Поурочное планирование по химии, 8 класс
Оценка 4.6

Поурочное планирование по химии, 8 класс

Оценка 4.6
docx
28.04.2021
Поурочное планирование по химии, 8 класс
хим 8 а.docx

Сабақ жоспары :__________________

 

Ұзақ  мерзімді жоспар бөлімі:

8.3АХимиялық  элементтердің  периодтық  жүйесі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 

Сабақтақырыбы

Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің  құрылымы

Осы сабақтақол

жеткізілетін

оқумақсаттары (оқу

бағдарламасынасілтеме)

8.2.1.1  топ, период,  атом  нөмірінің  физикалық мәнін түсіндіру

 

Сабақ

мақсаттары

-периодтық кестедегі топ период және атомдық нөмірдің физикалық мәнін түсіндіру

Жетістік критерийлері

-          Атомдардың валенттік электрондары  топ номеріне сәйкес келетінін түсінеді

-          Реттік нөмір протон және электрон санына тең болатынын біледі

-          Период нөмірі арқылы энергетикалық қабат санын анықтауға боатынын түсінеді

Бастапқы білім

 

7.3ВХимиялық элементтердің периодтық кестесі

8.1ААтомдағы электрондардың қозғалысы

Сабақбарысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі

I.Миға шабуыл

Тақырыпты ашу мақсатында твиг-билим сайтынан видео көрсетіледі.

 

https://twig-bilim.kz/kz/film/atomic-structure

 

 

Сабақтың ортасы

 

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

II. Жаңа білімді меңгерту

Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты жарияланады. Сонымен қатар оқушыларға терминологиялық сөздіктер ұсынылады.

Периодтық жүйеге кіріспе мақсатында оқушыларға: Металдар мен бейметалдарды периодтық жүйеден қалай табуға болады? деп сұрақ қойылады.

Периодтық жүйеден металдар мен бейметалдарды ажырату үшін В – Аt диагональ жүргізу арқылы ажыратуға болады және осы аралықтағы элементтер металлоидтар деп аталады.

Өзіндік жұмыс «ХИМИЯЛЫҚ ДИКТАНТ»

1  Химиялық  элементтерді  салыстырмалы атомдық  массаларының  өсу реті бойынша нөмірленген. Химиялық элементтердің  реттік нөмірі, оның атомының  ...     ....     сандық шамасына тең       

2. Атомдық массаларының   өсу реті бойынша   орналасқан   элементтер   (көлденең) қатары -   ....  деп аталады. 

3. Периодтық   жүйеде тік (вертикаль) бағанда   қасиеттері  ұқсас элементтер  бір-бірінің  астына орналастырылып,  туыстас   (туыс) элементтер тобы шықты (галогендер, сілтілік, сілтілік-жер металдар).  Бұлар периодтық  жүйеде  ...       деп аталады. 

4. Сонымен қатар, атомның реттік номері ядро құрамындағы ... санына тең болады. Ал ..... санын табу үшін атомның массалық санынан протон санын азайту арқылы табуға болады. Мысалы, натрий атомының периодтық жүйедегі реттік номерінің мәні ...., демек ондағы протон саны ...., нейтрон саны.... .

Мұғалім периодтық кестеде топтар және период түсінігін енгізе отырып, S-, P-, D -, F-  элементтердің орналасуын көрсетеді.

Элементтің электрон, протон және нейтрон сандарын анықтау

  • АТОМДЫҚ НОМЕР = протон санына (нейтрал атомдар үшін электрон санына тең)
  • АТОМ ТАҢБАСЫН периодтық кестедегі элементтің реттік номеріне қарай отырып анықтаңға болады
  • АТОМДЫҚ МАССА = протон саны + нейтрон саны

«Кім жылдам?» ойыны

Оқушылар элементтердің атом құрылысын сипаттайтын кестені толтырады.

 

Жеке жұмыс

Оқушыларға бос периодтық кестені ұсына отырып, келесі тапсырмаларды орындауын сұраңыз

 

http://www.chem.memphis.edu/undergrad/course-info/4111/blank-periodic-table.png

 

Жұптық жұмыс

Химиялық элемент таңбасымен элементтің периодтық кестедегі орнымен сәйкестендіріңіз

 

 

Презентация

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша № 1

 

 

 

Қосымша № 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша № 3

Сабақтың соңы

1 минут

V. Үй тапсырмасы

Химиялық элементтерді  период  және топ  бойынша  бөліп,  кітапша жасап келу

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды  меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Деңгейлі тапсырмалар

Қабілеті әртүрлі деңгейдегі оқушыларды бір топқа біріктіру

Мұғалімнің жекелеген оқушыларды қолдауы

Сұрақ-жауап арқылы бағалау

Өзара бағалау

Таратпадағы орындалған тапсырмалар арқылы бағалау

Назар аударыңыз:
Партада отыру ережесін сақтау.

Қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Әр сабақтан кейін бөлмені желдету .

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

 

 

 

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Сабақ жоспары :__________________ Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8

Сабақ жоспары :__________________ Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8

II. Жаңа білімді меңгерту Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты жарияланады

II. Жаңа білімді меңгерту Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты жарияланады

Жұптық жұмыс Химиялық элемент таңбасымен элементтің периодтық кестедегі орнымен сәйкестендіріңіз

Жұптық жұмыс Химиялық элемент таңбасымен элементтің периодтық кестедегі орнымен сәйкестендіріңіз

Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2:

Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2:
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
28.04.2021