Тэма ўрока
Правапіслітар у, ў
Мэты:
адукацыйная: пашырыць і сістэматызаваць веды вучняўпраправапіслітар у,ў у беларускаймове;
развіццёвая: садзейнічацьразвіццюўменняўаналізаваць, прымяняцьнабытыя веды на практыцы, рабіцьсамастойныявывады;
выхаваўчая: стварыцьумовы для выхаванняўважлівасці, актыўнасці, павагі да роднага слова, культуры.
Ход урока
І. Арганізацыйнымомант
Слова настаўніка
Добры дзень.Сённятакіпрыгожыдзень, і я хачу, каб вы ўсміхнулісяадзінаднаму.А зараз з такімцудоўным настроем мы пачынаем наш урок.
2 Праверкадамашнягазадання
1 Тэарытчнаяразмінка. Гульня "Веру ці не веру" (вусна)
1. У беларускаймовегук [д] прызмякчэннізмяняецца на [дз']+
2 . У беларускаймовегук [т] прызмякчэннізмяняецца на [дз']?-
3. Дзеканнемназываеццазмяненнегука [д] прыягозмякчэнні на гук [т'] ?-
4 Цеканнемназываеццазмяненнегука [т] прыягозмякчэнні на гук [ц'] ?+
5 Пасля [дз'] пішуццалітарыа,о, э,у ?-
6 Пасля [ц'] пішуццалітарые,ё, ю,я,і ?+
2 Арфаграфічнаяхвілінка( слайд 1)
Устаўцепрапушчаныялітары д/дз, т / ц
..ішыня (т /ц), ..я..ел (д/дз; т/ц), ..юльпан (т /ц), ..вёрды (т /ц), ..ыялог (д/дз), ..эатр (т /ц), кар..іна (т /ц), ..юбка (д/дз), ..эпо (д/дз), ко..ік (т /ц), ва..яны (д/дз), ..япло (т /ц), ар..ыст (т /ц).
Вучнімяняюццасшыткамі для ўзаемаправеркі. ( адказы на слайдзе, выстаўленнеадзінаднамуадзнак)
(слайд 2) Цішыня, дзяцел, цюльпан, цвёрды, дыялог, тэатр, карціна, дзюбка, дэпо, коцік,вадзяны, цяпло, артыст
3Падрыхтоўка да ўспрыманнятэмы (моўнаеназіранне) :
(слайд 3) Звярніцеўвагу на прэзентацыю, тут змешчаныназвыптушак. Паспрабуйцеўставіцьпрапушчаныялітары:
Ласта…ка Ж…равель
Маліна…ка Б…сел
Жа…рук К…лік
А…сянкаГл…шэц
(слайд 4) Ластаўка,малінаўка, жаўрук, аўсянка, Журавель,бусел,кулік,глушэц.
Як мы можамзімойдапамагчыптушкам?
3. Як вы лічыце, якая тэма нашагаўрока? (адказвучняў)
( слайд 5) Правапіс у - ў
А якія задачы нашагаўрока? ( слайд 6)
- узнавіць, паглыбіць і замацавацьтэарытычныматэрыял па правапісе у - ў
- умецьпрымяняцьатрыманыя веды прывыкананніпрактычныхзаданняў
- удасканальвацьарфаграфічныя і пунктуацыйныянавыкі і ўменні;
Запісдаты,тэмы
4Паглыбленневедаў па тэме
( слайд 7) Змяніцьсловы, абоўтварыцьновыя, каб в,л перайшлі ў ў: лава, грыва, трава, канава, чыталі, сказалі, шукалі, падпісалі
(вучнёўскаепаведамленне) ( слайд 8 - помнік ў)
Помнік ў (расказваевучань)
7 верасня 2003года ў Полацкубыўустаноўленыпомніклітары ў нескладовае. Ёнзроблены ў выглядзестэлы, на яе гранях размешчанырэльефныявыявылітары.Помнікзроблены ў выглядзевокладкікнігі, на якойзмешчанысловы з літарай "ў", а таксамацытата з верша РыгораБарадуліна «Ад Еўфрасінні, ад Скарыны, ад Полацкапачаўся свет». Помнікможаслужыцьсонечнымгадзіннікам.Прыягоадкрыцці, штоадбываласяпадчассвяткавання Дня беларускагапісьменства, гаварыласяпраўнікальнасцьлітары ў , сцвярджалася, што такой літарыняма ў алфавітах свету, распавядаласяпранепаўторнуюмеладычнасць і мяккасцьгуку, пазначанагаёй. Помнік “Ў” – гэта даніна павагі нашай Бацькаўшчыне, яе гісторыі, культуры. Літара “Ў” – гэта тое, што адрознівае нас ад іншых народаў, гэта адметны сімвал нашай мовы, які вызначае яе непаўторнасць.
Якія славутыя людзі нарадзіліся ўПолацку?(Е.Полацкая.Ф Скарына)-фотаздымкі. (слайд 9 )
5Актуалізацыявывучанага
Давайце разам успомнім, каліпішацца ў? (вучні з пачатковай школы называюцьправілыправапісу ў)
А зараз давайце пазнаёмімся з правілам на стр. 27 і 28 ірастлумачымправапіс у – ў. Словы зяленым колерам запішам у сшытак!
На слайдзетэкст (слайд 10). Чытаем кожны па сказу.
Прыгожыст(у)дзеньскідзянёк. Цёплы, сонечны, сапра(ў)дысвяточна - (ў)рачысты. (У) полі, (у) лесе - (у)сюды снег. До(ў)га мы бл(у)каем (у) ма(ў)клівымбялюткім царстве. Адзахапленняхочаццакрычаць (у)рачыстае "(ў)ра".
6Фізкультхвілінка
-А зараз крышку адпачнем, прапаную вам паслухаць верш у выкананні Юрася Свіркі “Беларусь”.
-Сядзьце зручна , заплюшчыце вочкі і паспрабуйце намаляваць у паветры спачатку гук –у-, потым –ў-.
7Прымяненневедаў на практыцы
А зараз прыменіматрыманыя веды на практыцы:( слайд 11)
Тэст
1.Пасляякіхлітар вы не будзецепісаць ў?
а) з; б) о; в) р ; г) е.
2. Якіясловы не дзеляцца на склады.
а) Убачу; б) стаў; в) лаўка; г) увага;
3.У якіхсловазлучэнняхсловынапісаныправільна?
а) вуліцаЎсходняя;
б) гляджуўверх;
в) пайшоў у лес.
Праверкаправільнасцівыкананнятэста.(слайд 12) 1 -а), в) 2 -б), 3 - б), в)
(слайд 13) А зараз запішыцесловы і размяркуйцеіхпаводлеправапісу у - ў: вадаварот...(у,ў), пра..да (у,ў),со..с (у,ў), на ..краіне (у,ў), во..к (у,ў), тры..мф (у,ў), любо.. (у,ў), сла..ны (у,ў), ), ст..дзень (у,ў).
( слайд 14)вадавароту, праўда, соус , на Украіне, воўк, трыумф, любоў, слаўны, студзень .
Лексічная работа (слайд 15). Да дошкі выходзіць вучань.
Дапішыцесказы,выкарыстоўваючы антонімы. Што такое антонімы?:
Верабей лятае, а вуж поўзае
Васілёксіні, а дзьмухавец жоўты
Жэрдка тонкая, а бервяно тоўстае
-Растлумачцеправапіс –ў
Лексічная работа (слайд 16 ). Да дошкі выходзіць вучань.
Знайсці і запісаць да рускіх слоў беларускія адпаведнікі,растлумачыць правапіс беларускіх слоў
Открытка ----- рыдлёўка;
лопата ------- шпакоўня;
скворечник ------ паштоўка
(слайд 17) Разгадацькрыжаванку, растлумачыцьправапіс ў:
1.Чалавек, яківучыцьдзяцей(настаўнік)
2.Драўляная хатка для шпака(шпакоўня)
3.Птушка, якая робіцьгнёздыпадстрэхамі(ластаўка)
4.Чалавек, якізаймаеццапаляваннем(паляўнічы)
5.Другі дзеньтыдня(аўторак)
( слайд 18) Колькі слоў у сказе?Запісаць яго, растлумачыць правапіс: Празнейкічасчовенпакінуўвостраўіпаплыўунізпарацэ (10,11,12,13)
Праз нейкі час човен пакінуў востраў і паплыў уніз па рацэ. (слайд 19)
Работа па групах. Творчая работа "Зімовыяпейзажы"(выс.узр.) (сл. 20)
- Вучнямпаказваюццамалюнкі з зімовым пейзажам і прапануеццаскласці па малюнках2-3 сказы, у якіхужываюццасловы з у - ў. Вучніскладаюць сказы і зачытваюцьіх.
На ніжэйшы ўзр. – практ.55 Далей - Практ.51 – 5 слоў.
8 Абагульненне матэрыялу
Тлумачэнне месца ўрока ў тэме:
Сённяшніўрок-пачатактэмы “правапісў”.Нанаступных уроках мы звернемувагу на правапіс –ў- у іншамоўных словах і на выключэнні з правіла.
9Выстаўленнеадзнак
10 Д/з §8,вывучыцьправіла., практ.53 ( слайд 21 )
11Рэфлексія:Вы ўсесёння малайцы, актыўнапрацавалі, дасягнулізначнагапоспеху. Здайцесшыткі, я праверукласнае і дамашняезаданні.
1 |
|
|
|
|
|
ў |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
ў |
|
|
|
||
3 |
|
|
|
|
|
ў |
|
|
|
||
|
4 |
|
|
|
|
ў |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
ў |
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
ў |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
ў |
|
|
|
||
3 |
|
|
|
|
|
ў |
|
|
|
||
4 |
|
|
|
|
ў |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
ў |
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
ў |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
ў |
|
|
|
||
3 |
|
|
|
|
|
ў |
|
|
|
||
4 |
|
|
|
|
ў |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
ў |
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
ў |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
ў |
|
|
|
||
3 |
|
|
|
|
|
ў |
|
|
|
||
4 |
|
|
|
|
ў |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
ў |
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
ў |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
ў |
|
|
|
||
3 |
|
|
|
|
|
ў |
|
|
|
||
4 |
|
|
|
|
ў |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
ў |
|
|
|
|
|
ПомнікЎ
7 верасня 2003года ў Полацкубыўустаноўленыпомніклітары ў нескладовае. Ёнзроблены ў выглядзестэлы, на яе гранях размешчанырэльефныявыявылітары.Помнікзроблены ў выглядзевокладкікнігі, на якойзмешчанысловы з літарай "ў", а таксамацытата з верша РыгораБарадуліна «Ад Еўфрасінні, ад Скарыны, ад Полацкапачаўся свет». Помнікможаслужыцьсонечнымгадзіннікам.Прыягоадкрыцці, штоадбываласяпадчассвяткавання Дня беларускагапісьменства, гаварыласяпраўнікальнасцьлітары ў , сцвярджалася, што такой літарыняма ў алфавітах свету, распавядаласяпранепаўторнуюмеладычнасць і мяккасцьгуку, пазначанагаёй. Помнік “Ў” – гэта даніна павагі нашай Бацькаўшчыне, яе гісторыі, культуры. Літара “Ў” – гэта тое, што адрознівае нас ад іншых народаў, гэта адметны сімвал нашай мовы, які вызначае яе непаўторнасць.
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.