Технологическая карта урока по музыке в соответствии ФГОС
Оценка 4.9
Разработки уроков
docx
музыка
4 кл
08.03.2017
Сценарий урока (МБОУ «Татарская Толкишская СОШ» Чистопольского муниципального района Р.Х.Тухфатуллина)
1.Дидактическое обоснование
1. Музыка , 4 «А» класс, автор учебника Н. В. Бакиева, М. Ф. Җиһаншина: “Музыка дәресләре 4 сыйныф”. Казан: “Мәгариф”, 2005.
Тема урока: Татар халык иҗаты (йомгаклау).
Дидактическая цель: создать условия для углубления знаний 1 четверти
Тип урока: закрепление знаний.
Задачи урока:
–закрепить и расширить знания учащихся о татарском музыкальном фольклоре на примере татарских народных песен, прибауток, считалок, загадок.
-добиться осознанного восприятия учащимися произведений татарского фольклора пу¬тем сравнения выразительных средств различных жанров. Развитие музыкального мышления, ритма, памяти, тембрового слуха, эмоциональной отзывчивости.
-активизировать мыслительную деятельность учащихся на уроке путем сопоставле¬ния различных жанров музыкального фольклора. Воспитывать интерес к татарскому народному творчеству.
Методические приемы: беседа, художественное слово, выразительное исполнение, словесные указания, музыкально-дидактическая игра.
Методы обучения: продуктивный
Формы организации познавательной деятельности учащихся:
- фронтальная
Средства обучения:
-ПК, проектор, баян.Сценарий урока (МБОУ «Татарская Толкишская СОШ» Чистопольского муниципального района Р.Х.Тухфатуллина)
1.Дидактическое обоснование
1. Музыка , 4 «А» класс, автор учебника Н. В. Бакиева, М. Ф. Җиһаншина: “Музыка дәресләре 4 сыйныф”. Казан: “Мәгариф”, 2005.
Тема урока: Татар халык иҗаты (йомгаклау).
Дидактическая цель: создать условия для углубления знаний 1 четверти
Тип урока: закрепление знаний.
Задачи урока:
–закрепить и расширить знания учащихся о татарском музыкальном фольклоре на примере татарских народных песен, прибауток, считалок, загадок.
-добиться осознанного восприятия учащимися произведений татарского фольклора пу¬тем сравнения выразительных средств различных жанров. Развитие музыкального мышления, ритма, памяти, тембрового слуха, эмоциональной отзывчивости.
-активизировать мыслительную деятельность учащихся на уроке путем сопоставле¬ния различных жанров музыкального фольклора. Воспитывать интерес к татарскому народному творчеству.
Методические приемы: беседа, художественное слово, выразительное исполнение, словесные указания, музыкально-дидактическая игра.
Методы обучения: продуктивный
Формы организации познавательной деятельности учащихся:
- фронтальная
Средства обучения:
-ПК, проектор, баян.
Технологическая карта по музыке.docx
Музыка , 4 «А» класс, автор учебника Н. В. Бакиева, М. Ф. Җиһаншина: “Музыка дәресләре 4 сыйныф”. Казан: “Мәгариф”, 2005.
Сценарий урока (МБОУ «Татарская Толкишская СОШ» Чистопольского муниципального района Р.Х.Тухфатуллина)
1.Дидактическое обоснование
1.
Тема урока: Татар халык иҗаты (йомгаклау).
Дидактическая цель: создать условия для углубления знаний 1 четверти
Тип урока: закрепление знаний.
Задачи урока:
–закрепить и расширить знания учащихся о татарском музыкальном фольклоре на примере татарских народных песен, прибауток, считалок, загадок.
добиться осознанного восприятия учащимися произведений татарского фольклора путем сравнения выразительных средств различных жанров.
Развитие музыкального мышления, ритма, памяти, тембрового слуха, эмоциональной отзывчивости.
активизировать мыслительную деятельность учащихся на уроке путем сопоставления различных жанров музыкального фольклора. Воспитывать
интерес к татарскому народному творчеству.
Методические приемы: беседа, художественное слово, выразительное исполнение, словесные указания, музыкальнодидактическая игра.
Методы обучения: продуктивный
Формы организации познавательной деятельности учащихся:
фронтальная
Средства обучения:
ПК, проектор, баян.
2.Технологическая карта занятия
Этап урока
1.Самоопределение
к деятельности
(орг.момент)
Деятельность учителя
Настрой на работу
Музыкальное приветствие:
Исәнмесез, укучылар!
Исәнмесез, саумысез!
Хәерле көн, балалар!
Имин үтсен көнегез!
Кәефләрегез ничек соң?
Кояшлы иртә кебек.
Укучылар, без буген сезнең белән халкыбызньң
милли горефгадәтләрен искә төшеребез.
(Слайд 1). Алар кешене тәрбиялерәк итәргә
2.Актуализация
знаний и фиксация
затруднения в
Деятельность учащихся
Музыкальное приветствие
детей «Исәнмесез, укытучым!
Хәерле көн!»
УУД
Личностные: самоопределение;
Регулятивные: целеполагание;
Коммуникативные:
планирование учебного
сотрудничества с учителем и
учащимися
Коммуникативные :
планирование учебного
сотрудничества с учителем и деятельности
3.Постановка
учебной задачи
4. Построение
урока выхода из
затруднения
булышалар. Татар гаиләсендә балаларга тәрбия биру
милли йолагадәтләргә нигезләнеп алып барыла.
Без бүгенге дәресебездә татар халык җырларына,
биюләренә, мәкаль һәм әйтемнәренә, табышмакларга,
уеннарга тукталырбыз.
Иң элек татар халык җырларын башкарып китик.
Укучылар, сез җырлар яратасызмы? (...) Әйе, безнең
халкыбыз да җырларны бик яраткан һәм җырлар
иҗат иткән. Ул җырларны бәйрәмнәрдә, кичке
уенлыкларда, аулак өйләрдә җырлап күңел ачкан.
Укучылар, сез татар халкының нинди җырларын
беләсез? (...)
Активизация знаний учащихся и создание
проблемной ситуации
Костюмнар (слайд 23)
Халкыбыз кешене киеменә карап каршы алган,
акылына карап озаткан.
Өсбаш матурлыгы,
пөхтәлеге, чисталыгы безнең халык өчен әһәмиятле.
Осталар чиккән калфаклар, кәләпүшләр, тубәтәй
ләр, нәфис муенсалар, чигүле алъяпкычлар, бәби
итәкле кулмәкләр, камзуллар искиткеч матур. Әби
бабаларыбыз киемсалымга тәнне каплау, тәнне
жылыту чарасы итеп кенә карамаганнар, анъң
килешле, уңайлы булуына да игътибар иткәннәр.
Бүгенге күргәзмәбездә дә сез татар халкыньң
чигелгән киемсалымнарын күрәсез.
(күргәзмә
карау).
Ә сезнең әтиәниләрегез нишли, нинди кул эшләре
белән шөгыльләнәләр?
Организация учащихся на исследование
проблемной ситуации
Мәкальләр (слайд 4)
Балалар, ә сез татар халык мәкальләрен беләсезме?
Менә хәзер мин сезне сынап карыйм әле. Мәкальнең
сверстниками
Познавательные: логические
анализ объектов с целью
выделения признаков
(Балалар сөйлиләр)
Регулятивные: целеполагание;
Познавательные (Логические):
анализ с целью выделения
признаков
работа учащихся
Туган илең – (туган анаң).
Кем әшләми – (шул ашамый).
Сабыр төбе – (сары алтын).
Җиде кат үлчә (бер кат кис).
Әткәй – шикәр, (әнкәй – бал).
Регулятивные: планирование ,
прогнозирование;
Логические решение проблемы,
выдвижение гипотез и их
обоснование;
Коммуникативные инициативное сотрудничество в
поиске и выборе информации
яртысы – минем телемдә, ә яртысы – менә шушы
төендә.
Татар халкы мәкальләр иҗат иткән һәм кулланган.
Ә, хәзер ул мәкальләрнең сезнең белүегезне
тикшереп карыйк. “Мәкаль әйтеш” уены.
Бишек җырлары (слайд 5)
Эндәшләр (слайд 67)
Санамышлар.
(слайд 8)
Физминутка
(слайд 9)
Музыкаль уен.
( Түгәрәккә басып санашалар һәм калкан кеше
уртада кала. Уен башлап җибәрәбез. Ул бит яхшы
укучы, биюче, җырлаучы, рәсемче, сөйләүче,
санаучы, язучы.)
Уку – (энә белән кое казу).
Эш беткәч, (уйнарга ярый).
Гыйлем – нур, (наданлык –
хур).
Эшнең (ояты юк).
Саф һава – (тәнгә дәва).
Музыка тыңлау.
Яңгыр, яу, яу, яу!
Иләктән, чиләктән,
Пәрәмәчтән, коймактан,
Арпадан, бодайдан,
Эшләр китәр уңайдан!
Әке, пәке,
Кыек сәке,
Эремчек,
Син калып тор,
Син кал, син чык!
Кәрия – Зәкәрия.
Балалар кулгакул тотынышып
түгәрәкләнеп асалар. Уртага
бер бала чыга. Түгәрәктәгеләр
бер якка хәрәкәт итеп
җырлыйлар.
Җырларда
уртадагы бала мактана:
Бу бик яхшы җырлаучы,
Бу бик яхшы җырлаучы,
Аның җырлавы яхшы –
Аннан үрнәк алыгыз.
Бу бик яхшы биюче ... һ.б.
5. Первичное
закрепление
Устанавливает осознанность восприятия.
Первичное обобщение.
Табышмаклар (слайд 1011)
Табышмакка җавап табу өчен, ут кебек зиһен
йөгереклелеге кирәк. Ул үзе кечкенә булса да, эче
төш кенә. Аның шул төшен табу кызыклы. Тик моның
Учащиеся
Аягынбашын кистем.
Корсагын тиштем,
Эченә өрдем,Моңайганын
күрдем.
( Курай).
Регулятивные:контроль,
оценка, коррекция;
Познавательные: умение
осознанно и произвольно
строить речевое высказывание,
рефлексия способов и условий өчен хыялың бай һәм җитез булсын да зиһенең
йөгерек булсын.
Әйдәгез табышмаклар әйтешеп алыйк:
Такмаклар.
(слайд 1213) Бию вакытында, күңел
ачканда җырланып яисә тиз ритм белән речетатив
рәвешендә әйтелеп йөртелә торган әсәрләрне
такмаклар дип атау кабул ителгән.
. (слайд 14)
Организация деятельности по применению
новых знаний
Уеннар
Татар халкы күңел ачучан халык, дидек. Ул хезмәт
итү белән беррәттән ял да итә белгән. Бәйрәмнәрдә,
кичәләрдә төрле уеннар уйнаганнар. Әйдәгез без дә
татар халкыньң "Түбәтәй уены" уенын уйнап алыйк.
Организация рефлексии
(слайд 1516) Укучылар, нәрсәләр турында без
сезнең белән кабатлап алдык?
6.Работа с
самопроверкой по
эталону
7. Рефлексия
деятельности
(итог урока)
Кәкре җәдәч кире сикерә.
(Агач кубыз).
Дырдыр, дыр имән,
Ник дырылдый бу имән,
Әллә бизгәк тотамы?
(Агач кубыз ).
Җебенә тисәң җылаган,
Колагын тотсаң чыңлаган;
Өстендә бар эчәге, Астында
бар түшәге. (Думбра).
Иртән торып тышка
чыксам,
Тычканнар гулять итә.
Кара сыер гармун уйный,
Сыер танцевать итә.
Җазалар: әтәч кебек
кычкырырга, үгәз кебек
таптанырга, биеп алырга,
җырны җырларга, шигыйрь
сөйләргә,
Уйнадык та, җырладык та,
Нәрсә әйтим сезләргә?
Вакыт тукталып тормый, шул,
Кайтыргадыр өйләргә.
Самооценка результатов
деятельности
действия;
Коммуникативные: управление
поведением партнёра контроль,
коррекция.
Регулятивные: контроль,
оценка, коррекция, выделение и
осознание того.что уж усвоено и
что ещё подлежит усвоению;
Личностные: самоопределение
Коммуникативные: умение с
достаточной полнотой и
точностью выражать свои
мысли;
Познавательные : рефлексия;
Личностные :
смыслообразование
Технологическая карта урока по музыке в соответствии ФГОС
Технологическая карта урока по музыке в соответствии ФГОС
Технологическая карта урока по музыке в соответствии ФГОС
Технологическая карта урока по музыке в соответствии ФГОС
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.