Бөлім: |
2.1 Периодтық заң және периодтық жүйе |
Педагогтің аты-жөні: |
Битабарова Хадиша Исабековна |
Күні: |
|
Сыныбы: |
10 «Ә» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Натрий, калий, кальций Көрсетілім №3 «Натрий, калий және кальцийдің сумен әрекеттесуі. №3 зертханалық тәжірибе «Натрий, калий, кальций, магнийдің маңызды тұздарының үлгілерімен танысу, металдардың химиялық белсенділігін салыстыру» (17-сабақ) |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.1.20 - калий, натрий, кальций иондарының сапалық реакциясын зерттеу (жалынды бояуы) |
Сабақтың мақсаты: |
перидтық жүйеде s-элементтердің жалпы қасиеттерін айта алады металдық және тотықсыздану қасиеттерін салыстыра алады тотығу-тотықсыздану реакциялардың теңдеуін құрастыра алады |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Стартер: Активити: әр оқушыға бос периодтық кесте беріледі. Периодтық кестеде s-элементінің ұяшығын бояу керек.
|
Кестеде оқушылар сілтілік металдарды бір түспен, сілтілік жер металдарды екінші түспен, s-элементіне жататын газдарды үшінші түспен бояйды. Кестені қасындағы отырғын оқушымен алмастырып, бір-бірін тексереді. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
Әр оқушыға периодтық кестені беру. S-элементтердің жалпы химиялық қасиеттерін түсіндіру. S-элементтердің сыртқы электрондық қабаттарында электрондары туралы айтып және оларды оңай беріп жіберіп тақтада түсіндіру.
|
s-қабаты бар барлық элементтер қауіпті заттар болып табылатының , олардың қасиеттері жоғарыдан төмен қарай өзгерісін және олардың қауіпсіз сақтау жолдарын айту.s-элементтеріне сілтілік металдар , сілтілік-жер металдар , сутек және гелий жататының айту. Оқушылар берілген s-элементтерден екі элементке сыртқы электрондық қабаттарын, химиялық қасиетерін дәптерге жазады.
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Сабақтың ортасы 15 мин. |
Жұмыс парағы 1. Көрсетілген сайттарды пайдаланып, кестені толтыр.
|
2. Периодты кестедегі элементтердің орналасуы бойынша сілтілік металдардың балқу температурасы, тығыздығы және химиялық белсенділігінің тенденциясын атом құрылысы тұрғысынан түсіндірy. Оқушылар жеке жұмыс орындайды. Дайын жауаппен бірін-бірі жасыл қалам алып тексереді |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
|
Топтық жұмыс 6 мин
|
s-элементтеріне байланысты тотығу-тотықсыздану реакциялардың теңдеуін жазу. Тақтада реакция. Сілтілік металдар-күшті тотықсыздандарғыштар, жай және күрделі заттармен реакцияға түседі.
|
Оқушылар тақтада реакция теңдеулерін жазады: галогендермен: 2Li + F2 → Ca + Cl2 →
оттекпен: 4Li + O2 → 2Ca + O2 →
сутекпен: 2Na + H2 → Ca + H2 →
азотпен: 6Li + N2 → 3Ca + N2 →
сумен: 2Li + 2H2O → Ca + 2H2O → қышқылмен: 2Na + H2SO4→ Ca + H2SO4 →
|
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
|
Жеке жұмыс 5 мин |
Оқушылар апсырма беріледі (натриймен калийдің қағаздан кесілген жазуларды алу арқылы). калийдің және натрийдің маңызды физикалық және химиялық қасиеттері , алу жолдары , қолданылуы, биологиялық рольдері беріледі. |
Тапсырмаларды ноутбукпен ғаламтордан іздеп, маркер қағаздарына түсіру арқылы қорғап шығулары керек. Оқушылардың дайындығына 10 минут беріледі. Әр оқушыға жеке ноутбук және бағалау парағы беріледі. 10 мин қорғауға беріледі. Бағалау критерийлері: маңызды физикалық және химиялық қасиеттері , алу жолдары , қолданылуы, биологиялық рольідерін нақты айту. Постерді қорғап бір-біріне сұрақ қойады. |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.