. Тема. Охорона РОСЛИН І ТВАРИН. Правила поведінки у лісі ПІД ЧАС ЕКСКУРСІЙ
, Мета: обговорити з учнями інформацію про збереження лісу; довести необхідність збереження лісу; розвивати естетичне сприйняття навколишнього, мислення, спостережливість; виховувати
любов до природи.
Тип уроку: комбінований урок
Особливості проведення уроку: урок розроблений з використанням інтерактивних технологій: «Мікрофон», «Мозковий штурм»?
«Незакінчене речення», робота в парах, групах, мультимедійна презентація.
ХІД УРОКУ I.
Організаційний момент
1.Вправа«Погода»? •»
Діти поділяютьсчя на 3 групи
1-а група – Яка зараз пора року?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
2-а група – Який місяць?
— Яка температура повітря?
3-тя група — Яке число сьогодні?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
— «Ми — хазяї нашої природи, і вона для нас — комора сонця з великими скарбами життя. Рибі — вода, птахові — повітря, звірові — ліс і гори. А людині потрібна Батьківщина. Охороняти при- роду означає охороняти Батьківщину», — писав Михайло Пришвін.
Сьогодні на уроці ми вивчатимемо, як потрібно охороняти природу.
III. Вивчення нового матеріалу
— Що станеться, якщо зникне певний чинник неживої природи?
— Колись на планеті Земля існували мамонти, зараз їх немає.
Але ми живемо!
— Що таке природа?
2. Запитання для повторення
Робота в групах
1) Прочитайте текст і скажіть,
яка його головна думка.
Багато корисного приносить людині рослини. Вони очищають
повітря, дає їжу, деревину для будівництва. У лісах живе багато тварин. А
скільки різних квітів можна побачити у лісі! Будь-якої пори року ліс чарує нас
своєю красою.
2) Люди розорали степи і перетворили їх на поля. На безкрайніх просторах, де жили степові мешканці, їм уже не залишилося місця.Ніде стало жити травоїдним тваринам. Дикі коні вимерли, гепардів тепер можна побачити тільки в зоопарку.
3)До чого закликає матінка природа?
Не ламай на дереві гілку,
Не вбивай стрибунця і бджілку,
Не брудни джерельцю водиці,
І не псуй чистої криниці.
Не зривай квітку, бо зів’яне,
І трави не топчи, бо її не стане.
II. Повідомлення теми і мети уроку
Тема сьогоднішнього уроку «Охорона рослин і тварин. Правила поведінки у лісі»
— Які тварини запилюють рослини? (Бджоли)
— Які тварини знищують шкідників рослин? (Дятел — лікар лісу. Він видовбує хворі дерева дзьобом і довгим язиком виймає з-під кори жучків-короїдів, личинки. Сова — корисний птах, тому що знищує мишей.)
— Які тварини є санітарами? (Вовк знищує трупи тварин. Мурашки виконують роль санітарів лісу.)
— Тварини долають велику користь людині: як джерело харчування (м’ясо, молоко, яйця); як джерело естетичної насолоди (метелики, птахи, рибки); джерело для наукових досліджень; джерело для народної медицини.
Щороку тварин і рослинстає все менше, тому їх обов’язково потрібно охороняти.
1. Гра «Хто у лісі живе»
2. — З-поміж названих тварин визначте тих, які живуть у лісі: білка, горобець, рись, їжак, ластівка, бурий ведмідь гуска, лелека, лось, шишкар, дятел, мурашка, зозуля.
3. Як потрібно поводитися у природі, щоб не заподіяти шкоди тваринам?
— Чому багато видів тварин стають рідкісними?
— Кого називають санітарами лісу?
— Чим корисні птахи лісу? (Знищують безліч комах, які пошкоджують дерева.)
— Чому потрібно дбати про тварин?
— У природі все взаємопов’язане. Якщо знищити певну тварину, яка, на перший погляд, не дає людям жодної користі, то можна завдати значної шкоди природі. Пригадайте мультфільм про те, як дід прогнав сову, яка не давала йому спати вночі. Не стало сови, розвелося багато мишей. Миші руйнували гнізда джмелів. їх стало мало, і не було кому запилювати конюшину. Конюшина не вродила, і дідова корова почала давати мало молока.
— Червона книга України
— 4. Запам'ятай!— Запам’ятай! Ці тварини потребують охорони.
— Які правила охорони тварин були вам відомі до сьогоднішнього уроку?
— Про які ви дізналися сьогодні?
— Що ви скажете тим, хто розорює пташині гнізда, завдає шкоди птахам, малятам звірів?
— Чому на Землі зникають деякі тварини?
— Чому тварин слід оберігати?
— Як люди взимку повинні допомагати диким тваринам?
— Чим конкретно допомагає тваринам кожен із вас?
1. Для чого потрібно охороняти рослини і тварини?
— «Ліс — годувальник, ліс — мудрий вихователь». Чому так говорять?
Ліс — наша радість, наша любов. Любов до природи кожен розуміє
по-своєму. Деякі люблять полювати, збирати гриби, інші просто ходити без мети,
з одним бажанням — відпочити.
— Чи зможуть люди жити без лісів? (Не зможуть, бо у лісах ростуть різноманітні
рослини, живуть звірі й птахи. У лісі працюють люди: заготовляють деревину,
вирощують дерева, доглядають і охороняють їх. У лісі чисте повітря і легко
дихати. Ліс — місце відпочинку людей.)
Немає на Землі людини, чиє б життя не було пов’я зане з лісом.
4. Розповідь учителя з елементами бесіди
5. — Ми вже неодноразово переконувалися в тому, що життя — найчарівніше диво.
Але диво це — природне, і виникло воно природним шляхом. Усе, що живе на Землі, і
людина — теж, законний нащадок природи. Отже, ми з вами — родичі не тільки з усіма
людьми, а й з тваринами, рослинами. Повітря, вода, земля, рослини, тварини — все, без
чого неможливе життя людини,— руйнується самою ж людиною. Ми часто чуємо, що
«природу слід охороняти», особливо — наше українське різноманіття. Ми звикли до
цього заклику і навіть не замислюємося над його значенням. Нещодавно до школи
надійшов лист, який адресований вам, другокласники. І для нас він став справжньою несподіванкою. Послухайте, адже він адресований вам:
Лист до людини від рослинного і тваринного світу
Людино! Розумна істото!
До тебе звертаємось ми,
Бо гинемо, гинемо, гинем!
Будь ласка, ти нас захисти!
Хай будуть в нас цілі дерева,
Рослини, тварини, пташки!
Будь ласка, ти нас захисти!
Людино! Людино! Людино!
Ми просимо: нас бережи!
Нехай твої діти і внуки
Побачать не навпаки —
Землі пророслі і луки,
Озера глибокі, річки,
Бо ти, хоч розумна істота,
Втручаєшся в нас невпопад.
— Як треба поводитися в природі, щоб не завдати шкоди рослинам і тваринам?
Кожна група складає гасла.
Орієнтовні відповіді:
- Не топчіть, не зривайте трав’янистих рослин — без них збідніє природа, втратять свою
привабливість луки, гори, ліси.
- Не знищуйте неїстівних грибів, вони можуть бути ліками для тварин.
- Не ламайте гілок та кущів.
- Не пошкоджуйте кору: в свіжу ранку часто потрапляють
шкідливі мікроорганізми, і дерево хворіє.
- Не ловіть комах, не руйнуйте мурашників.
- Не займайте пташиних гнізд, бо птахи можуть покинути їх назавжди.
- Не галасуйте в лісі.
- Не залишайте після себе сміття.
- Багаття розпалюйте лише у спеціальних місцях.
2. Робота в парах
— Знайдіть фотографії, які можна було б підписати так: «Забруднення повітря»,
«Перевірка чистоти повітря на дорозі», «Забруднення води», «Очисні споруди», «Після вирубування лісу», «Насаджування лісу». Які з них зображують, що завдає шкоди природі, а які — заходи з охорони природи?
— Про що ви дізналися в рубриці «Для допитливих»?
— Прочитайте висновки на с. 131.
— Якої шкоди завдають люди рослинам і тваринам?
— Яким є наш обов’язок щодо природи?
— Наш обов’язок — зберегти на Землі повітря і водойми чистими, ґрунти-родючими, рослини=зеленими, тварини-живими
— Чому рослини потребують захисту?
Одні люди вирубують дерева, щоб продавати цінну деревину або виготовляти меблі, чи будувати будинки. Інші таким чином звільняють землю для полів, щоб сіяти зерно. Коли ліси вирубують і спалюють, тварини і рослини залишаються без їжі і житла, гинуть від голоду.
Отже, на місці вирубаних лісів потрібно насаджувати нові. Ліси треба охороняти.
Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
1. Аналіз ситуації
Послухайте, будь-ласка, розповідь про те, як діти відпочивали в неділю у лісі.
Прийшли діти в ліс без дорослих. Дорогою до великої галявини вони слухали гучну музику. На привалі наламали гілок, ледве розпалили вогнище. Пограли, поїли. Покидали пакети і банки, ситі і задоволені пішли додому. Вогні вогнища підморгували їм на прощання. На галявині знайшли маленького їжачка, подумали, що його кинула мама, забрали з собою. З оберемком лісових квітів діти повернулися додому.
— Як ви вважаєте, чи правильно поводилися діти на природі?
— Щоб правильно поводитися, що необхідно знати?
—Як повинні були вчинити діти? (Відповіді учнів.)
—Якої шкоди завдають природі люди такою поведінкою?
!
Діти згадують прислів’я про ліс.
Прислів’я, приказки, прикмети про ліс
• Де ліс, там і урожай.
• Невисокий лісок, а від вітру захист.
• Що в лісі народиться, у дворі годиться.
• Ліс та квіти — зелене царство, повітря — лісу кращі ліки.
• Біля лісу жити — голодному не бути.
• Люби ліс, природу — будеш милий народу.
• Ворог природі той, хто ліс не береже.
• По лісу ходи — під ноги дивися.
• Зрубали кущі — прощай птахи.
3. Гра «Правила поведінки у лісі влітку»
Заборонні знаки розміщені на дошці, до них добираються відповідні правила.
• Не кривдитимемо жаб.
• Не ламатимемо гілки дерев і кущів.
• Не ловитимемо метеликів, джмелів, бабок і інших комах.
• Не ловитимемо диких тварин, і не відноситимемо їх додому.
• Не розорятимемо пташині гнізда.
• Не рватимемо квіти в природі.
— Які правила ви можете додати? (Не галасувати в лісі, не лякати тварин і птахів. Вони можуть залишити своє потомство, яке без материнської турботи загине. Не смітити. Прибирати за собою сміття.)
Учитель пропонує намалювати власні заборонні знаки.
4. Тестування
Ліс називають природним багатством Чому?
1) У лісі живуть дикі звірі;
2) ліс стримує сильні вітри;
3) ліс очищає повітря.
5. Гра «Так чи ні?»
Я у ліс пішов. Що з собою взяти?
Якщо «так» — плескаємо у долоні, «ні» — тупаємо. Рогатка, кепка, магнітофон,
зошит, відеокамера, сірники, панама, фотоапарат.
6. Вікторина «Зелений друг»
З конверта зеленого кольору діти дістають запитання, читають уголос і відповідають на них.
— Скільки загинуло б рослин, якщо кожен з 28 учнів нашого класу
зірвав би всього по 10 квітів?
— Чому багато рослин не дадуть плодів, якщо діти ловитимуть метеликів і інших
комах?
— Якщо побачив в лісі маленького їжачка, чи можна його брати додому?
— Якщо побачив мухомор, чи потрібно його розтоптати?
— Якщо ви пішли в похід, що потрібно зробити після того, як відпочили в лісі і
збираєтеся додому?
Висновок. У природі немає нічого зайвого У ній усе взаємопов’язано.
7. Пам’ятка «Правила поведінки у лісі під час екскурсій»
• Не ламати кущів та дерев. Рослина — жива істота, кожен
листочок виділяє в повітря кисень, необхідний для дихання тваринам і людям.
• Не пошкоджувати кору дерев. Із нанесеної рани витікає сік, через яку в дерево
можуть проникнути мікроорганізми.
• Не ламати квітучих рослин. Кожна зірвана квітка — це комашка, яка залишилася
без їжі, це насіння, з якого не виросла рослинаю Від нашої звички зривати гарні
рослини багато з них опинилися під загрозою зникнення.
• Не ловити комах. Не знищувати павуків, жаб. Комахи запилюють рослини.
• Не ловити диких тварин і забирати їх додому. Дикі тварини не можуть жити в
неволі. Вони загинуть.
• Не руйнувати гнізда. Порушені гнізда птахи покидають. З яєць, які там були,
вже не вилупляться пташенята.
• Не розводити багаття. Пожежа, яка може виникнути від залишеного багаття,
знищує рослини і тварини, спричиняючи іноді стихійні лиха.
• Не залишати сміття.
— Світ прекрасний навколо тебе —
Сонце ясне і синє небо,
Птахи і звірі, гори і ріки —
Нехай він буде таким навіки!
Нехай людина добро приносить —
Бо світ навколо любові просить.
А. Потапова
Що б ви порадили друзям, які йдуть відпочивати у ліс?
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.