Қысқа мерзімді сабақ жоспары
САБАҚ: Әдебиет |
Мектеп: А.Байтұрсынұлы атындағы гимназия |
||||||||||
Күні: 16.10.2018 |
Мұғалімнің есімі: Батешова Гулжазира |
||||||||||
СЫНЫП: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Т/Ж1. Өлеңдердің жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау |
||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Өлеңдердің жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды. |
||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар:
|
||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||||||
Толғау, жырау, мақам |
|||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
· Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know? · Has every learner’s choice been recorded? How can we check? · Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket? · Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?
|
|||||||||||
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||||||||
Қандай қазақ жырауларын білесіңдер? Жыраулар өз поэзиясына қандай тақырыптарды арқау еткен деп ойлайсыңдар? |
|||||||||||
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||||||||
Ордада ханның қасында әр уақытта ақылшы жыраулар болған. Жыраулар - халық поэзиясын жасаған ақылғөй даналар. Олар заманының өздері куә болған елеулі уақиғаларын, тарихи кезеңдерді жырға қосқан... Жыраулар поэзиясына дейінгі әдебиет халык жасаған ауыз әдебиеті деп аталды. Жыраулар поэзиясы Қазақ хандығы құрылғаннан бастап (XV ғасыр) өріс алды. XV ғасырда Асан Қайғы, Казтуған жыраулар өмір сүрді.
|
|||||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||
Бағалау критерийлері
|
1. Әдеби туындының фабуласы мен сюжетін анықтайды 2. Жанрлық ерекшелігін ажыратады |
||||||||||
Алдыңғы оқу |
Өлеңдердің тақырыбы мен негізгі ойын түсінеді. |
||||||||||
Жоспар |
|||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||
Басталуы
|
1. Амандасу, түгелдеу (1 мин) 2. Топқа бөлу (2 мин) 3. Сабақтың оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру (Слайдтан көрсету арқылы) 4. Миға шабуыл (3 мин)
|
Слайд
|
|||||||||
Ортасы |
«Кір жаятын жіп» әдісі. Қима қағаздардағы тапсырманы орындау. 1. Доспамбет жыраудың «Айналайын,Ақ Жайық» өлеңін оқып, сатылай кешенді талдау жасаңдар. *Өлеңнің тақырыбы қандай? *Өлеңнің идеясы не? *Өлең қай жанрға жатады? *Өлең құрылысы: шумақ,тармақ,бунақ,буын саны, ұйқас түрі *Әдебиет теориясы: троптың түрлері, ауыспалы мағыналы сөздер, тұрақты тіркестер *Сөздікпен жұмыс. Мағынасын түсінбеген сөздерді ғаламтордың көмегімен түсіну.
Дескриптор: -тақырыбы, идеясы, жанрын анықтайды; -өлең құрылысына талдау жасайды; -көркемдегіш құралдарды табады.
Қалыптастырушы бағалау: Өзара бағалау (топтар бір-бірінің жұмысын қызыл және сары стикерлермен бағалайды, сары стикер – «жақсы жұмыс», қызыл стикер – «жұмыстан қате байқадым» дегенді білдіреді.)
3. «Көрсет және әңгімеле» әдісі бойынша Толғаулардың мазмұнын сурет арқылы көрсетіңдер және мазмұндаңдар.
Дискриптор: -толғаулардың мазмұнына сурет салады; -толғауларды мазмұндайды.
Қалыптастырушы бағалау: «Неліктен бұл үздік?» (Оқушылар өздеріне ұнаған жұмысты таңдайды және неліктен ұнағанын түсіндіреді) |
Tilalemi.kz |
|||||||||
Аяқталуы |
|
|
|||||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық
байланыс |
|||||||||
· «Кір жаятын жіп» әдісінде көркемдегіш құралдарды табады. · «Көрсет әңгімеле «әдісінде сурет салады |
· Өзара бағалау «Стикер» әдісі арқылы, «Неліктен бұл үздік» әдісі, «Чемодан, еттартқыш, қоқыс» әдісі |
· Tilalemi.kz сайтынан қазақша түсіндірме сөздікті пайдалану |
|||||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||
|
|||||||||||
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.