ҰМЖ тарауы: 5.1. Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі |
Мектеп: Қ.Нұрғалиев атындағы № 43 мектеп-лицейі |
|||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сәрсембі Н.Б |
|||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар- |
Қатыспағандар- |
||||||||||
Сабақтын тақырыбы |
Кіріспе сабақ |
|||||||||||
Оқу мақсаттары |
Ежелгі Қазақстан тарихына жалпы шолу |
|||||||||||
|
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның ежелгі тарихында не оқытылады? |
|||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Ежелгі Қазақстан тарихы ұғымына анықтама береді.; Оқушылардың басым бөлігі: Қазақстанның ежелгі тарихының кезеңдері туралы тұжырым жасайды; Кейбір оқушылар: Ежелгі Қазақстан тарихын оқудың маңыздылығын талдайды. |
|||||||||||
Бағалау критерийлері |
-Ежелгі Қазақстан тарихының кезеңдерін сипаттайды; -Ежелгі Қазақстан тарихына шолу жасай отырып, ата-бабаларымыздың бірегей тарихының әлемдік өркениеттің дамуына қосқан үлесін түсіндіреді |
|||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқылым: Тақырыпқа байланысты оқулықта берілген мәтінді оқиды Жазылым: Ежелгі қазақстан тарихының кезеңдерін уақыт сызығына салады Айтылым: Ежелгі Қазақстан тарихының маңызы жайлы талқылайды Тыңдалым: Онлайн мектеп платформасы арқылы видеоматериалды көріп, тыңдау қосымша мәлімет алады
Лексика мен терминология: тарих, уақыт сызығы, дәуір, палеолит, мезолит, неолит, б.з.д. Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тармақтар: Ежелгі Қазақстан тарихы Қазақстан тарихының ажырамас бөлігі деп айтуға болады, өйткені .... Сіз неліктен екенін айта аласызба? Тарихты кезеңдерге бөліп қарастыру жалпы тарих ғылымы үшін өте маңызды, себебі ...... Жазылым бойынша ұсыныстар: Ғалымдар еңбек құралдарының жасалуына қарай Қазақстанның .....:тас,қола және темір дәуірлеріне бөлген. Тас дәуірінің ерте тас дәуірі....., орта тас дәуірі....., жаңа тас дәуірі..... болып бөлінеді.
|
|||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік Елдің «Тарих, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» құндылығына баулу және азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу |
|||||||||||
Пәнаралық байланыс |
дүниежүзі тарихы, математика |
|||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
- |
|||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||||
|
Тарихи концепт: Маңыздылық, Дәлел |
|
||||||||||
Сабақтың басы 10 минут
5 минут
5 минут
|
А) Ұйымдастыру шаралары. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру «Жылы лебіз» сыныптағы оқушылар бір-бірлеріне арнап жылы тілектерін айтады.
Тапсырма №1. /Жекелей/. Тәсіл: «Сұрақты қағып ал» Оқушыларға онлайн мектеп платформасының видеосын көрсетіп болған соң, сұрақтар қою арқылы сабақ мақсатын оқушылармен бірге айтамыз. Сұрақтар: А-деңгейі -Тарих дегеніміз не? -Дәуір дегеніміз не? В-деңгейі -Ежелгі Қазақстан тарихы қандай кезеңдерге бөлінеді? С-деңгейілі сұрақ. -Ежелгі Қазақстан тарихына баға беріңіздер Қалыптастырушы бағалау «Ашық микрафон» Мұғалімнің ауызша бағалауы
|
Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық Авторлары: С.Р.Ахметова, А.М.Ибраева, А.А.Құлымбетова, А.С. Мағзұмова, А.М.Марқабаева
Online Mektep платформасы
|
||||||||||
|
||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 минут
|
Тапсырма № 2. /Ұ/.
«Ойлан. Талқыла. Ойыңмен бөліс әдісі» 1-қадам: Мәтінмен жұмыс 2-қадам: жұпта талқылау 3-қадам:Сыныптық зерттеу Зерттеу сұрақтары: -Тарих дегеніміз не? Ол не туралы баяндайды? -Ежелгі тарих неше кезеңнен тұрады? -«Қазақстан тарихы» пәні нені оқытып үйретеді? «Ой атысы»
ҚБ: «Плюс. Минус. Керемет» тәсілі арқылы оқушылармен кері байланыс жасаймын |
Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық Авторлары: С.Р.Ахметова, А.М.Ибраева, А.А.Құлымбетова, А.С. Мағзұмова, А.М.Марқабаева
ҚБ: «Плюс. Минус. Керемет» |
||||||||||
Сабақтың соңы 5минут
Рефлксия 3 минут
Оқу тапсырмасы 2 минут |
Тапсырма № 5/Жекелей/ Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы: Дәуірлер кестесін толтыру
Қалыптастырушы бағалау «3+2+1» активатор (3 білгені, 2 түсінгені, 1 қолданатыны)
Оқу тапсырмасы: Оқулықтан кіріспе сабақ тақырыбын оқу
Рефлексия Мадақтау сэндвчі 1. Позитивті комментарий, не ұнады; 2. Сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек; 3. Келешекке арналған комментарий: маған ұнады, бірақ келесі жолы...
|
Мадақтау сэндвчі
ҚБ «3+2+1» активатор
|
||||||||||
|
||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||
|
||||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.