Қысқа мерзімді жоспар
|
Мектеп: ШҚО Күршім ауданы «Үшбұлақ негізгі орта мектебі» КММ |
|||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: Хасенова Г.Б. |
||||||||||||
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: 9 |
Қатыспағандар: |
||||||||||
Пән:Қазақстан тарихы |
Қазақстан тарихы |
|
||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
7.4 XIХ ғасыр -XX ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті
|
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
XIX ғасырдағы мәдениеттің дамуы
|
|||||||||||
Зерттеу сұрағы: |
Неге XIX ғасыр қазақ халқының дәстүрлі музыка өнерінің гүлденген дәуірі деп саналады? |
|||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
7.2.2.1 – халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау;
|
|||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар. XIX ғaсырдaғы Қaзaқстaнның мәдениетін оның ішінде күй, aңыз шежіре, жырaулaр турaлы біледі және еңбектерін анықтайды. |
|||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі:XVIII ғaсыр мен XIX ғaсырды сaлыстырa отырып, жырлaрдың тaрихи дереккөз ретіндегі мaңыздылығын бағалай алады. |
||||||||||||
Кейбір оқушылар:XVIII ғaсыр мен XIX ғaсырды сaлыстырa отырып, жырлaрдың тaрихи дереккөз ретіндегі мaңыздылығын талдайды. |
||||||||||||
Бағалау критерийі |
1.Күй, aңыз, шежіре, эпостық жыр,
жырaу ұғымдaрын талдай алады; |
|||||||||||
Тілдік мақсаты |
Оқушылар: XIX ғасырдың соңындағы халық ауыз әдебиетінің дамуы және хатқа түсірілу рөлінің қандай болғанын анықтайды. |
|||||||||||
/Оқылым/ XIX ғасырдың соңындағы халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларына үлес қосқан кімдер екенін зерделейді. /Жазылым/ XIX ғасырдың соңындағы халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының халыққа пайдасын сипаттап жазады /Тыңдалым/ XIX ғасырдың соңындағы халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туралы бейне материалын талқылап, тірек сөздерді анықтайды. /Айтылым/ XIX ғасырдың соңындағы халық ауыз әдебиеті мен музыка өнерін айғақтайтын дәлелдер мен мысалдар келтіреді. |
||||||||||||
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Фольклор,дәстүрлі поэзия, рухани мұра, эпос, сал сері, сазгер. |
||||||||||||
Диалогқа/жазылыма қажетті тіркестер. Талқылауға арналған тармақтар XIX ғасырдың соңындағы халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері халықтың күнделікті тұрмыс-тіршілігімен байланысты өйткені ... Сіз неліктен екенін ..... айта аласызба? Неліктен XIX ғасырдың соңындағы халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері гүлденген дәуірі болды? Жазылым бойынша ұсыныстар: Фольклор дегеніміз............. Дәстүрлі поэзия дегеніміз.......................эпос.................сазгер.........., деп ойлаймын |
||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Тарихи
тұлғаны өз елінің мақтаныш болуы,
ұлттық сана-сезім, тәуелсіздік, «Мәңгілік
Ел» идеясы
«Зайырлы қоғам
мен асқақ
руханият» құндылығына
баулу |
|||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Музыка, әдебиет |
|||||||||||
Алдыңғы білім |
XIX ғaсырдaғы халық ауыз әдебиеті мен музыка өнерінің құндылықтaры мен мaңыздылығы турaлы біледі. |
|||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы 13 минут 3 минут
4 минут
2 минут
2 минут
2 минут
Ортасы 17 минут 10 минут
2 минут
2 минут
3 минут
Сабақтың соңы 10 минут
5 минут
2 минут
3 минут
Саралау. Барлық оқушылар: Оқулықтың соңындағы сұрақтарға жауап беру. Басым бөлігі: 10 сұрақ құрап келу. Кейбір оқушылар: Құрманғазының Кішкентай күйінің шығу тарихы туралы эссе жазу. |
Басы:Ұйымдастыру: 2.Үй тапсырмасы «Рөлдік ойын» әдісі 1-топ «Отбасылық салт-дәстүр» 2-топ «Қазақтың ұлттық ойыны»түрлерінен көрініс көрсетіп сахналайды Мұғалімнің бағалауы 3.Әріптер ( дауысты, дауыссыз) арқылы оқушыларды 2 топқа бөлінеді, топ басшысын сайлап, топ ережесін құрастырады 1-топ «Махамбет» 2-топ «Құрманғазы» 4.«Ассоцация» әдісі арқылы топтастырады. Жеке жұмыс
Дескриптор 1.Халық ауыз әдебиетінің көрнекті өкілін біледі 2.Халық ауыз әдебиетінің бес көрнекті өкілін атайды 3.Қазақтың әнші сазгерлерін біледі 4.Қазақтың бес әнші сазгерлерін атайды Өзіндік бағалау «+-» әдісі 5. «Мәтін » тәсілі арқылы тақырыпты оқып, постер арқылы түсіндіреді 1-топ «ХІХ ғ соңындағы халық ауыз әдебиетінің дамуы мен көрнекті өкілдері» 2-топ ХІХ ғ қазақтың күй өнері мен саз-өнері туралы қағаз бетіне түсіреді Дескриптор 1.ХІХ ғ соңындағы халық ауыз әдебиетінің даму ретін жүйелі түрде ретімен көрсетеді 2.Көрнекті 3 өкіл туралы мәлімет жазады 3. ХІХ ғ қазақтың күй өнері мен саз-өнері туралы деректер жазады 4.Қазақ күйшілері мен сазгерлері туралы мәлімет жазады
Екі жұлдыз, бір ұсыныс әдісімен бағалау
6.Жеке жұмыс «Түртіп ал» тәсілі арқылы тақырыптағы тірек сөздерді теріп жазады
Сергіту сәті «Қара жорға» биі
Жұптық жұмыс Мен-саған, сен-маған» әдісі арқылы оқушылар тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қояды. Ойлау Бутерброды әдісі арқылы бір-бірі бағалайды Рефлексия: «Мен-Сен» әдісі арқылы жұптар төмендегі сұрақтар бойынша кері байланыс жасайды. 1. Тапсырма орындағанда қандай қиындықтар болды? 2. Бүгінгі сабақтан қандай үлгі алуға болады? 3. Бүгінгі оқу мақсатын меңгере алдың ба? Үйге тапсырма: Барлық оқушылар: Оқулықтың соңындағы сұрақтарға жауап беру. Басым бөлігі: 10 сұрақ құрап келу. Кейбір оқушылар: Құрманғазының Кішкентай күйінің шығу тарихы туралы эссе жазу. Бағалау. Мұғалімнің бағалауы Өзіндік бағалау Екі жұлдыз, бір ұсыныс Бутерброд әдісі
|
.
Әріптер
Үлестірме қағаздар АКТ
А 3 форматы, түрлі-түсті маркерлер, оқулық
Музыка, АКТ
Оқулық, АКТ
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Алдын ала денсаулықтарына мән беріледі. Сергіту сәтінде «Қара жорға» биі орындалды. |
||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
|
Рефлексия: «Мен-Сен» |
|
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.