ЭТО СЛАЙД ПО ХИМИИ ДЛЯ УЧЕНИКОВ И УЧИТЕЛЯМ НА ЭТОМ СЛАЙДЕ ЕСТЬ ИНФОРМАЦИЯ О ГИДРОЛИЗЕ НЕ ОРГАНИ ЧЕСКИХ СОЛЕЙ НО ТОЛЬКО СЛАЙД НА УЗБЕКССКОМ ЯЗЫКЕ У НАС ЭТО ДЛЯ 9 КЛАССОВ ЕСТЛИ НУЖНО ПЕРЕВОДИТЕ АВТОР МИРЗОЕВА ХУРСАНДОЙ ИЗ ЗАРАФШАНА (УЗБЕКИСТАН)
90.doc
90DARS. Izotoplar.Izobarlar.
Sinf:______________
sana:______________
Maqsad:
Ta’limiy: O‘quvchilarga izotaoplar va izobarlar haqida umumiy ma’lumot berish.
Tarbiyaviy: o’quvchilarga o’zaro hamkorlik, hurmat, faollik, ishchanlik,
tartiblilik va madaniyatlilikka o’rgatish.
Rivojlantiruvchi:o’quvchilarga tafakkur, iroda, idrok va hisiyotni jilovlashni o’rgatish.
Dars turi: bilim, ko’nikma va malakalarni hosil qilish.
Dars usuli:interfaol, aqliy hujum
Dars metodi: og’zaki, yozma
Dars jihozi: davriy sistema,tarqatmalar, ko’rgazmalar.
Dars rejasi:
Izotoplar.
Izobarlar.
Izotoplar va izobarlarga oid masalalar yechish usullari.
1.
2.
3.
DARSNING BORISHI:
Tashkiliy qism
3 daqiqa
O’tilgan mavzuni
Takrorlash
Yangi mavzuni
tushuntirish
7 daqiqa
15 daqiqa
Yangi mavzuni
mustahkamlash
O’quvchilarni
baholash
Uyga vazifa
berish
10 daqiqa
2 daqiqa
3 daqiqa
Izotop va izobarlar. Fiziklar ko'pgina elementlar bir xil atomlardan emas, balki turli massaga
ega bo'lgan atomlar aralashmasidan tuzilganligini aniqlaydilar.
Atomlar turlituman, ular birbiridan yadro zaryadlari (protonlar soni) bilan, massasi soni bilan
farq qiladi. Shunday atomlar borki, ularning yadro zaryadlari bir xil, ammo massasi jihatidan farq
qiladi. Yadro zaryadlari bir xil bo'lib, atom massalari bilan birbiridan farq qiladigan atmlar turiga
izotoplar deyiladi (Izo – bir, top – joy so'zlaridan kelib chiqqan, chunki ayni elementning barcha
izotoplari davriy sistemada birgina katakni egallaydi).
1
1
,Н
2
1
3
,
1
– izotoplar
Izotopiya hodisasi deyarli hamma elementlarda uchraydi. Ko'pchilik elementlar o'zlarining bir
necha izotoplari aralashmasidan iborat. Masalan, tabiiy qo'rg'oshin atom massalari 206, 207 va 208
hamda yadro zaryadlari 82 ga teng bo'lgan uch izotop aralashmasining; 207.21 bu aralashmadagi
atom massalarining o'rtacha qiymatini tashkil qiladi.
Izotoplar soni turli elementlarda turlicha bo'ladi. Masalan, qalay elementini 10 ta tabiiy izotopi
ma'lum, ksenonniki 9 ta, simobniki 7 ta, kislorodniki 3 ta, ftor esa faqat 1 ta tabiiy izotopdan iborat.
Izotoplar kashf etilgandan keyin kimyoviy element tushunchasiga quyidagicha ta'rif berildi:
yadrolarining zaryadlari bir xil bo'lgan atomlar turi kimyoviy elementdir. Demak, kimyoviy element
tushunchasini ta'riflashdan yadro zaryadi asos qilib olinadi. Hozirda 109 ta elementning 250 dan ortiq
izotopi ma'lum (radiaktiv izotoplar bular jumlasiga kirmaydi).
Shuningdek, yadro zaryadlari har xil, massalari bir xil bo'lgan atomlar ham mavjud. Atom
massalari birbiriga teng, lekin yadro zaryadlari turlicha bo'lgan atomlar izobarlar deyiladi (isos – bir
xil, ros – vazn so'laridan olingan).
40
18
Ar,
40
19
K,
40
20
Ca
izobarlar
1misol: 20Ne va 22Ne izotoplarining aralashmasidan iborat tabiiy neonning o'rtacha atom
massasi 20,2 ga teng. Tabiiy neondagi har bir izotopning massa ulushini hisoblang.
Yechish: 1usul: Masalani diagonal usul bilan yechish mumkin. Uyga vazifa:darslikdagi 8 § ni o’qib kelish.
91DASR. Kimyoviy elementlar davriy sistemasi.
Sinf:______________
sana:______________
Maqsad:
Ta’limiy: O'quvchilarga davriy qonun asosida dastlab 1870 yilda D.I.Mendeleyev taklif etgan
kimyoviy elementlar davriy jadvalning birinchi nusxasidan boshlab shu kunlarda foydalanilayotgan
zamonaviy nusxalarining yaratilishi, Davriy jadvalning tuzilishi haqida tushunchalar berish.
Tarbiyaviy: o’quvchilarga o’zaro hamkorlik, hurmat, faollik, ishchanlik,
tartiblilik va madaniyatlilikka o’rgatish.
Rivojlantiruvchi:o’quvchilarga tafakkur, iroda, idrok va hisiyotni jilovlashni o’rgatish.
Dars turi: bilim, ko’nikma va malakalarni hosil qilish.
Dars usuli:interfaol, aqliy hujum
Dars metodi: og’zaki, yozma
Dars jihozi: davriy sistema,tarqatmalar, ko’rgazmalar.
Darsning maqsadi: O'quvchilarga davriy qonun asosida dastlab 1870 yilda D.I.Mendeleyev
taklif etgan kimyoviy elementlar davriy jadvalning birinchi nusxasidan boshlab shu kunlarda
foydalanilayotgan zamonaviy nusxalarining yaratilishi, Davriy jadvalning tuzilishi haqida
tushunchalar berish.
Darsning jihozlari: Davriy jadval.
Darsning rejasi:
1. O'xshash elementlar.
2. Davrlar.
DARSNING BORISHI:
Tashkiliy qism
3 daqiqa
O’tilgan mavzuni
Takrorlash
Yangi mavzuni
tushuntirish
7 daqiqa
15 daqiqa
Yangi mavzuni
mustahkamlash
O’quvchilarni
baholash
Uyga vazifa
berish
10 daqiqa
2 daqiqa
3 daqiqa
Davrlar ikkiga bo’linadi: a) kichik davrlar; b) katta davrlar.
Kichik davrlarga 123 davrlar kiradi bitta qatordan tashkil topgan qator kichik davr deyiladi
Katta davrlar 2 ta qtorni o’z ichiga oladi 456davrlar misol bo’ladi.
7davr tugallanmagan davr hisoblanadi chunki, ishqoriy metalldan boshlanub inert gaz bilan
tugaydigan qator davr deyiladi bu davr ishqoriy metalldan boshlanib inert gaz bilan tugamaydi.
Guruhlar. a) bosh guruh; b) qo'shimcha (yonaki) guruh. O'xshash elementlar haqida o'quvchilar o'zlashtirgan
bilimlar va davriy qonun asosida darsni "Davriy jadvalni D.I.Mendeleyev qanday tuzgan bo'lish
mumkin?" degan savol berish bilan boshlash maqsadga muvofiq.
• Ishqoriy metaldan boshlanib inert gazlar bilan tugaydigan gorizontal qator davrlar deb
ataladi.
• D.I.Mendeleyevning kimyoviy elementlar davriy sistemasida 7 ta davr bor.
1davrda faqat ikkita element vodorod va geliy joylashgan.
2 va 3davrlarda 8 tadan element bor.
1, 2, 3davrlar kichik davrlar deyiladi.
4, 5, 6, 7davrlar katta davrlar deyiladi.
4, 5davrlarda 18 tadan, 6davrda 32 ta element bor, 7davr
tugallanmagan davr deb ham ataladi. Katta davrlar ikki qator
lardan tashkil topgan bo'ladi.
• Bitta vertikal qatorga joylashgan o'xshash elementlar guruhlarni tashkil qiladi.
• Davriy sistemada 8 ta guruh bor. Har bir guruh jadvalning yuqori qismida rim raqamlari
bilan belgilanadi.
• Ham kichik, ham katta davr elementlarini o'z ichiga olgan guruhchalar bosh guruhchalar
deb, faqat katta davr elementlarini o'z ichiga olgan guruhchalar qo'shimcha guruhchalar
deb ataladi.
• Bosh va qo'shimcha guruhchalar har bir guruh kataklarini chap va o'ng tomoniga surib
yoziladi
O'quvchilarning kimyo faniga bo'lgan qiziqishlarini oshirish maqsadida quyidagicha qiziqarli
savollardan ham foydalanish mumkin.
Elementlarning xossalari atom massalari ortib borishi bilan davrlarda, guruhlarda qanday
o'zgaradi?
joylashgan.
1. Tartib raqami 16 bo'lgan element davriy sistemaning qaysi qatori, qaysi davr, qaysi guruhiga
2. IVdavr, 5qator, IVguruhida turuvchi elementning tartib raqamini ayting.
3. Davriy jadvaldan foydalanib davlatlar nomi bilan ataluvchi elementlarni aniqlang.
4. Olimlar nomi bilan ataluvchi elementlarni aniqlang.
5. Yer sharida eng ko'p tarqalgan kimyoviy elementning davriy sistemadagi o'rnini toping.
6. Havo va suv tarkibiga kiruvchi elementlarning davriy sistemadagi o'rnini ayting.
7. Lotincha nomlari Yer va yunoncha nomi Oyni bildiradigan elementlarning davriy sistemadagi
o'rnini ko'rsating.
8. Hali Yerda kashf qilinmay turib, Quyoshda mavjud ekanligi aniqlangan element davriy
sistemaning qaysi guruhiga mansub?
Uyga vazifa: Darslikdagi. 11§ ni o'qish, mashqlarni bajarish
92DASR. Kichik davrdagi elementlarning atom tuzilishi.
Sinf:______________
sana:______________
Maqsad:
Ta’limiy:. o'quvchilarda davriy qonun va davriy jadval, davriy jadvalning kichik davrlari yuzasidan
olgan nazariy bilimlarini mustahkamlash hamda kengaytirish, kichik davr elementlarining atom
tuzilishi to'g'risida birga amaliy ko'nikmalar hosil qilish.
Tarbiyaviy: o’quvchilarga o’zaro hamkorlik, hurmat, faollik, ishchanlik,
tartiblilik va madaniyatlilikka o’rgatish.
Rivojlantiruvchi:o’quvchilarga tafakkur, iroda, idrok va hisiyotni jilovlashni o’rgatish.
Dars turi: bilim, ko’nikma va malakalarni hosil qilish.
Dars usuli:interfaol, aqliy hujum
Dars metodi: og’zaki, yozma Dars jihozi: davriy sistema,tarqatmalar, ko’rgazmalar.
Darsning jihozlari: D.I.Mendeleyev davriy jadvali, kichik davr elementlarining atom
tuzilishini ifodalovchi jadvallar.
Darsning rejasi:
1. Kichik davrlarning umumiy tavsifi.
2. 1davr elementlarining atom tuzilishi.
3. 2davr elementlarining atom tuzilishi.
4. 3davr elementlarining atom tuzilishi.
DARSNING BORISHI:
Tashkiliy qism
3 daqiqa
O’tilgan mavzuni
Takrorlash
Yangi mavzuni
tushuntirish
7 daqiqa
15 daqiqa
Yangi mavzuni
mustahkamlash
O’quvchilarni
baholash
Uyga vazifa
berish
10 daqiqa
2 daqiqa
3 daqiqa
Dars elektronlarning yadro atrofida harakatlanish qonuniyatlari haqidagi suhbat bilan
boshlanadi.Davriy jadvalning tuzilishi haqida o'quvchilar olgan bilimlar tekshiriladi. Shundan so'ng
kichik davr elementlarining atom tuzilishi bo'yicha o'quvchilarda malakalar shakllantiriladi.
Vodorod atomi yadrosida 1 ta proton bo'lib, yadro atrofida bitta elektron sferasimon
harakatlanadi.
Ikkinchi davr elementlarida 2 ta energetik pog'ona bo'ladi. Birinchi energetik pog'onasida 2 ta,
ikkinchi energetik pog'onasida 222=8 tagacha elektron bo'ladi.
Dars davomida o'quvchilarning mustaqil ishlariga ko'proq e'tibor qaratiladi. O'quvchilar bajarishi
mumkin bo'lgan mustaqil ishlardan namunalar: (Berilayotgan topshiriqlar o'quvchilarning bilim
darajasi, qiziqishiga qarab tabaqalashtirilgan bo'lishi mumkin).
1. Davriy jadvalda 17 tartib raqamda joylashgan elementning yadrosi atrofida jami nechta s,
nechta pelektronlar bo'ladi? Elementning atom yadrosidagi proton va neytronlarni aniqlang.
2. Element gidroksidining molekulyar massasi 121 ga teng. Agar element ikkinchi guruhda
joylashgan bo'lsa, uning davriy sistemadagi o'rnini va atomning tuzilishini ifodalang.
3. Elektronlar joylashgan energetik qavatlarini o'zgartirishi mumkinmi? Agar elektron ichki
energetik qavatdan tashqi energetik qavatga o'tsa qanday hodisa sodir bo'ladi? Aksincha,
tashqi energetik qavatdan ichki energetik qavatga o'tsachi?
Uyga vazifa: Darslikdagi 13§ ni o'qish va savol va mashqlarni bajarish.
93DARS. Katta davr elementlarining atom tuzilishi.
Sinf:______________
sana:______________
Maqsad:
Ta’limiy: o'quvchilarda davriy qonun va davriy jadval, davriy jadvalning katta davrlari yuzasidan
olgan nazariy bilimlarini mustahkamlash hamda kengaytirish katta davr elementlarining atom
tuzilishi to'g'risida birga amaliy ko'nikmalar hosil qilish.
Tarbiyaviy: o’quvchilarga o’zaro hamkorlik, hurmat, faollik, ishchanlik,
tartiblilik va madaniyatlilikka o’rgatish.
Rivojlantiruvchi:o’quvchilarga tafakkur, iroda, idrok va hisiyotni jilovlashni o’rgatish.
Dars turi: bilim, ko’nikma va malakalarni hosil qilish.
Dars usuli:interfaol, aqliy hujum
Dars metodi: og’zaki, yozma
Dars jihozi: davriy sistema,tarqatmalar, ko’rgazmalar.
Darsning maqsadi: o'quvchilarda katta davr elementlarining atom tuzilishlarini bilish va
ularning elektron formulalarini yoza olish malakalarini shakllantirish. Darsning jihozlari: Davriy jadval, elementlarining elektron formulalari tasvirlangan
ko'rgazmali qurollar.
Darsning rejasi:
1. O'quvchilarning mustaqil ishi.
2. 4davr elementlarining atom tuzilishi.
3. delementlar.
4. 5,6 va 7davr elementlarining atom tuzilishi.
DARSNING BORISHI:
Tashkiliy qism
3 daqiqa
O’tilgan mavzuni
Takrorlash
Yangi mavzuni
tushuntirish
7 daqiqa
15 daqiqa
Yangi mavzuni
mustahkamlash
O’quvchilarni
baholash
Uyga vazifa
berish
10 daqiqa
2 daqiqa
3 daqiqa
Dars o'quvchilarning mustaqil ishlari bilan boshlanadi. Bunda o'quvchilarni bilim darajalari va
qiziqishlariga qarab ishlar tabaqalashtirib beriladi:
quyidagicha
raqamlari
1. Tartib
lishini yozing va izohlang.
bo'lgan
elementlarning
atom
tuzi
1) Tartib raqami 1, 2 va 3 bo'lgan elementlarning atom tuzilishi.
2) Tartib raqami 2, 3 va 4 bo'lgan elementlarning atom tuzilishi.
3) Tartib raqami 9, 10 va 11 bo'lgan elementlarning atom tuzilishi.
4) Tartib raqami 10, 11 va 11 bo'lgan elementlarning atom tuzilishi.
5) Tartib raqami 17, 18 va 19 bo'lgan elementlarning atom tuzilishi.
6) Tartib raqami 1,3 va 11 bo'lgan elementlarning atom tuzilishi.
7) Tartib raqami 2, 10 va 18 bo'lgan elementlarning atom tuzilishi.
8) 2.
soni ko'p?
3. 1,2 va 3davr elementlarining qaysilarida dorbitallari bo'ladi?
O'quvchilar mustaqil ishlarni bajarib bo'lganlaridan so'ng, katta
Uchinchi davr elementlarining qaysi birida toq elektronlar
davr elementlarining atom tuzilishi bilan tanishishni boshlaydi.
4davr elementlarida to'rtta energetik pog'ona bo'lib, to'rtinchi pog'ona tashqi elektron qavat
hisoblanadi.
1energetik qavatda 2n2=242=2 ta elektron bor.
2energetik qavatda 2n2=222=8 ta elektron bor.
3energetik qavatda 2n2=232=18 tagacha elektron bor.
4energetik qavatda 2n2=242=32 tagacha elektron bo'ladi. Ammo 4energetik qavat 4davr
elementlari uchun tashqi qavat bo'lganligi sababli 32 ta emas, 8 tagacha electron bo'ladi.
4davrning dastlabki ikkita elementi selement, keyingi o'nta elementi delement, oxirgi oltita
element pelementlardir.
5davr elementlarining atom tuzilishi to'rtinchi davr elementlarining atom tuzilishiga o'xshash
bo'ladi, shuning uchun bu davr elementlarining atom tuzilishini mustaqil ish tarzida o'zlashtirish
mumkin.
6 va 7davr elementlarida esa f elementlar bo'lganligi sababli atom tuzilishlaridan farq qiladigan
tomonlari ham bor. O'quvchilarga asosiy farq qiladigan xususiyatlarini tushuntirish kerak.
Uyga vazifa: Darslikdagi 14§ ni o'qish va savol va mashqlarni bajarish.
94 DARS Masalalar va testlar yechish.
Sinf:______________
sana:______________
Maqsad: Ta’limiy: o'quvchilarga mavzular yuzasidan olgan bilimlarini masalalar yechish orqali
mustahkamlash.
Tarbiyaviy: o’quvchilarga o’zaro hamkorlik, hurmat, faollik, ishchanlik,
tartiblilik va madaniyatlilikka o’rgatish.
Rivojlantiruvchi:o’quvchilarga tafakkur, iroda, idrok va hisiyotni jilovlashni o’rgatish.
Dars turi: bilim, ko’nikma va malakalarni hosil qilish.
Dars usuli:interfaol, aqliy hujum
Dars metodi: og’zaki, yozma
Dars jihozi: davriy sistema,tarqatmalar, ko’rgazmalar.
1masala: Massasi 10,8 gr bo’lgan metal namunasida alyuminiy moddasining qanday miqdori bor?
Yechish1 : M(Al)=27 gr\mol ekanligini bilamiz, bu masalani ishlashda ushbu formuladan
foydalanib hisoblaymiz:
Masalalar yechimi
n (Al)=
n=10,8\27=0,4 mol.
Demak,0,4 mol miqdorni tashkil etadi.
Yechish 2 : 10,8 gr metal namunasi qanchaligini bilmaymiz lekin, 27 gr alyuminiy 1 mol ekanligini
bilgan holda praportsiya tuzamiz:
10,8 gr x
27 gr 1 mol x = 0,4 mol
2masala:Massasi 50,8 gr bo’lgan molekulyar yodda qancha struktura birlik bor?
Yechish: yodning molyar massasi J2 254gr\mol eknligini hisobga olib, formuladan foydalanib
hisoblaymiz.
n(J2)=
n J2=50,8\254=0,2 mol
N(J2)=n(J2)NA NJ2=0,2?6,02?1023=1,2?1023
Demak, modda miqdori 0,2 mol, molekulalar soni esa 1,2?1023 ga teng.
3masala: 0,25 mol miqdordagi moddaning massasi 26,5 gr bo’lsa uning molyar massasini
hisoblang?
Yechish:
formuladan
foydalanib
topamiz:
Demak, molyar massasi 106 gr\mol.
4masala: 28,2 gr K2O dan qancha massa potash olish mumkin.
Yechish: reaksiya tenglamasini yozamiz.
Hisoblaymiz: 28,2
X
K2O+CO2=K2CO3
94
138 X= 41,4 gr
Demak, 41,4 gr potash olish mumkin.
5masala: Fe bilan Cl 5,6:10,56 massa nisbatda reaksiyaga kirishadi.Tarkibida 10,4 % qo’shimcha
gaz saqlagan 50 litr xlorli gazdan qancha xlorli tuz olinadi?
0,1 0,15 Yechish: Fe + 1,5Cl2
FeCl3
50 100 % x=
x=5,2
X 10,4 %
505,2=44,8 44,8 x
x=216,6
1,5?22,4 162,5
Demak, xlorli tuzdan 216,6 gar olinadi.
Mustaqil yechish uchun masalalar .
1. 5 mol CO2 ning massasini aniqlang?
2. H2SO4 da nechta sigma va pi bog’ bor?
3. Na2O*2SiO2*Al2O3 tarkibidagi barcha oksidlar massa ulushini aniqlang?
4. Tarkibida 49 % Mn va 51 % O2 bo’lgan oksid formulasini toping
5. 44,8 l n.sh.da SO3 ning massasi, moli, va undagi S atomlari soni nechta?
6. Tarkibida aoztning massa ulushi 63,63 % kislorodniki 36,37 % uning formulasini toping?
7. Ammoniydixromat tarkibidagi xromning massa ulushi qancha.
8. Kaliy karbonat tarkibidagi kaliyning molekulalar sonini toping.
9. Quyidagilardan qaysi birida misning massa ulushi eng katta.CuS ; Cu2O; CuSO4;
CuCO3∙Cu(OH)2; CuCl2;
10. Bir element oksidi tarkibida 50,45 % kislorod bor.Agar shu elementning massasi 55 bo’lsa
oksid formulasini toping.
Uyga vazifa: Masalalar yechish.
95DARS. Elementlarni davriy jadvaldagi o’rniga va atom tuzilishiga qarab
tavsiflash.Davriy qonunning ahamiyati
Sinf:______________
sana:______________
Maqsad:
Ta’limiy: o’quvchilarga elementlarni davriy jadvaldagi o’rniga va atom tuzilishiga qarab
tavsiflash.Davriy qonunning ahamiyati haqida tushuncha berish.
Tarbiyaviy: o’quvchilarga o’zaro hamkorlik, hurmat, faollik, ishchanlik,
tartiblilik va madaniyatlilikka o’rgatish.
Rivojlantiruvchi:o’quvchilarga tafakkur, iroda, idrok va hisiyotni jilovlashni o’rgatish.
Dars turi: bilim, ko’nikma va malakalarni hosil qilish.
Dars usuli:interfaol, aqliy hujum
Dars metodi: og’zaki, yozma
Dars jihozi: davriy sistema,tarqatmalar, ko’rgazmalar.
DARSNING BORISHI:
Tashkiliy qism
10 daqiqa
3 daqiqa
O’tilgan mavzuni
Takrorlash
Yangi mavzuni
tushuntirish
7 daqiqa
15 daqiqa
Yangi mavzuni
mustahkamlash
O’quvchilarni
baholash
Uyga vazifa
berish
2 daqiqa
3 daqiqa
Darsning maqsadi: o'quvchilarda elementlarning xossalarini tavsiflashda davriy jadvaldan
foydalana olish malakalarini shakllantirish. Davriy qonun va davriy jadvalni fantexnika, qishloq
xo'jalik va chorvachilikni rivojlantirishdagi, yangi elementlarni kashf qilishdagi ahamiyatini
tushuntirish.
Darsning jihozlari: Davriy jadval, radioaktiv elementlar, izotoplarni aks ettirgan jadvallar.
O'quvchilarga tabaqalashtirilgan mustaqil ishlar berish bilan darsni boshlash maqsadga muvofiq. 1. III guruhda joylashgan elementning molekulyar massasi 102. Bu elementni davriy jadvaldagi
o'rniga qarab tavsiflang.
2. IV guruh elementlaridan birining yuqori valentli kislotasining formulasi H2EO3 va
molekulyar massasi 78 ekanligini bilgan holda, uni davriy sistemadagi o'rni va atom
tuzilishini tushuntiring.
D.I.Mendeleyev davriy qonunni kashf qilgan vaqtda ayrim elementlarning nisbiy atom
massalari noto'g'ri edi. Masalan, berilliyning atom massasi 13,5 va valentligi 3 deb hisoblangan.
Mendeleyev davriy qonunga asoslanib, uning o'rni bordan keyin emas, aksincha, bordan avval,
litiydan keyin ekanligini aniqladi. Keyinchalik D.I.Mendeleyevning bu fikrlari tasdiqlandi.
O'sha davrda uranning ham atom massasi va valentligi noto'g'ri bo'lib, D.I.Mendeleyev uranni
atom massasi 220 emas, 240 atrofida ekanligini, oksidi esa U2O3 emas, UO3 ekanligini to'g'ri aytib
bera oldi.
D.I.Mendeleyev davriy jadvaliga ayrim elementlarning atom massalari katta bo'lsada, atom
massasi kichik hisoblangan elementdan avval joylashtirdi. Masalan, tellurni (127,6) yoddan (126,9)
oldin, kobaltni (58,94) nikeldan (58,71) oldin va argonni (39,948) kaliydan (39,102) oldin qo'ydi.
Bu esa davriy qonunni to'g'ri ekanligini isbotlash bilan birga yuzaga kelgan muammolarni hal
qilish imkonini berdi.
Davriy qonun kashf qilingan davrda inert gazlar noma'lum edi. Davriy jadvalda davrlar aktiv
metalmaslar, ya'ni galogenlar bilan to'lar edi. Galogenlardan keyin ishqoriy metall yangi davrni
boshlab berardi.
Qanday qilib? Ikki qaramaqarshi xossaga ega bo'lgan elementlar orasida nima bor? Bu savollarga
D.I.Mendeleyev, albatta, galogendan keyin ishqoriy metall boshlanishi uchun yana birorta guruh
bo'lishi kerak deb o'ylardi. D.I.Mendeleyev bashorat qilgan bu guruh inert gazlar keyinchalik kashf
etila boshlandi: 1868 yilda N.Loker va J.Janser tomonidan geliy, 1894 yilda V.Ramzey va V.Reley
tomonidan argon, 1898 yillarda V.Ramzey va M.Traverslar tomonidan neon, kripton va ksenon, 1899
yilda E.Rezerford va R.Ouenslar tomonidan radon kashf etildi. Shu bilan inert gazlar galogenlardan
keyin VIII guruhni ishg'ol etdi. Shunday qilib davriy qonun va davriy jadval asosida:
1)
elementlarning noto'g'ri aniqlangan atom massalari to'g'rilandi;
2) atom tuzilish nazariyasi rivojlana boshlandi;
elementlarning atom massalari va xossalari orasidagi bog'liqlik tushuntirildi;
3)
4) Radioaktiv elementlarning yemirilishi, sun'iy radioaktivlik, izotoplar, yadro
reaksiyalari, yangi (sun'iy) elementlar kashf qilinishi ilmiy asosda izohlab berildi.
Davriy qonunning eng muhim ahamiyati yangi elementlarni kashf qilishga qo'shgan xissasi
Ekaalyuminiy (galliy), ekasilisiy (germaniy), ekabor (skandiy), reniy, radiy, poloniy, fransiy
elementlarini D.I.Mendeleyev oldindan bashorat qilib, atom massalarini hisoblab davriy jadvalda
bo'sh o'rinlar qoldirgan edi.
bo'ldi.
Element nomi Kashf qilingan yili Kim kashf qilgan
Galliy
Lekok de Buabadron
K.Vinkler
N.Nilmen
Germaniy
Skandiy
Reniy
Radiy
Poloniy
Fransiy
Kimyoviy elementning davriy jadvaldagi o'rniga qarab, element va uning birikmalarini
M.Kyuri, P.Kyuri
M.Kyuri, P.Kyuri
V.Noddan, I.Noddan
M.Perey
1875
1886
1879
1925
1898
1898
1939
quyidagi reja asosida tavsiflash mumkin.
1. Elementning nomi va uning belgisi.
2. Tartib raqami, yadro zaryadi, elektronlar soni.
3. Elektron konfiguratsiyasi.
4. Elementning davriy jadvaldagi o'rni.
5. Elementning xossalari.
6. Mumkin bo'lgan oksidlanish darajalari.
7. Yuqori oksidining formulasi, xossalari.
8. Vodorodli birikmasi formulasi, xossalari. 9. Gidroksidlarining xossalari.
10. Elementning davr va guruhdagi "qo'shnilari" bilan taqqoslash.
Har bir o'quvchining bilim darajasiga qarab, yuqoridagi reja asosida turli elementlarni
tavsiflash mustaqil topshiriq sifatida beriladi
Uyga vazifa: Darslikdagi 14,15§ ni o'qish va savol va mashqlarni bajarish
96DARS. Yadro reaksiyasi
Sinf:______________
sana:______________
Maqsad:
Ta’limiy: yadro reaksiyasi uning ahamiyati haqida o’quvchilarga tushuncha berish.
Tarbiyaviy: o’quvchilarga o’zaro hamkorlik, hurmat, faollik, ishchanlik,
tartiblilik va madaniyatlilikka o’rgatish.
Rivojlantiruvchi:o’quvchilarga tafakkur, iroda, idrok va hisiyotni jilovlashni o’rgatish.
Dars turi: bilim, ko’nikma va malakalarni hosil qilish.
Dars usuli:interfaol, aqliy hujum
Dars metodi: og’zaki, yozma
Dars jihozi: davriy sistema,tarqatmalar, ko’rgazmalar.
Darsning maqsadi: o'quvchilarga tabiiy radioaktiv elementlar, sun'iy yo'l bilan olingan
radioaktiv izotoplar haqida ilmiy tushunchalar berish. O'quvchilarda yadro reaksiyalarining
tenglamalarini yoza olish malakalarini shakllantirish.
Darsning jihozi: Davriy jadval.
Dars rejasi:
1. Radioaktivlikni kashf qilinishi.
2. а, в va у nurlar tarkibi.
3. Yadro reaksiyalari.
4. Sun'iy radioaktivlik.
DARSNING BORISHI:
Tashkiliy qism
3 daqiqa
O’tilgan mavzuni
Takrorlash
Yangi mavzuni
tushuntirish
7 daqiqa
15 daqiqa
Yangi mavzuni
mustahkamlash
O’quvchilarni
baholash
Uyga vazifa
berish
10 daqiqa
2 daqiqa
3 daqiqa
Darsni o'quvchilardagi atom yadrolarini tuzilishi haqidagi nazariy bilimlar va yadro tarkibini
ifodalay olish malakalarini tekshirish, suhbat uyushtirish bilan boshlanadi.
Rezerford tajribalari, proton, neytron, elektronlar haqida ma'lumotlarni o'quvchilar bilishi va
bu zarrachalarni tasavvur eta olishlari kerak.
1. Tartib raqamlari 52, 53 va 54 bo'lgan elementlarning yadro tarkibini aniqlang.Yadrosida nechta
proton va nechta neytron bo'lishini aniqlang.
2. Tabiiy galliy 11 Ga va wGa izotoplarining aralashmasidan iborat bo'lib o'rtacha nisbiy atom massasi
69,72 ga teng. Tabiiy galliydagi har bir izotopning massa ulushlarini hisoblang. Radioaktiv
elementlarning emirilishi quyidagi to'rt xil yo'l bilan sodir bo'ladi:
aemirilish. azarrachalar geliy atomining yadrosi ekanligini bilsak, bu emirilish oqibatida
radioaktiv elementning massasi 4 va zaryadi 2 birlikka kamayishini tushuna olamiz.gammayadro
reaksiyasida ishtirok etmaydi chunki zaryadi 0 ga teng.
1. Quyidagi sxemada qaysi element izotopi hosil bo’ladi?
234Th
90
→ X + e
2. Quyidagi yadro reakstiyasida qaysi element izotopi hosil bo’ladi? 235U92
→ X + 7α + 7β+(pozitron)
3. 238U92 ning bitta α va β zarracha sochishi natijasida qaysi element izotopi hosil bo’ladi?
4. Quyidagi: 52Cr24 + 1n0
nechta neytron borligini toping.
→ 1H1 + A reakstiya natijasida hosil bulgan A element atomining yadrosida
5.Quyidagi yadro reakstiyasida qaysi element izotopi hosil bo’ladi:
55Mn25 + 1n0
→
He +
X
(3 emirilish. Radioaktiv element p emirilganda element atomi yadrosidagi neytron protonga
aylanadi va atomning yadrosidan elektron otilib chiqadi.
Hatijada elementning yadro massasi o'zgarmasdan zaryadi bir birlikka ortadi.
Masalan
(3 emirilish. (3 zarracha pozitron deb atalib, massasi elektron massasi bilan bir xil, zaryadi son
jihatdan elektron zaryadiga teng, ishorasi + qaramaqarshi bo'lgan zarracha (e). Bu emirilishda
radioaktiv element yadrosida proton neytronga aylanadi va yadrodan pozitron otilib chiqadi.Natijada
elementning yadro massasi o'zgarmaydi, zaryadi bir birlikka kamayadi.
Elektronning yadroga qulashi natijasida emirilishi. Radioaktiv element yadrosi yaqinroqda
joylashgan elektron qavatdan elektron qamrab oladi (elektronni yadroga qulashi), natijada elektron
yadrodagi proton bilan birikib neytronga aylanadi.
Buning oqibatidaida elementning massasi o'zgarmaydi, zaryadi bir birlikka kamayadi.
Demak, elektronning yadroga qulashi jarayonida shu elementning izobari hosil bo'ladi.
Birinchi yadro reaksiyasini 1919 yilda E.Rezerford amalga oshirdi. Tabiiy radioaktiv
elementlardan ajralib chiqayotgan аzarrachalar bilan azot atomining bombardimon qildi va kislorod
izotopini oldi.
Yadro reaksiyalarining qisqa tenglamalar bilan ifodalashni 1935 yilda nemis fizigi G.Bote taklif
etgan va hozirda yadro reaksiyalarining tenglamalari Bote usulida ifodalab kelinmoqda.
Yuqoridagi reaksiya tenglamasini quyidagicha ifodalash mumkin.
O'tilgan mavzu yuzasidan o'quvchilar bilimini mustahkamlash maqsadida mashq va masalalar
ishlanadi.
1. Radiy atomidan 3 ta azarracha va 2 ta pzarracha ajralib chiqishi natijasida hosil bo'lgan
yangi elementning yadro zaryadini, nisbiy atom massasini aniqlang.
2. Quyida keltirilgan yadro reaksiyalari natijasida qanday yangi elementlar hosil bo'ladi:
3. Radiyning azarracha chiqarib yemirilishi natijasida qanday element izotopi hosil bo'ladi?
4 55Mn izotopi yadrosini neytronlar bilan bombardimon qilinganda He atomi yadrosi va yana
qanday element izotopi hosil bo’ladi.
Uyga vazifa: Masalalar yechish.
97DARS Kimyoviy bog’lanish turlari.Kovalent bo’glanish
Sinf:______________
sana:______________ Maqsad:
Ta’limiy: O'quvchilarga nisbiy elektromanfiyliklari bir xil yoki qisman farq qiluvchi elementlar
orasidagi bog'lanishlar haqida ilmiy tushunchalar berish.
Tarbiyaviy: o’quvchilarga o’zaro hamkorlik, hurmat, faollik, ishchanlik,
tartiblilik va madaniyatlilikka o’rgatish.
Rivojlantiruvchi:o’quvchilarga tafakkur, iroda, idrok va hisiyotni jilovlashni o’rgatish.
Dars turi: bilim, ko’nikma va malakalarni hosil qilish.
Dars usuli:interfaol, aqliy hujum
Dars metodi: og’zaki, yozma
Dars jihozi: davriy sistema,tarqatmalar, ko’rgazmalar.
Darsning maqsadi: O'quvchilarga nisbiy elektromanfiyliklari bir xil yoki qisman farq qiluvchi
elementlar orasidagi bog'lanishlar haqida ilmiy tushunchalar berish.
Darsning rejasi:
1. Kimyoviy bog'lanish turlari.
2. Kovalent qutbsiz bog'lanish.
3. Kovalent qutbli bog'lanish.
DARSNING BORISHI:
Tashkiliy qism
3 daqiqa
O’tilgan mavzuni
Takrorlash
Yangi mavzuni
tushuntirish
7 daqiqa
15 daqiqa
Yangi mavzuni
mustahkamlash
O’quvchilarni
baholash
Uyga vazifa
berish
10 daqiqa
2 daqiqa
3 daqiqa
O'quvchilarning fikrlash qobiliyatini rivojlantirish hamda darslik va qo'shimcha adabiyotlar
bilan mustaqil ishlash malakasini shakllanishini doimo nazorat qilib borish o'qituvchining eng
muxim vazifasi bo'lib qolaveradi.
Darsning boshidayoq quyidagi savolga o'quvchilardan o'zlarining fikrlarini bildirishlik so'raladi.
Atomlardan qanday qilib molekulalar hosil bo'ladi?
Dars davomida elektromanfiyligi bir xil atomlarda ro'y beradigan molekulalardagi hamda
elektromanfiyligi birbiridan biroz farq qiladigan atomlar orasida hosil bo'ladigan kimyoviy
bog'lanishlar tushuntiriladi.
Kimyoviy birikmalarni hosil qiluvchi atomlar orasidagi elektronlarning taqsimlanishiga qarab
kimyoviy bog'lanishlarni uch turga bo'lish mumkin: kovalent, ionli va metall bog'lanishlar.
Qutbsiz kovalent bog'lanishlar elektromanfiyligi bir xil yoki bir biridan juda oz miqdorda farq
qiladigan atomlar orasida hosil bo'ladi. Masalan vodorod atomlarining o'zaro birikishi natijasida H2
vodorod molekulasi hosil bo'lishmi ko'rib chiqamiz.
H + HH : H
Vodorodning ikkita atomi orasida hosil bo'lgan bir juft elektron hisobiga atomlar birikib H2 ni
hosil qiladi. Natijada vodorod atomlari barqaror elektron konfiguratsiyaga ega bo'ladi, ya'ni vodorod
atomini tashqi energetik qavati tugallangan holatga o'tdi.
• Atomlarning umumiy elektron juftlari vositasida bog'lanishi kovalent boglanish deyiladi.
Atomlar uchun umumiy bo'lgan har bir juft elektronni bitta chiziqcha bilan almashtirib yozish
ham mumkin.
Modda
Vodorod
Kislorod
Azot
Molekulyar
formula
H2
O2
N2
Elektron formula Tuzilishi formulasi
H : H
О :: О
N • • N
H H
O = O
N = N
Yuqorida ko'rib o'tilgan H2, O2 va N2 lardagi bog'lanish elektromanfiyligi bir xil atomlar
orasidagi bog'lanishdir. Bunda umumiy juft elektronlar har ikkala atom uchun bir xil masofada ya'ni
simmetrik joylashgan. Natijada hosil bo'lgan molekula qutbsiz. • Elektromanfiyligi bir xil bo'lgan atomlar orasida umumiy elektron juftlari hosil bo'lishi
hisobiga vujudga keladigan kimyoviy bog'lanish kovalent qutbsiz boglanish deyiladi.
Qutbli kovalent bog'lanish elektromanfiyligi birbiridan bir oz farq qiladigan atomlar orasida
hosil bo'lgan umumiy elektron juftlar, elektromanfiyligi kattaroq bo'lgan atomga tomon siljigan
bo'ladi. Masalan, vodorod xlorid — HC1 molekulasi hosil bo'lishini ko'rib chiqaylik.
Elektromanfiyliklari birbiridan biroz farq qiladigan atomlar orasida hosil bo'lgan
kimyoviy bog'lanish kovalentqutbli bog'lanish deyiladi.
Uyga vazifa: Darslikdagi 18§ ni o'qing. Mashqlarni bajaring.
98DARS. Nazorat ishi
Sinf:______________
sana:______________
Maqsad:
Ta’limiy: O‘quvchilarga kimyoning asosiy tushuncha va qonunlari mavzusidan olgan
bilmlarini nazorat qilish
Tarbiyaviy: o’quvchilarga o’zaro hamkorlik, hurmat, faollik, ishchanlik,
tartiblilik va madaniyatlilikka o’rgatish.
Rivojlantiruvchi:o’quvchilarga tafakkur, iroda, idrok va hisiyotni jilovlashni o’rgatish.
Dars turi: bilim, ko’nikma va malakalarni hosil qilish.
Dars usuli:nazorat
Dars metodi: og’zaki, yozma
Dars jihozi: davriy sistema, nazorat daftari
Mavzu :Asosiy kimyoviy tushunchalarni takrorlash va atom tuzilishi, davriy qonun.
Nazorat shakli : Test.
1. Davriy sistema qachon kim tomonidan yaratilgan?
A.Lomonosov 1869 B.Mendeleyev 1869 V.Avagadro 1867 G.Qadimdan ma’lum
2. Davriy sistemada nechta element bor?
A.118 ta B.109 ta V.125 ta G.114 ta
3. Davriy sistemadagi elementlarning nechtasi metal va nechtasi metallmas?
A.22 ta metallmas,87 ta metal B.27 ta metallmas, 82 ta metal
V.metallar va metallmaslar soni teng G.97 ta metal,22 ta metallmas
4. Davriy sistemada nechta qator, davr va guruppa bor?
A.10 qator,8 davr,7 guruppa B.8 qator,8 davr,8 guruppa
V.11 qator,8 davr,7 guruppa G.10 qator,7 davr,8 gruppa
5. Davriy sistemaning I gruppasining asosiy va qo’shimcha elementlarini ko’rsating?
A.asosiyLi,Na,Ca,Rb,Cs qo’shimchaCu,Ag,Au
B.asosiyH,Li,Na,K,Rb,Cs qo’shimchaCu, Zn,Ag
V.asosiyBe,Mg,Ca,Sr,Ba qo’shimchaZn,Cd,Hg
G.asosiyLi,Na,K,Rb,Cs,Fr qo’shimchaCu,Ag,Au
6. Davriy sistemada nechta Selement bor?
7.
A.14 ta B.12 ta V.6 ta G.10 ta
Izotoplar yozilgan qatorni tanlang?
A.1
1H B.1
2H,1
1H,2
1H,3
1H,2
8. Davriy sistemadagi qaysi davrlar katta va qaysi davr kichik davr deyiladi?
3H G.2
1H V.1
1H,3
2H,1
1H,2
1H,1
1H
A.1,2,3katta,5,6,7kichik B.1,2,3,4katta,5,6,7kichik
B.4,5,6,7katta,1,2,3kichik G.5,6,7katta,1,2,3,4kichik 9. Davruy sistemadagi s,p,f,d,elementlarning soni yozilgan javobni tanlang?
A.s12,p30,d37,f28 B.s12,p26,d30,f14 V.s10,p20,d30,f28 G.s12,p30,d40,f28
10. Kimyoviy elementlarning nechta tabiiy oillari bor?
A.5 ta B.8 ta V.6 ta G. 2 ta
11. Oddiy moddalar qanday sinflarga bo’linadi?
A.2 ga B.4 ga V.6 ga G.8 ga
12. Murakkab moddalar nechta katta sinfga bo’linadi?
A.5 ta B.4 ta V.8 ta G.2 ta
13. Metallmaslar yozilgan qatorni tanlang?
A.P,O,Fe B.He,H,Li V.S,O,P G.Cu,Ag,Au
14. Quyida berilganlardan oddiy moddalarni tanlang?1) glyukoza;2) grafit;3) mis kuporosi;4)
kislorod;5) silvinit;6) azot;7) ammiak;8) qorafosfor
A.2,4,6,8 B.1,3,5,7 V.1,4,6,7 G.2,3,5,8
15. Suvda nechta atom bor?
A.3 ta B.2 ta V.1 ta G.4 ta
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Savol №
Javob
Uyga vazifa : o’tilganlarni takrorlash test tuzish.
99DARS. Ion bog’lanish.
Sinf:______________
sana:______________
Maqsad:
Ta’limiy: o'quvchilarga ion bog'lanish kristal panjaralar haqida ilmiy tushunchalar berish hamda
kovalent qutbsiz, kovalent qutbli va donorakseptor bog'lanishli molekulalarni farqlay olish, tuzilish
formulalarini yoza olish malakalarini singdirish.
Tarbiyaviy: o’quvchilarga o’zaro hamkorlik, hurmat, faollik, ishchanlik,
tartiblilik va madaniyatlilikka o’rgatish.
Rivojlantiruvchi:o’quvchilarga tafakkur, iroda, idrok va hisiyotni jilovlashni o’rgatish.
Dars turi: bilim, ko’nikma va malakalarni hosil qilish.
Dars usuli:interfaol, aqliy hujum
Dars metodi: og’zaki, yozma
Dars jihozi: davriy sistema,tarqatmalar, ko’rgazmalar.
Darsning maqsadi: o'quvchilarga kimyoviy bog'lanishning ionli bog'lanish turi haqida ilmiy
tushuncha berish. Elektromanfiyliklari birbiridan keskin farq qiluvchi atomlar orasida hosil
bo'ladigan ionli bog'lanishlar haqida BKM larni o'quvchilarga singdirish. Ionlar haqida ma'lumotlar
berish.
Darsning rejasi:
1. Ionlar.
2. Ion bog'lanish.
3. Kimyoviy bog'lanish turlari.
DARSNING BORISHI:
Tashkiliy qism
3 daqiqa
O’tilgan mavzuni
Takrorlash
Yangi mavzuni
tushuntirish
7 daqiqa
15 daqiqa
Yangi mavzuni
mustahkamlash
O’quvchilarni
baholash
Uyga vazifa
berish
10 daqiqa
2 daqiqa
3 daqiqa Yangi mavzuni o'rganishga bo'lgan o'quvchilardagi qiziqishni kuchaytirish maqsadida ularga
quyidagi savollar beriladi. So'ngra javoblar muhokama qilinadi.
1) Ishqoriy metallarning tashqi energetik qavati bilan galogenlarning tashqi energetik qavatini
solishtiring.
oladi?
2) Ishqoriy metal va galogenlar tashqi energetik qavatini qanday qilib barqaror holatga aylantira
3) Natriyni xlorda yonish reaksiyasining tenglamasini yozing va tushuntiring.
Ionli bog'lanish. Ionli bog'lanish elektromanfiylik qiymatlari birbiridan keskin farq qiladigan
element atomlari (odatda, metall va metalmas atomlari) o'rtasida vujudga keladi. Bunda
elektromanfiyligi kuchli element atomi elektromanfiyligi kuchsiz element atomidan elektronni tortib
oladi va ular qaramaqarshi zaryadli ionlarga aylanadi. Bu ionlar o'zaro elektrostatik tortishish
kuchlari yordamida o'zaro birikadi.
Metallar o'z tashqi energetik qavatlaridagi elektronlarini berib musbat zaryadlangan ionlarga
oson aylanadi. Metalmaslar esa aksincha tashqi energetik qavatiga elektronni oson qabul qiladi va
manfiy zaryadlangan ionlarga aylanadi.
• Ionlar zaryadlangan zarrachalardir.
• Atomlar elektron berganda yoki elektron biriktirib olganda zaryadlangan zarrachalar ya'ni
ionlarga aylanadi.
belgilaydi.
• Atomning yo'qotgan va qabul qilib olgan elektronlar soni ionning zaryad miqdorini
• Qaramaqarshi zaryadlangan ionlar birbiriga tortiladi.
• Ionlar orasida hosil bo'lgan kimyoviy bog'lanish ion bog'lanish deb ataladi.
• Ionlarni o'zaro birikishidan hosil bo'lgan moddalar ionli birikmalar deyiladi.
Ionli birikmalarga metallarning galogenlar, kislorod, oltingugurt bilan hosil qilgan birikmalari
kiradi.
Masalan, NaCl, KBr, CaJ2, Li2O, Na2S va h.k.
Tuzlardagi metall atomi bilan kislota qoldig'i orasidagi, ishqorlardagi metall atomi bilan
gidroksid guruhi orasidagi bog'lanishlar ham ion bog'lanishli xarakterga ega.
Kristall panjaralar:kristallarda shu kristallarni hosil qiluvchi zarrachalarni muntazam ravishda
joylashuvi kristall panjaralar deyiladi.Ular quyidagi turlarga bo’linadi.:
1.
Ionli kristall panjaralar –kristal panjara tugunlarida musbat va manfiy ionlar joylashgan va
ular orasida ionli bog’lanish mavjud bo’lgan tuzilmalrga aytiladi:NaCl, KNO3, CuSO4
NaOH, KOH, Ca(OH)2
2. Atomli kristall panjaralar kristal panjara tugunlarida alohida molekulalar joylashgan va
ular orasida kovalent bog’lanish mavjud bo’lgan tuzilmalarga aytiladi:olmos,
grafit,kremniy,germaniy,bor kabi oddiy moddalar.
3. Molekulyar kristall panjaralar kristall panjara tugunlarida alohida molekulalar joylashgan
tuzilmalarga aytiladi.;Masalan;molekular kristall panjara tugunlarida kovalent qutubsiz
molekulalar joylashgan oddiy moddalarH, N, O, Cl, P4, S8 kovalent qutubli bog’lanishli
molekulalar qattiq holdagiH2O, HCl, CO2, H2S.
4. Metall kristall panjaralar kristall panjara tugunlarida alohida atomlar va musbat ionlar
joylashgan va ular orasida metall bog’lanish mavjud bo’lgan tuzilmalar ga aytiladi.Bunga
barcha metallar misol bo’ladi.Masalan Na, Ba, Zn, Al, Cu, Au .........
Uyga vazifa: darslikdagi 8586 betni o’qish.
100DARS. Elementlarning oksidlanish darajasi
Sinf:______________
sana:______________
Maqsad: Ta’limiy:o'quvchilarga elementlarning oksidlanish darajasi haqida ilmiy tushunchalar berish.
O'quvchilarda oksidlanish darajasi tushunchasidan foydalanish malakasini shakllantirish
Tarbiyaviy: o’quvchilarga o’zaro hamkorlik, hurmat, faollik, ishchanlik,
tartiblilik va madaniyatlilikka o’rgatish.
Rivojlantiruvchi:o’quvchilarga tafakkur, iroda, idrok va hisiyotni jilovlashni o’rgatish.
Dars turi: bilim, ko’nikma va malakalarni hosil qilish.
Dars usuli:interfaol, aqliy hujum
Dars metodi: og’zaki, yozma
Dars jihozi: davriy sistema,tarqatmalar, ko’rgazmalar.
Darsning maqsadi:
o'quvchilarga elementlarning oksidlanish darajasi haqida ilmiy
tushunchalar berish. O'quvchilarda oksidlanish darajasi tushunchasidan foydalanish malakasini
shakllantirish.
Darsning rejasi:
1. Elementning oksidlanish darajasi.
2. Manfiy va musbat oksidlanish darajasi.
3. Valentlik va oksidlanish darajasiga qiyosiy tavsif.
DARSNING BORISHI:
Tashkiliy qism
3 daqiqa
O’tilgan mavzuni
Takrorlash
Yangi mavzuni
tushuntirish
7 daqiqa
15 daqiqa
Yangi mavzuni
mustahkamlash
O’quvchilarni
baholash
Uyga vazifa
berish
10 daqiqa
2 daqiqa
3 daqiqa
Dars o'quvchilar bilan quyidagi muammoli savolni muhokama qilish bilan boshlanadi.
Qutbsiz, qutbli kovalent va ion bog'lanishli moddalar Cl2, HCl,
NaCl ning molekulasini elektron formulalarini yozing va solishtiring. Ion bog'lanish qutbli kovalent
bog'lanishdan qanday farq qiladi?
Sinfdagi barcha o'quvchilar ishtirokida kimyoviy bog'lanishlar haqida mashqlar bajarish bilan
o'quvchilarning malakalari rivojlantiriladi. Buning uchun oson, o'rtacha va qiyin variantlarda
mashqlar to'plami beriladi.
• Elektronlarni bir atomdan ikkinchi atomga batamom yoki qisman siljishi bilan
elementning oksidlanish darajasi ifodalanadi.
• Oddiy moddalar tarkibidagi atomlarning oksidlanish darajasi nolga teng.
• Elektron bergan atomning oksidlanish darajasi musbat, elektron olgan elementning
oksidlanish darajasi manfiy bo'ladi.
• Kimyoviy birikmalarning formulasini ifodalashda nisbatan elektromusbat elementning
belgisi avval yoziladi.
HNO3 =1+5+(2) 3=0
• Metallar birikmalarda faqat musbat oksidlanish darajasini namoyon qiladi.
• Molekula tarkibidagi atomlarning oksidlanish darajasini yig'indisi nolga teng bo'ladi.
Na3PO4=13+5+(2) 4=0 • Ftorning oksidlanish darajasi —1, vodorodning oksidlanish dara
jasi +1 va —1, kislorodning oksidlanish darajasi —2, —1 va ftorli birikmasida esa +2 bo'ladi.
Elektronlarini o’zidan siljitgan atom ”elektron bergan atom” elektronini o’ziga tortgan atomlarni
”elektron olgan”atomlar deb ataladi.
Atomlarni bergan yoki olgan elektronlar soni shu elementlarning oksidlanish darajasi deyiladi.
1 ta elektron bers +1 olas1
2ta elektron bersa +2 olsa 2 oksidlanish darajasini hosil qiladi.
Elementlarning quyi oksidlanish darajasi sakkizdan valent elektronlarining ayirmasiga teng.
Asosiy guruh elemetlarining yuqori oksidlanish darajasi shu elemntlarning guruh raqamiga
teng.
Qo’shimcha guruhning yuqori oksidlanish darajasi ham shu guruh raqamiga teng bo’ladi....
Uyga vazifa: Darslikdagi 22§ ni o'qish, savollarga javob berish 101 DARS Masalalar va testlar yechish.
Sinf:______________
sana:______________
Maqsad:
Ta’limiy: o'quvchilarga mavzular yuzasidan olgan bilimlarini masalalar yechish orqali
mustahkamlash.
Tarbiyaviy: o’quvchilarga o’zaro hamkorlik, hurmat, faollik, ishchanlik,
tartiblilik va madaniyatlilikka o’rgatish.
Rivojlantiruvchi:o’quvchilarga tafakkur, iroda, idrok va hisiyotni jilovlashni o’rgatish.
Dars turi: bilim, ko’nikma va malakalarni hosil qilish.
Dars usuli:interfaol, aqliy hujum
Dars metodi: og’zaki, yozma
Dars jihozi: davriy sistema,tarqatmalar, ko’rgazmalar.
1masala: Massasi 10,8 gr bo’lgan metal namunasida alyuminiy moddasining qanday miqdori bor?
Yechish1 : M(Al)=27 gr\mol ekanligini bilamiz, bu masalani ishlashda ushbu formuladan
foydalanib hisoblaymiz:
n (Al)=
n=10,8\27=0,4 mol.
Demak,0,4 mol miqdorni tashkil etadi.
Yechish 2 : 10,8 gr metal namunasi qanchaligini bilmaymiz lekin, 27 gr alyuminiy 1 mol ekanligini
bilgan holda praportsiya tuzamiz:
10,8 gr x
27 gr 1 mol x = 0,4 mol
2masala:Massasi 50,8 gr bo’lgan molekulyar yodda qancha struktura birlik bor?
Yechish: yodning molyar massasi J2 254gr\mol eknligini hisobga olib, formuladan foydalanib
hisoblaymiz.
n(J2)=
n J2=50,8\254=0,2 mol
N(J2)=n(J2)NA NJ2=0,2?6,02?1023=1,2?1023
Demak, modda miqdori 0,2 mol, molekulalar soni esa 1,2?1023 ga teng.
3masala: 0,25 mol miqdordagi moddaning massasi 26,5 gr bo’lsa uning molyar massasini
hisoblang?
Yechish:
formuladan
foydalanib
topamiz:
Demak, molyar massasi 106 gr\mol.
4masala: 28,2 gr K2O dan qancha massa potash olish mumkin.
Yechish: reaksiya tenglamasini yozamiz.
Hisoblaymiz: 28,2
94
K2O+CO2=K2CO3
X
138 X= 41,4 gr Demak, 41,4 gr potash olish mumkin.
Uyga vazifa: masalalar yechish
102DARS.Galogenlarning davriy sistemadagi o’rni.Atom tuzilishi.
Sinf:______________ sana:______________
Maqsad:
Ta’limiy: o'quvchilarga galogenlarning davriy sistemadagi o’rni atom tuzilishi haqida qisqacha
tushuncha berish.
Tarbiyaviy: o’quvchilarga o’zaro hamkorlik, hurmat, faollik, ishchanlik,
tartiblilik va madaniyatlilikka o’rgatish.
Rivojlantiruvchi:o’quvchilarga tafakkur, iroda, idrok va hisiyotni jilovlashni o’rgatish.
Dars turi: bilim, ko’nikma va malakalarni hosil qilish.
Dars usuli:interfaol, aqliy hujum
Dars metodi: og’zaki, yozma
Dars jihozi: davriy sistema,tarqatmalar, ko’rgazmalar.
DARSNING BORISHI:
Tashkiliy qism
10 daqiqa
3 daqiqa
O’tilgan mavzuni
Takrorlash
Yangi mavzuni
tushuntirish
7 daqiqa
15 daqiqa
Yangi mavzuni
mustahkamlash
O’quvchilarni
baholash
Uyga vazifa
berish
2 daqiqa
3 daqiqa
Darsning maqsadi: o'quvchilarga galogenlarning kimyoviy elementlar davriy jadvalida
joylashgan o'rni va atom tuzilishi haqida BKM lar berish.
Darsning rejasi:
1. Galogenlarning tabiiy oilasi.
2. Davriy jadvalda joylashgan o'rni.
3. Oksidlanish darajalari.
4. Atom tuzilishi.
Davriy qonun, kimyoviy bog'lanishlar, elektrolitik dissotsiatsiyalanish kabi kimyoning asosiy
qonun va nazariyalarini o'rgangandan so'ng galogenlar mavzularini o'rganish boshlanganligi sababli
o'quvchilarning mustaqil faoliyatini rivojlantirish maqsadga muvofiqdir.
Galogenlarning davriy jadvaldagi o'rnini tushuntirishda o'quvchilarning yordamidan
foydalaniladi. Galogenlarning davriy jadvaldagi o'rnidan foydalanib atom tuzilishlarini va
galogenlarning umumiy xossalaridagi o'xshashlik va farq qiluvchi tomonlarini o'rganishda o'qituvchi
yordamlashadi.
Galogenlar tabiiy oilasiga ftor, xlor, brom va yod elementlari kiradi.
• Xlorning birikmalari masalan, osh tuzi insonlarga juda qadimdan tanish.
• Alkimyogarlar xlorid kislota bilan nitrat kislotaning 3:1 nisbati "Zar suvi' haqida
• Xlorni 1774 yilda shved kimyogari K.Sheele kashf etgan, ammo u element sifatida tan
ma'lumotlarga ega bo'lgan.
olinmagan.
• 1810 yilda G.Devi xlor gazini oddiy modda ekanligini aniqladi.
• 1811 yilda GeyLyussak, K.Sheele kashf etgan gazni "Xlor" deb atadi.
• Xlor yunoncha "Xloros" so'zidan olingan bo'lib, "sarg'ishyashil" degan ma'noni anglatadi.
• Xlor yer qobig'ida 1,7102% ni tashkil etadi.
• "Galogen" terminini 1811 yilda nemis olimi I.Shveyger taklif etgan. Hozirda bu so'z xlor va
uning analoglari uchun umumiy nom sifatida qo'llaniladi.
• "Brom" qo'lansa hidli, badbo'y degan ma'noni anglatadi, uni 1825 yilda fransuz olimi A.Balar
kashf etgan. • 1811 yilda Fransuz kimyogari B.Kurtua yodni kashf etdi. Yodning yer qobig'idagi ulushi 410
5% ni tashkil etadi.
• Dorixonalarda sotiladigan yod nastoykasi yodning spirtdagi 5% li eritmasidir.
• Yod yetishmasligi organizmda modda almashinuvini jiddiy buzilishiga olib keladi va turli
kasalliklarni keltirib chiqaradi.
• 1771 yilda K.Shelle ftorid kislotani kashf etgan bo'lsa, 1886 yilda Fransuz kimyogari
A.Muassan erkin xolda ftorni kashf etdi.
• Ftor yer massasining 6,2510 ~2%o ini tashkil etadi.
Galogenlarning atom tuzilishi:
F1s22s22p5
Cl1s22s22p6 3s23p5
Br1s22s22p63s23p63d104s24p5
J1s22s22p63s23p63d104s24p64d105s25p5
Qattiq moddalarning suyuqlanmasdan bug’ holatga o’tishi sublimatlanish deyiladi. Yod
sublimatlanish xususiyatiga ega ya’ni qizdirilsa gunafsha rangli gaz holatiga o’tadi.
Uyga vazifa: Darslikdagi 33§ ni o'qish, savol va mashqlarni bajarish.
103DARS Xlor.
Sinf:______________
sana:______________
Maqsad:
Ta’limiy: o'quvchilarga xlorning davriy sistemadagi o’rni atom tuzilishi haqida qisqacha
tushuncha berish.
Tarbiyaviy: o’quvchilarga o’zaro hamkorlik, hurmat, faollik, ishchanlik,
tartiblilik va madaniyatlilikka o’rgatish.
Rivojlantiruvchi:o’quvchilarga tafakkur, iroda, idrok va hisiyotni jilovlashni o’rgatish.
Dars turi: bilim, ko’nikma va malakalarni hosil qilish.
Dars usuli:interfaol, aqliy hujum
Dars metodi: og’zaki, yozma
Dars jihozi: davriy sistema,tarqatmalar, ko’rgazmalar.
Darsning maqsadi: o'quvchilarga xlorning tabiatda uchrashi, fizikaviy, kimyoviy xossalari va
olinishi haqida tushunchalar berish.
Darsning rejasi:
1. Xlorning davriy jadvaldagi o'rni va atom tuzilishi.
2. Tabiatda tarqalishi.
3. Fizikaviy xossalari.
4. Kimyoviy xossalari.
5. Zanjirli reaksiya mexanizmi.
6. Olinishi.
7. Ishlatilishi va biologik ahamiyati.
DARSNING BORISHI:
Tashkiliy qism
3 daqiqa
O’tilgan mavzuni
Takrorlash
Yangi mavzuni
tushuntirish
7 daqiqa
15 daqiqa
Yangi mavzuni
mustahkamlash
O’quvchilarni
baholash
Uyga vazifa
berish
10 daqiqa
2 daqiqa
3 daqiqa
Dars yangi mavzu bilan bog'liq bo'lgan qiziqarli masala va mashqlar ishlash bilan boshlanadi.
Tabiatda uchrashi. Tabiatda xlor faqat birikmalar holida uchraydi Olinishi. Sanoatda xlor olish uchun elektroliz usulidan foydalani
ladi.
Fizikaviy xossalari. Xlor sariqyashil rangli, o'tkir hidli, bo'g'uvchi, zaharli gaz. Xlorni hidlash
mumkin emas. Xlor bilan ko'proq nafas olgan kishi o'lishi ham mumkin. U havodan 2,5 marta og'ir.
20oC li bir hajm suvda 2,5 hajm xlor eriydi, natijada xlorning suvi hosil bo'ladi.
Vodorod, metallar, bromidlar va yodidlar bilan o'zaro ta'sirlashganda xlor oksidlovchidir.
Masalan, xlorning natriy bilan o'zaro ta'sirlashuvi quyidagi reaksiya tenglamasi bilan ifodalanadi.
Xlor kuchli oksidlovchi bo'lganligi sababli temir bilan reaksiyaga kirishganda uni +3 oksidlanish
darajasiga qadar oksidlaydi.
Fe° + Cl° » FeCl1
Xlor suv va ishqorlar bilan reaksiyaga kirishganda xlor molekulasidagi bitta atom oksidlovchi,
ikkinchi atom esa qaytaruvchi bo'ladi.
Cl° + H2O»HCl_1 + HCl+1O
Qaynoq o'yuvchi kaliy bilan reaksiyaga kirishganda xlor molekulasidagi bir atom oksidlovchi
ikkinchisi esa qaytaruvchi bo'ladi.
3Cl2° + 6 KOH — KCl+5O3 + 5KCl_1 + 3H 2O
Ishlatilishi.Xlor aktiv elementlar qatoriga kiradi. Metallar bilan birikkanda ko`p miqdorda issiqlik
ajraladi. Xlorning vodorod bilan birikishida yorug’lik katta rol o`ynaydi. Bunda bir yo`la
oksidlanishqaytarish reaksiyasi amalga oshadi.
Xlor osh tuzining suvli yoki o`zining eritmasidan elektroliz yo`li bilan olinadi. Xlorning juda ko`p
birikmalari olingan. Xlor va uning birikmalari kislotalar, xlorli oltingugurt kabi va boshqa
mahsulotlar olishda ishlatiladi. Xlordan suvni tozalashda, eritmalar tayyorlashda, plastmassalar
olishda, kauchuklar, sintetik tola, qishloq xo`jalik zararkunandalariga qarshi kurashda foydalaniladi.
1. Xlordan foydalanib, xlorid kislota olish uchun zarur reaksiya tenglamalarini yozing,
2. Xlordan foydalanib, olti xil tuz hosil qilish uchun zarur reaksiya tenglamalarini yozing.
Xlor ishqorlar bilan reaksiyasida sharoitga qarab turli xil moddalarni hosil qiladi.
Xlor qaynoq kaliy ishqori bilan reaksiyasi:
3Cl2+6KOH = KClO3+5KCl +3H2O
Xlorning sovuq ishqor eritmasi bilan reaksiyasi:
Cl2+2KOH = KClO +KCl +H2O
Masalalar :
1. Xlorning vododrodga va geliyga nisbatan zichligini toping?
2. 33,6 l n.sh.da o’lchangan xlor necha gr gat eng?
3. 142 gr xlordan qancha osh tuzi olinadi?
Uyga vazifa;: 126128 bet
104DARS Vodorod xlorid
Sinf:______________
sana:______________
Maqsad:
Ta’limiy:. o'quvchilarga vodorod xlorid va xlorid kislota haqida ilmiy tushunchalar berish.
Tarbiyaviy: o’quvchilarga o’zaro hamkorlik, hurmat, faollik, ishchanlik,
tartiblilik va madaniyatlilikka o’rgatish.
Rivojlantiruvchi:o’quvchilarga tafakkur, iroda, idrok va hisiyotni jilovlashni o’rgatish.
Dars turi: bilim, ko’nikma va malakalarni hosil qilish.
Dars usuli:interfaol, aqliy hujum
Dars metodi: og’zaki, yozma
Dars jihozi: davriy sistema,tarqatmalar, ko’rgazmalar. Darsning maqsadi: o'quvchilarga vodorod xlorid va xlorid kislota haqida ilmiy tushunchalar
berish.
Darsning rejasi:
1. Vodorod xlorid:
a) Molekulasining tuzilishi;
b) Olinishi;
d) Fizikaviy va kimyoviy xossalari;
2. Xlorid kislota:
a) Fizikaviy va kimyoviy xossalari;;
b) Kimyoviy xossalari;
d) Xloridlar;
e) Xlorid kislota va xloridlarning ishlatilishi.
DARSNING BORISHI:
Tashkiliy qism
3 daqiqa
O’tilgan mavzuni
Takrorlash
Yangi mavzuni
tushuntirish
7 daqiqa
15 daqiqa
Yangi mavzuni
mustahkamlash
O’quvchilarni
baholash
Uyga vazifa
berish
10 daqiqa
2 daqiqa
3 daqiqa
O'quvchilarning avval o'rgangan BKM larini takrorlash, mustahkamlash bilan yangi darsni
o'rganishga bo'lgan qiziqishi oshiriladi.
1. Vodorod xlorid (HCl) ning vodorod va havoga nisbatan zichligini aniqlang.
2. Zichligi 1,6 g/l bo'lgan gazni molekulyar massasini aniqlang. Bu gaz xlorning qanday
birikmasi bo'lishi mumkin? Kimyoviy formulasini yozing.
3. 0,2 mol vodorod xloriddagi vodorod atomlari soni nechta? Vodorod va xlor atomlari
yig'indisichi?
Olinishi.
1) Sanoatda olinishi. Vodorod xloridni sanoatda olish uchun vodorod bilan xlor gazlari o'zaro
reaksiyaga kirishtiriladi.
H2+Cl2= 2HCl
1)
Labaratoriyada olinishi: Vodorod xloridni labaratoriyada olish uchun quruq toza natriy xloridag
konsentrlangan sulfat kislota ta’sir ettirib olinadi:
NaCl+ H2SO4 = NaHSO4 +HCl.
Agar reaksiya qizdirish bilan olib borilsa, natriy sulfat hosil bo’lishi bilan yakunlanadi:
2NaCl+ H2SO4= Na2SO4+2HCl
Fizik xossasi: Vododrod xlorid rangsiz o’tkir hidli bo’g’uvchi gaz bo’lib havodan bir oz og’ir
36,5/29= 1,256.Suvda juda yaxshi eriydi, ya’ni 1 hajm suvda 500 hajm HCl eriydi.
Kimyoviy xossasi: Vododrod xlorining kimyoviy xossasi xlorid kislotaning kimyoviy xossasiga
to’g’ri keladi.Ammo xlorid kislotadan farqli o’laroq quruq vodorod xlorid metalla va metall oksidlari
bilan reaksiyaga kirishmaydi.
Ishaltilishi: Xlorid kislota metallarni tozalshda, tibbiyotda, Xlorid kislota tuzlari olishda, metallar
sirtini tozalshda, metallarni kovsharlashda, bo’yoq modda olishda, plastmassa tayyorlashda
ishlatiladi.
Xlorid kislota:
olinishi : xlorid kislotani labaratoriyada olish uchun oddiy reaksiya o’tkaziladi.Reaksiya natijasida
ajralib chiqqan gaz suvga yo’naltiriladi.Natijada gaz suvda erib xlorid kislotani hosli qiladi.
Fizik xossasi: konsentrlangan HCl rangsiz, o’tkir hidli, suyuqlik.Nam havoda tutaydi.Konsentrlangan
xlorid kislotaning zichligi taxminan 1,19 g/sm3 ga teng bo’lib, 37 % li bo’ladi.Bu kislotani
“tutovchi”kislota ham deyiladi.
Kimyoviy xossasi: 1.Kislotalar uchun umumiy bo’lgan barcha kimyoviy reaksiyalarga kirishadi: Zn+2HCl =ZnCl2+H2
Asoslar bilan reakslyaga kirishadi:
Cu(OH)2 2HCl =CuCl2 +2H2O
Oksidlar bilan reaksiyaga kirishadi:
CaO + 2HCl = CaCl2 + H2O
Tuzlar bilan reaksiyasi:
CaCO3 +2HCl= CaCl2 + H2CO3
Xlorid kislotaga xos reaksiyalar:
AgNO3 + HCl = AgCl + HNO3
2KmnO4 +16HCl == 2KCl + 2MnCl2 +5 Cl2 +8H2O
NaClosh tuzi: osh tuzining O’zbekistondagi konlari Xo’jaikon, Tubokat, Borsakelmas,
Boybichakon, Oqqal’a konlaridan qazib olinadi.
Osh tuzining qaynash harorati 1413 0C suyuqlanish harorati 800,40C zichligi 2,16 gr/sm3 ga teng.
Eruvchanligi 00C ga 35,6 gr.
Ishlatilishi : oziqovqat sanoatida, konservalash ishlarida, xlor olishda, natriy va natriy gidroksid
olishda, soda ishlab chiqarishda sovun ishlab chiqarishda, kundalik turmushda ishlatiladi.
Masalalar yechish:
1.1 a) kislorodning b) nitrat kislotaning v) mis sulfatning pentagidrati CuSO4∙5H2O ning nisbiy
molekulyar, molyar va absolyut massalarini hisoblanag. J
1.2 Bir molekula xlorning, ikkita atom temirning, uch molekula azotning massasini (grammda)
hisoblang.
1.3 Agar insulinning nisbiy molekulyar massasi 5734 ga teng bo’lsa bu garmon molekulasining
absolyut massasini hisoblang.
1.4 Agar xlorofilning 1 ta molekulasining massasi 1,485∙1018 mg bo’lsa, uning molyar massasini
aniqlang.
1.5 Agar noma’lum moddaning bitta molekulasining massasi 7,97∙1023 gr bo’lsa, uning molyar
massasini aniqlang.
1.6 Fosfor molekulasining absolyut massasi 2,06∙1022 gr, fosfor molekulasida nechta atom bor.
1.7 3,01∙1023 ta molekula metandagi vodorod massasini hisoblang.
1. 8 Bir xil modda miqdordagi natriygidrosulfatdagi kislorod atomlari soni, karbonat angidriddagi
kisloroda atomlari soniga nisbatan necha marta ko’p.
Uyga vazifa: Masalalr yechish va 132135 bet .
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "10-ДАРС"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.