Критериалды бағалау арқылы оқушыларға жетістіктері обьективті түрде бағаланады, өзіндік білім алу, өз жұмысына өзі анализ жасау, өзін-өзі бағалау мүмкіндіктері артады. Мақалада өзіндік жұмыстарды және бақылау жұмыстарын бағалау критерийлері мен дескрипторлары берілген.
Сабақтың тақырыбы: Туындыны тақырыптарын пысықтау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың туындыларды есептеу ережелері, күрделі, тригонометриялық
функциялардың туындысын, туындының физикалық, геометриялық мағынасы жөнінде алған
білімдерін тереңдету
Тәрбиелік: шапшаңдыққа, ізденімпаздылыққа, тиянақтылыққа, ұқыптылыққа баулу, ұжымдық
ауызбіршілікке тәрбиелеу
Дамытушылық: ойөрісін дамыту, ойлау қабілетін арттыру, теориялық білімін практикада
қолдана білу, дағдысын қалыптастыру;
Сабақтың көрнекілігі: қолданатын техникалық құралдар: мультимедия кешені, интерактивті
тақта, слайдтар, үлестірілмелі қағаздар, тесттер.
Сабақтың әдісі: ұжымдық оқыту, өзара оқыту, жұппен жұмыс, оқыта үйрету
Сабақтың өтілу барысы:
1. “Үй тапсырмасын тексеру” (функцияның туындысының қатесін табыңыздар)
2. “Нысана” (қайталау – білім анасы)
3. “Формуланы білесің бе?” “дифференциалдау ережелерінің формулалары)
4. “Мен түсіндім” (деңгейлік тапсырмалар)
5.
“Қолдану” (формулаларды қолданып,
тор көздердегі тапсырмаларды
орындаңыздар)
6. “Ойлап, тап” (тест сұрақтары)
7. “Зеректер” (қандай да бір функцияны формулалармен бер)
8. Қорытынды
9. Үйге тапсырма
Cабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен, қонақтармен, ұстаздармен амандасу, оқушылардың сабаққа даярлығын
тексеру, ұялы телефондарын сөндірулерін сұрау.
Біреудің жүрегінің түгі бар,
Біреудің арқалап жүрген қоғамдағы жүгі бар.
Бәрінен де басты – барлығының,
Қатты істейтін миы бар.
1 кезең “Үй тапсырмасын тексеру” (функцияның туындысының қатесін табыңыздар)
№233 Функцияның туындысын табыңдар (Қатесін тап)
y
33
tgx
3
tgx
tgx
3
cos
x
y
y
y
y
cos
x
1
2
tgx
3
2
sin
x
tgx
sin
x
1
2
cos
x
y
1
2
tgx
1
cos
2
2
x
y
2
x
tgx
tgx
sin
2
2
cos
y
2
cos
x
x
2 кезең “Нысана” (қайталау – білім анасы)
xf
xf
x
0
0
айырымы не деп аталады? ( функция өсімшесі)
1.
2. Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нөлге
0x нүктесіндегі несі деп
ұмтылғандағы шегі бар болса, онда ол
аталады? (туынды)
функциясының
xf
3. Функцияның туындысын табу қалай аталады? (дифференциалдау)
4.
0x нүктесінде туындысы бар функция осы нүктеде қандай функция деп аталады?
(дифференциалданатын)
5. Функцияның туындысын флюксия деп атаған кім? (Исаак Ньютон)
6. Туындының геометриалық мағынасы деген не? (функцияның графигіне жүргізілген
жанаманың бұрыштық коэффициенті)
7. Айнымалы шамалардың өсімшелерін белгілеу үшін гректің әріпін қолданған кім?
(Леонард Эйлер)
8. Жылдамдықтың уақыт бойынша алынған туындысы қалай аталады? (үдеу)
3 кезең . “Формуланы білесің бе?” (дифференциалдау ережелерінің формулалары)
№
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Функция
c
x
nx
1
x
vc
vu
vu
u
v
1
v
x
sin
x
cos
x
tgx
ctgx
n
x
1
v
Туындылары
0c
1x
1 n
nx
1
2
x
1
x
vc
vc
vu
v
vuvu
vu
vuvu
u
u
v
2v
x
x
v
2
v
1
2
x
x
cos
x
1
2
cos
x
1
2
sin
sin
x
x
sin
cos
tgx
ctgx Дифференциалдаудың негізгі формулаларының ішінен:
Екі дифференциалданатын функцияның көбейтіндісінің туындысының
формуласын;
Екі дифференциалданатын функциялардың қатынасының туындысының
формуласын;
Тагенстің туындысынң формуласын;
Котангенстің туындысының формуласын қорытын шығару
4 кезең “Мен түсіндім” (деңгейлік тапсырмалар)
№
1
Деңгейлер
ІІІ деңгей
2
ІІ деңгей
3
І деңгей
y
y
y
y
y
y
y
y
y
x
2
3
x
x
5
x
Функциялардың туындыларын табыңдар
2
4
2 1
2
x
2
3
sin
2 2
x
2
2
x
x
2
cos
1
3
x
5
3
2
3 y
?
2 y
?
3
10
13
5
x
2
x
x
x
2
x
2
sin
2
3
x
1
x
5 кезең “Қолдану” (формулаларды қолданып, тор көздердегі тапсырмаларды
орындаңыздар)
3
x
y
y
xf
2
x
21
x
53
x
87
2 x
y
2
x
cos
x
теңдеуін шешіңдер, мұндағы
теңсіздігін шешіңдер, мұндағы
0xf
0xf
xf
2
3
3
x
2
x
12
xf
4
x
23
x
6 кезең “Ойлап, тап” (тест сұрақтары)
1 нұсқа
№
1
Тапсырмалар
57x
y
А
y
35x
4
Б
y
47x
С
35x
4
y 2
3
4
5
6
7
8
9
10
2 нұсқа
№
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
y
y
y
y
y
y
y
y
y
y
y
45,0
y
x
y
4x
y
x
6
3
x
x
y
1
2
x
sin2
x
2
tg
x
x
cos
x
ctgx
3
1
2
1
x
2
cos
x
y
y
y
y
x
2
Тапсырмалар
93x
3 5
x
9x
1
3
x
x
2
x
4
1
x
sin
1
2
ctg
x
sin2
1
2
tgx
1
x
3
sin
x
y
y
x
x
y
1
y
20 3
x
44x
y
6 5
x
3
x
2
2
y
3
x
2
cos
2
1
2
2
cos
sin3
x
1
y
sin
1
2
sin
x
y
2
x
y
8
4
А
y
27x
y
15x
89x
y
3
3
x
4 3
x
y
y
1
x
y
2 3
x
34x
y
6 5
x
y
1
3
x
y
2
y
3
x
2
cos
2
2
2
cos
3
y
cos
1
sin2
sin
x
2
y
y
x
x
x
y
x
2
1
x
y
Б
y
89x
15 4
x
y
89x
2
y
3
x
4 3
x
y
2 3
y
1
x
34x
y
3
6 5
x
x
x
x
2
x
2
y
y
y
y
2
2
y
4
x
sin2
2
1
2
cos
sin3
y
1
cos
1y
2
2
С
y
y
27x
15 4
x
y
8x
3
4
x
y
4 3
x
y
1
2
x
x
8
2
x
1
y
1
2
cos
x
y
1
2
cos
x
y
1
2
cos
x
2
x
y
y
x
2
1
2
sin
sin3
y
1
y
cos
1
2
2
x
x
y
3
x
cos
x
2
x
2
1
2
cos
cos3
y
1
cos
sin
y
2
y
2
x
y
x
y
2
2
cos
x
2
2
y
cos
x
1
cos
1y
3
2
2
x
7 кезең “Зеректер” (қандай да бір функцияны формулалармен бер)
р/с
1
2
3
4
Қандай да бір функция
x
45`
.........
x
6`
1
.........
x
76
.........
`
1`
.........
Жауабы 5
.........
`
3
x2
Туынды арқылы функцияның өзін анықтаймыз. Бұл туынды бөлімінен кейінгі интеграл
бөлімде қажетті негізгі ұғым
8 кезең . Қорытынды
9 кезең . Үйге тапсырма
2030дың біз барысымыз,
Болашаққа бастайды әр ісіміз,
Егемен елімізді көркейтетін,
Білім шыңына шығу парызымыз, деп сабағымызды Н.Ә.Назарбаевтың сөзімен аяқтаймын.
Туынды тақырыбын пысықтау сабағы
Туынды тақырыбын пысықтау сабағы
Туынды тақырыбын пысықтау сабағы
Туынды тақырыбын пысықтау сабағы
Туынды тақырыбын пысықтау сабағы
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.