Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2А
Рационал сандарға амалдар қолдану
Күні:29/11/2018
Сынып: 6 в
Сабақ тақырыбы
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
Мектеп: Қарашоқы орта мектебі
Мұғалімнің атыжөні: Конысбаева Б
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Мәтінді есептерді шығару
6.1.2.22
рационал сандармен арифметикалық амалдарды орындау
6.5.1.4
рационал сандарды қолданып мәтінді есептерді шығару
Сабақ мақсаттары
Бағалау критерийлері
Оқушылар:
мәтіндік есептерді шешу қадамдарын айқындайды;
сандық өрнектің мәнін табуда амалдарды орындау ретін түсіндіреді;
рационал сандарға амалдар орындау қасиеттеріне сүйенеді.
мәтінді есептерді шығарады.
Оқушылар
Мәтінді есептің шартына сәйкес өрнек (теңдеу)
құрастырады
• Рационал сандарға амалдар қолданады
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарды дарыту
Пәнаралық байланыстар
АКТ қолдану дағдылары
Бастапқы білім
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
7 мин
Оқушылар:
мәтіндік есептерді шешу қадамдарын айқындайды;
сандық өрнектің мәнін табуда амалдарды орындау ретін
түсіндіреді;
рационал сандарға амалдар орындау қасиеттеріне сүйенеді.
0,(6) санын «нөл бүтін периодта алты» деп оқимыз;
3,1(4) санын «үш бүтін оннан бір периодта төрт» деп оқимыз;
шектеулі ондық бөлшек;
шектеусіз периодты ондық бөлшек;
шектеусіз периодсыз ондық бөлшек;
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
бөлшектің периоды
Руханиадамгершілік, ынтымақтастық қалыптастыру, өзгенің
пікірін сыйлау, мемлекеттік тілді құрметтеу, математикалық
сауаттылықты дамыту Еңбекке және шығармашылыққа баулу,
ынтымақтастықпен қарымқатынас жасау қабілетін қалыптастыру
Физика, қолданбалы математика
Осы сабақта оқушылар қандай АКТ дағдыларын дамыта алатынын
көрсетіңіз
Рационал сандарды көбейту және бөлу.
Сабақтағы жоспарланған ісәрекет
Ресурстар
оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап
аламын
1.Бөлуді орындаңдар:
63
9
в)
14
1
3
7
1
6
1,8
7,2
г)
22
11
15
а)
ә)
8
19
б)
5
1
3
ғ)
5
1
3
3
5
9
Сабақтың ортасы
20 мин
1топ Арақашықтығы 21 км болатын екі елді мекеннен
бір мезетте бірбіріне қарамақарсы екі велосипедші
шықты. Бірінің жылдамдығы екіншісінен 1 1
3 есе
кем. Егер екі велосипедші 45 минуттан кейін кездескен
болса, велосипедшілердің жылдамдықтарын табыңыз
(жауабын км/сағ түрінде жазыңыз).
1
3
3
4
x ) =
3
4 = 21?
21: ( x+1
2 1
3 x =21:
4
3 =28
x=28 : 7
3 =28 ?
3
7 = 12
Жауабы: 12 км/сағ
Дескриптор: Білім алушы
есептің математикалық моделін құрады;
жылдамдықтың бірін екіншісі арқылы өрнектейді;
уақытты сағатпен өрнектейді;
теңдеу құрастырады;
жылдамдықтарды есептейді
2тапсырма
Автомобиль екі қаланың арасын 70 км/сағ
жылдамдықпен жүріп өтті. Қайтар жолында
жылдамдығын 10 км/сағқа кемітіп, барған уақытқа
қарағанда 45 минутқа ұзақ жүрген болса, екі қаланың
ара қашықтығын табыңыздар.
3
4 )
3
4
70x = 60 (x +
70x60x = 60?
10x = 45
X = 45:10
X=4.5
S=4,5 ?70= 315 км
Жауабы: 315 км
Дескриптор: Білім алушы есептің математикалық моделін құрады;
қайтар жолдағы жылдамдықты табады;
10мин
жүрілген жолды есептеу формуласын қолданады;
теңдеу құрады;
белгісіз уақытты есептейді;
ара қашықтығын есептейді.
Жұптық жұмыс
2.Берілген шектеусіз периодты ондық бөлшекті жай
бөлшекке айналдырыңыз:
a) 0,7(4);
b) 2,4(25)
c) 3,(27)
d) 0,(512)
Дескриптор: Білім алушы
периодында бір саны бар периодты ондық бөлшекті жай
бөлшекке айналдыру алгоритмін қолданады;
периодында екі саны бар периодты ондық бөлшекті жай
бөлшекке айналдыру алгоритмін қолданады;
аралас периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке
айналдыру алгоритмін қолданады;
бөлшектерді жай бөлшек түрінде жазады.
Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз. (3 минут)
«Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз. Оқушылар
бүгінгі сабақ бойынша алған өз ойпікірлерін айтады.
1. Сабақтың мақсаты қандай болды?
2. Мен мақсатқа жеттім бе?
3. Мен не білдім?
4. Мен нені үйрендім?
5. Мен нені түсінбедім?
6. Мен не бойынша әлі де жұмыс істеуім керек?
Сабақтың соңы
3 мин
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған
ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені
білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1.Бөлуді орындаңдар:
63
9
в)
14
1
3
7
1
6
1,8
7,2
г)
22
11
15
8
19
5
1
3
ғ)
5
1
3
3
5
9
а)
ә)
б)
1топ Арақашықтығы 21 км болатын екі елді мекеннен бір
мезетте бірбіріне қарамақарсы екі велосипедші шықты.
Бірінің жылдамдығы екіншісінен 1 1
3 есе кем. Егер екі
велосипедші
45 минуттан кейін кездескен болса,
велосипедшілердің жылдамдықтарын табыңыз (жауабын
км/сағ түрінде жазыңыз).
Дескриптор: Білім алушы
есептің математикалық моделін құрады;
жылдамдықтың бірін екіншісі арқылы өрнектейді;
уақытты сағатпен өрнектейді;
теңдеу құрастырады;
жылдамдықтарды есептейді 1.Бөлуді орындаңдар:
63
9
в)
14
1
3
7
1
6
1,8
7,2
г)
22
11
15
8
19
5
1
3
ғ)
5
1
3
3
5
9
а)
ә)
б)
2тапсырма
Автомобиль екі қаланың арасын 70 км/сағ жылдамдықпен жүріп өтті.
Қайтар жолында жылдамдығын 10 км/сағқа кемітіп, барған уақытқа
қарағанда 45 минутқа ұзақ жүрген болса, екі қаланың ара қашықтығын
табыңыздар.
Дескриптор: Білім алушы
есептің математикалық моделін құрады; қайтар жолдағы жылдамдықты табады;
жүрілген жолды есептеу формуласын қолданады;
теңдеу құрады;
белгісіз уақытты есептейді;
ара қашықтығын есептейді.
a) 0,7(4);
b) 2,4(25)
c) 3,(27)
d) 0,(512)
"Мәтінді есептерді шығару" үлгілі сабақ жоспары
"Мәтінді есептерді шығару" үлгілі сабақ жоспары
"Мәтінді есептерді шығару" үлгілі сабақ жоспары
"Мәтінді есептерді шығару" үлгілі сабақ жоспары
"Мәтінді есептерді шығару" үлгілі сабақ жоспары
"Мәтінді есептерді шығару" үлгілі сабақ жоспары
"Мәтінді есептерді шығару" үлгілі сабақ жоспары
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.