Өзін- өзі тану сабақ жоспары Тақырыбы " Сәулесімен сананың жігерленсін талабың!" 7 сынып
Оценка 4.7

Өзін- өзі тану сабақ жоспары Тақырыбы " Сәулесімен сананың жігерленсін талабың!" 7 сынып

Оценка 4.7
Разработки уроков
docx
естествознание
7 кл
11.05.2017
Өзін- өзі тану сабақ жоспары  Тақырыбы " Сәулесімен сананың жігерленсін талабың!"   7 сынып
Мақсаты: Оқушыларға саналалық, жігер, талап ұғымдары туралы түсінік бере отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: Білімділік: Оқушыларға ерік-күштің, жігерліктің адам өмірінде маңыздын жеткізу арқылы жауапкершілік қасиеті туралы түсінік беру; Дамытушылық: Оқушыларды ісіне жауапкершілікпен қарап, қажымай еңбек етуе баули отырып, ерік-күш, талап қасиетерін дамыту; Тәрбиелік: оқушыларды жауапкершілік, ерік-күш, талап , ізгілік қасиеттеріне тәрбиелеу.Өзiн-өзiтану сабағының жоспары№3 Мектеп: №3 Мерзiм: Мұғалім: Сыныбы: 7 Оқушылар саны: Тақырып: Сәулесімен сананың, жігерленсін талабың Құндылық: Дұрыс әрекет Қасиеттер: жауапкершілік, ерік-күш, табандылық, ізгілік Мақсаты: Оқушыларға саналалық, жігер, талап ұғымдары туралы түсінік бере отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: Білімділік: Оқушыларға ерік-күштің, жігерліктің адам өмірінде маңыздын жеткізу арқылы жауапкершілік қасиеті туралы түсінік беру; Дамытушылық: Оқушыларды ісіне жауапкершілікпен қарап, қажымай еңбек етуе баули отырып, ерік-күш, талап қасиетерін дамыту; Тәрбиелік: оқушыларды жауапкершілік, ерік-күш, талап , ізгілік қасиеттеріне тәрбиелеу. Ресурстар: үнтаспа Слайдтар (сюжетті суреттер, шындық, бірлік сөздері) Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңi. (оқушыларды сабаққа дайындау, оқулық, дәптерлерін алу) Жағымды күйге келу. Нұрға бөлену. Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ-қолыңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін. (әуен ойналады) Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Балғын және таза әсем гүл сіздің әр ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңыз бен тілек-қалауыңызды шайып, жүрегіңіздің қауызын ашты. Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түсуде. Оймен осы нұрды қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы, ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтарыңызға тарады. Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралына айналды. Одан әрі нұр сіздің аузыңызға, тіліңізге тарады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы, ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көздерімізге де жетті, көзіміз тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты ғана көреді. Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді. Нұр бірте-бірте қарқын және шұғылана бастайды, сіздің денеңізден шығып, жан-жағыңызға сәуле шашады. Осы нұрды туысқандарыңызға, мұғалімдеріңізге, достарыңызға, таныстарыңызға бағыттаңыз. Нұрды уақытша түсініспей, ренжісіп жүрген адамдарға да бағыттаңыз, олардың да жүрегі нұрға толсын. Осы нұр бүкіл әлемге: барлық адамдарға, жан-жануарларға, өсімдіктерге, барлық тірі жанға таралсын... Ғаламның барлық түпкір-түпкіріне нұр бағыттаңыз. Ойша айтыңыз: «Мен нұрлымын... Нұр менің ішімде... Мен Нұрмын». Осындай Нұр, Махаббат және Тыныштық күйінде отыра тұрыңыз... Енді осы Нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жүрегіңізде. Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз. Жаймен көзіңізді ашуға болады. Сұрақтар: 1.Балалар,жаттығу барысында не сездіңдер? 2. Қандай күйде болдыңдар? 3.Неге осындай күйге келдіңіз? 4. Жүректеріңмен тыныштықты сезе алдыңдар ма? Қорытынды:Олай болса, осы жақсылықтарыңды жүректеріңде орналастырып, тыныштық қалпымызды сақтайық Сабақ барысын талдау: Үй тапсырмасын тексеру 1. «Күш қайдан келеді» (Қ. Толыбаев) әңгімесін оқып келу. Сұрақтар: Әңгіме не туралы айтылған? Өмір бойы талмай еңбек еткен адамның өмірі қандай болады? Қорытынды: Әр нәрсеге шыдамдылық танытып талмай еңбек еткен адамғана армандаған мақсат- міндеттерәне жетіп ішкі тыныштықтарын сақтай алады. 3. Жағымды ой-пікір (дәйексөз) Өзіңе сен, өзіңнің күшіңе сен, Қос қолыңмен істелген ісіңе сен. Алысың да сыйлайды, жақының да, Өзіңді өзің төменге түсірмесең. Ә. Тәжібаев Оқушыларға дәйек сөздің мағынасын түсіндіру Өзіңе сен, күшіңе сен, қайжерде болмасын шыдамдылық танытып, өзіңді – өзің алдамай, шын ниетпен әрекет ете білсең, әр ісіңнен жақсы нәтиже шығады және ол адамның өрісіде биік, талабы да таудай. Нағыз күште құштарлықта әр адамның өз бойында. Сұрақтар: Өз-өзіңе сенімді болу үшін бойыңызда қандай құндылық, қасиеттер болу керек? Осы аталғын қасиеттердің қайсысы оз бойыңызда бар деп ойлайсыз Балаларға жаттату (1.хормен айтқызу, 2. 3қатарға бөліп айтқызу) Жатқа 2-3 баладан сұрау Қорытынды: олай болса, балалар, ешқашан шыдамды, өз-өзімізге сенімді болып, ішкі тыныштығымызды сақтайық. Әңгімелеу Аңыз әңгіме (Оқушыларға әңгіменің мазмұнын сюжетті суреттер арқылы эмоциялық тұрғыда әсерлі етіп әңгімелеп беру). «Өкініш» Мектептегі екі дос, үйге қайтар жолда қымбат ұялы телефон тауып алды. – Бұл телефонды ертең иесіне қайтарармыз,бірақ бүгін менде болсын, – деді Арман. – Неге сенде болу керек? Телефон шалып иесін іздейік, – деп ренжіді Қайрат. – Оның құпия сөзін білмейміз ғой!!! Қайрат амалсыздан Арманның айтқанымен келісті. Келесі күні Арман телефонды үлкен ағасы алып, бермей қойғанын айтты. Қайраттың жылағысы келіп кетті. Мұғалімге айтайын десе, Арманның ағасы бұзық – өзі одан қатты қорқады.Ал Арман болса, түк болмағандай ойнап жүр. Қайрат өзін қоярға жер таппады, не істесе де телефон оқиғасы оған маза бермеді. Сұрақтар: 1. Бұл әңгімеде не туралы айтылған? 2. Қалай ойлайсыздар Арманның бұл қылығы дұрыспа? 3. Егер Қайраттын орнында болсаңыздар не істер едіңіздер? Қорытынды: Ендеше, балалар, ешқашан өтірік айтпайық, шыншыл, адал болып, әр ісімізде дұрыс әрекет жасап, өзімізге, айналамызға қиянат жасамайық. 5. Шығармашылық жұмыс. Қорытынды: Балалар, сендер әрдайым жақсы істер жасай отырып, өз-өзімізді алдамай, шыдамдылықты және ішкі тыныштығымызды сақтай білуді үйренейік 6. Топпен ән айту. Өміріңе немқұрайлы қарама Әні: Сәкен Дәрібаев Сөзі : Серік Сейітман 1. Тыңдадосым, мен айтайын от тілек, Дүниеденкетті бай да, өтті бек. Өміріңенемқұрайлықарама, Дәулетіңментұрсаңдағыкөктіреп. 2. Әр күн сайын тек сен үшін атып таң, Зерлі шапан киінсең де жақұттан. Өміріңенемқұрайлықарама, Шақшабасыңайналса да бақыттан Қайырмасы: Баққұсыңдықонғанкездебағала. Қолдамәңгітұрмайтынолшағала. Кенелсең де досымқаншашаттыққа Өміріңенемқұрайлықарама. Баққұсыңдықонғанкездебағала. Қолдамәңгітұрмайтынолшағала. Қаншаазапкөрсеңдағы,бауырым, Өміріңенемқұрайлықарама. 7. Үй тапсырмасы. Оқулықтағы 18 беттегі Б.Айтуқызы «Ерік-күшің мықты болсын» әңгімесін оқып келу. Дәптермен жұмыс. - Дәптерде берілген мақал мәтелдерді оқыңдар. Олардың мағынасын түсініп, жаттап алыңдар. Жаттаған мақалдарыңды жатқа дәптерге жазыңдар. Соңғы тыныштық сәті. Баяу музыка қосылады. Балалар, бүгінгі сабақтан алған жақсы қасиеттерді жүрегімізде сақтайық. Рахмет! Сау болыңыздар
7-3.docx
Өзiн­өзiтану сабағының жоспары№3 Мектеп:                                     №3                        Мерзiм:           Мұғалім:       Сыныбы: 7            Оқушылар саны: Тақырып: Сәулесімен сананың, жігерленсін талабың    Құндылық:  Дұрыс әрекет   Қасиеттер: жауапкершілік, ерік­күш, табандылық, ізгілік        Мақсаты:  Оқушыларға саналалық, жігер, талап ұғымдары туралы түсінік бере отырып,  дұрыс әрекет  құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: Білімділік:  Оқушыларға ерік­күштің, жігерліктің адам өмірінде маңыздын жеткізу арқылы   жауапкершілік қасиеті туралы түсінік беру; Дамытушылық:  Оқушыларды   ісіне   жауапкершілікпен   қарап,   қажымай   еңбек   етуе   баули отырып, ерік­күш, талап қасиетерін дамыту; Тәрбиелік: оқушыларды жауапкершілік, ерік­күш, талап , ізгілік  қасиеттеріне тәрбиелеу.  Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңi. (оқушыларды сабаққа дайындау, оқулық, дәптерлерін алу) Жағымды күйге келу. Нұрға бөлену. Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ­қолыңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін. (әуен ойналады) Ресурстар: үнтаспа Слайдтар (сюжетті суреттер, шындық,   бірлік сөздері) Сабақ   барысын талдау: Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Балғын және таза әсем гүл сіздің әр ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңыз бен тілек­қалауыңызды  шайып, жүрегіңіздің қауызын ашты.   Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түсуде. Оймен осы нұрды қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің  қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы, ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтарыңызға тарады. Аяқтарыңыз   нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралына айналды.  Одан әрі нұр сіздің аузыңызға, тіліңізге тарады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы, ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көздерімізге де жетті, көзіміз  тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты ғана көреді. Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді.   Нұр бірте­бірте қарқын және шұғылана бастайды, сіздің денеңізден шығып, жан­жағыңызға сәуле шашады. Осы нұрды туысқандарыңызға, мұғалімдеріңізге, достарыңызға, таныстарыңызға бағыттаңыз. Нұрды уақытша   түсініспей, ренжісіп жүрген адамдарға да бағыттаңыз, олардың да жүрегі нұрға толсын.  Осы   нұр   бүкіл   әлемге:   барлық   адамдарға,   жан­жануарларға,   өсімдіктерге,   барлық   тірі   жанға   таралсын... Ғаламның барлық түпкір­түпкіріне нұр бағыттаңыз. Ойша айтыңыз: «Мен нұрлымын... Нұр менің ішімде... Мен Нұрмын». Осындай Нұр, Махаббат және Тыныштық күйінде  отыра тұрыңыз...   Енді осы Нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем   сіздің жүрегіңізде. Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз.  Жаймен көзіңізді ашуға болады. Сұрақтар: 1.Балалар,жаттығу барысында не сездіңдер? 2. Қандай күйде болдыңдар? 3.Неге осындай күйге келдіңіз? 4. Жүректеріңмен тыныштықты сезе алдыңдар ма? Қорытынды:Олай болса, осы жақсылықтарыңды жүректеріңде орналастырып,  тыныштық қалпымызды сақтайық Үй тапсырмасын тексеру 1. «Күш қайдан келеді» (Қ. Толыбаев) әңгімесін оқып  келу. Сұрақтар: Әңгіме не туралы айтылған? Өмір бойы талмай еңбек еткен адамның өмірі қандай болады? Қорытынды: Әр нәрсеге шыдамдылық танытып  талмай еңбек еткен адамғана армандаған мақсат­ міндеттерәне жетіп ішкі тыныштықтарын сақтай алады.  3 Жағымды ой­пікір (дәйексөз) Өзіңе сен, өзіңнің күшіңе сен, Қос қолыңмен істелген ісіңе сен. Алысың да сыйлайды, жақының да, Өзіңді өзің төменге түсірмесең. Оқушыларға дәйек сөздің мағынасын түсіндіру Өзіңе сен, күшіңе сен, қайжерде болмасын шыдамдылық танытып, өзіңді – өзің алдамай, шын  ниетпен әрекет ете білсең, әр ісіңнен жақсы нәтиже шығады және ол адамның өрісіде биік,  талабы да таудай. Нағыз күште құштарлықта әр адамның өз бойында.                                                   Ә. Тәжібаев   Сұрақтар:  Өз­өзіңе сенімді болу үшін бойыңызда қандай құндылық, қасиеттер болу керек? Осы аталғын қасиеттердің қайсысы оз бойыңызда бар деп ойлайсыз    Балаларға жаттату (1.хормен айтқызу, 2. 3қатарға бөліп айтқызу) Жатқа 2­3 баладан сұрау  Қорытынды:  олай   болса,   балалар,   ешқашан   шыдамды,   өз­өзімізге   сенімді   болып,   ішкі тыныштығымызды сақтайық. Әңгімелеу  Аңыз әңгіме (Оқушыларға әңгіменің мазмұнын сюжетті суреттер арқылы эмоциялық тұрғыда әсерлі етіп әңгімелеп беру). Мектептегі екі дос, үйге қайтар жолда қымбат ұялы телефон тауып алды.  – Бұл телефонды ертең иесіне қайтарармыз,бірақ бүгін менде болсын, – деді Арман. «Өкініш» – Неге сенде болу керек? Телефон шалып иесін іздейік, – деп ренжіді Қайрат. – Оның құпия сөзін білмейміз ғой!!! Қайрат амалсыздан Арманның айтқанымен келісті. Келесі күні Арман телефонды үлкен ағасы алып, бермей қойғанын айтты.  Қайраттың жылағысы келіп кетті. Мұғалімге айтайын десе, Арманның ағасы бұзық – өзі одан  қатты  қорқады.Ал Арман  болса,  түк болмағандай  ойнап  жүр.  Қайрат  өзін қоярға жер таппады, не істесе де телефон оқиғасы оған маза бермеді. Бұл әңгімеде не туралы айтылған? Сұрақтар: 1 2 Қалай ойлайсыздар  Арманның бұл қылығы дұрыспа? 3  Қорытынды: Ендеше, балалар, ешқашан өтірік айтпайық, шыншыл, адал болып, әр Егер Қайраттын орнында болсаңыздар не істер едіңіздер? ісімізде дұрыс әрекет жасап, өзімізге, айналамызға қиянат жасамайық. 5. Шығармашылық жұмыс.  Қорытынды:   Балалар,   сендер   әрдайым   жақсы   істер   жасай   отырып,   өз­өзімізді алдамай, шыдамдылықты және ішкі тыныштығымызды сақтай білуді үйренейік 6. Топпен ән айту. Өміріңе немқұрайлы қарама Әні: Сәкен Дәрібаев Сөзі : Серік Сейітман 1 Тыңдадосым, мен айтайын от тілек, Дүниеденкетті бай да, өтті бек. Өміріңенемқұрайлықарама, Дәулетіңментұрсаңдағыкөктіреп. 2 Әр күн сайын тек сен үшін атып таң, Зерлі шапан киінсең де жақұттан. Өміріңенемқұрайлықарама, Шақшабасыңайналса да бақыттан Қайырмасы:  Баққұсыңдықонғанкездебағала. Қолдамәңгітұрмайтынолшағала.  Кенелсең де досымқаншашаттыққа Өміріңенемқұрайлықарама. Баққұсыңдықонғанкездебағала.  Қолдамәңгітұрмайтынолшағала.  Қаншаазапкөрсеңдағы,бауырым,  Өміріңенемқұрайлықарама. 7. Үй тапсырмасы. Оқулықтағы 18 беттегі Б.Айтуқызы «Ерік­күшің мықты болсын» әңгімесін оқып келу. Дәптермен жұмыс. - Дәптерде берілген мақал мәтелдерді оқыңдар. Олардың мағынасын түсініп, жаттап алыңдар. Жаттаған мақалдарыңды жатқа дәптерге жазыңдар.      Соңғы тыныштық сәті.  Баяу музыка қосылады.  Балалар, бүгінгі сабақтан алған жақсы қасиеттерді жүрегімізде сақтайық. Рахмет! Сау болыңыздар

Өзін- өзі тану сабақ жоспары Тақырыбы " Сәулесімен сананың жігерленсін талабың!" 7 сынып

Өзін- өзі тану сабақ жоспары  Тақырыбы " Сәулесімен сананың жігерленсін талабың!"   7 сынып

Өзін- өзі тану сабақ жоспары Тақырыбы " Сәулесімен сананың жігерленсін талабың!" 7 сынып

Өзін- өзі тану сабақ жоспары  Тақырыбы " Сәулесімен сананың жігерленсін талабың!"   7 сынып

Өзін- өзі тану сабақ жоспары Тақырыбы " Сәулесімен сананың жігерленсін талабың!" 7 сынып

Өзін- өзі тану сабақ жоспары  Тақырыбы " Сәулесімен сананың жігерленсін талабың!"   7 сынып
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
11.05.2017