Бұл- математика пәні мен өзін-өзі тану пәндерінен кіріктірілген сабақ. Сабақтағы ұстанымымыз қытай ойшылы Конфуцийдің мына сөзі: «Адамның алдында ақылға апаратын үш жол бар : ойлау жолы, бұл-ең жақсысы; ұқсау жолы, бұл-ең жеңілі; жеке тәжірибе жолы, бұл - өте жауаптысы.» Олай болса, біз сабақ барысында әрқайсымыз өзіміз таңдаған жолмен жұмыс жасайық.
Сабақтың тақырыбы.docx
Сабақтың тақырыбы: Қарамақарсы сандар.
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Қарамақарсы сандарды ажырата білу. Жүйелік түрде жұмыс істеуге,
өз ойын дәл, тиянақты айта білуге үйрету;
2. Тәрбиелік: Оқушылардың өзінөзі тану белсенділігін жетілдіру, математикалық
мәдениетке тәрбиелеу;
3. Дамытушылық: Пәнге қызығушылығын өзінөзі тану пәнімен байланыстыра
отырып дамыту, тез ойлап, нақты нәтижеге жету қабілеттерін қалыптастыру;
Сабақтың түрі: Интегративтік сабақ.
Сабақтың әдісі: Ассоциация әдісі, СТО технологиясының стратегиялары, ЭйлерВенн
дөңгелектері.
Сабақтың типі: Бекіту сабағы.
Пән аралық байланыс: Өзінөзі тану мен математика.
Сабақтың көрнекілігі: мультипроектор, Р.Декарт суреті, түрлітүсті қағаздар, маркерлер,
лента, ЭйлерВенн дөңгелектері, бұтақжапырақтар.
Рухани адамгершілік қасиеттерді танытатын тірек сөздер: досдұшпан, жомартсараң,
жалқауеңбекқор, дөрекісыпайы, т.с.с.
Эпиграф: Адамның алдында ақылға апаратын үш жол бар : ойлау жолы, бұлең жақсысы;
ұқсау жолы, бұлең жеңілі; жеке тәжірибе жолы, бұл өте жауаптысы. (Конфуций)
Сабақтың кезеңдері:
І. Ұйымдастыру.
II.Қызығушылықты ояту. Мұғалімнің сөзі: Балалар,біз бүгін сендермен ерекше сабақ
өтпекшіміз, бұл математика пәні мен өзінөзі тану пәндерінен кіріктірілген сабақ.
Сабақтағы ұстанымымыз қытай ойшылы Конфуцийдің мына сөзі: «Адамның алдында
ақылға апаратын үш жол бар : ойлау жолы, бұлең жақсысы; ұқсау жолы, бұлең жеңілі;
жеке тәжірибе жолы, бұл өте жауаптысы.» Олай болса, біз сабақ барысында әрқайсымыз
өзіміз таңдаған жолмен жұмыс жасайық.
Үй тапсырмасын тексеру.(Жауабы кадаскопта көрсетілген, оқушылар дәптерлерін
алмастырып, өзара тексеру жүргізеді) Сонда кадаскопта көрсетілген қай математик екен?
Әрине Рене Декарт. Декарт туралы не білеміз? (оқушылар пікірі)
Рене Декарт басқа ғалымдардың жасаған қорытындыларын оқып отырудан гөрі өзі
ойлануды ұнатқан, жаңа шыққан кітаптың негізгі пікірлерімен танысқаннан кейін, ол арғы
жағын оқымайақ кітапты жауып қойып, автордың жасайтын қорытындысына өз бетімен
жетуді көздеген. Сонда ол мына үш жолдың ең жауаптысын жеке тәжірибе жолын, іздену
жолын ұстанған екен.
III. Интеллектуалды модельдеу.
Оқулықпен жұмыс. №314 есеп. Есепте координаталық түзуде А,В,С,Д нүктелерін белгілеп
және оған қарамақарсы нүктелерді белгілеу керек. Әрбір дұрыс белгіленген нүктенің
астында тапсырма жасырынған. Кім нүктені дұрыс белгілес, сол тапсырманы орындайды,
ал тапсырма дұрыс орындалса жасырынған сөзді ашады.
Үлестірмелі тапсырмалар:
1. Теңдеуді шеш:
y = 7,5
2. Теңдеуді шеш:
х = 13,7
3. Қандай сандар рационал сандар жиынын құрайды?
4. Қандай сандар бүтін сандар жиынын құрайды?
5. Таңбалар ережесін пайдаланып, жақшаны ашып жаз:x=(2) Балалар, тақтаға назар аударайықшы, қандай сөздер шықты? (сыпайы, дөрекі,
6. Таңбалар ережесін пайдаланып, жақшаны ашып жаз: x=(+0,75)
7. 2 және 5 сандарының арасынан бүтін сандар жиынын жаз.
8. 7 және 9 сандарының арасынан натурал сандар жиынын жаз.
еңбекқор, жалқау, қайырымды, мейірімсіз, шыншыл, өтірікші)
Осы сөздерді оқығанда қандай ой туындайды? (оқушылар пікірі) Математикадағы қарама
қарсы сандар сияқты адам бойында да жақсы қасиеттерімен бірге оған қарамақарсы теріс
қасиеттері де болады екен.Өз бойымыздағы жақсы қасиеттерімізді бөлісе отырып,мына өз
бойындағы теріс қасиеттерінен өңсіз, әрсіз болып тұрған ағашымызды жандандырайықшы.
(оқушылар жақсы мінездері жазылған жапырақтар ауыстырады).
III. Ойтүрткі. Графиктік диктант. Қазір сендерге дұрыс тұжырымдама ( ) және бұрыс
тұжырымдама (/\ )оқылады.Арнайы белгілеулері арқылы графиктік жауап береміз.
(кадаскоппен графиктік жауапты тексеру, өзара тексеру).
Графиктік диктант
1
2
3
4
5
6
7
8
Санақ басы мен бағыты таңдап алынған түзуді координаталық түзу дейміз?
Берілген санға координаталық түзуде бір ғана нүкте сәйкес келеді.
Таңбалары бірдей екі санды қарамақарсы сандар деп атайды.
Ноль саны өзінеөзі қарамақарсы.
Нәрселерді санауда қолданылатын санды бүтін сандар деп атайды.
Бүтін сандар жиыны натурал сандар жиынының ішкі жиыны.
Қандайда бір санға бір ғана қарамақарсы сан бар.
Жақшаның алдында «+» таңбасы бар санды жақшасыз жазғанда санның таңбасы
қарамақарсыға өзгереді.
ІV. Қорытынды. Енді балалар, осы адам бойындағы руханиадамгершілік қасиеттерін
өзіміз білетін Nнатуралұқсау жолы, Zбүтінойлау жолы, Qрационалжеке тәжірибе
жолы –жиындары арқылы
ЭйлерВенн дөңгелектерімен өрнектейік.(оқушылар
пікірі).Қорыта келгенде, бұл үш жолдың қайқайсысы болмасын барлығы да өмір жолдары.
Ол біздерді бір шеңберге біріктіреді. Ол достық шеңбері. Кәне,балалар, достық шеңберін
құрайықшы.Достарыңның жылуын сезіп тұрсыңдар ма? Бұл жылуы өте мол шеңбер.
Сіздердің алақандарыңыздың жылуы арқасында біздің шеңберіміз сиқырлы.Бүгінгі сабақ
балалар ұнады ма? Сиқырлы алақандарымызбен көрсетейікші.(Оқушылар қуанышты жүзбен
барлығы бірге қолдарын жоғары көтереді) Сабағымды Снядецкий Янның мына сөзімен
аяқтағым келеді: «Математика–барлық ғылымдардың бекзадасы. Оның сүйіктісішындық,
сәні қарапайымдылық пен айқындық.»
V.Бағалау (компьютермен)
VI.Үйге тапсырма: №347,351.
Қарама-қарсы сандар 6-сынып математика
Қарама-қарсы сандар 6-сынып математика
Қарама-қарсы сандар 6-сынып математика
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.