Сабақтың тақырыбы: Пайдалы қазбалар бөлімін қайталау.
Сабақтың мақсаты:
Пайдалы қазбалар туралы алған білімдерін тиянақтау. Адам өміріндегі маңызына, алыну жолдарына тоқталу.
Өз ойларын ашық білдіріп, пікірлерін қорғай білуге, өздігінен ізденуін, шығармашылығын, танымдық қабілетін дамыту.
Табиғатты аялай білуге, ел байлығын үнемдеп пайдалануға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: қайталау, топпен жұмыс, оқулықпен жұмыс, сұрақ –жауап, ойын, картамен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: Пайдалы қазбалардың шартты белгілері, ҚР. картасы, суреттер, слайд.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
- Иә, балалар, сендер еліміздің осынау байлығын игеретін болашақ иесісіңдер. Болашақ ұрпақ саналы да білімді, ой-өрісі жан-жақты дамыған азамат болуы керек қой. Ендеше бүгін де біз білімімізді көрсете білейік.
ІІ. Тіл дамыту кезеңі. (сұрақ – жауаптар алысу арқылы)
Оқушыларды сандықшаның ішінен конверттерді алғызып, ішіндегі қағаздардың түстеріне қарай топқа бөлу.
Қызыл түс – кенді пайдалы қазбалар.
Жасыл түс – кенге жатпайтын пайдалы қазбалар.
Сары түс –кенді пайдалы қазбалар.
Сабақтың тақырыбы: Пайдалы қазбалар бөлімін қайталау.
Сабақтың мақсаты:
Пайдалы қазбалар туралы алған білімдерін тиянақтау. Адам өміріндегі маңызына, алыну
жолдарына тоқталу.
Өз ойларын ашық білдіріп, пікірлерін қорғай білуге, өздігінен ізденуін, шығармашылығын,
танымдық қабілетін дамыту.
Табиғатты аялай білуге, ел байлығын үнемдеп пайдалануға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: қайталау, топпен жұмыс, оқулықпен жұмыс, сұрақ –жауап, ойын,
картамен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: Пайдалы қазбалардың шартты белгілері, ҚР. картасы, суреттер,
слайд.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Иә, балалар, сендер еліміздің осынау байлығын игеретін болашақ иесісіңдер. Болашақ
ұрпақ саналы да білімді, ойөрісі жанжақты дамыған азамат болуы керек қой. Ендеше
бүгін де біз білімімізді көрсете білейік.
ІІ. Тіл дамыту кезеңі. (сұрақ – жауаптар алысу арқылы)Оқушыларды сандықшаның ішінен конверттерді алғызып, ішіндегі қағаздардың
түстеріне қарай топқа бөлу.
Қызыл түс – кенді пайдалы қазбалар.
Жасыл түс – кенге жатпайтын пайдалы қазбалар.
Сары түс –кенді пайдалы қазбалар.
ІІІ. Үй жұмысын тексеру.
«Пайдалы қазбаларды өндіру және қорғау». Оқу, түсінік айту.
ІҮ. Өткенді пысықтау.
«Балықшылар» ойыны. Ойын шарты: аквариумнан балықтарды аулаймыз, әр балықтың
артында сұрақтар жазылған.
Өткен сабақты еске түсіру
тұз
тас құм
металл
Пайдалы
қазбалар
саз
мұнай
әк
тас
көмір
Есте сақта!
«Пайдалы қазбалар – жер қойнауынан немесе жер бетінен қазып алынатын тау
жыныстары».
Ү. Жаңа сабақ.
Сабақтың тақырыбын хабарлау «Пайдалы қазбалар бөлімін қайталау».Жанғыш
Тас көмір,
мұнай,
газ
Пайдалы
қазбалар
Кенді
Темір, мыс,
қорғасын,
алюминий,
алтын, күміс
Кенге
жатпайтын
Тұз , әктас,
мәрмәр, гранит,
құм, саз
Топтастыру: әр топ өз топтары туралы жазады.
Кенге жатпай
тын
Кенді
Жанғыш
Оқулықпен жұмыс: 70 бет «Пайдалы қазбалардың түрлері» туралы әңгімелеу.
Сергіту сәті:
Пайдалы қазбаларЖанғыш Тас көмір, мұнай, газКенді Темір, мыс, қорғасын, алюминий, алтын, күмісКенге жатпайтынТұз , әктас, мәрмәр, гранит, құм, сазКартамен жұмыс:
Кәне, балалар, пайдалы қазбалардың шартты белгілерін есімізге түсірейік (мұғалім қима
қағаздарды көрсетеді, балалар оның қандай шартты белгі екендігін айтады).
Енді біз шартты белгілерді есімізге түсіріп алдық, олай болса енді қартамен жұмыс
жүргіземіз(мұғалім әр топқа бір картадан таратып береді, бір топ картадан жанғыш
пайдалы қазбаларды, екінші топ кенді пайдалы қазбаларды, үшіншісі кенге жатпайтын
пайдалы қазбаларды тауып, белгілейді.).
Зертханалық жұмыс: әр топқа бір – бірден (гранит, әктас, бор) пайдалы қазбаларды
таратылып берілді. Оқушылар олардың қасиеттері, түрі, түсі, адам өмірінде қолдану
қажеттілігі туралы әңгімелеп берді.
Семантикалық картамен жұмыс: әр оқушыға жекежеке семантикалық картаны таратып
беріп, белгілеттіру. Көрші топтармен ауыстыру арқылы тексеру.
ҮІ. Бекіту.(Жалпы сұрақ)
1
2
3
4
5
Тау жыныстары дегеніміз не?
Табиғатта тау жыныстары қандай күйде кездеседі?
Тау жыныстарының қандай түрлері бар?
Тығыз тау жыныстарына нелер жатады?
Бос тау жыныстарына не жатады?6
7
Пайдалы қазбалар дегеніміз не?
Пайдалы қазбалар қолданылуына қарай неше топқа бөлінеді?
Тесттік тапсырма:
1. Пайдалы қазбаларға ..... жатады?
А) темір кенінен алынған металл Ә) тау жынысы Б) Жер қыртысының қатты бөлігі
2. Құмтас деп ....
А) құм аралас тас Ә) құрылыс материалдары
Б) қатты тас
3. Бос жынысқа ...... жатады
А) құм және саз
В) құм және цемент
С) мұнай, газ
4. Пайдалы қазбалар 3 негізгі топқа бөлінеді
А) пайдалы, пайдасыз, жарамсыз
Ә) жанғыш, кенді, кен емес
Б) бағалы, құмсыз, жанатын
5. Кен орны деп .... айтады
А) пайдалы қазбалардың шоғырланған жерін
Ә) пайдалы қазбаларды өндіру әдістері
Б) пайдалы қазбаларды өңдейтін жер
Тест жұмысын оқушылар көршісімен ауыстыру арқылы өздері тексереді.
ҮІІ. Үйге тапсырма: «Тас көмірдің өмірбаяны» туралы ертегі құрастыру.
ҮІІІ. Бағалау.