Қазақ тілі пәнінен ашық сабақ жоспары "Сөйлем мүшелерінен өткенді қайталау"
Оценка 4.6
Разработки уроков
docx
чтение
8 кл
15.01.2018
Қазақ тілі пәнінен 8-сыныпқа арналған ашық сабақ жоспары. Сабақтың мақсаты: Білімділік: сөйлем мүшелерінен алған білімдерін пысықтау, қайталау, нақтылау мақсатында теориялық білімдерін практикада ұштастыру;
Дамытушылық: жеке, жұптық, топтық жұмыс жасауда өз ойын еркін жеткізе білуге дағдыландыру;
Тәрбиелік: сауаттылық пен мәдениеттілікке тәрбиелеу; Пәнаралық байланыс: Психология, музыка, әдебиетҚазақ тілі пәнінен 8-сыныпқа арналған ашық сабақ жоспары
Сөйлем мүшелеріашық сабақ.docx
Алматы облысы, Сарқан қаласы, Н.Островский атындағы мектеплицейі МДШО
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Исыпқали Асель Серікпайқызы
Қазақ тілі пәнінен «Сөйлем мүшелерінен өткенді қайталау» тақырыбына арналған
ашық сабақ жоспары 8сынып
Исыпқали А.
Қазақ тілі
8 «Ә»
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем мүшелерінен өткенді қайталау
Жалпы мақсат:
Білімділік: сөйлем мүшелерінен алған білімдерін пысықтау, қайталау,
нақтылау мақсатында теориялық білімдерін практикада ұштастыру;
Дамытушылық: жеке, жұптық, топтық жұмыс жасауда өз ойын еркін
жеткізе білуге дағдыландыру;
Тәрбиелік: сауаттылық пен мәдениеттілікке тәрбиелеу;
Нәтиже:
Сабақтың түрі:
Оқыту әдістері:
Көрнекі құралдар:
тұрлаулы, тұрлаусыз сөйлем мүшелерін біледі
құрылысына, мағыналық түрлеріне қарай бөлінуін ажыратады
сөйлемге синтаксистік талдау жасайды
теориялық білімін практикада қолданады
Қайталау сабағы
Топқа бөлу, топтық, жұптық, жеке жұмыс жасау, талдау жұмысы,
семантикалық картамен, сызбамен жұмыс, сұрақжауап
Оқулық, тапсырма парақшалары, бағалау парақшалары, стикер,
видеокөріністер
Пәнаралық байланыс: Психология, музыка, әдебиет
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының ісәрекеті:
Ынтымақтастық
атмосферасын
туғызу
2мин
Қызығушылықты
ояту
3мин
Мұғалімнің ісәрекеті
1.Амандасу. Түгендеу. Топқа бөлу (сызбалар
арқылы)
2.Психологиялық тест орындату
(Психологиялық тесттің жауабын көре отырып,
сөйлемдердегі тұрлаулы, тұрлаусыз, бірыңғай
мүшелреді табу)
3.Бүгінгі сабақтың мақсатын айқындау
4.Оқушыларға бүгінгі сабаққа сәттілік тілеу
Оқушының ісәрекеті
Оқушылар қима
қағаздарды таңдап, 3
топқа бөлінеді.
I топ «Тұрлаулы мүшелер»
II топ «Тұрлаусыз
мүшелер»
II топ «Бірыңғай
мүшелер»
Психологиялық тест
орындап, тесттің
жауабындағы
сөйлемдерден тұрлаулы,
тұрлаусыз, бірыңғай
мүлерді тауып, сабақтың
мақсатын айқындайды. Үй тапсырмасын
сұрау
5мин
Мағынаны тану
20 мин
Сөйлемнің бірыңғай мүшелеріне байланысты
көркем әдебиеттен 5 мысал теріп жазу
Оқушылар сөйлемдерін
оқып, бірыңғай мүшелерді
атайды.
Топтық жұмыс
1.Оқулықпен жұмыс. 65жаттығу
I топ Мәтіннен бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылған сызықшаны
тауып, түсіндіру
II топ Мәтіннен айқындауыш мүшелердің қолданылуына байланысты
сөйлемдерді табу
III топ Мәтіннен сөйлемнің бірыңғай мүшелерін табу
Кері байланыс (гүлдер арқылы бірбірін бағалау)
2. Сөйлемдерге синтаксистік талдау жасату
I топ Мәдениет – өркениеттің басты көрсеткіші.
II топ Ежелгі түркілер – әдептілік, жүректілік, кішіпейілділік, мәрттік
қасиеттерге ие болған.
III топ Омардың үлкен ұлының, Асанның, елге жасаған жақсылығы өте көп.
3.Жұптық жұмыс
Семантикалық картамен жұмыс.
1 жұп Бастауыш қай сөз табынан жасалғанын анықта
Мысалдар Сын есім
Тіл
ұлттың
жаны.
Сіздер
бізге көп
нәрсе
үйреттіңіз
дер.
Жақсы
ісімен
жақсы
Үшеуі
сырт
жүріп
кетті.
Оқыған
білер әр
сөзді.
2 жұп Баяндауыш қай сөз табынан жасалғанын анықта
Етістік
Мысалдар Есімдік
Сан есім
Сан есім
Зат есім
Есімдік
Есімше
Зат есім
Тұйық
етістік
Арыңды
жасыңнан
сақта.
Адам деген
ардақты ат
Олжастың
жасы он
үштерде.
Жақсы
қасиет
шындықты
айта білу.
Келешек
өмірдің
иесібіз.
3 – жұп Сызба бойынша сөйлем құра
1._______ __ __ __ __ .
2. _______ __ . __ . __ . __ .
3._______ __ . __ . __ . __ __ . __ . __ ________ .
4 – жұп Сызба бойынша сөйлем құра
1. __ .__ . __ __ . __ . __ ______ ______ .
2. __ .__ .__ _______ _______ .
3.
__ __ __ __ ______
.
5 – жұп Сөйлемдерге синтаксистік талдау жаса
1) Өркендеген Астана – Қазақстанның шыңға шарықтаған бәйтерегі.
2) Тәуке хан ел басқару ісіне беделі зор билер мен батырларды
топтастырған.
3) Абайлар Қарашоқыға түс ауа жетті.
6 – жұп Сөйлемдерге синтаксистік талдау жаса
1) 1927 жылы жаздыгүні Сәкен Сейфуллин Қызылордадан Көкшетау
еліне жер бөліс науқанын өткізуге барды.
2) Сәкенді сол жылы 71 жасқа шыққан Ыбырай іздеп келді.
3) Оқалы тақиясының жібек шоғы ырғала түседі.
7 – жұп Сөйлемге тиісті тыныс белгісін қой
1) Дала да, егін де, тоғай да – бәрі де сапсары.
2) У қарағай – өте сирек кездесін ағаш.
3) Ол жер жүзінде бірнеше ғана жерде – Кавказда, Қиыр Шығыста,
Британ аралдарында қалды.
8 – жұп Сөйлемге тиісті тыныс белгісін қой
1) Аба мен Ыбырай – қазақтың қазіргі жазба әдеби тілінің негізін
салушылар.
2) Ел ішінде аты аңызға айналған халық қаһармандары: Сырым, Бекет,
Исатай, Махамбет сынды батырлар қазақ тарихында елеулі орын
алады.
3) Анам – оқымаған, қарапайым қазақ әйелі – бүкіл ауылға ортақ ана
сияқты болатын.
Кері байланыс (смайликтермен бірбірін бағалау) Ой толғаныс
7 мин
Үй тапсырмасы
Бағалау
Рефлексия
3 мин
Тест
1. Сөйлем мүшесі бола алмайтын сөз табын
көрсет
А) Сын есім В) Есімдік С) Шылау
Д) Зат есім Е) Сан есім
2. Сөйлем мүшесі құрамына қарай нешеге
бөлінеді
А) 2 В) 3 С) 4 Д) 5 Е)6
3. Сөйлемдегі тұрлаулы мүшелерді көрсетіңіз.
Біз кеше мұражайға бардық.
А) Біз бардық. В) Мұражайға бардық. С) Кеше
бардық. Д)Біз Е) бардық
4.Бірыңғай мүшелердің арасына қандай тыныс
белгісі қойылады?
А)Сызықша В)үтір С)нүкте Д)қос нүкте
Е)нүктелі үтір
5. Үйірлі мүшенің күрделі мүшеден
айырмашылығы
А) екі сөзден тұрады В) бастауыштық
баяндауыштық қатынас С) бір сұраққа жауап
береді Д)қысқарған сөздер қатысады Е)белгілі
бір сөзді айқындап тұрады
Абайдың қара сөздерінен бірыңғай мүше мен
оңашаланған айқындауышқа байланысты 5 сөйлем
тауып жазу.
Бағалау парақшалары
«Ресторан» әдісі
мен тағы тапсырыс берер едім...
маған бәрінен ұнағаны...
менің асқазаным қорытты...
Оқушылар сөйлем
мүшелеріне арналған
тест жұмысын
орныдайды
Үй тапсырмасын білу,
түртіп алу
Топ басшылары
оқушылардың берген
жауаптарына қарай
білімдерін бағалайды
Сабақтан алған әсерлері
мен ұсыныстары туралы
стикерге қысқаша
жазады
Қазақ тілі пәнінен ашық сабақ жоспары "Сөйлем мүшелерінен өткенді қайталау"
Қазақ тілі пәнінен ашық сабақ жоспары "Сөйлем мүшелерінен өткенді қайталау"
Қазақ тілі пәнінен ашық сабақ жоспары "Сөйлем мүшелерінен өткенді қайталау"
Қазақ тілі пәнінен ашық сабақ жоспары "Сөйлем мүшелерінен өткенді қайталау"
Қазақ тілі пәнінен ашық сабақ жоспары "Сөйлем мүшелерінен өткенді қайталау"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.