Разработка уроков
Оценка 4.8

Разработка уроков

Оценка 4.8
Разработки уроков
docx
русский язык
6 кл
13.11.2019
Разработка уроков
Публикация является частью публикации:
2 сабақ Аяз би тақырыбы идеясы.docx

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 1-бөлім. Туғанжерім – аялы алтын бесігім

Мұғалімнің аты-жөні: Сағиева Г.Қ.

Күні:

Сынып:6Қатысқандар:Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы«Аяз би» шыншыл ертегі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 6.1.2.1 Әдебишығармада көтерілген әлеуметтік – қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру

Сабақ мақсаты«Аязби» ертегісінің мазмұнын түсіну

2.Ертегіде көрсетілгенәлеуметтік мәселені талдау

3.Көтерілгенәлеуметтік-қоғамдық мәселе әділдік пен шыншылдықты ертегі идеясы арқылытүсіндіру

Бағалау критерийіертегіде көтерілгенмәселені талдайды;

  • ертегідегі әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылытүсіндіреді;

Тілдік мақсаттарСөздікқор: шеңгел, қырғауыл, қарақоға, сыйықсыздық, тұлпар, кулдіреуіш, қанынжуктемеу, тәңірі жазса.

Диалогүшін пайдалы тіркестер: Менің ойымша....., Тақсыр!...., Уәзірлерім!...

Құндылықтарға баулуЕртегі мазмұны шыншылдыққа, тапқырлыққа,әділдікке баулиды.

Сабақ барысында қолданылатын жұптық,топтық формалар әдістері оқушылардың:

- шығармашылық және сын тұрғысынанойлауға;

- қарым-қатынас жасау қабілетін;

-өзгелердіңмәдениетіне жәнекөзқарастарына құрметпен қарауға үйретеді.

ПәнаралықбайланысӨзін өзітану. Шығармаға арқау болған адамгершілік құндылықтары кейіпкербойынан көрініс табады.

Алдыңғы білімӘдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайалады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдеріСабақтажоспарланған жаттығу түрлеріРесурстар

Сабақтың басы –

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Ширату жаттығуы «Жағдайлы волейбол»

Оқушылар шеңбер бойымен тұрып,жақсылық немесе жамандық туралы сөзді айтып, бір біріне доптылақтырады. Жақсылық жайында айтылған сөзде допты қағып алуміндетті. Ал жамандық жайында айтылған сөзде допты ұстамауыкерек. Доп қағып алуда шатасқан бала ойыннан шығады.

Кері байланыс және топтастыру: «Өзорныңды тап»

Оқушыларға қима қағаздарды үлестіріпберемін. Онда берілген ақпараттар бойынша оқушы сыныптың әрбұрышында ілулі тұрған А4 парағында жазылған

«Ертегілер»,

«Салт-дәстүр»,

«Мақал-мәтелдер»,

«Батырлар жыры»

«Шешендік өнер» тұстарында топтасады.

Оқылым алды тапсырмасы

С. «Аяз әліңді біл, құмырсқа жолыңдыбіл!», «Ханмын деп аспа, баймын деп таспа!» қанатты сөздердіңмәнін ашады. Сол арқылы сабақтың тақырыбы ашылады.

Доп

А4, қима қағаздар

Интербелсенді

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 1-бөлім. Туғанжерім – аялы алтын бесігім

Мұғалімнің аты-жөні: Сағиева Г.Қ.

Күні:

Сынып:6Қатысқандар:Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы«Аяз би» шыншыл ертегі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 6.1.2.1 Әдебишығармада көтерілген әлеуметтік – қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру

Сабақ мақсаты«Аязби» ертегісінің мазмұнын түсіну

2.Ертегіде көрсетілгенәлеуметтік мәселені талдау

3.Көтерілгенәлеуметтік-қоғамдық мәселе әділдік пен шыншылдықты ертегі идеясы арқылытүсіндіру

Бағалау критерийіертегіде көтерілгенмәселені талдайды;

  • ертегідегі әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылытүсіндіреді;

Тілдік мақсаттарСөздікқор: шеңгел, қырғауыл, қарақоға, сыйықсыздық, тұлпар, кулдіреуіш, қанынжуктемеу, тәңірі жазса.

Диалогүшін пайдалы тіркестер: Менің ойымша....., Тақсыр!...., Уәзірлерім!...

Құндылықтарға баулуЕртегі мазмұны шыншылдыққа, тапқырлыққа,әділдікке баулиды.

Сабақ барысында қолданылатын жұптық,топтық формалар әдістері оқушылардың:

- шығармашылық және сын тұрғысынанойлауға;

- қарым-қатынас жасау қабілетін;

-өзгелердіңмәдениетіне жәнекөзқарастарына құрметпен қарауға үйретеді.

ПәнаралықбайланысӨзін өзітану. Шығармаға арқау болған адамгершілік құндылықтары кейіпкербойынан көрініс табады.

Алдыңғы білімӘдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайалады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдеріСабақтажоспарланған жаттығу түрлеріРесурстар

Сабақтың басы –

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Ширату жаттығуы «Жағдайлы волейбол»

Оқушылар шеңбер бойымен тұрып,жақсылық немесе жамандық туралы сөзді айтып, бір біріне доптылақтырады. Жақсылық жайында айтылған сөзде допты қағып алуміндетті. Ал жамандық жайында айтылған сөзде допты ұстамауыкерек. Доп қағып алуда шатасқан бала ойыннан шығады.

Кері байланыс және топтастыру: «Өзорныңды тап»

Оқушыларға қима қағаздарды үлестіріпберемін. Онда берілген ақпараттар бойынша оқушы сыныптың әрбұрышында ілулі тұрған А4 парағында жазылған

«Ертегілер»,

«Салт-дәстүр»,

«Мақал-мәтелдер»,

«Батырлар жыры»

«Шешендік өнер» тұстарында топтасады.

Оқылым алды тапсырмасы

С. «Аяз әліңді біл, құмырсқа жолыңдыбіл!», «Ханмын деп аспа, баймын деп таспа!» қанатты сөздердіңмәнін ашады. Сол арқылы сабақтың тақырыбы ашылады.

Доп

А4, қима қағаздар

Интербелсенді

Оқылым алды тапсырмасы

С. «Аяз әліңді біл, құмырсқа жолыңды біл!», «Ханмын депаспа, баймын деп таспа!» қанатты сөздердің мәнін ашады. Сол арқылы сабақтыңтақырыбы ашылады.

Доп

А4, қима қағаздар

Интербелсенді тақта

Сабақтың ортасы –

20 минут

Оқылым тапсырмасы

ТЖ. «ДЖИГСО» әдісі

Әр топқа ертегінің мәтіні бөлімдер бойынша бөлініпберіледі. Ертегінің әр бөлігі топ ішінде оқылған соң әр топ мүшесі1,2,3,4,5-ге бөлінеді. 1-лер, 2-лер, 3-тер, 4-тер, 5-тер бір топ болып әркімертегінің өзіне тиесілі бөлігін айтып түсіндіреді, ортаға салып талқылайды.

І топ «Хан тапсырмасы»,

ІІ топ «Хан сынағы»,

ІІІ топ «Жаманның үйленуі»,

ІҮ топ «Қырық уәзірдің іштарлығы»,

V топ «Жаманның даналығы» бөлімдерін үлестіріпберемін.

Оқылымнан кейін

Ж. Ертегіде көтерілген әлеуметтік-оғамдық мәселеніанықтап, идеясын түсіндір.

Тапсырма арқылы саралау

А. «Сәйкестендіру» кестесі

Кестедегі тұжырымдардың дұрысын сәйкестендіріңіз.

Ертегіде көтерілген қоғамдық-әлеуметтік мәселелер

Мысалдар

-Бикеш-ау, күйеу таңдаймын деп, сен де жұрттыбасындырып болдың-ау! Адам көргісіз бір жаман кісі сенде жұмысым бар,-дейді. Сенен ол да дәметіп келген білем!- деп қалжыңдайды.

-Тақсыр ханым! Ақыл ойың ешкімнен кем емес, бірақхандық қара басыңда, қарадан туып хан болғансыз, Атаңызда хандық жоқ,-дейді.

-Апырай, сен жаман болмадың ғой! Қайта сен бірданышпан болып жүрме! Ал енді менің өзімді сынашы. Мен неше атамнан беріхан екенмін?

-Ойда жоқта ойға салған сендер едіңдер. Енді әйелдіалуға маған қандай айла тауып бересіңдер?- дейді. –Жақсы, тақсыр! Жамандышақыр! Біз оны Барсакелмеске жұмсайық! Сонда ол өлер, ол өлген соң әйелінсіз оңай аласыз!-дейді

«Бұл Жаман біздің жаман кісі іздегенде ат артынамінгестіріп алып келген жаманымыз еді. Бұл күндері хан оны өзіне жақсы досетіп, қыз әперді, бізді есепке алмай тастады. Қой, бүйтіп болмас! Біз бұлекеуін раздастырайық. Жаманның әйелін мақтап үйіне қонаққа апарыпкөрсетейік. Сөйтіп екеуінің арасына от жағалық» деседі.

Ол түрі жаман болғанымен қандай кісі екенін қайданбілесің? Мынаны алып барып бер,- деп жеңгесіне гауһар, пышақ, тәрелке жәнеқайрақ тас беріп жібереді.

Бұл оқушылар тобына кестені толтыру үшін ертегідекөтерілген мәселе мен оған дәлел ертегі эпизодтары дайын беріледі,оқушылардан оларды өзара сәйкестендіру ғана сұралады.

Бағалау критерийі:

ертегідекөтерілген мәселені талдайды;

ертегідегіәлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді;

Дескриптор:

- эпизодтарға ділелдерді сәйкестендіреді;

- сәйкестендіру себебін түсіндіреді;

В. Кесте толтыру

Ертегіде көтерілген қоғамдық-әлеуметтік мәселелер

Мысалдар

Хан мен уәзірлер арасындағыалауыздық

Шыншылдықтың шыңы

Сертке беріктік

Бұл оқушылар тобына кестеде көрсетілгенәлеуметтік-қоғамдық мәселелер анықталып беріледі, тек мысалдарын мазмұннанөздері іздеп табулары керек.

Бағалау критерийі:

ертегідекөтерілген мәселені талдайды;

ертегідегіәлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді;

Дескриптор:

- берілген мәселелерге ертегіден мысалдар жазады;

- себебін түсіндіреді;

С. FILA кестесін толтыру

Әлеуметтік қоғамдық мәселеге фактілер

Идеясы

Кейіпкердің іс-әрекеті

Сұрақтар

Бұл оқушылар тобы FILA кестесімен жұмыс жасайды

Бағалау критерийі:

ертегідекөтерілген мәселені талдайды;

ертегідегіәлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді;

Дескриптор:

- мәселелерді ріктеп жазады;

- идеялық ой беретін сөйлем жазады;

- дәледейтін кейіпкерлер әрекеттерінен мысалдаржазады;

- 2 сұрақ қояды;

ҚБ. Өзара бағалау. «Түсіндірме» әдісі

Топтар бір біріне ауызша кері байланыс ұсынады.Қазақ әдебиеті оқулығы. Жалпы білімберетін мектептің сыныбына арналған/C.Ч Тұрсынғалиева, Р.Зайкенова. .Арман-ПВ. 2018ж

Сәйкестендіру кестесі

Оқылым алды тапсырмасы

С. «Аяз әліңді біл, құмырсқа жолыңды біл!», «Ханмын депаспа, баймын деп таспа!» қанатты сөздердің мәнін ашады. Сол арқылы сабақтыңтақырыбы ашылады.

Доп

А4, қима қағаздар

Интербелсенді тақта

Сабақтың ортасы –

20 минут

Оқылым тапсырмасы

ТЖ. «ДЖИГСО» әдісі

Әр топқа ертегінің мәтіні бөлімдер бойынша бөлініпберіледі. Ертегінің әр бөлігі топ ішінде оқылған соң әр топ мүшесі1,2,3,4,5-ге бөлінеді. 1-лер, 2-лер, 3-тер, 4-тер, 5-тер бір топ болып әркімертегінің өзіне тиесілі бөлігін айтып түсіндіреді, ортаға салып талқылайды.

І топ «Хан тапсырмасы»,

ІІ топ «Хан сынағы»,

ІІІ топ «Жаманның үйленуі»,

ІҮ топ «Қырық уәзірдің іштарлығы»,

V топ «Жаманның даналығы» бөлімдерін үлестіріпберемін.

Оқылымнан кейін

Ж. Ертегіде көтерілген әлеуметтік-оғамдық мәселеніанықтап, идеясын түсіндір.

Тапсырма арқылы саралау

А. «Сәйкестендіру» кестесі

Кестедегі тұжырымдардың дұрысын сәйкестендіріңіз.

Ертегіде көтерілген қоғамдық-әлеуметтік мәселелер

Мысалдар

-Бикеш-ау, күйеу таңдаймын деп, сен де жұрттыбасындырып болдың-ау! Адам көргісіз бір жаман кісі сенде жұмысым бар,-дейді. Сенен ол да дәметіп келген білем!- деп қалжыңдайды.

-Тақсыр ханым! Ақыл ойың ешкімнен кем емес, бірақхандық қара басыңда, қарадан туып хан болғансыз, Атаңызда хандық жоқ,-дейді.

-Апырай, сен жаман болмадың ғой! Қайта сен бірданышпан болып жүрме! Ал енді менің өзімді сынашы. Мен неше атамнан беріхан екенмін?

-Ойда жоқта ойға салған сендер едіңдер. Енді әйелдіалуға маған қандай айла тауып бересіңдер?- дейді. –Жақсы, тақсыр! Жамандышақыр! Біз оны Барсакелмеске жұмсайық! Сонда ол өлер, ол өлген соң әйелінсіз оңай аласыз!-дейді

«Бұл Жаман біздің жаман кісі іздегенде ат артынамінгестіріп алып келген жаманымыз еді. Бұл күндері хан оны өзіне жақсы досетіп, қыз әперді, бізді есепке алмай тастады. Қой, бүйтіп болмас! Біз бұлекеуін раздастырайық. Жаманның әйелін мақтап үйіне қонаққа апарыпкөрсетейік. Сөйтіп екеуінің арасына от жағалық» деседі.

Ол түрі жаман болғанымен қандай кісі екенін қайданбілесің? Мынаны алып барып бер,- деп жеңгесіне гауһар, пышақ, тәрелке жәнеқайрақ тас беріп жібереді.

Бұл оқушылар тобына кестені толтыру үшін ертегідекөтерілген мәселе мен оған дәлел ертегі эпизодтары дайын беріледі,оқушылардан оларды өзара сәйкестендіру ғана сұралады.

Бағалау критерийі:

ертегідекөтерілген мәселені талдайды;

ертегідегіәлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді;

Дескриптор:

- эпизодтарға ділелдерді сәйкестендіреді;

- сәйкестендіру себебін түсіндіреді;

В. Кесте толтыру

Ертегіде көтерілген қоғамдық-әлеуметтік мәселелер

Мысалдар

Хан мен уәзірлер арасындағыалауыздық

Шыншылдықтың шыңы

Сертке беріктік

Бұл оқушылар тобына кестеде көрсетілгенәлеуметтік-қоғамдық мәселелер анықталып беріледі, тек мысалдарын мазмұннанөздері іздеп табулары керек.

Бағалау критерийі:

ертегідекөтерілген мәселені талдайды;

ертегідегіәлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді;

Дескриптор:

- берілген мәселелерге ертегіден мысалдар жазады;

- себебін түсіндіреді;

С. FILA кестесін толтыру

Әлеуметтік қоғамдық мәселеге фактілер

Идеясы

Кейіпкердің іс-әрекеті

Сұрақтар

Бұл оқушылар тобы FILA кестесімен жұмыс жасайды

Бағалау критерийі:

ертегідекөтерілген мәселені талдайды;

ертегідегіәлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді;

Дескриптор:

- мәселелерді ріктеп жазады;

- идеялық ой беретін сөйлем жазады;

- дәледейтін кейіпкерлер әрекеттерінен мысалдаржазады;

- 2 сұрақ қояды;

ҚБ. Өзара бағалау. «Түсіндірме» әдісі

Топтар бір біріне ауызша кері байланыс ұсынады.Қазақ әдебиеті оқулығы. Жалпы білімберетін мектептің сыныбына арналған/C.Ч Тұрсынғалиева, Р.Зайкенова. .Арман-ПВ. 2018ж

Сәйкестендіру кестесі

Саралау тапсырмасы «Сәйкестендіру» және FILA кестелерінтолтыру арқылы жүзеге асады.

А деңгейлі оқушылар тобына кестені толтыру үшінертегіде көтерілген мәселе мен оған дәлел ертегі эпизодтары дайын беріледі,оқушылардан оларды өзара сәйкестендіру ғана сұралады.

В деңгейлі оқушылар тобына кестеде көрсетілгенәлеуметтік қоғамдық мәселелер анықталып беріледі, тек мысалдарын мазмұннанөздері іздеп табулары керек.

С деңгейлі. оқушылар тобы FILAкестесімен жұмыс жасайды

Бағалау-бағалау критерийлері мен дескрипторлар арқылыкөрініс табады. Кері байланыс өзара бағалау, «Түсіндірме әдісі» арқылыберіледі. Әр тапсырма сайын бір бірінің жұмысынан қандай ерекшелік көрді,нені толықтыру керек екені туралы пікірлерімен алмасады.

ПОПС формуласы арқылы оқушы ертегінің мазмұнынқаншалықты түсінді, оны қалай дәлелдейді деген сауалдарға жауап алынады. Соларқылы келесі сабағымды тиімді жоспарлауға негіз болады.

Сабақтағы жағымды ортаны қалыптастыруда ұйымдастырукезеңінде «Жағдайлы волейбол» ширату жаттығуы, кері байланыс және топтастыруүшін«Өз орныңды тап», саралау жүргізуүшін «Сәйкестендіру» кестесі және «FILA» кестесі, «ПОПС формуласы», жұптық,топтық, жеке тапсырмалар беріледі. Сұрақ-жауап арқылы бірін бірі қолдауға,көмектесуге үйренеді. Тапсырмалар деңгейі қабылдау, зейіндерін шоғырландыруқабілеттерін арттыруға негізделеді. Белсенді әрекеттер арқылы адамгершілік,парасаттылық, мәдениеттілік сынды құндылықтарды игереді.

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
13.11.2019