Фариза-поэзия падишасы
Оценка 4.8

Фариза-поэзия падишасы

Оценка 4.8
Разработки уроков
docx
чтение
5 кл—9 кл
30.11.2020
Фариза-поэзия падишасы
Қысқа мерзімді жоспар
Фариза-поэзия падишасы.docx

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

 

ІІІ бөлім:

 «Адам жанының құпиясы»

Мектеп: «Солоновка орта мектебі»КММ

Мұғалімнің аты-жөні:

Дандыгулов Бекзат Амансерикович

Күні: 02.03.2020

Қатысқандар:          Қатыспағандар:

Сынып: 9

Пән: қазақ әдебиеті

Сабақтың тақырыбы

 

Фариза-поэзия падишасы

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты

9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;

 

 

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасай алады.

 

Басым бөлігі:

Автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасай алады және шумақ, тармақ, бунақ, буын санын,түрін  анықтап ұсына алады.

 

Кейбір оқушылар:

Автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасай алады және ақындығын шумақтармен дәлелдей алады.

 

 

Бағалау критерийі

 

 

Автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөлін, өлеңін талдайды,  шығармашылық жұмыс жасайды.

 

Тілдік мақсаттар

 

 

Оқушылар орындай алады:

-          Автор бейнесін аша алады.

-          Шумақ,тармақ,бунақ,буын санын ретімен қоя алады.

-          Шумақтар құрап жаза алады.

 

 

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Нала,серік,пасық,мұң,сағым,сезім,т.б.

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:дара күндер, нала күндер,жүрегім сыздаған,жаным мұздаған,лапылдап келем, т.б.

 

Талқылауға арналған сұрақтар:

-  Өлеңде ақынның бейнесі қандай?

- «Поэзия падишасы» сөзін қалай түсінесіңдер?

- Ақын халқы үшін  не істеді?

 

 

Құндылыққа баулу

Тарихтың , мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы,қазақ тілі,география

 

Алдыңғы білім

Ф.Оңғарсынованың өмірі мен шығармашылығы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

 

Сабақтағы жоспарланған тапсырмалардың түрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы 10 мин

1 мин

 

 

                 3 мин

 

 

 

 

 

 

                   4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Сабақтың ортасы 25 мин

2 мин

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

              

 

 

                        1 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

 

 

                

               

                  5 мин

 

                     

 

 

 

 

 

 

                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                      2 мин

 

 

 

 

 

 

                 3 мин

 

                 2 мин

 

 Сабақтың соңы 5 мин

               1 мин

 

           

               3 мин

 

 

 

                 1 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру.

1 Амандасу

2 Оқушыларды түгелдеу

3Сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру.

«Тілек» тәсілі (жүрек сыйлау)

4Топқа бөлу (стикер)

5 Уақытты қадағалаушыны анықтау

6 Топ басшысын анықтау

 

Т1

Үй тапсырмасын тексеру

  Ақынның өмірі мен шығармашылығы

(А3 қағазына постер жасату)

 А тест шешеді

 С слайд көрсетеді (алдын ала берілген тапсырма)

 

 

ҚБ «Жүлделі орын» тәсілі бойынша  жұмыстар бағаланады.

КБ «Неге? Неге? Неге?» тәсілі

        1-орын                2-орын          

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Тақырыпты ашқызу «Кім жылдам?» тәсілі (өлеңді талдату арқылы)

 

Сабақтың мақсатын болжату

Өлеңінде ақын апа,

Өзін де қоса жырлаған.

Өз бейнесін қатыстырып,

Шумақтарын құраған.

Сол шумақтар арқылы,

Аңғарамыз ақынды.

Түсініп оқимыз, болжаймыз,

Көңілін және жағдайды.

 

 

Келесі тапсырманы болжату және қызығушылықтарын арттыру (Т2)

 

Өлеңін оқып ақынның,

Бейнесін біз ашайық.

Өлеңге деген махаббатын,

Сезінейік, бағалайық.

 

Осы шумақты оқу арқылы оқушылар келесі тапсырманы болжайды және тапсырма қалай беріледі деген оймен қызығушылықтары артады.

 

 

 

Т2  А өлеңнің мазмұнын айтады

      С поэзияны прозаға айналдырып жазады

 

 1-топ автор бейнесін анықтап жазады

 2-топ өлең шумақтарын мәтінге айналдырып жазады

 

 

Дескриптор.

1Өлеңнің мазмұнын, яғни мағынасын айтады. (А)

2Автордың бейнесін ашып  және өлеңді мәтінге айналдырып жинақтап жазады

3 Поэзияны прозаға өңдеп,автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы екенін   дәлелдейді.(С)

 

КБ / ҚБ Топ арасында«Екі жұлдыз,бір тілек» айтып жұмыстарына баға береді.

 

  Т3 

 

Келесі тапсырманы болжату және қызығушылықтарын арттыру (Т3)

       1-топ

Өлеңді біз талдайық,

Өнерден құр қалмайық.

Тармақ,бунақ,буынның,

Санын біліп алайық.

      2-топ

Шумақтарды оқиық,

Көңілімізге тоқиық.

Анықтайық ұйқасты,

Ақынға ол ең басты.

 

     

        А Ақынның өлеңін мәнерлеп оқиды

        С Ақындығын шумағымен дәлелдейді

 

      1-топ

«Бүтінді бөлшекте» тәсілі

Ақынның өлеңін талдау

( шумақ,тармақ,бунақ,буын)

 

 

Дескриптор 

1Ақынның өлеңін мәнерлеп оқиды (А)

2 Ақынның өлеңін талдайды

 ( шумақ,тармақ,бунақ,буын)

3 Ұйқас түрлерін анықтап, өз білімімен дұрыстығын дәлелдейді.

 

    2-топ

 

Шумақтардың ұйқасын анықтау

 

Дескриптор. 

1     Шағын монолог жазады

2 Шумақтағы ұйқастарды анықтап,ойын жинақтайды

3 Ақындығын шумағымен дәлелдейді (С)

 

 

 ҚБ «Нысана» тәсілі арқылы топ мүшелері келесі топтың жұмысын бағалайды.

 

 Т4

 А  әр тармақтың тек буын санын анықтайды.                  

 С  тест жұмысы

 

Сабақты бекіту. (Кері байланыс) Тест жұмысы

  ҚБ «Өзін-өзі бағалау» + және -

 

Үйге тапсырма.

1Ақынның ұнаған өлеңін жаттау.

2Алдын ала берілген тапсырма (көркемдегіш құралдарды қайталап оқу)

 

Сабаққа кері байланыс.

«Жеделхат» жазады.

 

Мұғалімге жазған жеделхаттарын поштаға салады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қазақ әдебиеті

Ақтанова А.С., Жүндібаева А.Қ.,

Жұмекенова Л.К.

Алматы «Атамұра»

2019

 

 

 

 

 

Ф.Оңғарсынованың кітаптары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өлең шумақтары жазылған А4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ «Нысана» А4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия «Жеделхат» және пошта жәшігі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша мәлімет

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 Пәнаралық байланыс-қазақ тілі, Қазақстан тарихы,география пәндері Құндылықтармен байланыс(Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы)

Мақсат бойынша саралау.

Сабақтың негізгі мақсатына жету үшін,сапалы білім беру үшін сараланып дайындалған тапсырмаларды орындатуда, оқушыларды да саралап,өз деңгейлеріндегі тапсырмаларды  орындатуды жөн деп таптым.

Талантты немесе дарынды оқушылар өз топтарында басқа оқушыларға демеу болып (ЖАДА),топ жұмысының нәтижелі,өнімді болуына септіктерін тигізеді.

Оқушылардың ерекшеліктері ескеріліп,дағдының барлығын қамтитын жұмыстар жүргізіледі.Көмекті қажет ететін оқушылар ерекше назарға алынып,мұғалім және дарынды оқушылар тарапынан қолдау тауып,жұмыстары сараланып жүргізіледі.

 

Нәтиже  бойыншы саралау.

Сабақ бойы орындалатын тапсырмалардың барлығы нәтижелеріне байланысты топ ішінде таңдалып,үздіктері анықталады және сараланады.

 

 

Тапсырманың ерекшелігі бойынша саралау.

Тапсырманың барылығы ерекше болғандықтан дескриптор арқылы сараланып орындалады.

Орындайтын тапсырманы таңдау арқылы да сараланады.

Әр оқушы өз алымына сай тапсырманы орындайды

 

Т1   Жұмыстың нәтижесі анықталып, «Жүлделі орын» тәсілі арқылы  1,2-орындарға ие болып,жұмыстыр әділ бағаланады.

 

Т2 Топ ішінде «Екі жұлдыз,бір тілек» айтылып,екі жетістік пен бір кемшілік анықталады.Оқушының ынтасы да артады,жұмысы да бағаланады.

 

Т3 «Нысана» тәсілі арқылы топ мүшелері келесі топтың жұмысын бағалайды.

 

 

Т4 Өзін-өзі бағалау

 + және -

 

Сабаққа кері байланыс

«Жеделхат» жазады.

 

Сабақ барысында оқушылардың қауіпсіздік ережелерін сақтауына ерекше көңіл бөлемін.Сабақ өту барысында қажет деп тапсам, «Күн сәулесі»тәлілі арқылы сергіту сәтін кіріктіремін.(Оқушылардың зерігуіне,шаршауына байланысты).

Сабақ бойынша рефлексия

·      Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма?

·      Барлық оқушылар оқу мақсатына   қолжеткізді ме? Егер оқу мақсатына қолжеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз?

·      Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті?

·      Жоспарланғансаралаудұрысіскеастыма? (тапсырмаларсәйкесболдыма?)

·      Сабақкезеңдеріндеуақыттытиімдіпайдаландыңыз ба?

·      Сабақ жоспарынан ауытқлар болды ма,неліктен? Осы жоспарға қандай   неге?

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты):

 

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

 

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Фариза-ақын

Көз майын тауысып,

 Қаламмен өлең жазған.

Жанымен сүйіп,

Өзін,өмірін өлеңге арнаған.

    Қуанышын, қайғысын,

    Шумақтарына сыйғызған.

    Оқырманның көз жасын,

    Ағызған және тыйғызған.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Фариза

Сабақта Фариза ақынды,

Оқыдық және білдік.

Қазақта ақын бар деп,

Бәріміз қуанып күлдік.

    Біз де ақын болуға,

   Тырысып көреміз.

   Қолымыздан келсе,

  Әндетіп жүреміз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        Ақынға арнау

Ақ қағазға сияны,

Тамызған,өлең жазған.

Өлеңді сүйемін деп,

Жүрегі дүрсіл қаққан.

         Жырларына сыйғызған,

        Таңдамастан барлығын.

         Дүниенің кеңдігін,

        Кейде оның тарлығын.

Дүниесі кең адамды,

Қарапайымдылыққа шақырған.

Дүниесі  тар адамды,

Мықты болуға шақырған.

         


 

Адам жанының құпиясы»

Адам жанының құпиясы»

Алдыңғы білім Ф.Оңғарсынованың өмірі мен шығармашылығы

Алдыңғы білім Ф.Оңғарсынованың өмірі мен шығармашылығы

Сабақтың соңы 5 мин 1 мин 3 мин 1 мин Ұйымдастыру

Сабақтың соңы 5 мин 1 мин 3 мин 1 мин Ұйымдастыру

Сабақтың соңы 5 мин 1 мин 3 мин 1 мин Ұйымдастыру

Сабақтың соңы 5 мин 1 мин 3 мин 1 мин Ұйымдастыру

Амандасу 2 Оқушыларды түгелдеу 3Сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру

Амандасу 2 Оқушыларды түгелдеу 3Сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Мақсат бойынша саралау. Сабақтың негізгі мақсатына жету үшін,сапалы білім беру үшін сараланып дайындалған тапсырмаларды орындатуда, оқушыларды да саралап,өз деңгейлеріндегі тапсырмаларды орындатуды жөн деп таптым

Мақсат бойынша саралау. Сабақтың негізгі мақсатына жету үшін,сапалы білім беру үшін сараланып дайындалған тапсырмаларды орындатуда, оқушыларды да саралап,өз деңгейлеріндегі тапсырмаларды орындатуды жөн деп таптым

Фариза-ақын Көз майын тауысып, Қаламмен өлең жазған

Фариза-ақын Көз майын тауысып, Қаламмен өлең жазған

Фариза Сабақта Фариза ақынды,

Фариза Сабақта Фариза ақынды,

Ақынға арнау Ақ қағазға сияны,

Ақынға арнау Ақ қағазға сияны,
Скачать файл