Оқып білу дағдысы, ақпаратты өздігінен табу, жағдайды сараптау, жаңа жағдайларға қалыптасу, мәселе қойып және шешім қабылдай білу, топта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу
Құндылықтарды дарыту осы сабақта жоспарланған жұмыс негізінде жасалынады.
Процентке байланысты білім, білік және дағдылары химия, экономика пәндерін оқу барысында қажетті, өмірде қолдануда практикалық маңызды болып табылады5 сыныпқа пайыз тақырыбы бойынша қысқа мерзімді жоспар
5кл процент.docx
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі
5.4. А Процент (12 сағ)
Күні:
Сынып: 5
Мектеп:
Мұғалімнің атыжөні:
Қатысқандарсаны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтақырыбы
Сабақтыңтүрі
Осысабақтақолже
ткізілетіноқумақс
аттары
(оқубағдарламасы
насілтеме
Сабақ мақсаты
Бағалау
критерийлері
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарды
дарыту
Пәнаралық
байланыстар
АКТ қолдану
дағдылары
Бастапқы білім
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
3 мин
Процентке мәтіндік есептер шығару
Білім, білік және дағдыларын бекіту сабағы
5.5.2.6 процентке мәтіндік есептер шығару
Проценттерге мәтіндік есептер шығару біліктіліктерін бекіту
Оқушы білімді меңгерді, егер:
Берілген санның процентін табу және проценті бойынша
санды табу формулаларын біледі;
Формулаларды мәтіндік есептер шығаруға қолдана алады.
Оқушылар:
Процентке арналған мәтіндік есептерді талдайды және реттеп
жазады.
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Процент, проценті бойынша сан, берілген санның проценті, екі
санның бүтін бөлігінің проценті, проценті қолдануға мәтіндік
есептер.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
:
Берілген санның процентін табу үшін:....
Проценті бойынша санды табу үшін...
Оқып білу дағдысы, ақпаратты өздігінен табу, жағдайды сараптау,
жаңа жағдайларға қалыптасу, мәселе қойып және шешім қабылдай
білу, топта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз
уақытын ұйымдастыра білу
Құндылықтарды дарыту осы сабақта жоспарланған жұмыс
негізінде жасалынады.
Процентке байланысты білім, білік және дағдылары химия,
экономика пәндерін оқу барысында қажетті, өмірде қолдануда
практикалық маңызды болып табылады
тақтаны жазу құралы ретінде қолдану.
Шамалардың қатынасын, үлес, жүзден бір бөлігі, процент
ұғымдарын біледі.
Сабақ барысы
Сабақтағы жоспарланған ісәрекет
Ресурстар
I.
Ұйымдастыру кезеңі.
оқушылардың назарын жинақтау;
оқушылармен бірлесіп оқу мақсатын, сабақ
мақсаттарын анықтау. Сабақтың ортасы
12 мин
ІІ. Білімді өзектендіру.Оқушылар тапсырмаларды
өз беттерімен орындайды және өзінөзі тексеру
жасайды. Ондық бөлшектерге сәйкес проценттерді
жазыңыз.
1. Бүтіннің қандай бөлігі үлкен?
2. А) Зауыт күніне 75 машина шығарады.
Олардың алпыс проценті қызыл түсті. Зауыт
күніне неше қызыл машина шығарған?
Б) Бақта барлық ағаштардың 20% ін
құрайтын 120 алма ағашы өсіп тұр. Бақта
неше ағаш өсіп тұр?
3. А) Бір айдың ішінде дүкенде 360 ұялы
телефон сатылды.
Оның 234і Nokia
фирмасынан. Осы айда Nokia фирмасы
телефондарының сатылымдық проценті
қандай болды?
Б) Көшетханада өсіп тұрған 90 түп жидектің
36сы таңқурай. Қалған түрлері жидектің
неше процентін құрайды?
ІІІ. «Интелектуалдық ойын»
Топтарға түсті стикерлардың көмегімен бөлу. Әр топ
кезегімен тапсырма таңдайды және таңдаған
тапсырмаларын орындайды. Егер жауап қате болса,
онда басқа топ өз жауабын береді.
Қосымша №2
25 мин
1. Бірінші сан екінші санның 80% ін құрайды.
Екінші сан бірінші санның неше процентін
құрайды? Жауабы: 125%
2. Егер квадраттың қабырғасын 30%ке
арттырсақ, онда оның ауданы неше процентке
артады? Жауабы: 69%
3. Құрамында 70%суы бар алма кептіру
барысында өз салмағының 60%ін жоғалтады.
Кептірілген алмада неше процент су бар? Жауабы: 25 %
4. Жаңа саңырауқұлақ құрамында 90%, ал
кепкен саңырауқұлақта 12% ылғалдылық бар.
13,2 кг жаңа саңырауқұлақтан неше кепкен
саңырауқұлақ алынады? Жауабы: 1,5 кг.
5. Концентрациясы 15% ерітінді алу үшін 300г
тұзды қанша литр сумен араластыру керек?
Жауабы: 2 л.
6. Концентрациясы 30%массасы 200г қант
ерітіндісіне 100 г таза су құйды. Соңғы
ерітіндідегі қант концентрациясы неше
процентті құрайды?
Жауабы: 20%
7. Концентрациясы 15% массасы 600г тұзды
ерітіндіге, концентрациясы 50% массасы 240г
тұзды ерітіндіні араластырды. Алынған жаңа
ерітіндідегі тұз неше процентті құрайды?
Жауабы: 25%
8. Тауардың бағасын алғашында 20%ке
төмендетті, сосын жаңа бағаны 25%ке тағыда
төмендетті. Тауардың бастапқы бағасы неше
процентке төмендеді? Жауабы: 40%
9. Санды 25%ке арттырды. Бастапқы санды
қайтып алу үшін, алынған санды неше
процентке төмендету керек? Жауабы: 20%
10. Кітапханада 9450 кітап бар. Балаларға
арналған кітаптар 30%ті
құрайды.
Кітапханада балаларға арналған қанша кітап
болды? Жауабы: 2835.
11. Тауардың бағасы 1200 теңге. Тауардың
бағасын 25%ке арттырғаннан кейін, жаңа
баға қанша теңгені құрайды? Жауабы: 1500.
12. Кітапханадағы барлық кітаптың 15%і
сөздікті құрайды. Егер кітапханада 600 сөздік
кітап бар болған болса, барлығы неше кітап
болған?
Жауабы: 4000.
13. Тәтті сусын дайындау үшін 3 кг алма мен 7 кг
қараөрікті араластырды. Қараөрік неше
процентті құрайды? Жауабы: 70%
14. Сенбілікке 160 адам шықты. Жолды жөндеуге
барлық адамның 25%і қатысты, ал қалғаны
ағаш отырғызды.
Қанша адам ағаш
отырғызды?
Жауабы 120.
15. 300 тенгені құрайтын театр билетінің бағасын
12%ке көтерді. Билет құны неше теңгеге
көтерілді?Жауабы: 36. Мұғалім дайын жауаптардың көмегімен
оқушылардың жұмыс барысын қадағалайды және
бағалайды
Сабақтың соңы
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Стикерлар
5 мин
Үй тапсырмасы.
(қосымша 3, есептер)
Саралау
Саралау оқушылардың жеке
қабілеттерін ескере отырып
оқу материалын және
ресурстарды (көптеген
түрлері Гарднер теориясы
интеллекті) іріктеу жеке
қолдау, оқушыны қамтамасыз
ету, жұмыс орындарын
іріктеу, нақты оқушыға
күтілетін нәтиже көрсетілген
болады.Саралау арқылы
оқушыларға көбірек қолдау
көрсетіледі.
Қабілеті жоғары оқушыларға
екінші деңгейдегі
тапсырмалар ұсынылады
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған.
Оқушылар проблемалық
жағдай туғызу арқылы сабақ
Бағалау
Осы бөлімді оқушылардың материалды
меңгеру деңгейін қалай бағалауды
қолданғаныңызды және пайдаланылған
әдістерді жазу үшін қолданыңыз.
Оқушылардың өзіндік бағалануы.
Мұғалімнің сабақ бойы тапсырмалардың
дұрыс орындалуын қадағалау –
формативтік бағалау
Денсаулық
және
қауіпсіздік
техникасын
ың
сақталуы.
Денсаулық
сақтау
технологиясы
. Осы сабақта
техника
қауіпсіздігі
ережесін
қолдану
пункті.
Бұл бөлімді сабақ бойынша өз пікіріңізді жазуға
пайдаланыңыз. Сол жоқ бағандағы өз сабағыңыз
туралы негізгі сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақтың нақты, қол жеткізуге мақсаттары, оқушыға
түсінікті тұжырымдалған анық тілдік алдынала жоспарлау оқыту нәтижелері болып табылады.
Бұл сабақта орындалған тапсырмалар оқушыларды
салыстыруға, себептері мен салдары іздеуге, сол арқылы
ғылымизерттеу дағдыларын және сыни тұрғыдан
ойлауын дамытуға үйренеді.
Бұл сабақтың жақсы сәттеріоқушыларды сабақта
белсенді жұмысы үшін мадақтау маңызды бұл сыртқы
ынталандыру негізгі жақтарының бірі болып
табылады.Сондайақ келешектегі жұмысын жоспарлауда
оқушыларға көмектесу кеңестер, ескертулер,
ұсыныстар болып табылады.
мақсатын және оқу мақсатын
ашты. Оқушылардың
барлығы ОМ қол жеткізді.
Барлық оқушының өзін
толғандырған сұрақты талдап
және түсінуге мүмкіндігі
болды.
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді. Оқушылар
бастапқыда практикалық
тапрсырмалар орындады,
сосын тапсырмаларды өз
беттерімен орындады.
Мұғалім тарапынан саралауға
сәйкес сұрақтар қойылды.
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды.
Процент (5 сынып, математика)
Процент (5 сынып, математика)
Процент (5 сынып, математика)
Процент (5 сынып, математика)
Процент (5 сынып, математика)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.