Мета: допомогти учням оволодіти поняттям ”підприємець”; усвідомити важливість гармонійного збалансування певних особистісних якостей успішного підприємця; визначати якості, які перешкоджають у бізнесі; робити самооцінку особистісних якостей, необхідної для успішної бізнес – діяльності; виховувати культуру спілкування; стимулювати розвиток умінь учнів аргументувати свою відповідь; розвивати економічне мислення; сприяти розвитку інтересу учнів до економіки як науки.
Обладнання: мультимедійна дошка, презентація, ресурси для гри, цінник речей, скриньки, паперові гроші, роздатковий матеріал.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
І . Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Відомі люди – хто вони?
1. Запропонував та втілив ідею парку розваг. (Волт Дісней)
2. Найвідоміший у світі мільйонер, керівник найбільшої у світі компанії з виробництва програмного забезпечення. (Білл Гейтс)
3. Засновник міжнародної компанії, яка виробляє найпопулярніші у світі штани. (Леві Страус)
4. Власник і засновник відомої японської компанії з виробництва мотоциклів. (Соітіро Хонда)
ІІІ. Формування нових знань
1. Хто такий підприємець.
Підприємці – це люди котрі покладають на себе ініціативу поєднання ресурсів у єдиний процес виробництва, керують підприємством, запроваджують у виробництво нові технології, свідомо йдуть на ризик пов’язаний із виробничою, комерційною або іншою діяльністю.
а) Види підприємницької діяльності.
Отже основними видами підприємницької діяльності є: виробнича, комерційна, фінансова, посередницька, страхова.
( Демонстрація презентації „ Види підприємницької діяльності”.)
б) Якості підприємців
Сьогодні підприємець є центральною постаттю в бізнесі.
Для того щоб здійснювати постійний пошук нових способів комбінації ресурсів, підприємець повинен мати відповідні якості. (Демонстрація презентації „ Якості підприємця”)
Особливого значення набувають підприємницькі здібності – здатність певної частини людей до професійних, енергійних цілеспрямованих дій, пов’язаних з організацією виробництва, ризиком, керівництвом для досягнення поставленої мети. Людей, які не просто мають ці здібності, а й пов’язують своє життя з такою діяльністю, називають підприємцями, бізнесменами.
Підприємницький хист – це здебільшого талант, помножений на наполегливу працю і достатні знання. Соціологічні дослідження показують, що схильними до підприємництва є лише 5-7 % економічно активного населення.
Підприємець як ключова постать ринкової економіки несе повну відповідальність за результати своєї діяльності. На нього чекає крах або успіх.
в) Особливості людини бізнесу.
Об’єднайте учнів у чотири групи.
Зверніться до учнів: „ Аналіз особистісних якостей найбільш успішних бізнесменів показує, що притаманні їм якості можна об’єднати в пари, які на перший погляд здаються взаємно виключними:
1. Амбітність – скромність.
2. Стратегічне мислення – увага до дрібниць.
3. Ентузіазм – внутрішній спокій.
4. Здатність до ризику – уміння отримувати користь із помилок.
Цікаво, що кожна із зазначених якостей може стати недоліком. Тобто важливим є певний баланс між ними.
(Кожна група отримує окреме завдання – одну пару якостей.)
Завдання групам: поясніть, як правильно збалансувати якості пари, відповідно до отриманих завдань.
Відповіді:
Амбітність - найважливіша якість підприємця, яка дає успішному керівникові ту енергію, без якої неможлива перемога в сучасному бізнесі. У той же час скромність лідера проявляється в тому, що він не буде приписувати собі всі досягнення фірми, в іншому випадку в його підлеглих може виникнути відчуття, що керівник просто використовує їх.
Вдала стратегічна ідея – це те, що відрізняє успішну компанію від посередньої, видатного лідерства – від наслідувача чужих ідей. Головна стратегічна ідея багатьох успішних бізнесменів полягала в тому, що вони відштовхувалися не від своїх бажань, а від потреб людей, які платили за виконання своїх бажань. У той же час, намагаючись мислити масштабно, керівник має розуміти, що іноді прикра дрібна помилка може згубити грандіозне підприємство. Тому мудрий керівник думає і про дрібниці.
Ентузіазм – це те, що емоційно заражає, що змушує діяти. Жлдний великий проект не був виконаний тільки на підгрунті холодного розрахунку.
Без ризику та віри в успіх неможливі нові досягнення. Важливо аналізувати досвід, отримувати з нього користь, щоб не повторювати своїх помилок.
г) Небажані якості підприємця.
Об’єднайте учнів у групи.
Завдання
1. Розгляньте список якостей, що перешкоджають успіху в бізнесі. Поясніть, чому до цього списку потрапили деякі ціком позитивні риси людини? Чому вони вважають небажаними для людини бізнесу?
Список якостей, що перешкоджають успіху в бізнесі
емоційна неврівноваженість ледачість пасивність навіюваність надмірна старанність сталість |
раціональність недовірливість агресивність авторитарність містичність тривожність |
2. Дискусія за методикою „ Займи позицію”
Відповіді:
Якостями, які протипоказані підприємцю, є емоційна неврівноваженість, ледачість, пасивність, навіюваність, надмірна старанність і пунктуальність. Останні в цьому списку якості традиційно відносяться до позитивних, однак те, що гарно в найманого працівника, є мінусом для підприємця, який повинен сам давати собі завдання, а не чекати, поки хтось скаже йому, що потрібно робити.
Сталість – важливі якості бухгалтера. Але підприємцю, який працює в умовах мінливої ринкової економіки, необхідна гнучкість.
Ще одна особистісна якість, що утруднює діяльність підприємця, - підвищена тривожність. За її наявності бізнесмен занадто довго вагатиметься, приймаючи рішення, і занадто повільно діятиме, а то й зовсім проявить пасивність. Підприємництво – це завжди ризик і дії в умовах невизначеності.
За таких обставин краще діяти й помилятися, отримуючи користь із помилок, ніж боятися провалу і нічого не робити.
Небажаними якостями також вважаються:
- раціональність (прагнення все прорахувати, передбачити й урахувати);
- недовірливість – сприйняти світу як ненадійного, часто прямо ворожого, що призводить до прагнення посилити контроль за всім, також підозрілість відносно своїх працівників і партнерів по бізнесу;
- агресивність – схильність до розв’язання проблем силовими методами замість пошуку компромісів, а також схильність до афектних спалахів у взаєминах з персоналом;
- авторитарність – переважання домінуючого стилю керівництва, нетерпимість до критики чи свободи думок;
- забобонно-містична налаштованість - віра в прикмети, ворожіння, псування, астрологічні прогнози і т.д., яка пояснюється неможливістю повного інтелектуального контролю над соціальною, діловою і життєвою ситуацією.
ІV. Закріплення знань учнів, підведення підсумків.
1. Гра „ Винаходи на продаж”
Працюючи в невеликих групах, учні моделюють діяльність фірм, які створюють та виготовляють нову продукцію. На основі бюджетних принципів їм потрібно вирішити, які матеріально-технічні ресурси купувати. Вони обчислюють виробничі витрати, а потім демонструють свою продукцію класу, показуючи, скільки одиниць власної продукції вони можуть „продати”. Потім вони підраховують прибутки або збитки своєї фірми та порівнюють результати з результатами інших груп.
Зараз, ми на практиці спробуємо застосувати інформацію, яку ви отримали на сьогоднішньому уроці – побудемо підприємцями.
Пограємо у гру.
Кожна з груп моделюватиме справжнє виробництво. Ви винайдете і створите продукт, який, на вашу думку, решта класу бажала б придбати.
Кожна група отримує коробку з ресурсами. Коробка містить речі, які група може використовувати для виготовлення зразка свого винаходу . Також ви отримуєте цінник ресурсів. Кожній групі необхідно виявити навички прийняття рішень, аби визначитись, які ресурси використовувати, оскільки ціна продажу кожного виробу буде 5 гривень.
Зверніть увагу, що оренда розміром 0,75 грн., праця розміром 0,25 грн. на робітника- це є обов”язкові – постійні витрати, всі інші витрати залежать не лише від того чи використовує фірма якийсь конкретний ресурс, а й від того як багато ресурсу вона використовує.
Після того, як фірми завершать свої винаходи, вони мають підрахувати сукупну вартість усіх використаних ресурсів і записати результат у таблиці „Обчислення виробничих витрат” – це вартість виробництва 1 од. продукції.
Представник кожної фірми рекламує винахід своєї фірми.
А зараз ви виконуватиме роль споживачів. Я вам видаю п”ятигривневу іграшкову купюру ( це ціна нашого виробу) для купівлі виробу, який вам до вподоби, але ви не повинні купувати вироби зроблені вашою групою. Підходьте і кладіть свої гроші у скриньку перед виробом, який ви хочете придбати.
( Підрахунок)
А зараз у таблиці „ Таблиця винаходу” обчисліть прибуток своєї фірми від продажу тієї кількості товарів, яку ви могли продати.
Оголосіть результати.
Висновок:
Дуже часто фірма з більшим обсягом продажу не є фірмою з більшим прибутком, оскільки має більші виробничі витрати. З цього висновок – підприємець, це людина, яка має поєднувати ресурси, приймати рішення, йти на ризик з метою отримання більшого прибутку.
2. Самооцінка підприємницьких якостей.
Людині бізнесу притаманні специфічні риси, які відрізняють її від представників інших професій: активність, готовність діяти в умовах невизначеності, уміння керувати людьми, „рахунковість” мислення, маркетингова орієнтація та інші.
Спробуйте оцінити за 5-бальною шкалою наявність та розвиненість у собі зазначених якостей.
Якість
|
Самооцінка |
Якість |
Самооцінка |
Якість |
Самооцінка |
адаптивність
|
|
активність |
|
амбітність |
|
гнучкість
|
|
винахідливість |
|
ініціативність |
|
інтуїція
|
|
індивідуалізм |
|
ризикованість |
|
стійкість
|
|
оптимізм |
|
спритність |
|
самокритичність
|
|
працьовитість |
|
самостійність |
|
відповідальність
|
|
рішучість |
|
наполегливість |
|
допитливість
|
|
практичність |
|
„рахунковість” мислення |
|
уміння планувати
|
|
уміння контактувати з людьми |
|
здатність розвиватися |
|
V. Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про визначення змісту діяльності підприємця в різні періоди розвитку економіки.
Література:
1. Економіка в школах України – 2011 - №7 (80), липень.
2. Джейн С. Лопус, Емі М. Віліс. Економіка в дії – Видавничий дім “ Амадей ”, К.-2004.
3. Бондарєва Н. Ф. Економіка. 10 клас. – Х.: Вид. група “ Основа ”, 2009.
4.
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.