Урок по белорусскому языку на тему "Напісанне слоў з у-ў"
Оценка 4.9
Разработки уроков
docx
белорусский язык
2 кл
22.02.2018
Урок предназначен для учащихся 2 класса с белорусскииязыком обучения.На уроке учащиеся отработают умение правильно писать, делить на слоги и для переноса слова с ў ; будут развить умения составлять рассказ по рисунку и предложенным начала , развивать фонематический слух, обогащать словарный запасМатериал предназначен для учителя начальных классов Материал урока может использоваться и на других предметах
Напісанне слоў з у — ў.docx
Тэма: Напісанне слоў з у — ў
Мэта: Адпрацоўка ўменне правільна пісаць, дзяліць на склады
і для пераносу словы з ў; развіццё умення складаць апавяданне
па малюнку і прапанаваным пачатку; садзейнічаць развіццю
фанематычнага слыху, узбагачэнню слоўнікавага запасу
вучняў;ствараць умовы для прывіцця цікавасці да пазнання і
вывучэння роднай мовы
Ход урока
1. Арганізацыйны момант
Празвінеў званок і паклікаў на ўрок
Давайце ж не будзем мы ўсе сумаваць:
Прыйшоў час адкрыццяў – пара працаваць!
Давайце зараз з вамі паспрабуем уявіць сябе птушачкамі.
Раскрыйце, калі ласка, свае крылы і ўявіце, што вы паляцелі.
Добра, сядайце! Куда восенню адлятаюць птушкі? (У вырай).
Паглядзіце, якая магутная птушка. [Дадатак 1].
Хто гэта? (Арол). Ён вельмі магутны і шмат чаго ведае. Каб і вы
аднойчы змаглі ўявіць сябе ужо не маленькімі птушачкамі, а
такой вось магутнай птушкай, мы з вамі адправімся па новыя
веды.
2. Праверка дамашняга задання
Каб мы змаглі паляцець, спачатку трэба пераканацца ў тым,
что ў хатках ўсе ў парадку, усе справы зроблены. А дзе жывуць
птушкі? (У гнёздах). Зараз я і праверу, як мае птушачкі выканалі дамашняе заданне.
Якія пары слоў вы ўтварылі
3. Актуалізацыя ведаў
– тэрміналагічная зарадка
4. Пастаноўка вучэбнай задачы Мэтапакладанне
СЛАЙД
- А вось тэму урока вы даведаецеся, калі ўставіце ў словах
верша прапушчаныя літары.
Да…ганогі, да…ганосы,
Ён за…сёды ходзіць босы.
Па балоце, па л..жку,
Па расістым м…ражку. (Мурог-высокая сакавітая трава)
-Звярніце ўвагу на літары, якія ўставілі і вызначце тэму ўрока.
-З дапамогай картак (+,-,?) давайце вызначым узровеннь
вашых ведаў па гэтай тэме. СЛАЙД
+ ведаю? сумняваюся- не ведаю
-Давайце паставім мэты, чаму вы павінны навучыцца на ўроку. - А для таго, каб нам з вамі было цікава, сёння мы бедзем не
проста вучыцца граматна і акуратна пісаць, а яшчэ мы будзем
дапамагаць лесавічку папасці дадому. Падарожжа далёкае,
цікавае, але дастаткова складанае, так як на нашым шляху
моуць сустрэцца розныя прыгоды і нечаканасці. Я лічу, что вы з
імі абавязкова справіцеся, таму што ўсевычні нашага класа
смелыя, дружныя, разумныя і знаходлівыя.
- І так, падарожжа пачынаецца.
5. Хвілінка чыстапісання
Калі ласка, у сшытках запішыце дату, класная работа.
Але мы з вамі яшчэ птушачкі невялікія, таму давайце зробім
прыпынак.
Ці бачылі вы калі-небудь, як птушачкі чысцяць пёры?
Ці можна сказаць, што птушкі любяць чысціню?
Ці павінны мы з вамі любіць чысціню?
Ці трэба сачыць за тым, каб пісьмо было чыстым, прыгожым,
без памарак?
Таму давайце адвядзём некалькі хвілінак на чыстапісанне.
ЧЫСТАПІСАННЕ ў асобных сшытках (урок 29)
Рубрыка “ Цикава ведаць” СЛАЙД
СЛАЙД Помнік літары Ў у Полацку быў усталяваны ў 7 верасня
2003 годзе ў юбілейны год дзясятага святкавання дня
беларускага пісьменства.
Гэтая унікальная літара, якая стала сімвалам беларускага
алфавіту, які складаецца з 32 літар, мае 22 парадкавы нумар.
Такі літары няма ні ў адным алфавіце свету. Па статыстыцы,
праведзенай навукоўцамі-лінгвістамі гук, які пазначаецца ў
кароткім, сустракаецца ў беларускай гаворкі часцей за ўсё.
Менавіта ён надае прамовы мяккасць і меладычнасць. Аўтар помніка самой беларускай літары – скульптар Аляксандр
Фінскі.
Помнік зроблены ў выглядзе стэлы, на якім зафіксавана літара
Ў, а таксама ўвесь беларускі алфавіт. Стэла можа таксама
служыць сонечным гадзіннікам. Калі выдаецца пагодны дзень,
па гэтых сонечным гадзінах можна вызначаць час сутак.
6. Засваенне новых ведаў і спосабаў дзеянняў
Спісванне сказаў. Тлумачэнне правапісу ў словах літары ў.
(Практ. 143, с. 67.)
Чытанне слоў. Выпісванне двухскладовых слоў. Іх падзел для
пераносу.(Практ. 144, с. 67.)
Фізкультхвілінка
1. Замацаванне ведаў і спосабаў дзеянняў
Пр. 146 - Разгляд малюнка. Абмеркаванне адлюстраванага на
ім. Чытанне пачатку тэксту. -Калектыўнае прыдумванне працягу тэксту з апорай на
сюжэтны малюнак.(вусна)
Спісванне з устаўкай прапушчаных літар і тлумачэннем
правапісу ў словах літар у,ў. (Практ. 138, с. 65.)
7. Абагульненне ўрока
1. “А хто ж чакае наперадзе?”—гульневы момант
Хто ж такі ў асеннім лесе
Між асінак дзвюх
Сетку белую павесіў,
Каб лавіла мух? (павук)
Каб выпутацца з павуціны павучка, трэба выканаць заданне
Я нарадзіўся беларусам
Беларусам буду жыць
Мову родную вучуся шанаваць , цаніць, любіць.
Як вы думаеце пра каго гаворыцца ў вершы?
Чаму нас так называюць?
Правільна. Рэспубліка беларусь СЛАЙД
Знаёмства з правапісам слоўнікавых слоў Рэспубліка Беларусь,
складанне з імі сказа
2.А зараз праверым вашыя веды па тэме . А для гэтага нам
патрэбна будзе адказаць на пытанні і пабудаваць караблік , які
мы адправім у КРАІНУ ВЕДАЎ, каб усе маглі пачуць гучанне
нашай беларускай мовы 8. Інфармацыя аб дамашнім заданні – пр.145
9. Рэфлексія
Сёння на ўроку я даведаўся, што …
На ўроку мне было вельмі цікава, таму што …
Мне было цяжка выконваць заданні, таму што …
Я з задавальненнем …
10. Вынік урока
Урок по белорусскому языку на тему "Напісанне слоў з у-ў"
Урок по белорусскому языку на тему "Напісанне слоў з у-ў"
Урок по белорусскому языку на тему "Напісанне слоў з у-ў"
Урок по белорусскому языку на тему "Напісанне слоў з у-ў"
Урок по белорусскому языку на тему "Напісанне слоў з у-ў"
Урок по белорусскому языку на тему "Напісанне слоў з у-ў"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.