Қазақ тілінен 3 сыныпқа "Зат есім" тақырыбы бойынша ашық сабақ жоспары. Табыс критерийлері сабақтың мақсатын түсіну үшін:
1.Зат есімнің негізгі және туынды болып бөлінетінін білемін.
2. Негізгі және туынды зат есімнің ережесін білемін.
4.Сөйлем арасынан негізгі және туынды зат есімді таба аламын.
5.Түбір сөзден жұрнақ арқылы туынды сөз жасай аламын.
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер:
«Мен ризамын» жаттығуы, «Веер» әдісі, «Сұрақ-жауап» әдісі, «Ребус» ойыны, Сызбалық тест, «Сәйкестендіру тест» әдісі, «Қысқа тест сұрақтары» ойыны, «Фишбоун» әдісі
3 сынып зат есім.docx
Тақырыбы:
Негізгі және туынды зат есімСабақтың тақырыбы: Негізгі және туынды зат есім
Сабақтың мақсаты: Зат есімнің тұлғасына қарай негізгі және туынды зат есім
болып бөлінетінін, туынды зат есім жұрнақ арқылы жасалатынын меңгерту
Табыс критерийлері сабақтың мақсатын түсіну үшін:
1.Зат есімнің негізгі және туынды болып бөлінетінін білемін.
2. Негізгі және туынды зат есімнің ережесін білемін.
4.Сөйлем арасынан негізгі және туынды зат есімді таба аламын.
5.Түбір сөзден жұрнақ арқылы туынды сөз жасай аламын.
Сабақта қолданылатын әдістәсілдер:
«Мен ризамын» жаттығуы, «Веер» әдісі, «Сұрақжауап» әдісі, «Ребус» ойыны,
Сызбалық тест, «Сәйкестендіру тест» әдісі, «Қысқа тест сұрақтары» ойыны,
«Фишбоун» әдісі
Сабақтың барысы:
І. Кіріспе кезеңі: 1.« Мен ризамын» жаттығуы арқылы ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастырып алу.2 минут.
2.«Туынды сөз, Зат есім және түбір сөз» –сөздері арқылы топқа бөлу.1минут
3.Табыс критерийлері арқылы сабақтың мақсатын түсіндіру.
3.Табыс критерийлері оқушылар өзөзін бағалау үшін:
5.Фишбоун әдісі арқылы жауап бере аламын.
4.»Сызбалық тест» әдісі арқылы сөйлем құрай аламын.
3. «Сәйкестендіру тесті» арқылы сөйлемді сәйкестендіре аламын.
2.Ребусты шеше аламын.
1. Сұрақтардың барлығына жауап бере аламын.
0. Үй тапсырмасына «Веер» әдісі арқылы сұрақ жазып, жауап бере аламын.Бағалаудың жемістер арқылы топт және табыс кпитерийлері арқылы өзөзін
стикер жапсыру арқылы бағалаланатынын түсіндіру. «Жүзім3 балл», «өрік2
балл», «алма3 балл» болып есептелінетінін түсіндіру.2минут
Үй тапсырмасын «Веер» әдісі арқылы оқушылар параққа өткен тақырыптар
бойынша сұрақ жазып бір топ келесі топқа береді.Келесі топ жауап жазады. Дұрыс
жауапты бағалайды.8минут
ІІ. Тұсаукесер кезеңі: «Сұрақ әдісі» арқылы сұрақтар қою.5минут
1.Түбір сөз дегеніміз не?
2.Туынды сөз дегеніміз не?
3.Жұрнақ деген не?
4Зат есім деген не?
Әр топ жауапты плакатқа жазып, топтан бір оқушы оқиды. Оқушылар тапсырманы
дұрыстығын тексеріп, топты бағалайды.
ІІІ. Негізгі бөлім.1. «Ребус» ойыны арқылы оқулықтағы жасырын сөздерді
оқушыларға таптырып, түбір мен жұрнақты оқушыларға таптыра отырып жаңа
сабақты түсіндіру.Зат есімнің негізгі және туынды болып бөлінетінін өздері түсініп
айтуға жағдай жасау. Ережені айту .6минут
2. «Сәйкестендіру тесті» арқылы үш топқа тапсырма беру . 7минут
Жылқы лық кітап лық жазу шық
оқу шы сый хана ойын шы
Оқушылар тапсырманы топ болып орындап бір оқушы қорғайды. Негізгі зат есім
мен туынды зат есімді ажыратады. Жұрнақтарын айтып көрсетеді.
3. «Сызбалық тест» әдісі арқылы оқушыларға тапсырма беру. Жұрнақтарға түбір
сөзді тауып жазуы
шы ші хана
.
3. Берілген жұрнақтарға түбір сөзді тауып жазуы керек. Орындаған тапсырманы
тақтаға шығып бір оқушы оқиды. 6минут..1. «Фишбоун» әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар жазған парақты беремін
оқушылар топ болып ережені толықтырып, жазып шығады. Әр топтан бір оқушы
оқиды. 7минут
1Зат есім дегеніміз не? 2.Неігізгі туынды зат есім дегеніміз не?
3.Туынды зат есім дегеніміз не?
4.Екеуінің айырмашылығы неде? Мысал келтір
ІҮ. Қорытынды. 1.«Қысқа тест сұрақтары» ойыны арқылы оқушыларға 5сұрақ
беріп жауабын тақтаға іліп тексерту. Тест жауабы арқылы жиынтық бағасын
оқушылар айтады.Жиған жемістері арқылы топты бағалап мадақтау.
2. Рефлексия: «Менің үшбұрышым» ойыны арқылы
Нені түсіндім? жасыл түс .
Нені түінбедім?қызыл түс.
Сабақтың қай жері ұнады? Келесі сабақтың қалай өткенін қалайсың?сары түске
жауап жазып үшбұрышқа іледі.
Үйге тапсырма: 5жаттығу.Күнделікке
үй тап
сырмасын жазады.
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с
договором-офертой сайта. Вы можете
сообщить о нарушении.