*Сабақтың мақсаты: Үй құстары мен дала құстары туралы мәлімет беру. Құстардың тіршілігі мен пайдасы жөнінде түсініктерін қалыптастыру. Құстарды ажырата білуге үйрету. Құстарға қамқорлық жасауға баулу.
*Сабақтың әдісі :түсіндіру, әңгімелеу,сұрақ- жауап және ойын .
*Көрнекілігі: құстардың макеттері, түрлі- түсті суреттер, стенд, кітаптар, үнтаспа, құстың ұясы, жүні, жұмыртқасы.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі : Балалар бір- бірінің қолдарын ұстап шаттық шеңберін құрады.
Шаттық шеңбер: Қол ұстасып бәріміз,
Жылылықты сезейік.
Шуақ шашқан күндей боп,
Күлімсіреп жүрейік.
Жаңа сабақ:
- Балалар, бүгін аптаның қай күні?
- Жылдың қай мезгілі?
(құстар туралы мәлімет беру)
- Елімізде 500 ге жуық құстардың түрлері бар. Олар тіршілік иесі болғандықтан ұрпақ өрбітеді. Балапандарын жауларынан қорғайды. Олардың әуені табиғатты құлпыртады. Құстардың салған әні адамның көңіл- күйін көтереді. Құстар үй құстары және дала құстары болып екі топқа бөлінеді. Құстар бізге көктем жаршысы ретінде келеді. Құстар адамның көмекшісі. Көктем, жаз, күз айларында құрт- құмырсқа көбелек, өрмекші сияқты жәндіктерден орманды, бау- бақшаларды тазартады. Құстарға қыста қамқорлық керек. Оларға ұя салып, жем шашу керек. (слайд көрсетілімі, құстардың дыбыстарымен танысу)
Ойын: «Үй құстары мен дала құстарын ажырат» Берілген суреттерге қарап үй құстарын бір бөлек дала құстарын бір бөлек орналастыру.
Сергіту сәті: Қане, қанат жазайық,
Қарлығаш боп ұшайық.
Ұшып- ұшып алайық,
Орнымызға қонайық.
Жұмбақ шешу: Шықылықтап тұрмайды
Құйрығы ұзын, өзі ала.
Бұл қандай құс? (Сауысқан)
Таң азанмен оянды,
Елдің бәрін оятты. (Әтеш)
Шарлап келіп даланы,
Үйіме үйін салады. (Қарлығаш)
Түрі көмірге ұқсайды,
Қарқылдап ұшады. (Қарға)
Слайд «Қарлығаш» ертегісі
Жапсырма жұмысы: Балаларға 2-3 бөліктен тұратын сурет қиындыларын орналастырып, жапсырып оны тақтаға ілу(әтеш, қаз, бүркіт, қарлығаш)
Сөзжұмбақ шешу: Ағашты құрт құмырсқадан қорғайтын орман емшісі (тоқылдақ)
Ән салып сайрайтын құс (Бұлбұл)
Киелі құс (Аққу)
Қырағы құс (Сұңқар)
Үй құстарының бірі (Тауық)
Үй салуды адамдардан қандай құс үйренген? (Қарлығаш)
Ойын: «Ұяларды ажырат» (екі ұяның суреті берілген. Қай ұяны құстар жазда салады? Қыста қандай ұя жасаймыз?)
Сабақты бекіту, қорытындылау:
- Балалар бүгін біз ,үй құстары мен дала құстарымен таныстық.
- Елімізде құстардың қанша түрі бар?(500 ге жуық түрі бар)
- Құстар неше топқа бөлінеді?(екі топқа)
- Құстар немен қоректенеді? (құрт- құмырсқа, көбелек, өрмекші)
- Олардың пайдасы қандай? (құстардың етін, жұмыртқасын жейді, жүнінен мамық жастық жасайды)
- Құстар нені қорғайды? (ағашты, бау- бақшаларды, орманды)
Балаларды мадақтау және бағалау.*Сабақтың тақырыбы: Үй құстары мен дала құстары
*Сабақтың мақсаты: Үй құстары мен дала құстары туралы мәлімет беру. Құстардың тіршілігі мен пайдасы жөнінде түсініктерін қалыптастыру. Құстарды ажырата білуге үйрету. Құстарға қамқорлық жасауға баулу.
*Сабақтың әдісі :түсіндіру, әңгімелеу,сұрақ- жауап және ойын .
*Көрнекілігі: құстардың макеттері, түрлі- түсті суреттер, стенд, кітаптар, үнтаспа, құстың ұясы, жүні, жұмыртқасы.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі : Балалар бір- бірінің қолдарын ұстап шаттық шеңберін құрады.
Шаттық шеңбер: Қол ұстасып бәріміз,
Жылылықты сезейік.
Шуақ шашқан күндей боп,
Күлімсіреп жүрейік.
Жаңа сабақ:
- Балалар, бүгін аптаның қай күні?
- Жылдың қай мезгілі?
(құстар туралы мәлімет беру)
- Елімізде 500 ге жуық құстардың түрлері бар. Олар тіршілік иесі болғандықтан ұрпақ өрбітеді. Балапандарын жауларынан қорғайды. Олардың әуені табиғатты құлпыртады. Құстардың салған әні адамның көңіл- күйін көтереді. Құстар үй құстары және дала құстары болып екі топқа бөлінеді. Құстар бізге көктем жаршысы ретінде келеді. Құстар адамның көмекшісі. Көктем, жаз, күз айларында құрт- құмырсқа көбелек, өрмекші сияқты жәндіктерден орманды, бау- бақшаларды тазартады. Құстарға қыста қамқорлық керек. Оларға ұя салып, жем шашу керек. (слайд көрсетілімі, құстардың дыбыстарымен танысу)
Ойын: «Үй құстары мен дала құстарын ажырат» Берілген суреттерге қарап үй құстарын бір бөлек дала құстарын бір бөлек орналастыру.
Сергіту сәті: Қане, қанат жазайық,
Қарлығаш боп ұшайық.
Ұшып- ұшып алайық,
Орнымызға қонайық.
Жұмбақ шешу: Шықылықтап тұрмайды
Құйрығы ұзын, өзі ала.
Бұл қандай құс? (Сауысқан)
Таң азанмен оянды,
Елдің бәрін оятты. (Әтеш)
Шарлап келіп даланы,
Үйіме үйін салады. (Қарлығаш)
Түрі көмірге ұқсайды,
Қарқылдап ұшады. (Қарға)
Слайд «Қарлығаш» ертегісі
Жапсырма жұмысы: Балаларға 2-3 бөліктен тұратын сурет қиындыларын орналастырып, жапсырып оны тақтаға ілу(әтеш, қаз, бүркіт, қарлығаш)
Сөзжұмбақ шешу: Ағашты құрт құмырсқадан қорғайтын орман емшісі (тоқылдақ)
Ән салып сайрайтын құс (Бұлбұл)
Киелі құс (Аққу)
Қырағы құс (Сұңқар)
Үй құстарының бірі (Тауық)
Үй салуды адамдардан қандай құс үйренген? (Қарлығаш)
Ойын: «Ұяларды ажырат» (екі ұяның суреті берілген. Қай ұяны құстар жазда салады? Қыста қандай ұя жасаймыз?)
Сабақты бекіту, қорытындылау:
- Балалар бүгін біз ,үй құстары мен дала құстарымен таныстық.
- Елімізде құстардың қанша түрі бар?(500 ге жуық түрі бар)
- Құстар неше топқа бөлінеді?(екі топқа)
- Құстар немен қоректенеді? (құрт- құмырсқа, көбелек, өрмекші)
- Олардың пайдасы қандай? (құстардың етін, жұмыртқасын жейді, жүнінен мамық жастық жасайды)
- Құстар нені қорғайды? (ағашты, бау- бақшаларды, орманды)
Балаларды мадақтау және бағалау.
Сабақтың тақырыб3.docx
*Сабақтың тақырыбы: Үй құстары мен дала құстары
*Сабақтың мақсаты: Үй құстары мен дала құстары туралы мәлімет беру.
Құстардың тіршілігі мен пайдасы жөнінде түсініктерін қалыптастыру.
Құстарды ажырата білуге үйрету. Құстарға қамқорлық жасауға баулу.
*Сабақтың әдісі :түсіндіру, әңгімелеу,сұрақ жауап және ойын .
*Көрнекілігі: құстардың макеттері, түрлі түсті суреттер, стенд, кітаптар,
үнтаспа, құстың ұясы, жүні, жұмыртқасы.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі : Балалар бір бірінің қолдарын
ұстап шаттық шеңберін құрады.
Шаттық шеңбер: Қол ұстасып бәріміз,
Жылылықты сезейік.
Шуақ шашқан күндей боп,
Күлімсіреп жүрейік.
Жаңа сабақ:
Балалар, бүгін аптаның қай күні?
Жылдың қай мезгілі?
(құстар туралы мәлімет беру)
Елімізде 500 ге жуық құстардың түрлері бар. Олар тіршілік иесі
болғандықтан ұрпақ өрбітеді. Балапандарын жауларынан қорғайды.
Олардың әуені табиғатты құлпыртады. Құстардың салған әні адамның
көңіл күйін көтереді. Құстар үй құстары және дала құстары болып екі
топқа бөлінеді. Құстар бізге көктем жаршысы ретінде келеді. Құстар
адамның көмекшісі. Көктем, жаз, күз айларында құрт құмырсқа
көбелек, өрмекші сияқты жәндіктерден орманды, бау бақшаларды
тазартады. Құстарға қыста қамқорлық керек. Оларға ұя салып, жем
шашу керек. (слайд көрсетілімі, құстардың дыбыстарымен танысу)
Ойын: «Үй құстары мен дала құстарын ажырат» Берілген суреттерге қарап
үй құстарын бір бөлек дала құстарын бір бөлек орналастыру.
Сергіту сәті: Қане, қанат жазайық,
Қарлығаш боп ұшайық.
Ұшып ұшып алайық,
Орнымызға қонайық.
Жұмбақ шешу: Шықылықтап тұрмайды
Құйрығы ұзын, өзі ала.
Бұл қандай құс? (Сауысқан)
Таң азанмен оянды, Елдің бәрін оятты. (Әтеш)
Шарлап келіп даланы,
Үйіме үйін салады. (Қарлығаш)
Түрі көмірге ұқсайды,
Қарқылдап ұшады. (Қарға)
Слайд «Қарлығаш» ертегісі
Жапсырма жұмысы: Балаларға 23 бөліктен тұратын сурет қиындыларын
орналастырып, жапсырып оны тақтаға ілу(әтеш, қаз, бүркіт, қарлығаш)
Сөзжұмбақ шешу: Ағашты құрт құмырсқадан қорғайтын орман емшісі
(тоқылдақ)
Ән салып сайрайтын құс (Бұлбұл)
Киелі құс (Аққу)
Қырағы құс (Сұңқар)
Үй құстарының бірі (Тауық)
Үй салуды адамдардан қандай құс үйренген? (Қарлығаш)
Ойын: «Ұяларды ажырат» (екі ұяның суреті берілген. Қай ұяны құстар жазда
салады? Қыста қандай ұя жасаймыз?)
Сабақты бекіту, қорытындылау:
Балалар бүгін біз ,үй құстары мен дала құстарымен таныстық.
Елімізде құстардың қанша түрі бар?(500 ге жуық түрі бар)
Құстар неше топқа бөлінеді?(екі топқа)
Құстар немен қоректенеді? (құрт құмырсқа, көбелек, өрмекші)
Олардың пайдасы қандай? (құстардың етін, жұмыртқасын жейді,
жүнінен мамық жастық жасайды)
Құстар нені қорғайды? (ағашты, бау бақшаларды, орманды)
Балаларды мадақтау және бағалау.
"Дикие и домашние птицы"
"Дикие и домашние птицы"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.