6 сыныпа "Қазақстан қорықтары" модулінде, "Қорықтар" тақырыбы бойынша жазылған қысқа мерзімді жоспар. Қысқа мерзімді жоспар жаңартылған бағдарлама негізінде жасалған. Тақырыпты меңгертуде әр түрлі әдіс-тәсілдер, жұмыс формалары қолданылған. Оқушылардың ауызша сөйлеу тілін дамытуға байланысты тапсырмалар берілген. Оқушылармен топтық, жұптық жұмыстар өткізуге байланысты тапсырмалар да берілген.
Қорықтар.docx
Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі: Қазақстан
қорықтары
Сынып: 6
Күні:
Сабақтың
тақырыбы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
Сабақ
мақсаттары
Бағалау
критерийлері
Тілді мақсат
Бастапқы білім
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
12 – сабақтар. Ең алғашқы қорықты білесің бе?
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар саны:
6.2.1.1 тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды
жеткізу
6.3.1.1 мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір
жағдаяттармен байланыстыру
6.5.1.5 етістіктің шақтарының (ауыспалы осы шақ) қызметін білу, ауызша және
жазба жұмыстарда қолдану
Барлық оқушы мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтайды.
Көптеген оқушы ауыспалы осы шақтың қызметін біледі.
Кейбір оқушылар тура және ауыспалы мағынада сөздерді қолданады.
Ең алғашқы қорықтар жайлы ақпаратпен танысады, мәтін құрайды, тақырыпқа
байланысты өз ойын айтады, негізгі, жанама ақпаратты анықтайды, ауыспалы осы
шақты ажыратады.
Пәнге тән лексика мен терминология: қорық, алуан, аңқұс, таутеке, суыр,
кесіртке, мекендейді, шөлейт, ну.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: АқсуЖабағалы қорығы,
қорықтың таулы бөлігі.
Астана туралы айтады, сипаттайды. Мұғалім оқушының бастапқы білімін жетекші
сұрақтар қою арқылы біле алады.
Ресурстар
Тренинг
жазылған
парақшалар
Сабақтың барысы
Жоспарланған жаттығу түрлері
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Ынтымақтастық
атмосферасын орнату үшін оқушылар парталас достарымен
қазақша амандасады.
Қызығушылығын ояту. Оқушылардың жаңа сабаққа деген
қызығушылығын ояту мақсатында «Ой шақыру» әдісін
пайдаланып, интерактивті тақтадан Қазақстандағы қорықтар
жайлы дайындаған сладтар көрсетеді, сипаттап берулерін
сұрайды. Ой шақыру сұрақтарын қояды: Балалар, «қорық»
дегеніміз не? Қандай қорықтарды білесіңдер? Оқушылар
сұрақтарға жауап береді, «қорық» сөзіне ассоциограмма құрайды
(1тапсырма).
қорық
Мәтіналды жұмыс. Мұғалім интерактивті тақтадағы тақырыпқа Сабақтың
ортасы
Сабақтың соңы
қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады,
оқиды, оқушыларға қайталатады, сөздік дәптермен жұмыс
жасатады.
Тілдік бағдар. Мұғалім оқушыларға болжалдқ сан есімді
меңгертеді. Грамматикалық тақырып туралы мағлұмат береді,
мысалдар келтіреді. Айтылымға қатысты 3тапсырманы
орындатады, қою қаріппен берілген етістіктердің қай шақты
білдіретінін анықтайды.
Мәтінмен жұмыс. Мәтінмен жұмыс істеу негіздерін
қалыптастыру үшін «Дана үкілер» техникасын қолданады.
Оқушыларға аудиотаспадан мәтінді тыңдатады, жаңа сөздерді
тапқызады. Оқушылар қою қаріппен берілген сөздердің
мағынасын анықтайды, әрқайсысына екі сөз тіркесін құрайды,
ойбөліктеріне бөледі, жанама ақпаратты табады, ойын айтады,
мәтіннен етістіктерді табады, қай шақта тұрғанын анықтайды.
Жазылымға арналған 7, 8тапсырмаларды орындатады. Көп
нүктенің орынына қажетті сөздрді жазады, қорықта кездесетін
өсімдік, аңқұс, жәндік түрлерін кестеге түсіреді.
өсімдік
аң
құс
жәндік
9таапсырма. Мәтіннен етістіктерді табады, қай шақта тұрғанын
анықтайды.
Сергіту сәті. Топтық жұмыс. Мұғалім оқушыларға А4 парағы
мен түрлі түсті қарындаштар мен фломастерлер, тақырыпқа
қатысты суреттер таратады. «Қазақстан қорықтары» тақырыбына
фотоколлаж жасатады.
Мәтінсоңы жұмыс. «Ойлан тап!» тәсілін пайдаланып, берілген
тапсырманың шарты бойынша оқушылар қою қаріппен берілген
сөздердің мағынасын анықтады, тура немесе ауыспалы мағынада
тұрғанын табады (10тапсырма).
11тапсырма. Youtube kz сайтынан АқсуЖабағылы қорығы
туралы бейне материалды көреді, түсінгенін айтады
Топтық жұмыс. «Броундық қозғалыс» әдісі. Оқушыларға мәтін
құрау үшін «Ең алғашқы қорықтар» деген тақырып береді.
Аталған оқушы тақырыпқа қатысты сыныпты аралап, ақпарат
жинайды. Басқаларға ой бөліседі. Мәтін құрастырады.
Қалыптастырушы бағалау. «Бас бармақ» әдісі арқылы әр топ
бірбірінің жауаптарын бағалады.
Интерактивті
тақта,
тұсаукесер,
оқулық
Оқулық,
аудиотаспа,
кесте
А4 парағы, түрлі
түсті
қарындаштар
мен
фломастерлер,
тақырыпқа
қатысты
суреттер
Youtube kz
сайты
Оқулық
Ғаламтор
ресурсы Кері байланыс. «Рефлексиялық шеңбер» тәсілі.
Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді:
Сабақ барысында көңіл күйің қандай болды? Неліктен?
Бүгін сабақта не білдің? Сен үшін не жаңалық болды?
Сабаққа қатысуыңды қалай бағалайсың?
Сабақта қандай қиындықтар туындады?
Сабақ аяқталғандағы көңіл күйің қандай? Неліктен?
Үйге тапсырма. Үй тапсырмасы ретінде оқулықтағы
2тапсырма беріледі. Тапсырманың шарты, қалай орындалуы
қажет екені түсіндіріледі.
Рефлексиялық
шеңбер
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз, сұрақтарға жауап беріңіз (Сабақ жүйелі
жоспарлағандықтан, сабақтың мақсаты мен оқу
міндеттері орындалады.
Оқушылар мәтін мазмұнын түсінеді, сұрақтарға
жауап береді, сөздікпен жұмыс істейді. Сабақ
жоғары деңгейде өтеді, өйткені оқу мақсаттары
дұрыс таңдалды, уақыт тиімді пайдаланылып,
саралау жұмыстары да орындалады).
Қосымша ақпарат
Рефлексия
Сабақ барысында оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Оқу мақсатына қол жетпеудің себебі неде? Бүгін
оқушылар не біліп, не үйренді? Сыныптағы
психологиялық ахуал қандай болды? Жоспардан
ауытқу болды ма? Себебі неде? Жоспарланған
саралау шаралары тиімді болды ма? Уақыт дұрыс
пайдаланылды ма? Жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім. Не себепті?
Қорытынды бағалау:
Қандай екі нәрсе (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) табысты болды ма? Сабақтың өзіне ұнаған 2 тұсын
анықтап жазыңыз.
1: __________________________________________________________________________________
2: __________________________________________________________________________________
Қандай екі нәрсе (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) сабақтың тиімділігін арттырады?
1: __________________________________________________________________________________
2: __________________________________________________________________________________
Сабақ барысында өзіңіздің көңіліңіз толмаған 2 әрекетті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) атаңыз.
1: __________________________________________________________________________________
2: __________________________________________________________________________________
Сабақ барысында келесі сабағымда сыны не жекелеген оқушының сапалы білім алуы үшін нені
жетілдіруге болатынын білдім.
1: __________________________________________________________________________________
2: __________________________________________________________________________________
Қорықтар
Қорықтар
Қорықтар
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.