Математика пәнінің мұғаліміне арналған көмекші әрі үлгі ретінде де пайдалануға қосымша материал.Бұл материалда деңгейлік тапсырмалар таратпа қағаздар, сараланған тапсырмалар,рефлексия,сабақты қорытындылау және қосымша тапсырмалар толық нұсқада да көрсетілген. материал мұғалімге толықтай пайдалануға таптырмас көмекші құрал ретінде пайдалана алады. Математика пәнінің мұғаліміне арналған көмекші әрі үлгі ретінде де пайдалануға қосымша материал.Бұл материалда деңгейлік тапсырмалар таратпа қағаздар, сараланған тапсырмалар,рефлексия,сабақты қорытындылау және қосымша тапсырмалар толық нұсқада да көрсетілген. материал мұғалімге толықтай пайдалануға таптырмас көмекші құрал ретінде пайдалана алады.
Бекітемін:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2A
Күні: 12.12
Сынып: 8
Сабақтың тақырыбы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
Сабақтың мақсаты
Бағалау критерийлері
Тілдік мақсат
Құндылықтарды дарыту
Пәнаралық байланыс
АКТ қолдану дағдылары
Бастапқы білім
Мектеп: №202
Мұғалімнің атыжөні:
Қатысқандар:
Бөлшекрационал теңдеулерді шешу
8.2.2.6 Бөлшекрационал теңдеулерді шешу
Қатыспағандар:
Оқушылар бөлшекрационал теңдеулерді квадрат теңдеулерге келтіру әдістерін біледі,
бөлшекрационал теңдеулерді шешеді.
Бөлшекрационал теңдеулерді ажыратады
Бағалау критерийлері
Дағды
Білу және
түсіну
Қолдану
Бөлшекрационал теңдеулерді квадрат теңдеулерге келтіреді
Бөлшекрационал теңдеулердегі айнымалының мүмкін мәндер
облысын табады
Бөгде түбірлерді анықтайды.
Талдау
Оқушылар квадрат және бөлшекрационал теңдеулерді шешу жолын ауызша айтады;
Бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясына сүйенеді.
Пәндік лексика және терминология:
Бөлшекрационал теңдеулер
айнымалының мүмкін мәндер облысы
бөгде түбір
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
Бөлшектің бөлімін квадрат үшмүше түрінде жазайық...
Бөлшектерді ортақ бөлімге келтірейік...
Бұл түбір бөгде түбір болады, өйткені... .
Ынтымақтастық: ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру және сындарлы көзқарасты
қалыптастыру топпен, жұппен жұмыс арқылы жүзеге асырылады.
Академиялық адалдық: өзгелердің ойы мен ұсынысын сыйлауға тәрбиелеу әртүрлі
ақпарат көздерімен жұмыс жасау кезінде көрініс табады.
Қолданбалы математика, физика.
Зерттеушілік тәсіл (не білемін, не білгім келеді, не білдім).
Power Point презентациясы
Оқушылар квадрат теңдеулерді шеше алады, алгебралық бөлшектермен амалдар орындай
алады.
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
2 мин
5 мин
5 мин
Сабақтың ортасы
15 мин
Сабақта жоспарланған ісәрекеттер
Ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі: мұғалім оқушылармен амандасады, сабаққа дайындығын
тексереді.
Үй тапсымасын тексеру:
Оқушылар дайын үлгі бойынша үй тапсырмасын тексереді.
Модулі бар теңдеулерді шешу дағдысына арналған қалыптастырушы бағалау
тапсырмаларын орындау
Теңдеулерді шешіңіз:
а) x2−7|x|+12=0 ;
б) |x2−7x+13|=1 .
Қосымша 1
Оқушылармен біріге отырып сабақтың тақырыбын, сабақтың мақсатын ашып алу.
Ауызша тапсырмалар:
1. Бөлшектердің ортақ бөлімін табыңыз.
2. Өрнекті ықшамдаңыз.
Жаңа материалды меңгеру
1. Оқушылардың назарына бірнеше теңдеулерді ұсыну:
5x2−3=1,6(1+ 2
3
x)
,
y
4− 4+2y
3 =1
1
x+2=x ,
, z−3
2z+1=z+3
z .
Алғашқы екеуі бүтінрационал, соңғы екеуі бөлшекрационал теңдеу екені айтылады.
Сұрақтарды талқылау:
Қандай теңдеу бөлшекрационал деп аталады? Бөлшекрационал теңдеудің бүтін
рационалдан қандай айырмашылығы бар?
Осындай теңдеулерге мысалдар қарастырылады.
5 + x
3x−1
2.
2=0,9 теңдеуін шешу ұсынылады. Талқылау барысында шешу
10 мин
5 мин
Сабақтың соңы
3 мин
алгоритмі тақтаға жазылады.
3. Осы алгоритмді бөлшекрационал теңдеуді шешуге қолдану үшін төмендегі мысал
қарастырылады:
x−3
x−5+ 1
x= x+5
x(x−5)
.
4. Бөгде түбір ұғымы талқыланады. Алгоритмге шыққан түбірді тексеру, яғни төртінші
кезең қосылады.
5. Екінші теңдеуді шешу:
x−5 +x−6
x−4
x+5 =2.
Қосымша 1
Айнымалының мүмкін мәндер облысын табу арқылы шешімді рәсімдеу қарастырылады.
1)
Жаңа материалды бекіту
Jigsaw әдісін қолдану арқылы бөлшекрационал теңдеуді шешудің алғашқы дағдысын
қалыптастыру:
x+5 =x−3
3x−7
x+2 ;
3x+13
x+1 −4=x+11
x2−1 ;
6
5x−1=3x+2 .
2)
3)
Оқушылар шағын топтарға бөлінеді. Әрбір топ бір теңдеуді шешеді, шешімді
талқылайды. Бұл командалық жұмыс топтың әрбір мүшесіне теңдеуді шешуді түсінуге
бағытталған. Кейін әртүрлі теңдеулерді шешкен 3 оқушыдан жаңа топ құрастырылады.
Оқушылар алғашқы топта талдаған теңдеулерін бірбіріне түсіндіреді.
Өздігінен теңдеулерді шешу
Теңдеулерді шешіңіз:
а)
;
7
х
2
5
х
6
9
б)
1
23
х
х
5
3
3
х
х
х
3
1
.
Сабақты қорытындылау:
Оқушылармен сабақта жасалынған жұмыстар талқыланады:
Сабақтың қай сәттері қиын болды, неліктен?
Бұл қиындықтарды қалай жеңуге болады?
Үй тапсырмасы
Теңдеулерді шешіңіз:
4x−3= 3x+3
5+2x
3x−1− 8
6x
7−x ; 2)
3x+1 + 48
9x2−1
x−1 −1= x+4
2x−1
=7 .
1)
x2−1 ; 3) Саралау –оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Қабілеті жоғары оқушылар материалды бекіту кезінде
басқа оқушыларға көмектеседі.
Бағалау –оқушылардың материалды
меңгеру деңгейін қалай
тексеруді жоспарлайсыз?
Мұғалім оқушылардың белсенділігін
бақылайды. Топпен жұмыс кезінде
қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.
Денсаулық
қауіпсіздік
техникасының сақталуы
және
Сергіту сәті қолданылады.
Сабақ барысында оқушылар
сынып бөлмесінде орын
ауыстырады.
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.
Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары
дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар
болды, неліктен?
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Масштаб
Масштаб
Масштаб
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.