Математика пәнінің мұғаліміне көмекші құрал ретінде пайдалануына үлгі ретінде ұсынып отырмын. Осы сабақ үлгісінде қосымша таратпа тапсырмалар және де деңгейлік тапсырмалар сонымен қатар сараланған тапсырмалар үлгісіде дайын үлгіде жасалынып, дайындалған.Бұл материал өз деңгейінде жаөсы құрылып дайындалған пайдалануға өте қолайлы жұмыс.
1_Сабақ_2_Модулі бар квадрат теңдеулерді шешу_Сабақ жоспары.docx
Бекітемін:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2A
Күні: 11.12
Сынып: 8
Сабақтың тақырыбы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
Сабақтың мақсаты
Бағалау критерийлері
Тілдік мақсат
Құндылықтарды дарыту
Пәнаралық байланыс
АКТ қолдану дағдылары
Бастапқы білім
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Мұғалімнің атыжөні:
Қатысқандар:
Теңдеулерді шешу.Модулі бар квадрат теңдеуерді шешу
8.2.2.5 |ax2+bx|+c=0; ax2+b|x|+c=0 түріндегі теңдеулерді шешу
Қатысқандар:
Оқушылар модулдің анықтамасын қолданады;
құрамында модулі бар квадраттық теңдеулерді шешу алгоритмін біледі;
квадрат теңдеуді шешудің әртүрлі тәсілдерін қолданады.
Бағалау критерийлері
Дағды
Білу және түсіну
Қолдану
Санның модулін қалай табу керектігін біледі.
ax2+b|x|+c=0 түріндегі теңдеуді квадрат теңдеуге келтіреді;
квадрат теңдеуді әртүрлі тәсілдермен шешеді.
Қажетті шартқа сай түбірлерді таңдап алады.
Талдау
Оқушылар модулі бар теңдеуден құрамында модуль таңбасы жоқ теңдеуге көшу
шарттарын талқылайды, түбідің шартқа сәйкес теңдеу түбірі екенін немесе бөгде түбір
екенін түсіндіреді.
Пәндік лексика және терминология
Теңдеу, модуль, айнымалының мәні, өрнектің мәні
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Оң/теріс санның модулі;Сандардың қосындысының модулі осы сандардың
модульдерінің қосындысына әрқашан тең бола бермейді
Сан/өрнек мәнінің екі жағдайын қарастырайық …
Шыққан түбірлердің көрсетілген шектеуге сәйкестігін тексерейік
Бірлестік, топта жұмыс жасау сияқты құндылықтарды дамыту оқушылардың сабақтағы
әрекеті арқылы жүзеге асырылады.
Теңдеулерді шеше білу әртүрлі пәндерді оқу барысында қажет болады.
Презентация
Квадрат теңдеулерді әртүрлі әдістермен шеше алады.
Сабақта жоспарланған ісәрекеттер
Ресурстар
Сабақтың басы
Оқушыларға сабақ тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.
3 мин
Сабақтың ортасы
14 мин
10 мин
15 мин
Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасын шешімін талқылау. Шешімнің дұрыстығын тексеру.
Жаңа материалды меңгеруге дайындық
Оқушыларға құрамында модулі бар сызықтық теңдеулерді шешуге арналған 5 тапсырма
ұсынылады. Алдымен оқушылар өздіктерінен орындайды, сосын шешімін талқылайды.
Қосымша 1
Жаңа материалды меңгеру, яғни |ax2+bx|+c=0 түріндегі теңдеуді шешу әдісі
Оқушыларға осындай теңдеуді шешу жолы көрсетілген парақтар үлестіріледі. Оқушылар
мысалды түсінуі және үлгі ретінде қолдануы керек.
Жаңа материалды бекіту
Алғашқы бекіту үшін оқушыларға |x2−9x|=36 теңдеуді шешу жолындағы бос
орындарды толтыру ұсынылады.
Қосымша 2
Мұғалім үстілінің үстіне теңдеулері бар кеспе қағаздары жайып тасталады. Оқушы
олардың біреуін таңдайды және дәптерге орындайды. Оқушы өз жұмысын мұғалімге
(немесе осыған дейін түсіндіріп болған сыныптасына) түсіндіргеннен кейін тақтадағы өз
шешкен теңдеудің нөмірінің қасына өз атын жазып қояды. Бұл оның басқа оқушылардың
шешу барысын тыңдай алады дегенді білдіреді. Осылайша, барлық оқушылар бағалаушы
мен бағаланатын оқушы рөліне ене алады.
Теңдеулері бар кеспе қағаздар:
А деңгейі
|x2+5x|=14 ;
|x2−3x|=10 ;
Қосымша 3
Кузнецова Е.П.,
Алгебра: учеб.
пособие для 8
кл. учреждений
общ. сред.
Образования.
2015. – 310б. –
ил. 215 бет |x2+7x|+3=0 ;
|x2+8x+2|=11 .
В деңгейі
|−2x2+7x+5|=5 ;
|7x2−3x−2|=−11 ;
|x2−1|=|x+5| ;
|x−6|=|x2−5x+9| .
С деңгейі
6x2=|5x−1| ;
7x2−3x−1=3|1−2x| .
Үй тапсырмасы
1) Теңдеулерді шешіңіз:
а) |x2−4x|=5 ; б) |x2+x|=12 ; в) |2x−x2|+9=0 ;
г) |3x2−5x+6|=4 ; д) x2=|5x−6| .
Өрнекті ықшамдаңыз:
(
x−2)∙( x2
− 1
2−x).
− 2
x2−4
x
x2+2x+4
+ x2+8
x3−8
Сабақтың соңы
3 мин
Сабақты қорытындылау
Рефлексия үшін оқушылар кестені қолданады:
%
Себебі
Тақырыпты қаншалықты
меңгердіңіз?
Өзіңіздің жұмысыңызды
қаншалықты бағалайсыз?
Саралау –оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін қалай
тексеруді жоспарлайсыз?
Барлық оқушылар қарапайым жағдайда |ax2+bx|+c=0
түріндегі теңдеуді шешу алгоритмін қолдана алады.
Оқушылардың көбі алгоритмді қолданады және
күрделі теңдеулерді шешуді түсіндіреді.
Кейбір оқушылар қиын теңдеулерді шеше алады,
шешу барысын түсіндіре алады.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары
дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар
болды, неліктен?
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
8 слайд
Денсаулық
және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
Оқушыларға
жүктемені
азайту үшін
әртүрлі
іс
әрекеттер
ұсынылады.
Сабақта теңдеулерді өз беттерімен шешу барысында
өзара бағалау қолданылады.
Сонымен қатар мұғалім оқушылардың жұмысын
қадағалайды және ауызша комментарийлер бере алады.
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген
сұрақтарға жауап беріңіз. 2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Модулі бар квадрат теңдеулер
Модулі бар квадрат теңдеулер
Модулі бар квадрат теңдеулер
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.