А.Сансызбайдың Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы тақырыбында 7 «А» сыныбында өткізген сабақ жоспары
Пәні: Алгебра
Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы
А) білімділік: Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласын
пайдаланып есептер шығаруды үйрету
Ә) дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау және танымдық қызығушылығын, интуиция, өздігінен жұмыс атқару қабілеттерін дамыту.
Б) тәрбиелік: Оқушыларды жауапкершілікке, еңбексүйгіштікке, шығармашылыққа, өз ойын ашық айтуға, тапсырманы дұрыс орындауға тәрбиелеу.
Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы, оқу № 367; 370 есептер
• Оқушылардың алған бағасын ескерту;
А.Сансызбайдың Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы тақырыбында 7 «А» сыныбында өткізген сабақ жоспары
Пәні: Алгебра
Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы
А) білімділік: Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласын
пайдаланып есептер шығаруды үйрету
Ә) дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау және танымдық қызығушылығын, интуиция, өздігінен жұмыс атқару қабілеттерін дамыту.
Б) тәрбиелік: Оқушыларды жауапкершілікке, еңбексүйгіштікке, шығармашылыққа, өз ойын ашық айтуға, тапсырманы дұрыс орындауға тәрбиелеу.
Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы, оқу № 367; 370 есептер
• Оқушылардың алған бағасын ескерту;А.Сансызбайдың Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы тақырыбында 7 «А» сыныбында өткізген сабақ жоспары
Екі өрнектің кв айырымы.doc
Сабақтың
мақсат
міндеттері:
Ә)
дамытушылық:
Б) тәрбиелік:
Сабақтың типі:
Сабақтың түрі:
Сабақтың әдістері:
Сабақтың оқыту құралдары
және көрнекілігі:
Сабақтың пәнаралық
байланысы:
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
ІІ. Жаңа материалды
қабылдауға дайындық.
А.Сансызбайдың Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы
тақырыбында 7 «А» сыныбында өткізген сабақ жоспары
Пәні: Алгебра
Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы
А) білімділік:
Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласын
пайдаланып есептер шығаруды үйрету
Оқушылардың логикалық ойлау және танымдық қызығушылығын,
интуиция, өздігінен жұмыс атқару қабілеттерін дамыту.
Оқушыларды жауапкершілікке, еңбексүйгіштікке,
шығармашылыққа, өз ойын ашық айтуға, тапсырманы дұрыс
орындауға тәрбиелеу.
Жаңа білімді қалыптастыру сабағы
Дәстүрлі сабақ
Түсіндіру, сұрақжауап, ішінара іздену
оқулық, интербелсенді тақта, слайд
Қазақ тілі.
Мұғалімнің қызметі
амандасу;
түгелдеу;
оқушының
назарын сабаққа
аудару;
оқу
құралдарының
дайындығын
тексеру
Сұрақтар
1. Бірмүше дегеніміз не?
2. Көпмүше дегеніміз не?
3. Бірмүше мен көпмүшені қалай
көбейтеміз?
4. Көпмүше мен көпмүшені қалай
көбейтеміз?
Оқушының қызметі
амандасу;
кезекшілік
міндеттерін
атқару;
сабаққа
дайындалу;
Оқушылар осы сұрақтарға
жауап береді
1.Сандар,айнымалылар,
айнымалылардың дәрежелерінің
көбейтіндісі
2.Бірмүшелердің
қосындыларынан құралған
өрнек.
3.Көпмүшенің әрбір мүшесін
бірмүшеге көбейтіп, қосамыз.
4.Бірінші көпмүшенің әрбір
мүшесін екінші көпмүшенің
әрбір мүшесіне көбейтіп,
қосамыз. 1.
ba
екімүшесін
ba
көбейтіндісін қарастырайық.
екімүшесін көбейтуді, яғни
ba
ba
Аталған амалды орындау үшін көпмүшені көпмүшеге көбейту
ережесін қолданамыз, яғни бірінші мүшенің әрбір мүшесін,
мүшесіне
екінші
көбейтеміз:
Теңдіктің оң жағындағы ұқсас
ba
мүшелерді біріктіріп, мына теңдікті аламыз:
мүшенің
2
ba
baba
2 ba
әрбір
b
ab
ab
.2
a
ІІІ. Жаңа материалды түсіндіру
2
Екі өрнектің айырмасының олардың қосындысына
көбейтіндісі
осы өрнектердің квадраттарының
айырмасына тең
2
ba
2
baba
Бұл формуланы екі өрнектің квадраттарының айырмасын
көбейткіштерге жіктеу формуласы деп атайды.
Екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың
айырымы мен қосындысының көбейтіндісіне тең.
1мысал.
37
2
2
23
37
23
37
23
60
14
840
Оқушылар ауызша айтады.
2мысал:
23
mn
23
mn
2
3
2
mn
2
49
2
nm
2
3мысал: 64х2 = 82 – х2 =(8х)(8+х)
ІV. Жаңа білімді бекіту
1. Ауызша жаттығу орындау. А) Дұрыс жауабын тап!
Ә) 1.(m+7)(m7)=
2. (2m5)(2m+5)=
3. х2 – с2 =
4. а2 – 25 =
5. 4х2 – а2 =
6. в2 9а2 =
7. 4в2 – 81=
2. «Оқулықпен жұмыс»
Есептер шығару: №366; №368; №369 ;
№ 366
1) (m y)(m+ y) = m2 y2
2) (q – p)(q+p) = q2 y2
3) (c d)(c + d) = c2 d2
4) (a с)(с + a) = a2 с2
5) (х + y)( y х) = y2x2
6) (y 5)(y + 5) = y2 25 №368
1) (c + d)(c + d) =(d c)(c + d) = d2 c2
2) (a +b)(b a) = (b a)(b a) = (b a)2
3) (х y)(х y ) = (х + y)(х y ) = –(x2 y2) = y2 x2
4) (a +b)( a b) = (a +b) (a +b)= (a +b)2
5) (х y)( y х)= (х y)( х y)= –(x – y)2 = y2 x2 + 2ху
6) (a b)( a b) = (a +b) (a +b)= (a +b)2
№369.
1) m2 y2 =(m y)(m+ y)
2) x2y2=(х y)(х + y)
3) c2 25= (c 5)(c + 5)
4) a2 1 =(a 1)( a+1)
5) 25 a2 =(5 a)(5+ a)
6) 49 b2=(7b)(7 + b)
7) 100 p2 =(10 p)(10 +p)
8) m 2 400=( m – 20)( m + 20)
3.Математикалық диктант
1) а мен с сандарының қосындысы мен айырымының көбейтіндісі
2) р және 5 сандарының айырымы мен қосындысының көбейтіндісі
3) 4а мен в сандарының айырымы мен қосындысының көбейтіндісі
4) 2/3 мен 2а сандарының айырымы мен қосындысының көбейтіндісі
1).(а+с)(ас)
2). (р5)(р+5)
3).(4ав)(4ав)
4).(2/3 2а)(2/3 +2а)
V. Қорытындылау
1) Кестені толтыр.
Реті 1
өрнек
2
өрнек
Екі өрнектің айырмасын оның
қосындысына көбейту
1
2
3
5
5
3а
2х
0,3
aв
х
В
3у
4в
5
у
(3ав)(3а+в)
(2х3у)(2х+3у)
(0,34в)(0,3+4в)
(ав5)(ав+5)
(ху)(х+у)
2) Қатесін тап!
Екі өрнектің
квадраттарының
айырмасын жазу
9а2в2
4x29y2
0,09 16в2
а2в2 25
x2y2 1.(16+2х)(162х) = 16 – 4х2
2.(3а + 5b)(3а 5b) = 9а2 5b2
3.(2а3b)(2а+3b) = 4а2 +9b2
VІ. Үйге тапсырма.
VІІ.Бағалау
Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы, оқу
№ 367; 370 есептер
Оқушылардың алған бағасын ескерту;
Екі орнектін квадраттарынын айырмасы
Екі орнектін квадраттарынын айырмасы
Екі орнектін квадраттарынын айырмасы
Екі орнектін квадраттарынын айырмасы
Екі орнектін квадраттарынын айырмасы
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.