ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АНОРГАНИК КИСЛОТАЛАР"
Оценка 4.7
Лекции
doc
химия
8 кл
27.04.2019
ЭТО СЛАЙД ПО ХИМИИ ДЛЯ УЧЕНИКОВ И УЧИТЕЛЯМ НА ЭТОМ СЛАЙДЕ ЕСТЬ ИНФОРМАЦИЯ О ГИДРОЛИЗЕ НЕ ОРГАНИ ЧЕСКИХ СОЛЕЙ НО ТОЛЬКО СЛАЙД НА УЗБЕКССКОМ ЯЗЫКЕ У НАС ЭТО ДЛЯ 9 КЛАССОВ ЕСТЛИ НУЖНО ПЕРЕВОДИТЕ АВТОР МИРЗОЕВА ХУРСАНДОЙ ИЗ ЗАРАФШАНА (УЗБЕКИСТАН)
kislotalarnning_olinishi_va_xossalari.doc
Navoiy viloyati
Navoiy viloyati
Zarafshon shahar
Zarafshon shahar
12-umumiy o`rta
12-umumiy o`rta
ta`lim maktabning
ta`lim maktabning
kimyo fani
kimyo fani
o`qituvchisi
o`qituvchisi
Mirzayeva
Mirzayeva
Xursandoyning
Xursandoyning
““Kislotalarnning
Kislotalarnning
olinishi va
olinishi va
xossalari”
xossalari”
mavzusidagi
mavzusidagi
1soatlik dars ishlanmasi
7sinf Mavzu: Kislotalarnning olinishi va xossalari
Mavzu: Kislotalarnning olinishi va xossalari
Darsning maqsadi:
Darsning maqsadi:
1. Ta’limiy maqsad: o’quvchilarga kislotalarning olinishi va
xossalari haqida bilim, ko’nikma va malakalarni berish
2. Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni Vatanga muhabbat ruhida
tarbiyalash, ekologik muammolarga befarq bo’lmasligiga erishish,
ishlab chiqarish, sanoat, qihsloq xo’jaligi, tibbiyot va boshqa
sohalarda kimyoning o’rnini chuqur bilishga undash va ongli
ravishda kasbga yo’naltirish
3. Rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarda ilmiy ong va tafakkurni
shakllantirish orqali dunyoqarashini kengaytirish va mustaqil
fikrlashga o’rgatish.
DTS talabi: kislotalarning olinishi, fizik va kimyoviy xossalari haqida
DTS talabi:
bilim va tushunchalarga ega bo’lish.
Dars uslubi: aqliy hujum, klaster, kichik guruhlarda ishlash.
Dars uslubi
Darsning jihozi: HCl, H2SO4,
Darsning jihozi:
2OFe
,3
fenolftalein, lakmus indikatorlari, suv, probirka.
Fe, Cu, Zn,
metiloranj,
Darsning borishi:
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism
2. O’tilgan mavzuni so’rash
3. Yangi mavzuni bayon qilish
Darsning rejasi:
Darsning rejasi:
1. Kislotalarning olinishi
2. Fizik xossalari
3. Kimyoviy xossalari
4. 141516labaratoriya ishlari
I.I. Tashkiliy qism:
Tashkiliy qism: Dastlab o’quvchilar bilan salomlashiladi, so’ngra sinf davomati
aniqlanadi. Yurtimizda va dunyoda bo’layotgan olamshumul voqea,
yangiliklar va kimyo faniga doir yangiliklar so’raladi. Shundan so’ng
o’quvchilar 3 guruhga bo’linadi va tanishtiriladi.
1guruh “Kislorod” guruhi
1guruh “Kislorod” guruhi
2guruh “Fosfor” guruhi
2guruh “Fosfor” guruhi
3guruh “Temir” guruhi
3guruh “Temir” guruhi
O’quvchilar o’zlari tanlagan guruhlarning davriy sistemadagi o’rni
va ba’zi xossalari haqida aytib o’tishadi. Dars davomida
o’quvchilarning bergan javoblari Au va Ag kartochkalari orqali
baholab boriladi. So’ngra darsning asosiy qismiga o’tishdan oldin,
o’tilgan mavzudagi oksidlar, kislotalar va asoslarning nomlarini
yodga olish uchun aqliy hujum o’yini o’tkaziladi. Bunda xar bir
guruhdan 2 tadan (ixtiyoriy) o’quvchi taklif qilinadi. Ular o’zlari
bilgan oksid, asoslar va kislotalarning nomlarini birmabir aytishlari
kerak. Bunda 1o’quvchi aytgan nomni 2o’quvchi qaytaradi va o’zi
yana yangi modda qo’shimcha qiladi. Qolgan o’quvchilar ham
moddallar nomini huddi shu tartibda takrorlab qo’shimcha qilishlari
kerak. Moddani takrorlashda adashgan, birorta moddani tushirib
qoldirgan o’quvchi o’yindan chetlatiladi va shu tartibda oxirida
qolgan 1 ta o’quvchi eng xotirasi kuchli o’quvchi deb tanlanadi.
II.II. Asosiy qism:
Asosiy qism:
O’tilgan mavzu quyidagi savollar orqali so’rab yana bir bor
mustahkamlab olinadi.
1. Kislotalar qanday toifalarga bo’linadi?
2. Kislorodli kislotalarga misollar keltiring
3. Kislorodsiz kislotalarga misollar keltiring.
4. Bir negizli kislotalar qanday ifodalanadi? 5. Ikki negizli kislotalarga misollar ayting.
6. Uch negizli va ko’p negizli kislotalarga misollar keltiring.
O’quvchilar yuqoridagi savollar asosida doskaga bir nechta misollarni
yozib ko’rsatishadi. Shundan so’ng o’tilgan mavzuga asoslanib ya’ni
“Kislotalarning olinish va xossalari” nomli yangi mavzu va uning
rejasi doskaga yoziladi.
III. Yangi mavzu bayoni
Yangi mavzu bayoni
III.
Yangi mavzudagi uchta reja guruhlarga bo’lib beriladi. Guruhlar
ularga birmabir javob berishadi.
1guruh “Kislorod” guruhi
1guruh “Kislorod” guruhi
Olinishi:Kislotalami quyidagi usullar yordamida olinadi:
1. Kislorodli kislotalami kislotali oksidlar bilan suvning o'zaro ta'siri
natijasida olish mumkin:
P2O5 + 3H2O = 2H3PO4; SO2 + H2O = H2SO3.
2. Kislorodsiz kislotalami metallmaslaming vodorod bilan ta'sirlashuvi
mahsulotlarini suvda eritib olish mumkin:
H2 + Cl2 = 2HC1 (suvdagi eritmasi xlorid kislota); H2 + S = H2S
(suvdagi eritmasi sulfid kislota).
3. Kislotalami ularning tuzlariga boshqa kislotalami ta'sir ettirib olish
mumkin:
FeS + 2HC1 = FeCl2 + H2S ;↑
NaCl + H2SO4(kons.) = NaHSO4 + HCl
↓ + 2NaCl.
Na2SiO3 + 2HC1 = H2Si03
;↑
2guruh “Fosfor” guruhi
2guruh “Fosfor” guruhi
Fizik xossalari. Kislotalar qattiq (borat, ortofosfat kislotalari), suyuq
(sulfat, nitrat kislotalar) bo'lishi mumkin. Ularning ko'pchiligi suvda
yaxshi eriydi va ayrim gazlaming (vodorod xlorid HC1, vodorod bromid HBr, vodorod sulfid H2S) suvdagi eritmalari ham kislotalar bo'lib
hisoblanadi. Kislota molekulalarida vodorod kislota qoldiqlari bilan
bog'langan holda bo'ladi.
3guruh “Temir” guruhi
3guruh “Temir” guruhi
Kimyoviy xossalari. Kislotalaming kimyoviy xossalari ulami ancha faol
moddalar ekanligini ko'rsatadi:
1. Kislotalar ko'p indikatorlar rangini o'zgartiradi. Masalan, quyidagi
jadvalda indikatorlarning kislotalar ta'sirida rang o'zgartirishlari
keltirilgan.
Indikator nomi Neytral eritmadagi
Lakmus
Fenolftalein
Metilzarg'aldog'i
Binafsha
Rangsiz
To'qsariq
Kislota
Qizil
Rangsiz
Qirmizi
2. Kislotalar asoslar bilan ta'sirlashib, tuz va suv hosil qiladi (bu reaksiya
neytrallanish reaksiyasi deb ataladi)
H2SO4 + 2NaOH = Na2SO4 + 2H2O;
HC1 + Mg(OH)2 = Mg(OH)Cl + H20;
H3PO4 + KOH = KH2PO4 + H2O.
3.
Kislotalar asosli oksidlar bilan ta'sirlashadi,
tuz va suv hosil qiladi (bu reaksiya ham
neytrallanish reaksiyasiga misol bo'ladi):
2HNO3 + CaO = Ca(NO3)2 + H2O. Kislotalar
4.
hamda
chiqadi
bo'ladi
metallar
bilan
sharoitga
yoki
qarab
boshqa
ta'sirlashadi
vodorod
mahsulotlar
va
tuz
ajralib
hosil
↑.
Zn + H2SO4 = ZnSO4 + H2
Metallaming faollik qatorida vodoroddan chapda turgan metallar
uni kislotalardan siqib chiqaradi, o'ngda turganlari esa siqib chiqara
olmaydi va bunda boshqa mahsulotlar hosil bo'ladi
Cu + 4HNO3 (kons.) = Cu(NO3)2 + 2NO2
+ 2H↑
2O.
Metallaming faollik
Vodorodni siqib chiqaradi
Vodorodni siqib
chiqara olmaydi
H2
Li
Cs K Ca Na
Mg Al Mn
Zn Cr
Fe Ni
Sn
Pb
Cu
Ag
Hg
Au
Pt
5. Kislotalar tuzlar bilan ta'sirlashadi va yangi kislota hamda tuz
(sharoitga qarab o'rta yoki nordon) hosil qiladi:
A. O'rta tuz va yangi kislota
BaCl2 + H2SO4 (suyul.) = BaSO4
+ 2HC1.
↓
B. Nordon tuz va yangi kislota
NaCl + H2SO4 (kons.) =NaHSO4 + HCl
.↑
C.
Faqat nordon tuz
CaCO3 + H2CO3 = Ca(HCO3)2 6. Kislotalar qizdirilganda kislotali oksid va suvga parchalanadi:
H2Si03 Si0→ 2 + H20.
Guruhlar yangi mavzu yuzasidan berilgan savollarga javob berib
bo’lgandan so’ng o’qituvchi mavzuni yakunlab o’zining qo’shimcha
fikrlarini bildiradi. Shundan so’ng yangi mavzuni yana ham
mustahkamlash uchun “Klaster usuli” dan foydalaniladi. Bunda
o’quvchilarga marker va oq qog’ozlar beriladi. Ular kislotalarning
olinish usullari, fizik va kimyoviy xossalarini ifodalovchi javoblarni
qatorlarga yozishadi.
1guruh::
1guruh Terini
Terini
kuydiradi
kuydiradi
HCl tutab
turadi
HCl tutab
turadi
O’tkir hidli
O’tkir hidli
Kislotalarning
Kislotalarning
fizik xossalari
fizik xossalari
Qorong’ilashtir
Qorong’ilashtir
ilgan shisha
ilgan shisha
idishlarda
idishlarda
saqlanadi
saqlanadi
Rangsiz
Rangsiz
Ko’pchiligi
Ko’pchiligi
suyuq holda
suyuq holda
bo’ladi
bo’ladi
O’yuvchanlik
O’yuvchanlik
xossasiga ega
xossasiga ega 2guruh
2guruh
Tuzlarga boshqa
Tuzlarga boshqa
kislotalar ta’sir
kislotalar ta’sir
ettirib
ettirib
Metalmaslarning
Metalmaslarning
H bilan
H bilan
ta’sirlashishidan
ta’sirlashishidan
Tuzlarga boshqa
Tuzlarga boshqa
kislotalar ta’sir
kislotalar ta’sir
ettirib
ettirib
Kislotalarning
Kislotalarning
olinishi
olinishi
NaCl ga H2SO4.
NaCl ga H2SO4.
ta’sir ettirib
ta’sir ettirib
Kislotali
Kislotali
oksidlarning suv
oksidlarning suv
bilan ta’sir
bilan ta’sir
larshishidan
larshishidan
SO2 ni H2O bilan
SO2 ni H2O bilan
ta’sirlashishidan
ta’sirlashishidan
P2O5 ni suv bilan
P2O5 ni suv bilan
ta’sirlashishidan
ta’sirlashishidan 3guruh
3guruh
Qizidirilganda
Qizidirilganda
kislotali oksidlar
kislotali oksidlar
va suvni hosil
va suvni hosil
qiladi
qiladi
Tuzlar bilan
Tuzlar bilan
birikib, nordon
birikib, nordon
tuzlarni hosil
tuzlarni hosil
qiladi
qiladi
Ishqorlar bilan
Ishqorlar bilan
ta’sirlashadi.
ta’sirlashadi.
Kislotalarning
Kislotalarning
kimyoviy
kimyoviy
xossalari
xossalari
Indikatorlar
rangini
o’zgartiradi
Indikatorlar
rangini
o’zgartiradi
Metallar bilan
Metallar bilan
ta’sirlashadi
ta’sirlashadi
Asosli oksidlar
Asosli oksidlar
bilan
bilan
ta’sirlashadi
ta’sirlashadi
Tuzlar bilan
Tuzlar bilan
ta’sirlashadi
ta’sirlashadi
Ushbu yozma javoblar guruh sardorlari tomonidan izohlab beriladi.
O’qituvchi guruhlardan hohlagan bittadan o’quvchini doskaga
chaqiradi va ular hamkorlikda yangi mavzuga doir labaratoriya
mashg’ulotlarini ko’rsatib berishadi.
1labaratoriya ishi:
Ikkita probirkaga xlorid kislota eritmasidan 1 ml dan quyiladi.
Probirkalarning biriga 12 tomchidan lakmus, ikkinchisiga esa metal zarg’aldog’idan tomiziladi. Natijada 1probirkada ko’kish rangli
eritma paydo bo’ladi. 2probirkada esa sariq
sariq rangli eritma paydo
bo’ladi. Jarayon o’qituvchi tomonidan izohlanadi.
2labaratoriya ishi:
Uchta probirka olib, ularning biriga ruh, ikkinchisiga temir va
uchinchi probirkaga mis bo’laklaridan solinadi. Keyin probirkalarga
xlorid kislota eritmasidan 12 mldan quyiladi. Natijada shiddat bilan
H2 gazi ajraladi va yangi tuz hosil bo’ladi.
3labaratoriya ishi:
Ikkita probirka olib ularga teng miqdorda temir (III)oksididan
solinadi. Birinchi probirkaga xlorid kislota ikkinchi probirkaga esa
sulfat kislota eritmasidan 12mll quyiladi. Natijada yangi tuz hosil
bo’ladi.
Dars oxirida guruhlarning to’plagan kartochkalari sanalib guruh
g’oliblari aniqlanadi va ular o’qituvchi tomonidan rag’batlantiriladi.
Baholash: darsda faol ishtirok etgan o’quvchilar izohli va munosib
Baholash:
baholanadi.
Aziz o’quvchilar bugun biz sizlar bilan kislotalar haqidagi bilim,
ko’nikma va malakalarni egalladik.
Uyda bajarish uchun topshiriqlarni o’quvchilar daftarlariga
yozdiriladi.
Uyga vazifa:
Uyga vazifa:
1. Kislotalarni qanday usullar bilan olish mumkin?
2. Kislotalar qanday fizik xossalarga ega?
3. Quyidagi metallardan qaysi birlari xlorid kislotadan vodorodni
siqib chiqaradi: kaliy, bariy, simob, temir, mis, kumush, natriy,
magniy, alyuminiy, ruh.
4. Quyidagi masalani yeching:
196 gr mis gidroksid va 73 gr xlorid kislota orasidagi reaksiyadan
qancha miqdor mahsulotlar hosil bo’ladi?
5. O’kazilgan laboratoriya tajribalarini reasiya tenglamalarini va
xulosalar yozib kelish
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АНОРГАНИК КИСЛОТАЛАР"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АНОРГАНИК КИСЛОТАЛАР"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АНОРГАНИК КИСЛОТАЛАР"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АНОРГАНИК КИСЛОТАЛАР"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АНОРГАНИК КИСЛОТАЛАР"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АНОРГАНИК КИСЛОТАЛАР"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АНОРГАНИК КИСЛОТАЛАР"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АНОРГАНИК КИСЛОТАЛАР"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АНОРГАНИК КИСЛОТАЛАР"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АНОРГАНИК КИСЛОТАЛАР"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АНОРГАНИК КИСЛОТАЛАР"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АНОРГАНИК КИСЛОТАЛАР"
ПРЕЗЕНТАЦИЯ ПО ХИМИИ НА ТЕМУ "АНОРГАНИК КИСЛОТАЛАР"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.