Тэма: Лік і лічба 9
Мэта: пазнаёміць з лікам і лічбай 9; вучыць пазначаць лікам 9 Колькасць мностваў, якія складаюцца з дзевяці элементаў; навучыць пісаць лічбу 9.
Вучэбна-метадычнае забеспячэнне: Вучэбны дапаможнік. Ч. 1: урок 40; рабочы сшытак. Ч. 1: урок 40; набор лічбаў для дэманстрацыі; малюнкі з выявамі двух мышанятаў; павялічаныя геаметрычныя фігуры для дэманстрацыі на дошцы; у навучэнцаў лікавы веер і набор геаметрычных фігур.
Ход урока
1. Арганізацыйны момант.
— Сёння на ўроку разам з вамі будуць займацца два мышаня Мак і Зак, яны браты-блізняты.
2. Актуалізацыя ведаў і ўменняў вучняў
Вусныя практыкаванні
- Раніцай Зак выхваляўся Маку, што ўжо навучыўся лічыць да 20. Давайце пакажам мышанятам, што мы таксама ўмеем лічыць да 20 і назад (лічэнне хорам).
- Палічыце ад 9 да 16, ад 11 да 3.
- Назавіце наступныя лікі для 3, 6, 7.
- Назавіце папярэднія лікі для 5, 8, 4.
- Які лік пры ліку стаіць паміж лікамі 5 і 7, 4 і 6, 8 і 6?
- Назавіце суседзяў лікаў 4, 6, 2.
- Зак і Мак доўга спрачаліся, ці можна размясціць гэтыя лікі (2, 8, 5, 3, 6) у парадку ўзрастання і ў парадку змяншэння. У іх не атрымлівалася, таму што не ўсе лікі лікавага раду запісаныя (некаторыя з іх прапушчаны). Дапаможам мышатам? Якія лікі прапушчаны?
— Што вы можаце расказаць аб ліку 8?
- Які лік атрымаецца, калі да 8 дадаць 1?
3. Матывацыйны этап
Сёння вы пазнаёміцеся з лікам і лічбай 9.
4. Вывучэнне новай тэмы
— За якім лікам пры лічэнні ідзе лік 9? Значыць, лік 9 больш ліку 8 на ... .
Праца з УП (с. 82, матэрыял у рамцы)
Аналізуюцца малюнкі, вызначаецца колькасць прадметаў, якія абазначаюць лік 9.
- Выкладзеце перад сабой на парце 9 сініх квадратаў. Палічыце іх. Колькі ўсяго квадратаў перад вамі?
- Сёння вы навучыцеся пісаць лічбу, якая пазначае 9 прадметаў.
- На якую лічбу падобная лічба 9? Чым яна адрозніваецца?
- Паглядзіце на стрэлкі-падказкі: адкуль трэба пачынаць пісаць лічбу, у які бок весці, дзе скончыць? Паспрабуйце напісаць лічбу 9 у паветры.
Праца ў РТ (с. 44, заданне 1, матэматычная пропіс)
У трэцім рабочым радку трэба дапоўніць запіс у адпаведнасці са схемай.
Фізкультхвілінка
5. Замацаванне вывучанага
Праца з УП (с. 82, заданне 3)
— Мышаняты вырашылі рашыць прыклады. Давайце ім дапаможам. Прачытайце першы прыклад. Як па-іншаму можна прачытаць гэты прыклад? Пакажыце адказ з дапамогай лікавага веера. Далей настаўнік і навучэнцы чытаюць запісы рознымі спосабамі: называючы знак дзеяння, выкарыстоўваючы словы "Дадаць",» адняць«,» павялічыць«,»паменшыць".
Праца з УП (с. 82, заданне 4)
- Мак і Зак выпадкова выпусцілі на падлогу набор геаметрычных фігур. Фігуры рассыпаліся і пераблыталіся. Якія фігуры вы бачыце?
- На якія групы можна падзяліць гэтыя фігуры? (Вялікія і маленькія, трыкутнікі і квадраты, чырвоныя і сінія.)
- Колькі ўсяго вялікіх фігур? Колькі з іх квадратаў і колькі трыкутнікаў? Які прыклад можна скласці?
- Колькі ўсяго маленькіх фігур? Колькі з іх квадратаў і колькі трыкутнікаў? Які прыклад можна скласці?
- Колькі ўсяго квадратаў? Колькі з іх вялікіх і колькі маленькіх? Які прыклад можна скласці? (Далей пытанні задаюцца па такім жа прынцыпе, зыходзячы з падзелу фігур
Праца з УП (с. 83, заданне 5)
— Аб чым гаворыцца ў задачы? Што трэба даведацца ў задачы? Якая з дзвюх кароткіх запісаў падыходзіць? Якая больш зручная? Чаму?
- Выкладзеце перад сабой столькі чырвоных трыкутнікаў, колькі рыб злавіў тата. Побач пакладзеце столькі сініх трыкутнікаў, колькі рыб злавіў Віця. Што трэба зрабіць, каб даведацца, колькі ўсяго рыб злавілі Тата і Віця? Якое рашэнне задачы? Які адказ?
Праца з УП (с. 83, заданне для выканання ў РТ)
Праца ў РТ (с. 44, заданне 2)
- Які лік абазначаюць белыя клеткі? сінія? Колькі атрымаецца, калі да 3 Дадаць 4?
- Колькі трэба абвесці белых клетак? (6.) Чаму? Сініх? (2.) Зрабіце малюнак і запішыце адказ у прыкладзе. (З апошнім выразам 2 + 3 праводзіцца аналагічная праца.)
Праца ў РТ (с. 44, заданне 3)
Настаўнік чытае задачу разам з дзецьмі. Вылучаюцца ўмова і пытанне. Дапаўняецца лікамі кароткая запіс задачы (справа ад тэксту). Дапаўняецца схема, запісваюцца рашэнне задачы і адказ.
Праца ў РТ (с. 44, заданне 4)
(Лішні малюнак — лічба 4 - не ўтрымлівае авалаў і полуовалов.)
Праца ў ТРЗ (с. 7, заданне 3)
6. Падвядзенне вынікаў
- З якім лікам вы пазнаёміліся на ўроку? Чаму навучыліся? Дзе можна прымяніць гэтыя веды?
7. Рэфлексія
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.