверыць свае веды.
¾ Тэст на лістах.
¾ Праверку правядзём у парах, памяняўшыся заданнямі, вазміце алоўкі і пачнём праверку
· Насупраць адказу “ + ”
· Калі памылка “ – ”.
¾ Хто выканаў заданне без памылак?
¾ Адзнакі за работу па індывідуальных картках.
8. Падвядзенне вынікаў.
¾ Мы пачыналі ўрок зпрыказкі.
¾ Прачытайце яе яшчэ раз.
¾ Чаму вучыліся на ўроку? Што паўтарылі?
9. Рефлексія.
¾ Працягніце прапанову:
o . Сёння на ўроку я навучыўся…
o . Сёння на ўроку мне было цікава, таму што…
o . Сёння на ўроку ў мяне ўзніклі цяжкасці пры…
10. Дамашняе заданне пр.№128. Каб правільна выканаць заданне, неабходна вывучыць назвы склонаў і склонавых пытанняў пр.№124.
11.
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.