Санды ондық бөлшекке бөлу ережесін біледі . Санды ондық бөлшекке бөлу ережесін пайдалана отырып , натурал санды ондық бөлшекке және ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөле алады . Күнделікті тұрмыста , өндірісте т.б. байланысты мәселе есептерді амалдар қолданып шеше алады .Ондық бөлшекке бөлу
Садыков 9.docx
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Мектеп
амалдар
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
5.3В Ондық бөлшектер
ə
ж не оларға
қолдану
Сабақ: 2
Сынып: 5
Сабақтың тақырыбы ОНДЫҚ БӨЛШЕККЕ БӨЛУ
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
Сабақ мақсаттары
Мұғалімнің атыжөні:
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: 0
5.1.2.30 Ондық бөлшекті натурал санға ж не ондық
бөлшекке бөлуді орындау;
ə
Барлық оқушылар: Санды ондық бөлшекке бөлу ережесін
біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: Санды ондық бөлшекке
бөлу ережесін пайдалана отырып, натурал санды ондық
бөлшекке және ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөле
алады.
Кейбір оқушылар: Күнделікті тұрмыста,өндірісте т.б.
байланысты мәселе есептерді амалдар қолданып шеше
алады.
Бағалау критерийлері Оқушылар:
Ондық бөлшекке бөлу ережесін біледі.
Оныдық бөлшекті (санды) натурал санға бөлу түріне
келтіре алады.
Шешімін дұрыс есептей біліді.
Тілдік мақсаттар
Оқушылар: ондық бөлшекті дұрыс оқи біледі әрі жаз
біледі. есепті қалай шығарғаны туралы өз ойын жеткізе
біледі,басқа оқушылардың шығарған есебіне пікірін білдіре
алады.
Құндылықтарға баулу Өз ойын ашық айта білуге, батыл шешім қабылдай білуге,
белсенділікке, топпен жұмыс жасай білуге баулу.
Физика, информатика
Пәнаралық
байланыстар
Алдыңғы білім
Ондық бөлшекті дұрыс оқи да жаза да алады.
Ондық бөлшекке қосу,азайту ,көбейту амалдырын
дұрыс қолдана біледі.
Ондық бөлшекті натурал санға бөле алады. Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарлан
ған
кезеңдері
Сабақтың
басы
1 мин
2 мин
Сабақтың
ортасы
(Білу
кезеңі)
3 мин
Сабақтағы жоспарланған ісәрекет
Ресурста
р
Ұйымдастыру кезеңі.
1. Оқушылармен сәлемдесу. Түгендеу. Сабақ бастамас
бұрын біз алдыңғы өтілген сабақты еске түсіріп көрейік.
2. Сабағымыздың бұл бөлігі «Кім жылдам?» деп
аталады;
.
3. Жаңа сабаққа кіріспе.
Математика сабақтары өзара бір бірімен өте тығыз
байланыста екендігі барлығымызға белгілі. Өткен сабақта
үйренген білімімізді қолданып , түрлендіріп жаңа білім
аламыз
Тура сол сияқты ондық бөлшектерге
10,100,1000...көбейтуді қайталап өту себебіміз бүгінгі
өтілетін ондық бөлшекке ондық бөлшекті бөлуде өте
маңызды роль атқарады.
«Миға шабуыл ». Oқушы ізденісі.
Оқушылар ондық бөлшкеті ондық бөлшекке бөлу ережесі
бойынша ойларын жинақтап, әр топ өз пікірлерін білдіреді .
4. Жаңа сабақты бекіту.
Слайд
Интеракт
ивті
тақта
Слайд 1. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу амалы қалай
орындалады ?
2. 77:07=77:7 теңдік орындала ма?
3. 0,064:0,08=6,4:8 теңдік орындала ма?
4. Ондық бөлшкетері ондық бөлшкетерге бөлу соңында
айналып ондық бөлшкеті натурал санға келеді деу дұрыс
па?
«Басбармақ» әдісі арқылы оқушылардың жаңа сабаққа
түсінген түсінбегендігін тексеремін .
5. Топтық жұмыс
«Алфавиттік» әдісі бойынша оқушыларды үш топқа
бөліп. Бағалау парақтарын үлестіру.
«Джиксо» атты стратегия арқылы бүгін біз өз
білгенімізді «Өз отбасымызбен» бөлісеміз.
Мұғалім: әр топтың мүшелеріне 1,2,3,4,5ші мүшесі деп
бөледі де төмендегідей есептерді береді әрі әр оқушы өз
номеріндегі тапсырманы алады да әр топтың бірдей
номеріндегі оқушылар бірігіп топпен есептерін шығарады
да өз тобына мұғалім белгілеген уақытта қайтуы керек әрі
өз есебін тобына шығарылу жолын түсіндіреді.
1) 2,244:5,61=
2) 1,64:0,41=
4,2.0,5
1,5.0,7=¿
3)
1,3.6,4
0,8.6,5 =¿
4)
5) Тік төртбұрыштың ауданы S=17,94м2 , ені 2,3м. Тік
төртбұрыштың ұзындығын табыңдар?
Бағалау критерийлері:
Ережені қолдануы 1 балл
Шешімінің дұрыс болуы 2 балл
Бағалау дескрипторлары
• Бөлгішке 10, 100, 1000 ,…көбейту арқылы натурал
санға айналдыра алады. 1
балл
Интеракт
ивті
тақта
Бағалау
парағы,
Үлестірм
е
(Түсіну
кезеңі)
2 мин
10 мин
(қолдану
кезеңі)
3 мин •
Бөлінгішті де еселеу керектігін ұмытпайды. 1 балл
• Ондық бөлшекті натурал санға бөле алады. 1 балл
6. Саралау тапсырмалар: (7 есеп)
Бұл тапсырмада «Жұмыс столы» стратегиясын
қолданамын. 1, 2ші есептер сыныптағы барлық
оқушылар мен басым оқушыларға арналған , ал 3 есеп
кейбір дарынды оқушылар үшін беріледі , бұнда мен
сыныбымда қандай оқушы қандай деңгейде екенін білемін
сондықтан бұл есептерді үлестірме ретінде деңгейіне
қарай үлестірем.
1) 3,5x=5,95
2) 0,125x=1,1
3) (12,33+7,3):6,5
4) 1:(0,54+1,96)
5) Кәмпит салынған дорбашаның сыртында «0,8кг.
384тг» деп көрсетілген. Осы кәмпиттің 1
килограмының бағасы қанша?(Оқулықтың №1436
есебі )
Бағалау дескрипторлары:
Есеп шартының дұрыс құрылуы 2 балл
Ондық бөлшекке бөлу ережісін дұрыс қолдануы 1
балл
Шешімін дұрыс есептеп жауабын жазуы 1 балл
Үлестірм
е
10 мин
3 мин
Сабақтың
7. Қорытындылау:
соңы
3 мин.
1. Оныдық бөлшекті ондық бөлшекке қалай бөледі?
2. Егер бөлінгіштегі ондық таңбалар саны бөлгіштегі
ондық таңбалар санынан кем болса ,бөлуді қалай
орындаймыз?
3. 20,3:1,45=?
2 мин.
Әр топтағы оқушылар сабақ барысында «Бағалау
парақтарына» өз ұпайларын қойып отырады, сол арқылы
қорытынды ұпайлар шығарылып «БББ» әдісі арқылы
бағаланады.
Бағалау
парағы 1 мин.
8. Үйге тапсырма:
№1434
Кейбір оқушыларға №1447
Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлап
отырсыз?
Саралау – Сіз қандай
ə
т сілмен
көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға
қандай
тапсырмалар бересіз?
Деңгейлік тапсырмаларды
дарынды оқушылар мен
үлгерімі
нашарлау
оқушыларға бөлек үлестіру
арқылы саралау жүргіземін.
Сабақ бойынша рефлексия
Егер де есті кісілердің қатарында болғың
келсе, күнінде бір мәрте, болмаса жұмасында
бір, ең болмаса айында бір, өзіңнен өзің есеп
ал! Абай
Сабақ мақсаттары
немесе оқу
Бұл сабағымда мен
бағалау
парағы
арқылы
өз өзін
бағалайды.
Денсаулық және қауіпсіздік
сақталуы
техникасының
Интерактивті тақтаны дұрыс әрі
қауіпсіз пайдалану.
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда
берілген сұрақтарға жауап
беріңіз. өз
себебі
Үлгі:Сабақ мақсаты басым көп
оқушылар үшін қол жетімді
болды.
Саралау тапсырмасы
оқушының
деңгейінде
жүргізілді деп ойлаймын. Сабақ
жоспарынан ауытқушылықтар аз
болды,
оқушылармен
топтық жұмыс барысында
шашлыңқырап уақыттан ұтылып
қалдым.
мақсаттары шынайы,
қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол
жеткізді ме? Егер
оқушылар оқу
мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп
ойлайсыз? Сабақта
саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде
уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан
ауытқулар болды ма
ж не неліктен?
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі н рсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:Топпен жұмыс жасағанда олар жауапкершілікпен өз есептерін барынша түсінуге және
басқаларға түсіндіруге тырысуы.
2:Саралау тапсырмаларында әр оқушы өз деңгейімен есеп шығарғандықтан жеке жұмыс істеуге
ұмтылуы.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:Алдыңғы өтілген сабаққа оқушылар мұқият дайындалса
2: Оқушылар үйде жаңа сабақты бір шолып ,түсінген және түсінбеген жерлерін айқындап келсе
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не н рсеге
назар аудару қажет?
Қолданған стратегия математика сабағы үшін тиімді деп санадым, үлгерімі нашарлау
оқушыға өз деңгейіндегі есептердің бір сатысын орындаса мадақтау болса ,әрі қай жерде тоқталып
қалғаны туралы ұсыныс берсем, ол өзі қай жерден қателескені немесе не себепті шеше алмағаны
туралы біле алады.
ə
ə
ə
Бағалау парағы
Оқушы атыжөні
___________________________________
Сынып
______
Күні
_______________
Миға
шабуыл
3 балл
Сабақты
бекіту
3 балл
«Үйге орал»
тапсырмасы
3 балл
Жұмыс
столы
4 балл
Тәртіп
Қорытынды баға
2 балл
15 балл 03 балл – «2»,
4 – 7 балл – «3», 8 – 11 балл – «4»
12 – 15 балл – «5»
Бағалау шкаласы
Сабақ жоспары "Ондық бөлшекке бөлу"
Сабақ жоспары "Ондық бөлшекке бөлу"
Сабақ жоспары "Ондық бөлшекке бөлу"
Сабақ жоспары "Ондық бөлшекке бөлу"
Сабақ жоспары "Ондық бөлшекке бөлу"
Сабақ жоспары "Ондық бөлшекке бөлу"
Сабақ жоспары "Ондық бөлшекке бөлу"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.