Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
7.3В Шешімдерді
бағдарламалау
Күні:
Сынып: 7
№ Сабақтың тақырыбы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
Сабақтың мақсаттары
Бағалау критерийі
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарға баулу
Пәнаралық байланыс
Алдыңғы білім
Жоспарланған уақыт
Сабақтың басы
Мектеп: «№45 бейімделген орта мектебі» КММ
Мұғалімнің аты – жөні: Кайырсынова Толкын Солтанбековна
Қатысқандар:
Құрамды шарттарды программалау
Қатыспағандар:0
7.3.2.1. алгоритмді программалау тілінде жазу
7.3.3.2. Сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны
өңдеудің кіріктірілген ортасында жазу
Барлық оқушылар:
Алгоритмді программалау тілінде жаза алады;
Оқушылардың басым бөлігі:
Визуалды ортада жоба жасауда құрамды шарттарды қолдана алады;
Кейбір оқушылар:
Практикалық тапсырмалар орындауда өз бетімен бағдарлама құрып,
есептеуді орындайды.
Тармақталған алгоритмдердің құрылымын және шартты тексеру
операторларын сипаттайды және оларды бағдарлама құрғанда
қолданады.
Өңдеудің кіріктірілген ортасында сызықтық және тармақталу
алгоритмдерінің программалау кодын құрастырады.
Өңдеудің кіріктірілген ортасында бағдарлама кодын орындайды,
қателерді тексереді.
Пәндік лексика және терминология:
Логикалық амал, логикалық көбейту, қосу, дизъюнкция, инверсия,
конъюнкция, and, or, xor, not
Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Талқылау
«Логикалық амалдар» жобасына талдау жасау:
Алгоритмді талдау;
Пішінін талдау;
Программа кодын талдау;
Жазу: integer; writeln; readln; end; if; then.
Термин сөздерді үш тілде жазуға мән беру
Құрама шартсоставные условияcompound conditions
Және и and
Немесе или or
Емес… not
Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, сын тұрғысынан ойлауы
қабілеттері артады.
Математика – алгоритм, шарт;
Ағылшын – код операторлары.
Алгоритм ұғымы, алгоритм түрлері
Сабақ барысы
Ұйымдастыру
І. Сынып оқушыларының зейінін сабаққа аудару
және психологиялық ахуал қалыптастыру
Ресурстар
Гүл жапырақтары3 минут
Қолданылатын тәсіл:
«Өрмекші торы»
3 мин
Топқа суреттер арқылы 4 топқа бөлінеді
Оқушылар қолдарына гүл шоқтарын алып,
шеңбер болып орналасады, бірбірлеріне тілек
айтады.
Топқа бөліну. Гүл шоқтарының жапырақтарына
жазылған сөздер арқылы 4 топқа бөлінеді.. 1
топ «дизъюнкция» тобы, 2топ «конъюнкция»,
3топ «инверсия», 4 топ «логика» тобы. Топ
басшылары мен спикерлері тағайындалады.
1. Дизъюнкция
2. Конюънкция
3. Инверсия
4. Логика
еске
торы»
тақырыптарды
Оқушылардың ойын жинақтауға бағыттау,
түсіру
өткен
мақсатында; «Өрмекші
арқылы
оқушылар бірібіріне өткен тақырыптар
бойынша сұрақ қояды. Әр оқушы жіпті алып
сұраққа жауап беріп, келесі оқушыға сұрақ
қоюын жалғастырады.
Кезеккезек берілген сұрақтарға жауап береді.
Жіп, сұрақтар
тізбегі
1) Сызықтық алгоритм дегеніміз не?
2) Lazarusта шартты тексеру үшін қандай
операторлар қолданылады?
3) Шартты тексеру операторы қолданылуына
қарай қандай түрлерге бөлінеді?
4) StrToInt және IntToStr операторларының
қызметтері қандай?
5) Кіріктірілген шарт деген не?
ҚБ: Дұрыс жауап берген оқушы қолын жоғары
көтереді, жауап бере алмаған оқушы төмен түсіреді
Дескриптор:
1. Алгоритм түрлерін сипаттайды;
2. Lazarus бағдарламасында операторларды
қолданады;
3. бағдарламалау тілінің функцияларын
анықтайды.
Сабақтың ортасы
Қолданылатын әдістәсіл:
«Миға шабуыл».
5 минут
ІІ. Төмендегі сұрақтарды қою арқылы бүгінгі
сабақтың тақырыбын ашу.
а) Күрделі шарттардан тұратын алгоритмдерді
қалай программалауға болады?
б) Бір – біріне байланысты бірнеше шарттарды
ортақ 1 шартқа қалай біріктіруге болады?ІІІ. Топтық жұмыс.
Оқушылар жаңа тақырыпты меңгеру
мақсатында «фрайер әдісі» бойынша постер
қорғайды.
«Дизъюнкция» тобы – логикалық амалдар
жайлы айтады;
«Конъюнкция» тобы да логикалық амалдар
жайлы айтады (ауқымы көбірек болғандықтан);
«Инверсия» тобы – құрамды шарттарды
бағдарламалауға мысалдарды қарастырады;
«Логика» тобы Lazarus бағдарламалау
ортасында құрамды шарттар бойынша мысалды
талқылайды
Дескриптор: Оқушы:
Логикалық амалдар түрлерін біледі,
ажыратады;
Логикалық амалдарды орындайды
(ақиқат кестесін құру);
Lazarus бағдарламасында құрамды
шарттарды бағдарламалайды;
Дескрипторларға сүйене отырып, топ арасында
өзара бағалау жүреді.
Интерактивті тақтада бейнематериалдан
оқушылар қайталап жаттығу орындайды.
1 тапсырма. Lazarus бағдарламалау ортасында
«Логикалық амалдар» практикалық жұмысын
орындайды. Визуалды ортада and, or, xor,not
логикалық амалдардың орындалу ретін
көрсететін жоба дайындау.
https://bilimland.kz/kk/c
ourses/informatikakk/8
synyp/lesson/aqiqat
kestesi
https://bilimland.kz/kk/c
ourses/informatikakk/8
synyp/lesson/logika
uhymy
(қажет болған
жағдайда қосымша
ақпарат алуға
болады)
Оқулық, А1
форматында
постер, дескриптор
жазылған слайд.
https://www.youtube
.com/watch?
v=ZlCuzq8BJqw
Ноутбук, Lazarus
бағдарламасы,
таратпа қағаз.
Қолданылатын әдістәсіл:
«Фрайер моделі»
10 минут
Сергіту сәті
Қолданылатын әдістәсіл:
«Визуалды әдісі» арқылы
практикалық жұмыс
15 минут
Жобаға қажетті Жобаның орындалу
компоненттер кезеңі
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var a,b:boolean; l,s:string;
begin
l:=edit1.Text; s:=edit2.text;
label2.Caption:='AND';
if l:='true' then a:=true else a:=false;
if s:='true' then b:=true else b:=false;
if a and b then edit3.text:='true' else
edit3.Text:'false';Рефлексия "Аяқталмаған сөйлемдер".
Оқушылар шеңберде отырып,
(тақтадан)
сөйлемнің басын оқып, ойды жалғастырады.
Ұсынылатын сөйлемдер:
Бүгін мен білдім…
…қызықты болды
…қиын болды
…тапсырмаларды орындадым
…екенін түсіндім
…қазір жасай аламын
…екенін сездім
…алдым
…үйрендім
… менің қолымнан келеді
Сабақтан өмірде қолдануға болатын…
үйрендім
…қызығушылығымды арттырды
Топ басшылары бағалау парағын
ҚБ:
«Аяқталмаған сөйлемдер» әдісінің
қорытындысы бойынша оқушыларға қызыл,
жасыл және сары стикерді таңдап, өз жеке
жетістігін бағалау ұсынылады.
Берілген a,b сандарының ең болмағанда біреуі
жұп бола ма, соны анықтау. Мысалы 7,4,3
сандарына «иә», 9,7,3 сандарына «жоқ» сөзі
экранға шығуы керек. Алгоритмін және
программасын құрып келу.
(мүмкіншілігі болса, Lazarus программасына
салып орындап келуіне болады)
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
1. Қалыптастырушы бағалау
2. Дескриптор арқылы
3. «Бұрыштау» әдісі арқылы
4. «Аяқталмаған сөйлемдер»
5. Түрлітүсті стикер арқылы
Слайд, түрлі түсті
стикерлер
Жасыл стикер:
қызықты болды,
жасай алдым,
қызығушылығым
артты.
Сары стикер:
Тапсырмаларды
орындадым,
үйрендім,
қолымнан келеді
Қызыл стикер:
білдім, түсіндім,
қиын болды, жасап
көремін
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасын
сақтау
Сабақта сергіту
жаттығулары мен
белсенді жұмыс
түрлерін қолдану.
Практикалық
жұмыс кезінде
кезде қауіпсіздік
ережесін сақтау
Аяқталуы
4 минут
Үйге тапсырма
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз
басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға
қандай тапсырмалар
бересіз?
Диалог және қолдау
көрсету , қарқын тәсілдері
арқылы сараланып
тапсырмалар берілді.
Тапсырма тәсілі:
«Миға шабуыл» Сыни
тұрғыдан ойлау
технологиясында
фактілік
материалдармен жаңа
сабақ тақырыбын
айқындауға арналған
сұрақтар қойылады, ой
қозғайды.
«Өрмекші торы»
оқушылар бірбіріне
сұрақ қояды. Әр оқушы
жіпті алып сұраққа
жауап беріп, келесі
оқушыға сұрақ қоюын
жалғастырады.
«Фрайер әдісі» арқылы
постер қорғалады
«Визуалды» әдіс арқылы
оқушылар алған білімді
пысықтап, жоба
жасайды.
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе
оқу мақсаттары шынайы,
қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу
мақсатына жетпеген болса,
неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме? Сабақ
кезеңдерінде уақытты
тиімді пайдаландыңыз ба?
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
ШҚО Зайсан ауданы
Үлкен Қаратал ауылы
Қазақстан орта мектебі
информатика пәнінің мұғалімі
Кайырсынова Толкын Солтанбековна