Сабақжоспары
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі:
10.1C- Термодинамика |
Мектеп: |
|||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
Сабақтақырыбы |
Термодинамика заңдарын қолдану.
|
|||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.2.3.1 – термодинамиканың бірінші және екінші заңының мағынасын түсіндіру, сипаттау; |
|||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Термодинамиканың ІІ, ІІІ заңдарын түрлі мысалдар арқылы қолданылуын түсіндіреді; Термодинамика заңдарын есептер шығаруда қолдана біледі. |
|||||||||||||||||
Жетістік критерийлері: Білу Түсіну Қолдану
Сыни ойлау Бағалау |
Білу :Термодинамиканың бірінші заңын біледі Газдың атқарған және газда атқарылған жұмыстың арасындағы айырмашылықты біледі Түсіну:Термодинамика заңы энергияның сақталу заңымен сәйкес екендігін түсінеді. Қолдану:Термодинамиканың І, ІІ заңының формуласын қолданып есептер шығарады |
|||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар
|
Пәнгетән лексика мен терминология: ішкі энергия жылу жұмыс термодинамиканыңбіріншізаңы термодинамиканыңекіншізаңы Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Энергия... нәтижесінде ауыстырылады Жылу қозғалтқышы тиімсіз, өтйкені … |
|||||||||||||||||
Құндылықтардыдарыту
|
оқушылардың оқу үрдісінде қалай білім алуды үйренуді білетін, дербес, ынталы, қызығушылығы жоғары, сенімді, жауапты, анализ жасай алатын оқушыны тәрбиелеу қағидасын ұстанады. жүйелі түрде іріктелген тапсырмалар мен іс - әрекет түрлері арқылы оқушыларды ынталандыру және ауқымды оқыту; |
|||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар |
Энергияның сақталуы және шектелген пайдалы әрекет коэффициенті отыннан алуға болатын пайдалы жұмыс туралы түсінік, химия және өндіріс технологиясымен байланысты екенін және энергетикалық мәселелерді талқылайды. Жергілікті электр станциясына бару осы тараудағы контексті түсіну үшін оқушыларға көмектесер еді. |
|||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
|
|||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Осы бөлім 10-сыныпта температура шкалалары, газ заңдары және молекула-кинетикалық теория бойынша жасалған жұмысқа негізделеді. Ол сонымен қатар энергияның сақталу заңы және пайдалы әрекет коэфициентін анықтау тәрізді маңызды түсініктерді қайта қарайды. |
|||||||||||||||||
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 мин |
І. Үйтапсырмасынқайталау. Мұғалім әрекеті: сұрақтар қояды, жауаптың дұрыстығын тексереді. А) 1. Қандай изопроцестерді білесіңдер? 2. Қандай макропараметрлер тұрақты болуы мүмкін? 3. Изороцестің атауы мен тиісті заңның сәйкестігін анықтаңыз. Б) Сәйкестендір.
С) Қосымша 1.
Оқушылармен бірге Оқу Мақсаттарын талқылау; Сынып оқушыларын топқа бөлу. Сабақ мақсатымен таныстыру.
|
http://www.bilimland.kz/kk/ |
||||||||||||||||
Сабақтыңортасы
13 мин
17 мин
Рефлексия 3 мин |
ІІ. Жаңа сабақты түсіндіру: Ішкі энергия, ішкі энергияны қалай өзгерту керек және жылу мөлшерін есептеу туралы материалды қайталау. Сұрақтарға жауап беру арқылы тақырып материалын диаграмма түрінде жүйелеу. а. Ішкі энергия деп атаймыз? b. Ішкі энергияны қалай өзгертуге болады? с. Жұмыс дегеніміз не? d. Жылу мөлшері дегеніміз не? е. Жылу алмасу кезінде жүретін процестерді атаңыз. Жаңа сабақтың теориясын өз бетімен оқу. Қосымша 1.
ІІІ.ТЕРМОДИНАМИКА І ЗАҢЫН түрлі процесстерде қолдану. Оқушылар мұғалімнен алынған ақпаратты кестеде жазады. (Түсініктеме: кестенің нысаны алдын-ала таратылады, мұғалім басқармада жұмыс істейді). Қосымша 2. Мұғалім әрекеті: оқушылардың жауаптарын қадағалайды.
1. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет
|
|
||||||||||||||||
Сабақтыңсоңы |
Үйге тапсырма:№ 2.271-2.276 (80-бет) Е.Ж-10
Ескерту: W = толық сыныппен жұмыс жасау G = топпен жұмыс I = жеке жұмыс E = оқу тәжірибелері D = мұғаліммен демонстрация f = қалыптастырушы бағалауға мүмкіндік беретін әрекет Т= мұғалімнің іс- әрекеті s = қауіпсіздікті сақтау бойынша кеңес
|
Физика-10 Оқулық; Есептер жинағы 10-сынып ; Дидактикалық материалдар-10 сынып;
|
||||||||||||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
||||||||||||||||
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін. Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады |
Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз |
Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері. ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары
|
||||||||||||||||
Сабақбойыншарефлексия
Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
|||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||
Жалпыбаға
Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|
||||||||||||||||||
процесс |
тұрақтыпараметр |
График |
заң |
Физикалық мағынасы |
Изотермиялық |
Т=const |
|
Q=A' |
|
Изохоралық |
V = const |
|
∆U=Q |
|
Изобаралық
|
P = const |
|
Q=∆U+A′
или
∆U=A+Q |
|
Адиабаталық
|
Q = const |
|
∆U=A |
|
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.