Разработка уроков
Оценка 4.8

Разработка уроков

Оценка 4.8
Разработки уроков
docx
русский язык
6 кл
13.11.2019
Разработка уроков
Публикация является частью публикации:
10-сабақ. Шаруашылық түрлері. Кәсіби сөздер. Word.docx

САБАҚ: 4-бөлім: Астана-мәдениет пен өнер ордасы

Тақырыбы:  Шаруашылық түрлері. Кәсіби сөздер.10-сабақМектеп: №72 мектеп-лицейі

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: АдилбековаЖ.С.

СЫНЫП: 6Қатысқандар:Қатыспағандар:

Оқу мақсаттарыО3. Ауызекі сөйлеуэтикеттері мен көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерінажырату;

ӘТН3. Неологизм, термин,диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу

Сабақ мақсаттарыБарлық оқушылар орындай алады:

Ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудіңқұрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін және неологизм, термин, диалектсөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсінеді, ажырата алады

Оқушылардыңкөпшілігі орындай алады:

Ауызекі сөйлеу түрлерін байланысты диалог құрады

Кейбіроқушылар орындай алады:

Ауызекі сөйлеу түрлерін байланысты неологизм, термин, диалект,кәсіби сөздерді қатыстырып  диалог,репортаж құрады

БағалаукритерийіЕрежені меңгереді;

  • Диалог,репортаж құрастырады;
  • Неологизм,термин, диалект, кәсіби сөздерді қатыстырады
  • ОқытудеңгейіТану, түсіну, талдау, қолдану

    Тілдік мақсатОқушылар орындай алады:

    Тақырыптағы ойды жеткізеді

    Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

    Неологизм, термин,диалект, кәсіби сөз

    Талқылауға арналғансұрақтар:

    -Әр шаруашылықтыңөзіндік ерекшелігі неде?

    Құндылықтарға баулуЫнтымақтастық, ашықтық;

    Пәнаралық байланысЭкономика

    Алдыңғы оқу:Шаруашылық түрлері

    Сабақтың барысы

    Кезеңдер
    уақыт
    ыМұғалім әрекеті Оқушы әрекетіРесурс

    Қызығушы

    лық ояту

     3 минутАмандасу,сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау, топқа бөлу.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатытаныстырылады, оқушылар өздері сабақ мақсатын құрадыОқу мақсатынан сабақ мақсатынөздері құрастырады

    Мағынаны тану кезеңі

    28 минутДамыту тапсырмалары:

    №1 ТАПСЫРМА.  

    Оқылым алды. СЖ. «Артығын алыптаста» әдісі.

    Нұсқаулық:Шаруашылыққа қатысты бірнеше сурет беріледі. Солсуреттен тақырыпқа қатысты емесін алып тастайды.

     

      f бағалау

    Шапалақ

    1 – орташа

    2 – жақсы

    3 – үздік

    Интербелсенді тақта

    сөздер жазылған А4

САБАҚ: 4-бөлім: Астана-мәдениет пен өнер ордасы

Тақырыбы:  Шаруашылық түрлері. Кәсіби сөздер.10-сабақМектеп: №72 мектеп-лицейі

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: АдилбековаЖ.С.

СЫНЫП: 6Қатысқандар:Қатыспағандар:

Оқу мақсаттарыО3. Ауызекі сөйлеуэтикеттері мен көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерінажырату;

ӘТН3. Неологизм, термин,диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу

Сабақ мақсаттарыБарлық оқушылар орындай алады:

Ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудіңқұрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін және неологизм, термин, диалектсөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсінеді, ажырата алады

Оқушылардыңкөпшілігі орындай алады:

Ауызекі сөйлеу түрлерін байланысты диалог құрады

Кейбіроқушылар орындай алады:

Ауызекі сөйлеу түрлерін байланысты неологизм, термин, диалект,кәсіби сөздерді қатыстырып  диалог,репортаж құрады

БағалаукритерийіЕрежені меңгереді;

  • Диалог,репортаж құрастырады;
  • Неологизм,термин, диалект, кәсіби сөздерді қатыстырады
  • ОқытудеңгейіТану, түсіну, талдау, қолдану

    Тілдік мақсатОқушылар орындай алады:

    Тақырыптағы ойды жеткізеді

    Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

    Неологизм, термин,диалект, кәсіби сөз

    Талқылауға арналғансұрақтар:

    -Әр шаруашылықтыңөзіндік ерекшелігі неде?

    Құндылықтарға баулуЫнтымақтастық, ашықтық;

    Пәнаралық байланысЭкономика

    Алдыңғы оқу:Шаруашылық түрлері

    Сабақтың барысы

    Кезеңдер
    уақыт
    ыМұғалім әрекеті Оқушы әрекетіРесурс

    Қызығушы

    лық ояту

     3 минутАмандасу,сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау, топқа бөлу.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатытаныстырылады, оқушылар өздері сабақ мақсатын құрадыОқу мақсатынан сабақ мақсатынөздері құрастырады

    Мағынаны тану кезеңі

    28 минутДамыту тапсырмалары:

    №1 ТАПСЫРМА.  

    Оқылым алды. СЖ. «Артығын алыптаста» әдісі.

    Нұсқаулық:Шаруашылыққа қатысты бірнеше сурет беріледі. Солсуреттен тақырыпқа қатысты емесін алып тастайды.

     

      f бағалау

    Шапалақ

    1 – орташа

    2 – жақсы

    3 – үздік

    Интербелсенді тақта

    сөздер жазылған А4

 

  f бағалау

Шапалақ

1 – орташа

2 – жақсы

3 – үздік

Интербелсендітақта

сөздержазылған А4

№2ТАПСЫРМА.  ТЖ. Оқылым тапсырмасы.

«Сұрақ-жауап» әдісі.

Нұсқаулық. 64–беттегі «Кәсіби сөздер»ережесін оқып, сұрақ-жауап әдісі арқылы диалогке түседі. Шаруашылық түрлерінетоқталады.

Дескриптор:

-Ережені түсінеді;

-Ой бөліседі;

-Негізгі ойды анықтайды;

-Білімдерін нақты мысалдарменжеткізеді  fБағалау

Дескриптор арқылы жетекшілердіңбағалауы

№3 ТАПСЫРМА.ТЖ. «Топтық зерттеу» әдісі

Нұсқаулық. Ауызекі сөйлеу этикеттері менкөркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктері туралы ақпаратберіледі, топта ерекшеліктерін ажыратады.

Көмек-нұсқау:

Ауызекі сөйлеу стилі бірнеше түрге бөлінеді:

1) дидарластық сөз (әңгімелесу, сұхбаттасу);

2) полемикалық (дауласу) сөз;

3) көпшілікке арналған сөз (баяндама, лекция).

Дидарластық сөз стилі екі немесебрнеше,сондай-ақ одан да көп адамдардың бас қосқан сұхбатындақолданылады.Сондықтан мұндай сөзге қатысатын кісілер әңгімеқызықты,әсерлі болу үшін алдын ала дайындалып келеді.Дидарластық әңгіме диалогтүрінде де жүреді.

Даулы сөз пікір таластырушы немесемүделлері қарсы кісілердің арасында болады.

Даулы сөзде қарсы жақтың сөзінеполемикалық қатысты білдіретін тұлғалар пайдаланылады, риторикалық сұраулысөйлемдер жұмсалады,өз пікірін дәлелді ететін аргументтер келтіріледі.Қарсыжақтың мысын басатын мысқыл сөздер де қолданылады.Даулы мәселені шешугеәркімнің дайындалып барғаны жөн.

Қадамдары:

-Көмек-нұсқауданауыз екі стилінің ерекшеліктерімен танысады, топта бір-біріне түсіндіреді;

-Бейнефильмдікөрсетеді, даусы шығарылмайды, тек репортажда қимылды, іс-әрекеттерді ғанакөреді. Сол бейнефильмді көргеннен кейін әр топқа тапсырма беріледі:

І, ІҮ топтар: Дидарластық сөз (әңгімелесу,сұхбаттасу);

ІІ, Ү топтар: Полемикалық(дауласу) сөз;

ІІІ, ҮІ топтар: Көпшіліккеарналған сөз (баяндама, лекция).

Ескерту: Ойларыңызды неологизм, термин, диалект, кәсіби сөздерді  қатыстыра отырып жеткізіңдер.

«Ыстық орындық» стратегиясы бойынша жазғандарынсынып алдына шығып оқып береді. Оқу барысында қандай кәсіби сөздерді пайдаланғанынталдап береді.

Дискриптор:

-Ойларын жүйелейді;

-Берілген тапсырма түрлерін,талаптарды орындайды;

-Кәсіби сөздерді пайдаланады.fБағалау

Дескриптор бойынша өзін-өзі бағалайдыдәптер   

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков

Разработка уроков
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
13.11.2019