Тэма: Замацаванне
Мэта: замацаваць вывучаныя лікі; уменне выконваць складанне і адніманне лікаў у межах васьмі на практычнай аснове; уменне параўноўваць лікі ад 1 да 8; рашаць простыя задачы; развіваць вылічальныя навыкі; выхоўваць інтарэс да матэматыкі.
Вучэбна-метадычнае забеспячэнне: вучэбны дапаможнік. Ч. 1: урок 40; рабочы сшытак. Ч. 1: урок 40; набор лічбаў і геаметрычныя фігуры для дэманстрацыі на дошцы; у навучэнцаў лікавы веер і набор геаметрычных фігур.
Ход урока
1. Арганізацыйны момант.
2. Актуалізацыя ведаў і уменняў вучняў.
Вусныя практыкаванні
З апорай на шэраг лікаў навучэнцы называюць лічэбнікі ад 1 да 10 (да 20) у прамым і адваротным парадку. Пералічваюць лікі праз лік, пачынаючы ад колькасці 1 (1, 3, 5...) і ад колькасці 2 (2, 4, 6...).
- павялічыць або паменшыць лікі на 1.
Гульня " засялі домікі»
Навучэнцам прапануецца засяліць домікі, якія ілюструюць склад вывучаных лікаў, скласці схемы з геаметрычных фігур на наборным палатне і на партах і матэматычныя запісы з лікамі.
3. Паведамленне тэмы і мэты ўрока
Сёння мы замацуем уменне складаць і вырашаць задачы, уменне параўноўваць лікі, а таксама выконваць складанне і адніманне лікаў
4. Замацаванне вывучанага
Работа з ВД (с. 80, заданне 4)
Навучэнцы чытаюць першую задачу, называюць ўмова і пытанне. Далей разглядаецца і выбіраецца схема, складаецца на партах з дапамогай картак з лічбамі і знакамі дзеянняў рашэнне. Называецца рашэнне задачы і адказ. З Другой задачай праводзіцца аналагічная праца. Важна вызначыць, чым падобныя і чым адрозніваюцца задачы.
Фізкультхвілінка
Работа с УП (с. 81, заданне 5)
Работа по группам. Работа с УП (с. 81, задание для выполнения в РТ) Учащиеся составляют и записывают варианты состава числа 8.
Физкультхвілінка для вачэй
Работа у РС (с. 43, заданні 1—3)
Работа ў парах.
5. Падвядзенне вынікаў
— Прадоўжыце сказ: «Сёння на ўроку я...»
6. Рэфлексія
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.